Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,565 μέλη και 2,432,484 μηνύματα σε 76,236 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 353 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

!Βάλια! (seize the day*)

Περιβόητο Μέλος

H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε: στις 14:14, 19-08-08:

1 είναι η λύση και λέγεται φορμάτ...
ή τον έχεις υπερφορτώσει και αυτό συμβαίνει μερικές φορές. Άρα να διαγράψεις κάποια πράγματα!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 14:18, 19-08-08:

Πολλά μπορεί να φταίνε.... Για αρχή κάποια φορά που μόλις έχεις ανοιξει το πι-σι χωρις να τρεξεις οποιαδηποτε εφαρμογή, πατα

Ctrl +Alt + delete

Mετά πήγαινε Εναρξη διαχειρησης εργασιών (vista εχεις αν θυμάμαι ε?) και μετά στην λαρτέλα επιδόσεις

Από εκεί θέλω να μου γράψεις τι λέει στην Φυσική Μνήμη και κυρίως την τιμή που έχει στο Ελεύθερη.. Από εκεί και πέρα βλέπουμε τι θα κάνουμε, μην σε μπλέξω με msconfig ακόμα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 14:27, 19-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Πολλά μπορεί να φταίνε.... Για αρχή κάποια φορά που μόλις έχεις ανοιξει το πι-σι χωρις να τρεξεις οποιαδηποτε εφαρμογή, πατα

Ctrl +Alt + delete

Mετά πήγαινε Εναρξη διαχειρησης εργασιών (vista εχεις αν θυμάμαι ε?) και μετά στην λαρτέλα επιδόσεις

Από εκεί θέλω να μου γράψεις τι λέει στην Φυσική Μνήμη και κυρίως την τιμή που έχει στο Ελεύθερη.. Από εκεί και πέρα βλέπουμε τι θα κάνουμε, μην σε μπλέξω με msconfig ακόμα.

οκ κλεινω και βλεπω
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 14:39, 19-08-08:

Ctrl +Alt + delete

λοιπον λεει συνολο1013
αλλα τα αλλα δυο η ελευθερη μνημη και cache αλλαζουν συνεχεια..συγκεκριμενα η ευθερη μνημη απο 4 πηγε 0 μετα 23 ,19....(οτινα ναι με λιγα λογια)
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 14:42, 19-08-08:

Τα vista είναι αρκτά βαριά για 1gb μνήμης... Από εκεί και πέρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τις εφαρμογές που δουλευουν στο παρασκήνιο και δεν χρειάζεσαι...

Ας αρχήσουμε από τα απλά... Δίπλα στο ρολογάκι (κάτω δεξιά) τι εικονίδια έχει? Ξέρεις όλα τι είναι?
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 14:58, 19-08-08:

Και το defrag βοηθάει.
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 15:19, 19-08-08:

Τα vista είναι αρκτά βαριά για 1gb μνήμης... Από εκεί και πέρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τις εφαρμογές που δουλευουν στο παρασκήνιο και δεν χρειάζεσαι...

Ας αρχήσουμε από τα απλά... Δίπλα στο ρολογάκι (κάτω δεξιά) τι εικονίδια έχει? Ξέρεις όλα τι είναι?

αυτα ειναι
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 15:24, 19-08-08:

Ωραία... Θα σου πρότεινα για αρχή να απενεργοποιήσεις την πλευρική εργαλειοθήκη

Δεξί κλικ στο εικονίδιο δίπλα από αυτό του msn και μετά ιδιότητες

Ξετσεκάρεις το "εκκίνηση της μπλα μπλα ... windows"

Kαι βάζεις οκ... Μετά πάλι δεξί κλικ και έξοδος.

