Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,225 μέλη και 2,423,302 μηνύματα σε 75,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε: στις 16:40, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Τα χεις μπερδεψει λιγο.
Το "Αcrobat reader" ανοιγει αρχεια .pdf (ebooks δλδ). Το "winrar" ανοιγει συμπιεσμενα αρχεια (.zip, .rar κλπ). To youtubedownloader σωνει βιντεακια σε μορφη .flac
Προσωπικα χρησιμοποιω το Real Player, και κατεβαζω/ παιζω video, απο αυτο το προγραμμα λογω ευχρηστιας.

οκ γιναμε ρομπα οπως το περιμενα
ναι αλλα εγω δεν ξερω πως τα καταφερνω και κανω πραγματα που δεν γινονται

αυτο το τελευταιο τι ειναι?? που το βρισκω τι κανω κλπ. και πλιζ σε απλη γλωσσα ειπαμε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 16:55, 18-05-09:

http://www.real.com/
καπου πανω κ δεξια, λεει 'Free Download'. το πατας και μετα πατας 'Run'. μετα σου βγαζει ενα παραθυρο 'RealNetworks Installer'. Εσυ πατας 'Accept'. Στην επομενη πατας 'next'. Μετα εχει μια επιλογη αν θες το 'Google toolbar' στον Internet Explorer, εσυ εκει ξε-τικαρεις αυτην την επιλογη, ωστε να μην το εγκαταστησει, και πατας 'Next'. Μετα σου βγαζει ενα μνμ οτι το προγραμμα πρεπει να κλεισει τον 'Internet explorer' για να ολοκληρωθει η εγκατασταση. Πατας 'οκ' κι αρχιζει το κατεβασμα. Αμα κολησεις μιλας
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε: στις 17:12, 18-05-09:

οκκκκ ευχαριστω θα το δοκιμασω σε λιγο και θα σου πω τι εγινε
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 04:41, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Τι ακριβώς θες να κανεις?
Να κανεις φορμάτ ολο το σκληρό σου?
ναι
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 07:56, 19-05-09:

Yπαρχουν πολλα προγραμματα για αυτο,πχ. το Paragon Partition Manager,το Acronis Disk Director,το Partition Magic 8 κλπ.Σου δινουν τη δυνατοτητα να δημιουργήσεις ενα cd που μπουταρει,ετσι ωστε να κανει διαχειριση των partitions που εχεις και φυσικα να κανεις format κλπ.

Υπαρχουν βεβαια και ετοιμα τετοια cd,οπως το Hiren's BootCD (κανε μια αναζητησουλα στο Γκουγκλη) που τα κατεβαζεις (ειναι .iso αρχεια) και τα καις μετα σε cd. Εχει πανω σχεδον οτι χρειαζεσαι για να προετοιμασεις το σκληρό σου για εγκατασταση λειτουργικού.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε: στις 09:16, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
http://www.real.com/
καπου πανω κ δεξια, λεει 'Free Download'. το πατας και μετα πατας 'Run'. μετα σου βγαζει ενα παραθυρο 'RealNetworks Installer'. Εσυ πατας 'Accept'. Στην επομενη πατας 'next'. Μετα εχει μια επιλογη αν θες το 'Google toolbar' στον Internet Explorer, εσυ εκει ξε-τικαρεις αυτην την επιλογη, ωστε να μην το εγκαταστησει, και πατας 'Next'. Μετα σου βγαζει ενα μνμ οτι το προγραμμα πρεπει να κλεισει τον 'Internet explorer' για να ολοκληρωθει η εγκατασταση. Πατας 'οκ' κι αρχιζει το κατεβασμα. Αμα κολησεις μιλας
τα καταφερα και το κατεβασα... καλα μιλαμε πολυ βολικο να σαι καλα βρε σταυρο χιλια ευχαριστω
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 09:55, 19-05-09:

Yπαρχουν πολλα προγραμματα για αυτο,πχ. το Paragon Partition Manager,το Acronis Disk Director,το Partition Magic 8 κλπ.Σου δινουν τη δυνατοτητα να δημιουργήσεις ενα cd που μπουταρει,ετσι ωστε να κανει διαχειριση των partitions που εχεις και φυσικα να κανεις format κλπ.

Υπαρχουν βεβαια και ετοιμα τετοια cd,οπως το Hiren's BootCD (κανε μια αναζητησουλα στο Γκουγκλη) που τα κατεβαζεις (ειναι .iso αρχεια) και τα καις μετα σε cd. Εχει πανω σχεδον οτι χρειαζεσαι για να προετοιμασεις το σκληρό σου για εγκατασταση λειτουργικού.

