Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,228 μέλη και 2,423,553 μηνύματα σε 75,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 281 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Melkon (Κωνινος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Melkon έγραψε: στις 21:23, 11-12-07:

Ρε συ ψαξε για το κουτι απο τοτε που την ειχες αγορασει,μπορεις επισης να δοκιμασεις drivers απο τις δυο εταιριες και αν δεν πετυχεις τον σωστο driver θα σου το πει γιατι τα προγραμματα αυτα αναγνωριζουν το hardware πριν κανουν install τα dlls!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 22:04, 19-12-07:

Από περιέργεια για ένα φίλο, θέλω να μάθω τι τεχνολογίας chipset είναι η κάρτα γραφικών η VIA/S3G Unichrome Pro IGP. Ακόμη σε ποιά σελίδα υπάρχουν drivers?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 23:07, 19-12-07:

Τί τεχνολογίας είναι δεν έχω ιδεά, πάντως υπάρχουν drivers εδώ.
Παράθεση

aktida

Νεοφερμένος

H aktida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 66 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H aktida έγραψε: στις 19:42, 26-12-07:

Φίλοι μου τώρα τελευταία έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και επειδή λόγω ηλικείας οι γνώσεις μου μετρούν μόνο στους 4 μήνες σχολής που έκανα στους υπολ. δεν ξέρω τι να κάνω. Ο υπολογιστής μου άρχισε να γίνεται αργός πότε -πότε, άρχισαν να μου βγαίνουν μηνύματα οτι έχει μπει ιός και διαφημίσεις από αντιβάριους. Φώναξα ένα τεχνικό που μου είπε οτι τον καθάρισε και μου έβαλε 3 συστήματα ασφαλείας όμως δεν είναι όπως παλιά. Στα καλά καθούμενα δεν υπακούει σε εντολές γιά εκτύπωση,ή γιά σάρωση, ή μου κάνει διακοπές ξαφνικές την ώρα που κάνω κάποια εργασία.. Δεν ξέρω τι να κάνω, μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του, στεναχωριέμαι!
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 20:13, 26-12-07:

Τι διακοπες ;
Παράθεση

potmos (Λουκᾶς)

Νεοφερμένος

Ο Λουκᾶς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O potmos έγραψε: στις 02:57, 27-12-07:

Ο υπολογιστής χρειάζεται μια βασική συντήρηση, τόσο από πλευράς υλικού όσο και από πλευράς λογισμικού, ανά τακτά χρονικά διαστήματα

Υλικό:

1) Λύσιμο του υπολογιστή ανά 6 μήνες, ξεσκόνισμα με στεγνά μέσα ή, το καλύτερο, με πεπιεσμένο αέρα.
2) Διατήρηση του υπολογιστή σε περιβάλλον χωρίς σκόνη, καπνό και υγρασία.
3) Οπωσδήποτε σύνδεση του υπολογιστή με το ρεύμα μέσω UPS ή, τουλάχιστον, μέσω πολύπριζου με προστασία τάσης.

Λογισμικό:

Αν έχεις Windows:
1) Φορμάτ και επενεγκατάσταση του λειτουργικού ανά ένα έτος περίπου, ανάλογα με την χρήση.
2) Οπωσδήποτε εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων ασφαλείας από την Microsoft.
3) Οπωσδήποτε εγκατάσταση και σωστή ρύθμιση AntiVirus, firewall.

Αν έχεις Linux:
Απλά κάνεις πάντα τις ενημερώσεις μέσα από τον διαχειριστή λογισμικού της διανομής σου.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 13:15, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από FanIsHere
Δεν το λέει εκεί ρε συ.
Εμένα το λέει, αλλά το δοκίμασα στα vista και υπέθεσα πως έτσι είναι και στα xp στα οποία έχω καιρό να μπω, sorry.
Παράθεση

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 12:31, 29-12-07:

Ναι. Μόνο που αυτός έχει χάσει όλα χαρτιά ο μπούφος. Και δεν είναι μόνο φίλος αλλά και ξαδερφός μου. Ντρέπομαι για λόγου του.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 18:37, 02-01-08:

παιδες, εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα με τον desktop Μου, ο οποιος ειναι αρκετα παλιος. (αγορασμενος το 2001)

εχει 2 usb θυρες πισω στο tower και η μια εσπασε.
δυστυχως, δια μαγειας, δε λειτουργει ουτε η αλλη.

αυτο εχει ως συνεπεια, να μη λειτουργει το ασυρματο ποντικι/πληκτρολογιο του, εφοσον συνδεεται με usb αλλα ουτε και ενα πραγματακι που το συνδεω με την αλλη εξοδο και βγαζει 4 εξοδους usb.