Από εκεί και πέρα όταν θες να τρέξεις κάποια βαριά εφαρμογή κλείνε το avast πρώτα...
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 15:29, 19-08-08:

μηπως να βγαλω τελειως το avast και να βαλω κατι πιο ελαφρυ;
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 15:32, 19-08-08:

Oχι βρε, χρειάζεσαι antivirus.. Από εκεί και περα με την απενεργοποιηση της εκκινησης σίγουρα θα είσαι πιο οκ (καταναλώνει όσο την έχεις τρελούς πόρους)
Το avast θα το απενεργοποιείς όταν θες να τρεξεις καποιο βαρυ προγραμμα...
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 15:35, 19-08-08:

Oχι βρε, χρειάζεσαι antivirus.. Από εκεί και περα με την απενεργοποιηση της εκκινησης σίγουρα θα είσαι πιο οκ (καταναλώνει όσο την έχεις τρελούς πόρους)
Το avast θα το απενεργοποιείς όταν θες να τρεξεις καποιο βαρυ προγραμμα...

οκ σε :thanksειδες δεν το ειπα)
θα δω να διαγραψω και τπτ...
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε: στις 14:08, 20-08-08:

Aν εχεις ανοιχτο το aero κλεισ'το. Με 1Gb μνημης σου υπερφορτωνει το συστημα καθως απαιτει αρκετα Mb.
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 14:10, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από zaxosm
Aν εχεις ανοιχτο το aero κλεισ'το. Με 1Gb μνημης σου υπερφορτωνει το συστημα καθως απαιτει αρκετα Mb.

aero δηλαδη τι ειναι αυτο;
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε: στις 14:18, 20-08-08:

δεν ξερω αν το εχεις ανοιχτο.
Λοιπον κανε τα εξης:
1) πατα δεξι κλικ στο κενο και επελεξε την τελευταια επιλογη (personalize)
2) πατα την πρωτη επιλογη
3) Κι εκει επελεξε windows vista basic αντι για aero.
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 14:23, 20-08-08:

δεν ξερω αν το εχεις ανοιχτο.
Λοιπον κανε τα εξης:
1) πατα δεξι κλικ στο κενο και επελεξε την τελερυταια επιλογη (personalize)
2) πατα την πρωτη επιλογη
3) Κι εκει επελεξε windows vista basic αντι για aero.

ετσι οπως μου τα λες ειναι:
1.δεξι κλικ στην επιφανεα και εξατομικευση
2.χρωμα και εμφανιση παραθυρου..
κατι δν παει καλα......για ξανα πες....
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

O zaxosm έγραψε: στις 14:26, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
ετσι οπως μου τα λες ειναι:
1.δεξι κλικ στην επιφανεα και εξατομικευση
2.χρωμα και εμφανιση παραθυρου..
κατι δν παει καλα......για ξανα πες....
Εκει που λεει χρωμα και εμφανιση παραθυρου κατω αριστρα εχει μια επιλογη με μπλε γραμματα.
Πατα την και λογικα θα σου βγει το αυτο που σου λεω.

Sorry αλλα εχω αγγλικα windows
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 14:29, 20-08-08:

Εκει που λεει χρωμα και εμφανιση παραθυρου κατω αριστρα εχει μια επιλογη με μπλε γραμματα.
Πατα την και λογικα θα σου βγει το αυτο που σου λεω.

Sorry αλλα εχω αγγλικα windows

οκ τωρα καταλαβα!ευχαρισω..
τλκ στο aero htan
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

O zaxosm έγραψε: στις 14:31, 20-08-08:

Λογικα ομως δεν αρκει αυτο. Εγω στη θεση σου θα εκανα μια ''εκκαθαριση'' στον σκληρο.
Και ενα defragment.
Aν και η καλυτερη λυση ειναι ενα format-ακι.
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 14:35, 20-08-08:

Λογικα ομως δεν αρκει αυτο. Εγω στη θεση σου θα εκανα μια ''εκκαθαριση'' στον σκληρο.
Και ενα defragment.
Aν και η καλυτερη λυση ειναι ενα format-ακι.

να σου πω την αληθεια ειμαι λιγο ασχετη και ψιλο φοβαμαι...αν και σκεφτομαι να επιχειρησω νακανω φορματ..(και αντιο pc)

ευχαριστω παρα πολυ!
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

O zaxosm έγραψε: στις 14:42, 20-08-08:

Τιποτα! Χαρα μου που βοηθησα.:no1:
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος