Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,228 μέλη και 2,423,545 μηνύματα σε 75,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 100 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

trifyllenia

Νεοφερμένος

H trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H trifyllenia έγραψε: στις 20:41, 01-02-06:

Ποιος έχει πρόβλημα με τον υπολογιστή του? Χμ...Όχι πάντως εγώ!

Παρ'όλ'αυτά θέλω να ρωτήσω κάτι περί bad blocks...Τα οποία έψαξα να βρω στο internet τί είναι , κατάλαβα περίπου αλλά πουθενά δε βρήκα αυτό πού ζητάω...

Έχω γράψει που λέτε κάποια DVDs(ΕΜTEC-ούτε η μάνα της δε τη ξέρει μάλλον...) και ταχω δώσει σε διάφορα παιδιά , ποτέ τίποτα κανένα πρόβλημα όλα ωραία και καλά..DVDs που περιέχουν απλά manga , anime και τέτοια...Και που λέτε τα δίνω και στο αγόρι μου , βλέπει κάποια επεισόδια ωραία και καλά....και ξαφνικά χτυπάει το τηλ και μου λέει..."Αχ κρίμα δε μπορώ να δω τα υπόλοιπα γιατί σε μερικά υπάρχουν bad blocks.."Του λέω λοιπόν κ εγώ "Ε?Σου τόχει ξανακάνει αυτό με τίποτα άλλα dvd ή μήπως φταίει η μάρκα η δικιά μου?" Μου απαντάει "Μου τόχει ξανακάνει και με μιά άλλη μάρκα από ένα άλλο παιδί..."

Μήπως ξέρετε ρε παιδιά τι φταίει?Δηλ είναι θέμα τίποτα ασυμβατότητας ή πετάω μπαρουφίτσες? Να δοκιμάσω με καμμιά άλλη μάρκα dvd ή απλά φταίει ο δικός του υπολογιστής?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 05:25, 02-02-06:

Πολλά μπορεί να φταίνε για το συγκεκριμένο πρόβλημα...
...να έχει γραντζουνιστει η επιφάνεια του DVD... (δε νομίζω ότι φιάχνεται)
...να έχει απλά βρωμίσει και να θέλει λίγο καθάρισμα...(με ένα μαλακό-υγρό πανάκι λύνεις το πρόβλημα)
...το DVD-ROM του φίλου σου να μην συνεργάζεται καλά με τη συγκεκριμένη μάρκα...(του έχεις ξαναδώσει DVD της ίδιας μάρκας, γραμμένα απο σένα; Είχε πάλι προβλήματα
...το DVD-R σου να μην γράφει καλά τη συγκεκριμένη μάρκα...
(μάλλον όχι αφού είπες ότι τα χρησιμοποιείς καιρό)

Αν το συγκεκριμένο DVD μπορείς να το δεις στον υπολογιστή σου χωρίς πρόβλημα, τότε το πρόβλημα είναι στον δικό του υπολογιστή. Αν έχεις και εσύ πρόβλημα, τότε το πρόβλημα είναι στο δισκάκι...

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να πέρνεις καλής ποιότητας DVD, ειδικά όταν πρόκειται για back-up... δεν είναι να το διακινδυνεύεις να χάσεις 4,5GB δεδομένων λόγω κακής ποιότητας DVD...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 06:15, 02-02-06:

Δυστυχώς tryfillenia μερικά DVD ROMs, ειδικά παλιότερα, ειναι λιγο εκλεκτικά με το τι θα διαβασουν, και μου ακούγεται μάλλον για τέτοιο προβλημα, αν και δεν αποκλείω τις αλλες περιπτώσεις που λέει ο giostau. Δοκίμασε κι εσυ μια πιο καλη μάρκα DVD, εχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να μήν έχουν πρόβλημα. Ειδικά με το anime το ρισκάρεις να το χασεις;
Παράθεση

trifyllenia

Νεοφερμένος

H trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H trifyllenia έγραψε: στις 13:43, 04-02-06:

Thanx ... Την επόμενη φορά που θα αγοράσω dvdάκια θα προσέχω πιο πολύ...
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 13:55, 04-02-06:

Tayo Yuden Gold MADE IN JAPAN από Disk Impex. Σου φέρνουν τις κατοστάδες με ενα τηλεφώνημα σπίτι σου και γύρω στα 30 ευρώ παρακαλώ. Θα με ευγνωμονείς για αυτή μου την πρόταση... κάτι ξέρω και στο λεω! Η ποιότητα η ίδια!

Emtec = τα άλλοτε BASF (αν και μακράν γερμανόφιλος στο θέμα αλλοδαπών προϊόντων, αυτά δε μου άφησαν καλή εικόνα)
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 14:30, 04-02-06:

Παιδια εχω 60αρι σκληρο ide και τωρα ποια που τον εχω γεμισει σχεδόν ολον (43,8 παισμενος χωρος και 13,4 αδιος) μου κολαει το συστημα και γενικα ο σκληρος δεν μου δουλευει παντα σωστα.Σαν να υπολειτουργει.Ο σκληρος φταιει επειδη ειναι σχεδον γεματος?
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 14:37, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Παιδια εχω 60αρι σκληρο ide και τωρα ποια που τον εχω γεμισει σχεδόν ολον (43,8 παισμενος χωρος και 13,4 αδιος) μου κολαει το συστημα και γενικα ο σκληρος δεν μου δουλευει παντα σωστα.Σαν να υπολειτουργει.Ο σκληρος φταιει επειδη ειναι σχεδον γεματος?
Καλά ναι, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Παίζει και πως τα χεις τα data μέσα....εννοώντας αν κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου ή τον έχεις σκορποχώρι απ τη μέρα που τον πήρες. Κανα φορματάκι τραβήξαμε πρόσφατα; Επίσης, μήπως τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί και δε τα σηκώνει η μνήμη ή -ακραίο σκηνικό- ο επεξεργαστής; Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να προκαλούν αυτή τη μαστούρα του υπολογιστή σου και η εξήγηση μια: Το σύστημά σου είναι ασταθές!
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 15:14, 04-02-06:

Λοιπόν...Οσον αφορα την μνημη μου είναι ελευθερη μονο το 40%-50%.Δεν νομίζω να φταλιει αυτό.Η cpu ειναι p4 2.4ghz και δεν νομιζω να φταιει αυτό.Ανασυγκροτηση εχω κανει και καθαρισμο με το ccleaner και επιδιορθωση του registry.Αλλα τίποτα.Βασικα δεν ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο το πραγμα και αλλες φορες πριν που εκανα φορματ γι αυτον τον λογο το ιδιο γινοταν οταν γεμιζα τοσο πολύ τον σκληρό.
Πιστεύω οτι το συστημα μου ειναι προβληματικο αν και το πηγα για ελεγχο hardware δεν μου βρηκαν τιποτα.Το μονο προβλημα ειναι οτι το μοντεμ μου ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ και μπαινω με μικρη ταχυτητα.Δεν ξαναπαιρνω crypto
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dare-Devil : 04-02-06 στις 15:16.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 4,235 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 15:17, 04-02-06:

1. Μια ανασυγκρότηση με Diskeeper ή με την αντίστοιχη εφαρμογή των Windows.
2. Ο Υπολογιστής μου> [δεξί click στο σκληρό δίσκο] > Ιδιότητες /Εργαλεία = Έλεγχος για σφάλματα
Σε αυτό το σημείο κάνε tick το πρώτο checkbox και πάτα Εκκίνηση: Θα σου εμφανιστεί ένα μήνυμα το οποίο θα σε ρωτάει αν θέλεις να γίνει ο έλεγχος για σφάλματα στο file system μετά την επανεκκίνηση [πάτα ΝΑΙ]. Στη συνέχεια κάνε tick στο 2ο check box και πάτα Εκκίνηση. [Επειδή οι διαδικασίες αυτές χρειάζονται ώρες για να ολοκληρωθούν,ξεκίνα τες κάποια στιγμή που δε θα είσαι στο PC [πχ πριν πας για ύπνο] κτλ..... μετά τον έλεγχο, κάνε ένα restart για να γίνει και ο έλεγχος του file system και είσαι ok.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε: στις 15:24, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
1. Μια ανασυγκρότηση με Diskeeper ή με την αντίστοιχη εφαρμογή των Windows.
2. Ο Υπολογιστής μου> [δεξί click στο σκληρό δίσκο] > Ιδιότητες /Εργαλεία = Έλεγχος για σφάλματα
Σε αυτό το σημείο κάνε tick το πρώτο checkbox και πάτα Εκκίνηση: Θα σου εμφανιστεί ένα μήνυμα το οποίο θα σε ρωτάει αν θέλεις να γίνει ο έλεγχος για σφάλματα στο file system μετά την επανεκκίνηση [πάτα ΝΑΙ]. Στη συνέχεια κάνε tick στο 2ο check box και πάτα Εκκίνηση. [Επειδή οι διαδικασίες αυτές χρειάζονται ώρες για να ολοκληρωθούν,ξεκίνα τες κάποια στιγμή που δε θα είσαι στο PC [πχ πριν πας για ύπνο] κτλ..... μετά τον έλεγχο, κάνε ένα restart για να γίνει και ο έλεγχος του file system και είσαι ok.
Ναι το ξερω αυτό αλλά δυστυχως δεν το εχω κάνει ακόμη αλλά δεν νομιζω να διορθώσει τιποτα.Ποτε δεν με βοηθησε.Θα το κάνω ομως!
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε: στις 15:26, 04-02-06:

Βασικά εχω κανει τραγικα πολλά φορματ στο σκληρο μου αλλα τουλαχιστον δεν ζεσταίνεται πολυ για να πεις οτι εχει χαλασει απο την θερμοκρασι α.Παντα χλιαρος ειναι
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 15:35, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Βασικά εχω κανει τραγικα πολλά φορματ στο σκληρο μου αλλα τουλαχιστον δεν ζεσταίνεται πολυ για να πεις οτι εχει χαλασει απο την θερμοκρασι α.Παντα χλιαρος ειναι
Σε ενα χρόνο το πολύ ετοιμάσου να τον θάψεις αξιοπρεπώς.