συνεπως, δεν μπορω να χρησιμοποιησω το πισι.
τα αρχεια που εχω μεσα δεν τα χρειαζομαι τωρα, αλλα θα τα χρειαστω αμεσα.

το desktop ειναι σε δικτυο με το laptop αλλα για να λειτουργησει προφανως πρεπει να ναι ανοιχτο και να εχω πληκτρολογησει και κωδικο ασφαλειας (δλδ χρειαζομαι πληκτρολογιο οπωςδηποτε)...

τι μου προτεινετε να κανω?

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να βρω απο καπου ενσυρματο, παλιο πληκτρολογιο και ποντικι που δε συνδερονται με usb αλλα με εκεινο το στρογγυλακι...
απο την αλλη ειναι τελειως πεταμενα λεφτα, οσα και να ναι...
μηπως να παω κατευθειαν για αναβαθμιση / νεα αγορα?

τι προτεινετε? ΣΟΣ!!!!
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 18:54, 02-01-08:

Αν χρειάζεσαι άμεσα τα αρχεία σου, πήγαινε για ενσύρματο keyboard/mouse. Θα σου πάρει μακράν λιγότερο χρόνο από το να φτιάξεις ή να σου φτιάξουν τις USB.

Δες το σαν να παίρνεις backup εξοπλισμό. Δεν 'ναι πεταμένα λεφτά.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 19:12, 02-01-08:

ναι.. απλα βρε γιωργο ειχα ξοδεψει απειρα για ασυρματα, και ειναι πολυ καλα και μου καθεται καπως να παρω για μια χρηση (εστω και αναγκης) αλλα.

δεν υπαρχει αλλη λυση ε?

λετε να επισκευαζεται? η να μπορει καπως να προστεθει εστω μια usb?
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 19:17, 02-01-08:

Στάνταρ επισκευάζεται βρε. Αν έχεις χρόνο πήγαινε να στο επισκευάσουν.

Αλλά αν εγώ τα 'χα άμεση ανάγκη θα πήγαινα αύριο πρωί-πρωί (μιας και σήμερα είναι κλειστά, νομίζω) για αγορά ενσύρματου πληκτρολογίου - ποντικιού. Είναι μακράν η πιο γρήγορη λύση.

Άλλωστε δες το ότι αγοράζεις κι εξοπλισμό για περιπτώσεις που χαλάνε τα ασύρματα.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 19:30, 02-01-08:

πως επισκευαζεται? τους παω ολο το ταουερ? κι αν ειναι πολυ παλια η μητρικη??

ναι, αυτη ειναι η λυση αλλα ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΤΕΣ πεταξα ακριβως αυτα που τωρα χρειαζομαι.. οποτε τα κλαιω λιγο γιατι θα ναι τελειως πεταμενα λεφτα
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 19:35, 02-01-08:

Αν δανειζόσουν από κάποιο φίλο η αγόραζες ένα μεταχειρισμένο πληκτρολόγιο σε πολύ χαμηλή τιμή;
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 19:53, 02-01-08:

ναι κι εγω αυτο σκεφτηκα.

ποιος εχει κιμπορντ και ποντικι ενσυρματα, παλια, που δεν τα θελει?
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 20:08, 02-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ναι κι εγω αυτο σκεφτηκα.

ποιος εχει κιμπορντ και ποντικι ενσυρματα, παλια, που δεν τα θελει?
παρε με τηλεφωνο αυριο, εχω εγω πολλα και περρισευουν
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 20:19, 02-01-08:

hunteeeeeeeer!!!!!!!

merci beaucoup, θα σε παρω αυριο!
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:27, 02-01-08:

Μόνο δύο usb έχεις; Αν βάλεις το hub στην άλλη θύρα;
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 20:44, 02-01-08:

α ναι, hub το λενε...
δες το πρωτο ποστ μου.

στη μια εχω ποντικι και πληκτρολογιο, στην αλλη hub.
και οι δυο χαλασμενες. τα γραφω και παραπανω
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 20:48, 02-01-08:

και κατι αλλο, μικροπροβληματακι.

ψαχνω μερικες μερες να το κανω, αλλα δε ξερω πως.
θελω καθε που ανοιγω το πισι και ανοιγω firefox, να ανοιγουν αυτοματα 5 Tabs τα οποια θα ειναι πχ, το ενα Mail, Το αλλο in.gr, κλπ κλπ... δηλαδη προεπιλεγμενες τοποθεσιες.

γινεται αυτο? ξερετε πως?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος