Άγιος Βασίλης και παιδιά

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όταν με το καλό κάνετε παιδιά, θα τους πείτε ότι υπάρχει ένας παππούλης που αν είναι καλά παιδάκια όλο το χρόνο θα τους φέρει δωράκι;
Μιλάω για τον Άγιο Βασίλη προφανώς, γιατί εμένα οι δικοί μου ποτέ δε μου είπαν κάτι τέτοιο.

Και φυσικά το θίγω, επειδή ας πούμε ότι είναι και λίγο "χαζό" ο γονιός να κάνει το παιδί του να πιστεύει σε κάποιον που δεν υπάρχει και γενικά δε βρίσκω και πολύ νόημα να το κάνεις.


επίκαιρο μιας και τα χριστούγεννα κοντεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον ναι. Γιατί χαίρονται. Δεν το βρίσκω τόσο κακό. Και παραμύθια τους διαβάζουμε μικρά.
Μικρά είναι το παραμύθι τους το θέλουν.
Κι όσο μεγαλώνουν σιγά σιγά θα τη βρούν την αλήθεια και μόνα τους.
Δεν θυμάμαι αν μου έλεγαν για τον Αη Βασίλη μικρή αλλά τώρα τραύμα δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Φυσικά και θα τους πω για τον Άη Βασίλη.΄Εχω ωραίες αναμνήσεις από την παιδική μου ηλικία και θα θελα τα παιδιά μου να πιστεύουν σε κάτι μαγικό όσο είναι μικρά. Είναι πολύ γλυκό το πόσο αθώα είναι και πιστεύουν τα πάντα.Άρα θα το χαρούν και εκείνα και θα ξαναγίνουμε και όλοι για λίγο παιδιά μέσα στην οικογένεια. :D Προσωπικά πίστευα μέχρι τα 11 μου ότι υπάρχει ο Άη Βασίλης παρόλο που μου λέγανε φίλοι μου ότι δεν υπάρχει,και δεν το μετανιώνω.Τα χριστούγεννα όλοι ξαναγινόμαστε παιδιά και περιμένουμε δώρα ασχέτως αν μεγαλώσαμε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Ρε ξεχασμενε σε λιγο θα μας πεις οτι το παραμυθι με τα τρια γουρουνακια ειναι προιον προπαγανδας που προερχεται απο χασαπηδες κλπ
Οκ εγω θα του ελεγα οτι υαρχει γιατι ειναι απλα ενα συμβολο καλοσυνης και προθυμιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
:hmm:Το έχω σκεφτεί πολλές φορές και κυρίως όταν απέκτησα ανηψάκια αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα..! Πάντως δεν νομίζω ότι τα παιδιά σοκάρονται όταν μάθουν ότι δεν υπάρχει(δλδ ότι δεν μας φένει τα δώρα απ'την καμινάδα γιατί αλλιώς μια χαρά υπάρχει..) Τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι πως το έμαθα αλλά δεν έπαθα κ τίποτα..! Μάλιστα όταν πια ήξερα την αλήθεια(γιατί πίστευα ότι υπάρχει!!) ήμουν πολύ μικρή και ο μπαμπάς μου είχε ντυθεί Αη-Βασίλης αλλά όχι για μένα..Για τα υπόλοιπα παιδάκια στο σχολείο..!!:)
Νομίζω πάντως ότι είναι κάτι που το μαθαίνεις χωρίς να κάτσει ο άλλος και να σου μιλήσει γι'αυτό το θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λοιπόν, είχα δει ένα ντοκιμαντέρ πριν κάτι μήνες, σχετικά με τα παιχνίδια που παίζουν τα παιδιά και έλεγε σε κάποια φάση για τον Άγιο Βασίλη, ότι καλώς υπάρχει και ότι ο γονιός θα πρέπει να κάνει το παιδί του να πιστέψει όσο είναι μικρό, γιατί αυτό θα τον περάσει από μια φάση (σ' αυτή που ο Άγιος Βασίλης φέρνει τα δώρα) σε μια άλλη (όπου καταλαβαίνει ότι τα φέρνει η μαμά και ο μπαμπάς) και θα κάτσει να σκεφτεί από μόνο του γιατί οι γονείς να κάνουν κάτι τέτοιο και θα "εκτιμήσει" ας πούμε πιο πολύ τον γονέα και θα κάτσει να σκεφτεί το όλο θέμα και ότι γενικά του κάνει καλό να πιστεύει.

Κάπως έτσι το έλεγε. Πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ, δεν έχω ιδέα πώς λέγεται, αν το βρω θα σας το πω να το δείτε οπωσδήποτε, επειδή ανέλυε το όλο σκεπτικό των παιδιών ενώ παίζουν, πώς παίζουν και πώς αλλάζουν μεγαλώνοντας.

-οχι δεν έχω σκοπό να κάνω παιδί σύντομα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top