Γραφείο Τελετών και Μνημοσύνων - Το Καλό Ταξίδι

Φέρετρα κόντρα πλακέ, φέρετρα MTF, φέρετρα μαόνι, στοκαρισμένα χωρίς περιττές σκλήθρες, γιατί ο συγχωρεμένος, κυρίες και κύριοι, έχει ψυχή.... Καλό ταξίδι και ζωή σε σας!
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε: στις 16:07, 04-02-06:

ΟΚ καταλαβα πρεπει να εχει χαλασει...εχω κλεισει χρονο.Λεω να το παω το συστημα για ενα check up!Και ο προηγουμενος σκληρος που ειχα μου χαλασε απο τα πολλα φορματ!
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:10, 05-02-06:

Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ανασυγκροτηση πρωτα, και μετα κανε και μια ανασυγκροτηση και μετα κανε ανασυγκροτηση το paging file αλλα και το MFT.

Κατι μου λεει οτι θα γινει
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε: στις 16:17, 05-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ανασυγκροτηση πρωτα, και μετα κανε και μια ανασυγκροτηση και μετα κανε ανασυγκροτηση το paging file αλλα και το MFT.

Κατι μου λεει οτι θα γινει
Ανασυγκροτηση εχω κανει αλλά απο τι θυμάμαι το συμβατικο προγραμμα των windows δεν κανει ανασυγκρότηση στο paging file.Δικιο δεν εχω?Εχεις να μου προτεινεις ενα καλο προγραμμα για ανασυγκροτηση?
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 22:56, 05-02-06:

αν εχεις το diskeeper , εχει επιλογη ... αλλιως δοκιμασε το pagedefrag που ειναι freeware
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 14:29, 18-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Σε ενα χρόνο το πολύ ετοιμάσου να τον θάψεις αξιοπρεπώς.

Γραφείο Τελετών και Μνημοσύνων - Το Καλό Ταξίδι

Φέρετρα κόντρα πλακέ, φέρετρα MTF, φέρετρα μαόνι, στοκαρισμένα χωρίς περιττές σκλήθρες, γιατί ο συγχωρεμένος, κυρίες και κύριοι, έχει ψυχή.... Καλό ταξίδι και ζωή σε σας!

χαχαχαχα!!!! βαλντερ εγραψες!
(καιρο ειχα να μπω εδω μεσα.. )
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 12:56, 21-09-06:

canon ip 5200 ειναι ο εκτυπωτης μου, καινουριος, εκπληκτικος και ολα τα σχετικα.
επειδη ομως εγω ειμαι λιγο ασχετη, διαφωτιστε με σε κατι...

εχει 4 μελανια για εικονες και ενα μαυρο για κειμενο.
πριν λιγο εκτυπωσα κειμενο, και μου εβγαλε οτι "το μελανι σας σχεδον τελειωνει"..
κοιταω κι εγω το σχετικο εικονιδιο, και βλεπω το μαυρο που ειναι μονο για φωτογραφιες να τλεειωνει ενω το μαυρο για κειμενο να ειναι στη μεση.

τι γινεται? το κειμενο μου εκτυπωνεται απο το μελανι που ειναι για φωτο? και πως αλλαζει αυτο? υπαρχει καποια προεπιλογη?

το λεω αυτο γιατι υποθετω οτι το μαυρο μελανι που ειναι για κειμενα, δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας για να τυπωσω τις φωτο μου...

θενκς!!!
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 14:07, 21-09-06:

κανεις δε ξερει ρε παιδια?
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,726 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:49, 21-09-06:

Μήπως είναι τοποθετημένα στις λάθος εγκοπές?
Δεν γνωρίζω τον εκτυπωτή σου αλλά όπως λες εφόσον έχει θέση για 5 διαφορετικά μελάνια, θα μπορούσε κάλιστα να έχει μπει αρχης εξ αρχης σε λάθος θεση το ανάλογο μελάνι?
είναι των ίδιων διαστασεων τα δυο μελάνια?
έχεις το βιβλιαράκι του εκτυπωτή σου να το τσεκάρεις αυτό?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος