Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
γινεται γινεται ;) μερικες μερες δεν ειναι τιποτα, το μονιμο ειναι θανατος για μια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις. :confused: Μου εξηγείς σε παρακαλώ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
θα καταλαβεις οταν γραψω το κατεβατο μου ( προσωπικη εμπιρεια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις. :confused: Μου εξηγείς σε παρακαλώ? :)
απο οσο κατάλαβα θέλει να πει οτι για μερικες μέρες (δλδ ότι κάνεις και έσυ) δεν ειναι πρόβλημα , προβλημα είναι το μονιμό....

Εγώ πάντως πιστεύω οτι το πρόβλημα ειναι να εχεις υπερβολικά "καλή σχέση" ... γιατι μετα θα προσπαθει να μπει σε θέματα που αφορούν μόνο το ζευγάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
απο οσο κατάλαβα θέλει να πει οτι για μερικες μέρες (δλδ ότι κάνεις και έσυ) δεν ειναι πρόβλημα , προβλημα είναι το μονιμό....

Εγώ πάντως πιστεύω οτι το πρόβλημα ειναι να εχεις υπερβολικά "καλή σχέση" ... γιατι μετα θα προσπαθει να μπει σε θέματα που αφορούν μόνο το ζευγάρι
ουγκ ναι :fool: :wall:
Η αυπνία φταίει!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
απο οσο κατάλαβα θέλει να πει οτι για μερικες μέρες (δλδ ότι κάνεις και έσυ) δεν ειναι πρόβλημα , προβλημα είναι το μονιμό....

Εγώ πάντως πιστεύω οτι το πρόβλημα ειναι να εχεις υπερβολικά "καλή σχέση" ... γιατι μετα θα προσπαθει να μπει σε θέματα που αφορούν μόνο το ζευγάρι

το πετυχες exposed_bone :clapup: αυτο ακριβως ηθελα να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hunter:
το πετυχες exposed_bone :clapup: αυτο ακριβως ηθελα να πω
νι, γιατί αυτός έχει κοιμηθεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
και αυτο τωρα τι σχεση εχει; :P ο υπνος ειναι μια παραλαγη της φαντασιας μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hunter:
και αυτο τωρα τι σχεση εχει; :P ο υπνος ειναι μια παραλαγη της φαντασιας μας ;)
Εξηγεί γιατί δεν το κατάλαβα ενώ ο Πάνος το κατάλαβε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ύπνε που παίρνεις τα παιδιά, έλα πάρε και τούτα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Συμφωνώ πως οι σχέσεις αυτές θέλουν ειδικούς χειρισμούς και βέβαια διπλωματία. Προσωπικά έχω καταλήξει πως στην σχέση αυτή πρέπει να κράταμε τις αποστάσεις μας θέτοντας όρια που δεν θα αφήσουν στον άλλο περιθώρια να νομίζει πως μπορεί να μας την "λέει" όποτε θέλει ή να προσπαθεί να μας επιβάλει την αποψή του. Γενικά πιστεύω αυτό που λένε πως δεν πρέπει να "παραγνωριζόμαστε" χωρίς αυτό να σημαίνει πως η σχέση αυτή θα στερήτε αγάπης και επικοινωνίας:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Κάποιες φορές δεν φταίνε ΜΟΝΟ τα πεθερικά, αλλά και οι σύντροφοι οι οποίοι δεν μπορουν να καταλαβουν ότι ήρθε η ώρα να κόψουν τον ομφάλιο λώρο και να προχωρήσουν μόνοι τους στη ζωή, ως ενήλικοι άνθρωποι. Γιατί και τα πεθερικά (όπως το παιδί και το σκυλί) είναι όπως τα μάθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Κάποιες φορές δεν φταίνε ΜΟΝΟ τα πεθερικά, αλλά και οι σύντροφοι οι οποίοι δεν μπορουν να καταλαβουν ότι ήρθε η ώρα να κόψουν τον ομφάλιο λώρο και να προχωρήσουν μόνοι τους στη ζωή, ως ενήλικοι άνθρωποι. Γιατί και τα πεθερικά (όπως το παιδί και το σκυλί) είναι όπως τα μάθεις!

εεετσι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Φυσικά είναι εφικτό να τα πας καλά.(αν θες κι εσύ να πάνε καλά;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
και οι 2 πλευρές πρέπει να θέλουν για να τα πάνε καλά όχι μόνο η μια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powder

Νεοφερμένος

Η Powder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πονεμένη ιστορία και μεγάλη..δεν αξίζει κάν να μπω στο κόπο να σας πω πολλά..
σχεδον 6 χρόνια παντρεμένη..τα 5 τελευταία νόμιζα οτι ειχα μια πεθερά σουπερ..
κούνια που με κουναγε..καμία σχεση..εδιχνε φιλική αλλα απο "κάτω" δουλευε...
μέχρι που περυσι τέτοιο καιρό βρήκα μηνυμά της που έλεγε στον καλό μου "εαν θέλεις να την πάρεις και αυτή (δλδ εμενα) μαζι να κανονίσω να ερθω" σοκ εγω..και απο τότε κατάλαβα ολο το θέατρο του παραλόγου!

εψαξα να βρω το γιατι?! η μόνη λογική εξήγηση που βρήκα ειναι οτι..εχω παντρευτεί τον γίο της..και δεν μπορεσε να με χειριστει οπως θα ήθελε..βλέποντας οτι υπάρχουν φορές που και ο δικός μου λόγος περνάει στον καλο μου!:/:

εχουν γινει 1000αδες πραγματα..και ακόμα γινονται..προσπαθώ να κοιτώ εντος του σπιτιου μου..και οχι εκτος..;)

η υποκρισια ειναι κακό πραγμα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Καλωσήρθες powder! [δε πρέπει να σε έχω καλωσορίσει σε κάνα άλλο thread...:hmm: ]
Το περιστατικό που ανέφερες με την πεθερούλα σου είναι πιστεύω κάτι που συμβαίνει σε πάρα πολλούς, αλλά υποχθόνια. Εσύ έτυχε και το ανακάλυψες, άλλες όμως ζουν μέσα σε μια πλάνη μπορεί και για όλη τους τη ζωή...Αν το καλοσκεφτείς, μπορεί να είναι και καλύτερα να μην ξέρεις και πολλά. Δε χρειάζεται π.χ. να σκιζόμαστε για το πώς ν'αρέσουμε στα πεθερικά μας, ούτε να ζητάμε και πολλά απ'αυτούς. Το ξέρεις το γνωμικό "μακρυά κι αγαπημένοι";; Ε, κάπως έτσι πιστεύω ότι πρέπει να είναι οι σχέσεις μας με τα πεθερικά αλλά και με τους δικούς μας γονείς. Γιατί είναι αναπόφευκτο, σα παιδιά τους που είμαστε, να θέλουν "το καλό μας" και να χώνονται συνεχώς σ'όλα τα πράγματα και καλά για να βοηθήσουν...
Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να κρατήσω την οικογένειά μου μακρυά από γονείς και πεθερικά, αλλά έχω καταφέρει τουλάχιστον με τα πεθερικά μου να είμαι άκρως διπλωματική....Ας λένε ό'τι θέλουν! Από τη μια μπαίνει, απ'την άλλη βγαίνει!:P [μιλάω βέβαια για πράγματα "ενοχλητικά" που λένε. Τα χρήσιμα τα κρατάω!].
Δε σηκώνει να δημιουργείς έντονο κλίμα με τα πεθερικά, άποψή μου...Και δεν υπάρχει περίπτωση -επίσης άποψή μου- να γίνονται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο κάποια στιγμή ενοχλητικοί. Θα γίνουν και θα παραγίνουν, οπότε καλύτερα να κρατάμε ουδέτερη στάση και να μη δίνουμε σημασία σε μικροπράγματα και μικροπαρεξηγήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powder

Νεοφερμένος

Η Powder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Aayla:
Καλωσήρθες powder! [δε πρέπει να σε έχω καλωσορίσει σε κάνα άλλο thread...:hmm: ]
Το περιστατικό που ανέφερες με την πεθερούλα σου είναι πιστεύω κάτι που συμβαίνει σε πάρα πολλούς, αλλά υποχθόνια. Εσύ έτυχε και το ανακάλυψες, άλλες όμως ζουν μέσα σε μια πλάνη μπορεί και για όλη τους τη ζωή...Αν το καλοσκεφτείς, μπορεί να είναι και καλύτερα να μην ξέρεις και πολλά. Δε χρειάζεται π.χ. να σκιζόμαστε για το πώς ν'αρέσουμε στα πεθερικά μας, ούτε να ζητάμε και πολλά απ'αυτούς. Το ξέρεις το γνωμικό "μακρυά κι αγαπημένοι";; Ε, κάπως έτσι πιστεύω ότι πρέπει να είναι οι σχέσεις μας με τα πεθερικά αλλά και με τους δικούς μας γονείς. Γιατί είναι αναπόφευκτο, σα παιδιά τους που είμαστε, να θέλουν "το καλό μας" και να χώνονται συνεχώς σ'όλα τα πράγματα και καλά για να βοηθήσουν...
Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να κρατήσω την οικογένειά μου μακρυά από γονείς και πεθερικά, αλλά έχω καταφέρει τουλάχιστον με τα πεθερικά μου να είμαι άκρως διπλωματική....Ας λένε ό'τι θέλουν! Από τη μια μπαίνει, απ'την άλλη βγαίνει!:P [μιλάω βέβαια για πράγματα "ενοχλητικά" που λένε. Τα χρήσιμα τα κρατάω!].
Δε σηκώνει να δημιουργείς έντονο κλίμα με τα πεθερικά, άποψή μου...Και δεν υπάρχει περίπτωση -επίσης άποψή μου- να γίνονται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο κάποια στιγμή ενοχλητικοί. Θα γίνουν και θα παραγίνουν, οπότε καλύτερα να κρατάμε ουδέτερη στάση και να μη δίνουμε σημασία σε μικροπράγματα και μικροπαρεξηγήσεις...

Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,Aayla:)

Εχεις δίκιο σε αυτα που λές το μονο πλέον που με ενοχλει ειναι η υποκρισία..και το δήθεν χαμογελο και το δηθεν ενδιαφερον που υπέστει τόσα χρονια..και ο στούρνος τα πιστευα και ανοιγόμουν απεναντί της! το αποτέλεσμα? να ξέρει το πως σκέφτομαι το τι νιώθω..τα πάντα και σχεδον για όλα!:|

Η συμπεριφορά της αυτη ειχε ως αποτέλεσμα να την εμπιστευομαι πλήρως και βέβαια πολλές φορες να λειτουργώ υπέρ της!

1.την έβαλα στην εταιρεία του αντρα μου με τις ευχές μου
2.εβγαλα το ονομα της στην κόρη μου..(βαφτιζετε σε λιγες μέρες) για να δείξω την εκτιμησή μου απεναντί της!

Τώρα εχω βάλει μυαλό..πλέον ειναι αργα..γιατι εχει τον αντρα μου..στα πόδια της ολη μέρα..και δεν με χρειάζεται πλέον!:redface:

καλα να πάθω!:worry:

κουράγιο μας..ευχομαι γενικά!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powder

Νεοφερμένος

Η Powder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Συμφωνώ πως οι σχέσεις αυτές θέλουν ειδικούς χειρισμούς και βέβαια διπλωματία. Προσωπικά έχω καταλήξει πως στην σχέση αυτή πρέπει να κράταμε τις αποστάσεις μας θέτοντας όρια που δεν θα αφήσουν στον άλλο περιθώρια να νομίζει πως μπορεί να μας την "λέει" όποτε θέλει ή να προσπαθεί να μας επιβάλει την αποψή του. Γενικά πιστεύω αυτό που λένε πως δεν πρέπει να "παραγνωριζόμαστε" χωρίς αυτό να σημαίνει πως η σχέση αυτή θα στερήτε αγάπης και επικοινωνίας:).

οοοοο ναι..θα με βρείς σύμφωνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θυμάμαι ένας φίλος έλεγε πως ανάμεσα στο γάμο του και στους γονείς του, εκείνος έχει το ρόλο του αμορτισέρ:
Απορροφά τους κραδασμούς... ;) Τώρα το πως τα κατάφερνε, η ψυχούλα του το ξέρει... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top