Συκωταριά

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πολύ εύκολη και γρήγορη συνταγή, ιδανική για όσους έχουν αναιμία ή χαμηλό αιματοκρίτη. Οχι και τόσο καλή για όσους κάνουν δίαιτα, αλλά τέλος πάντων. Εγώ δεν τρώω συκώτια, πνευμόνια και διάφορα τέτοια πράγματα (τα μαγειρεύω μόνο) οπότε δεν έχω ιδέα τι γεύση έχει, ο boyfriend όμως λέει ότι είναι πολύ ωραίο.

Υλικά
μια συκωταριά κομμένη κομματάκια και καθαρισμένη από τα νεύρα (από αρνί, μοσχάρι, αυτό που σας αρέσει τέλος πάντων)
ρίγανη
ελαιόλαδο
κόκκινο κρασί
πάπρικα
πατάτες

για το ντιπ

γιαούρτι στραγγιστό
ξίδι
λάδι
αλάτι
σκόρδο
πάπρικα
άνηθο ψιλοκομμένο (ή ρίγανη)

Εκτέλεση
Βράζουμε το κρέας για 5-10 λεπτά (ανάλογα πόσο μικρά είναι τα κομμάτια)
Το σουρώνουμε, ξεπλένουμε την κατσαρόλα και βάζουμε λάδι (με το μάτι ένα μικρό φλιτζάνι περίπου)
Σωτάρουμε το κρέας να πάρει λίγο χρώμα και σβήνουμε με κρασί
Ρίχνουμε ρίγανη και πάπρικα και ανακατεύουμε μέχρι να γίνει (περίπου 5 λεπτά)
Προσθέτουμε αλάτι, αν θέλουμε
Για το ντιπ απλά ανακατεύουμε όλα τα υλικά και το βάζουμε στο ψυγείο να είναι κρύο
Τις πατάτες τις κάνετε όπως θέλετε, εγώ εδώ τις έκανα βραστές και τις άλλειψα με λίγο βούτυρο, αλλά πάνε πολύ τηγανητές.

Προτάσεις
Μπορείτε να βάλετε κι άλλα μπαχαρικά/μυρωδικά που σας αρέσουν, να βάλετε λευκό κρασί, ή να αλείψετε τις πατάτες με κάποιο μίγμα χορταρικών. Μην βάλετε αλάτι στο κρέας όσο μαγειρεύεται γιατί θα φύγουν τα υγρά και θα γίνει σκληρό και στεγνό. Το ντιπ γιαούρτι είναι προεραιτικό φυσικά, αλλά δένει πολύ καλά με το ζεστό πικάντικο φαγητό.

Βγαίνει κάπως έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μη μας κολάζεις βραδιάτικα.... Φαίνεται θεϊκή! Οι πατάτες να φανταστώ είναι baby potatoes?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top