Ελπίζω αυτό να είναι ο πρόλογος της βοήθειας σου μόνο . Τώρα δεν είμαι στο pc μου . Όταν βρεθώ εκεί και κάνω μια βόλτα στο google θα σε ρωτήσω πιο συγκεκριμένα πράγματα . Φάε καλά το μεσημέρι θα χρειαστείς γερό στομάχι ...
Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O [V] έγραψε: στις 13:15, 19-05-09:

Απο τη στιγμή που η αναβαθμιση firmware δεν απεδωσε,τοτε μαλλον φταινε τα αδεια cds - το υλικό τους (ή ειναι φθηνά ή δεν εχουν καλή ανακλαστικότητα για το λεηζερ του DVD RW σου)
Αγορασε μια αλλη μαρκα και ενδεχομένως με αλλο χρώμα (της περιοχής γραφης - πχ Verbatim που ειναι μπλε).

Πειραματίσου με αλλες μαρκες.

Αν δεν βοηθηθείς,πας για καινουργιο DVD RW,το οποιο δε θα σε γονατισει οικονομικα,γιατι πλεον βρισκεις καλο DVD RW και με 30 ?.
Εχω δοκιμασει TDK + Verbatrim cd's τιποτα ομως. Ολα τα αλλα τα διαβαζει κανονικα συμπεριλαμβανομενων και αγρφων dvd's. Θα παω σημερα να αγορασω και αλλες μαρκες και αν και αυτες δεν κανουν τοτε ειμαι για αλλαγη...
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 13:22, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
τα καταφερα και το κατεβασα... καλα μιλαμε πολυ βολικο να σαι καλα βρε σταυρο χιλια ευχαριστω
Τωρα πολυ απλα θα πηγαινεις στο youtube και θα σου βγαζει επιλογη να κατεβαζεις οποιο video θες.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:30, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από [V]
Εχω δοκιμασει TDK + Verbatrim cd's τιποτα ομως. Ολα τα αλλα τα διαβαζει κανονικα συμπεριλαμβανομενων και αγρφων dvd's. Θα παω σημερα να αγορασω και αλλες μαρκες και αν και αυτες δεν κανουν τοτε ειμαι για αλλαγη...
Κάνε οπωσδήποτε αλλαγή στο firmware, επίσης επιχείρησε να γράψεις με άλλο πρόγραμμα, πχ το ενσωματομένο τον windows ή κάποιος άλλο δωρεάν όπως το infrarecorder
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε: στις 19:48, 20-05-09:

λοιπον ειχα το acrobat pro extended πως μη με ρωτησετε προφανως το εβαλαν τα παιδια που μου το φτιαχνουν... το αφαιρεσα τωρα απο το κομπιουτερ και θα βαλω ενα αλλο προσωρινα (να ναι καλα αυτος που μου το πε)

βασικα εγω θελω να ανοιγω κατι αρχεια pdf για τη δουλεια μου. το αλλο που εχω ειναι το 7.0.5 αλλα δοκιμασα τωρα και δεν τα ανοιγει αυτο. μπορω να κανω κατι ή δεν....
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 20:06, 20-05-09:

Για να ανοίγεις pdf κατεβάζεις τούτο το γλυκό και ελαφρύ προγραμματάκι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε: στις 20:14, 20-05-09:

λοιπον ειχα το acrobat pro extended πως μη με ρωτησετε προφανως το εβαλαν τα παιδια που μου το φτιαχνουν... το αφαιρεσα τωρα απο το κομπιουτερ και θα βαλω ενα αλλο προσωρινα (να ναι καλα αυτος που μου το πε)

βασικα εγω θελω να ανοιγω κατι αρχεια pdf για τη δουλεια μου. το αλλο που εχω ειναι το 7.0.5 αλλα δοκιμασα τωρα και δεν τα ανοιγει αυτο. μπορω να κανω κατι ή δεν....
Update.
Αλλά αν φοβάσαι αυτό που νομίζω κατέβασε το
http://www.foxitsoftware.com/pdf/reader/
Είναι free και θα σου κάνει τη δουλειά νομίζω.

Edit:Η εγώ έγινα αργός η σύνδεση μου.
Sorry!Ελένη δεν ήθελα να κλέψω τη δόξα σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 20-05-09 στις 20:47.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε: στις 21:49, 20-05-09:

βρε παιδια επειδη δεν εχω ιδεα και ο μονος το επιασε το νοημα δεν επιχειρησα να κανω αυτο που μου ειπε η ελενη... που παρεπιπτοντως την ευχαριστω

τωρα μου ειπε ενας φιλος και εβαλα το adobe reader 8.0 . ok αυτο ανοιγει τωρα τα αρχεια...

αυτο που μου λες μονος ειναι το ιδιο με της ελενης??
αν οχι , μπορει να συνυπαρχει με αυτο που εχω εγω?? ή την ιδια δουλεια κανει??
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε: στις 05:21, 21-05-09:

Ναί.
Δεν τα έχω δοκιμάσει μαζί αλλά λογικά μπορεί.
Κάνει την ίδια δουλειά αλλά είναι πιό ελαφρύ.
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 09:17, 21-05-09:

Μπορεις άφοβα να εχεις και το Foxit και το Αdobe παράλληλα για το άνοιγμα των pdf.

Θα πρεπει απλά να ορισεις ως default για το ανοιγμα ένα απο τα δυο.
Οταν εγκαθιστάς το Adobe Reader,λογικά παιρνει και το extension .pdf για να ανοιγει τα αρχεια.

Αν καποια στιγμή - επειδη ισως ενα αρχειο pdf ειναι μεγαλο και ο Adobe αργει να στο ανοιξει - και θες να το ανοιξεις με το πιο γρηγορο και ελαφρύ Foxit Reader,κανεις δεξι κλικ και επιλέγεις "Ανοιγμα με...." και εν συνεχεια επιλεγεις απο τη λίστα το Foxit.

Προσοχή ομως να απενεργοποιήσεις το τετραγωνίδιο που κανει default το Foxit.
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε: στις 11:48, 21-05-09:

Θα πρεπει απλά να ορισεις ως default για το ανοιγμα ένα απο τα δυο.
πως το κανω αυτο??

Προσοχή ομως να απενεργοποιήσεις το τετραγωνίδιο που κανει default το Foxit.
επισης πως το κανω αυτο??

ελπιζω να καταλαβατε ποσο ασχετη ειμαι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-06-09 στις 08:40. Αιτία: διόρθωση quote tag
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 12:13, 21-05-09:

Λογικά,η εγκατάσταση του Adobe Reader αυτόματα "σκλαβώνει" και την κατάληξη .pdf,δηλ. αυτοορίζεται ως η default εφαρμογη για ανοιγμα αυτών των αρχείων.

Αν θες να ορισεις ως default μια αλλη εφαρμογη που ανοιγει αυτα τα αρχεια ,πχ. Foxit Reader,τοτε

α) ανοιγεις το Foxit Reader και τον κανεις default καπου μεσα απο τις ρυθμισεις του.

Αν ο Foxit δεν ειναι default,με το που τον ανοιγεις,θα σου πεταξει λογικα ενα αναλογο μηνυμα που θα σου λεει πως ο ιδιος δεν εχει οριστει για ανοιγμα των pdf αρχειων και μηπως θα ήθελες να το κανει αυτο για σενα.
Αν συμφωνήσεις,κανει αυτοματα τη ρυθμιση και αυτοοριζεται ως κύρια εφαρμογη για τα pdf αρχεια.

ή

β) κανεις δεξι κλικ σε καποιο pdf αρχειο,επιλεγεις "ανοιγμα με../ επιλογή προγραμματος." και απο τη λιστα επιλεγεις το Foxit. Αν δεν υπαρχει στη λιστα,πατας το κουμπι "Αναζήτηση" και πας στο φακελο C:/program files/foxit (ή κατι τετοιο) και επιλέγεις το εκτελέσιμο αρχειο

Αν τσεκαρεις και το τετραγωνίδιο "ανοιγμα αυτου του ειδους αρχειο...",τοτε τα pdf αρχεια τα παραλαμβανει πλεον το προγραμμα που ορισες (o Foxit σε αυτην την περιπτωση). Αν δεν τσεκαρεις το τετραγωνίδιο,θα σου ανοιξει το pdf το προγραμμα που ορισες - αλλα μόνο για αυτη τη φορά.

Αυτα,εφόσον εχεις ΧP. Aλλα και vista να εχεις,η διαδικασία ειναι πανομοιότυπη.
Θα σου προτεινα να επιλεξεις τον Foxit για ανοιγμα των pdf επειδη ειναι ελαφρύ και γρηγορο προγραμμα και σου τα ανοιγει πιο γρηγορα απο τον Adobe.

Moνο αν καποιο αρχειο παρουσιασει προβλημα,τοτε να επιχειρεις να το ανοιξεις με το Adobe.
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε: στις 12:25, 21-05-09:

καταρχην ευχαριστω για την επεξησηση που ειναι τρομερα κατανοητη και λεπτομερης
λοιπον εγω τωρα θα εγκαταστησω το προγραμμα που μου λετε και σε περιπτωση που θα βρω προβλημα με το αλλο θα κανω τα βηματα που μου εξηγησες..
ευχαριστω και παλι
Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Νεοφερμένος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε: στις 12:36, 22-05-09:

Εντυπωσιακο ε??

http://www.youtube.com/watch?v=2Cv7I...eature=related

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος