Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,225 μέλη και 2,423,302 μηνύματα σε 75,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,468 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε: στις 21:55, 25-05-09:

κατω αριστερα, θα σου γραφει ΕΝ, το πατας κ διαλεγεις ΕΛ(ελλινικα)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

000090

Νεοφερμένος

Ο 000090 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 62 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O 000090 έγραψε: στις 23:18, 25-05-09:

πανε.. πρωτα εδω οπως βλεπεις τα εικονιδια... etc :no1:

επειτα... πανε εδω..

και εδω βαλε την γλωσσα αλλιως.. κανε αυτο που λενε τα πεδια με την συντομευση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 743 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 08:01, 26-05-09:

Οκ ευχαριστω παιδιά έπιασε!!
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H markip έγραψε: στις 12:32, 26-05-09:

εγω παντως ΤΟΣΑ χρονια που χρησιμοποιω το abbyy fine reader τα λαθη ηταν ελαχιστα και για να τα διορθωσω μου επερνε ελαχιστα λεπτα σε σχεση με το χρονο που θα εκανα να ξαναγραψω το κειμενο απο την αρχη.
Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Δραστήριο Μέλος

H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε: στις 15:05, 26-05-09:

Koίτα, για free programmes, υπάρχουν τα τα προαναφερθέντα αλλά υπάρχουν και τα εξής:
1)VPHybridCAD V9 δεν είναι δωρεάν, αλλά μπορείς να κατεβάσεις ένα demo.
2) Picasa. Καλό, και είναι και free
3)Gimp. Απλά το αναφέρω σαν option δεν το προτείνω, κατ'αρχάς δεν είναι απολύτως συμβατό με όλα τα software, αλλά υπάρχει και είναι τζαμπέ
4)Adobe Photoshop, γνωστό σε όλους μας για τα editakia(και όχι μόνο) στις φωτογραφίες, το adobe μπορεί( ω ναι) να επεξεργαστεί και σκαναρισμένα αρχεία. Είναι το καλύτερο, αν θέλεις να σκάσεις χοντρά λεφτά
Εγω το picasa χρησιμοποιώ, αν και δεν έχω εξοικιωθεί είναι αλήθεια. Γενικά με τα σκαναρισμένα δεν τα πάω και τόσο καλά. Επίσης, να σου πω ότι χρειάζεται η γραμματοσειρά του σκαναρισμένου αρχείου να υπάρχει αποθηκευμένη, ή έστω να είναι αναγνωρίσιμη από το σύστημά σου για να μπορείς να κάνεις edit. + to picasa δεν σου κάνει επεξεργασία κειμένου, τουλάχισοτν δεν έχω ανακαλύψει κάτι τέτοιο.

5) Η επιλογή του απελπισμένου: κάνεις εδιτ το κείμενο στο paint κι ό,τι προκύψει...
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 16:03, 26-05-09:

Αυτά που αναφέρεις είναι προγράμματα για επεξεργασία εικόνας, ο Ανδρέας χρειάζεται πρόγραμμα OCR (Optical Character Recognition) για να του μετατρέψει την σκαναρισμένη εικόνα σε κείμενο και να το επεξεργαστεί.
Απο προσωπική εμπειρία πάντως, συνήθως δεν δουλεύουν και πολύ καλά αυτά τα προγράμματα. Μπορεί να 'χουν εξελιχτεί τώρα, δεν ξέρω.
Παράθεση

bill_fc

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O bill_fc έγραψε: στις 11:05, 27-05-09:

Όταν πατάω control-alt-delete μου λέει ότι η διαχείρηση εργασιών έχει απενεργοποιηθεί από το διαχειρηστή σας
Εγώ βέβαια δεν το απενεργοποίησα(δεν ξέρω καν πως γίνετε). Έψαξα για ιους αλλά δεν είχε τίποτα που έκανα scan:xixi:
Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει και πως να διορθώσω το πρόβλημα;;
Παράθεση

xman (Γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται μαθητης(και τι μαθητης...) και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O xman http://oxiginlab.square7.ch/forum/index. έγραψε: στις 16:13, 27-05-09:

Εναρξη> εκτελεση και γραψε regedit

Πηγενε Επεξ/σια> Ευρεση και αναζητησε την λεξη DisableTaskMngr η DisableTaskMgr (νομιζω το δευτερο ειναι).Λογικα θα σου βρει μια τιμη, μεσα σε ενα φακελο system(HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System).Διεγραψε την.

Αυτο.
Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψάχνω . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε: στις 16:31, 27-05-09:

Όπως είπαν οι προλαλήσαντες, ABBYY FR και ξερό ψωμί. Μέχρι πρόσφατα είχα το AFR 6 Xpress, μια δωρεάν έκδοση, η οποία ήταν τόσο άθλια που της περισσότερες φορές το Μ το έγραφε /\/\ ενώ το ς 5. Άλλαξα σε AFR 9 PRO και ούτε η κοντογιώργαινα δεν κάνει τέτοια δουλειά!!! Ένα λάθος χρειάστηκε να διορθώσω σε κείμενο 12 σελίδων και κάτι σημεία στίξης!!

(βέβαια μην το δοκιμάσετε για χειρόγραφα. Το πολύ πολύ να ανακαλύψετε χαρακτήρες που ούτε καν ξέρατε ότι υπάρχουν στον υπολογιστή σας.)
Παράθεση

bill_fc

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O bill_fc έγραψε: στις 17:58, 27-05-09:

ΕυχαριστώΈπαιξε
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 743 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 09:28, 28-05-09:

Παιδιά,ξέρει κανείς πώς γίνεται format σε ένα notebook όπου δεν υπάρχει floppy disk?Διοτι έχω notebook και κάποτε θα του κάνω,αλλά από τώρα πρέπει να μάθω το πώς
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 12:54, 28-05-09:

Μπαίνεις στο BIOS, επιλέγεις να κάνει boot απο το cd-rom drive και βάζεις μέσα το cd του λειτουργικού που θέλεις να εγκαταστήσεις.
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 13:25, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Μπαίνεις στο BIOS, επιλέγεις να κάνει boot απο το cd-rom drive και βάζεις μέσα το cd του λειτουργικού που θέλεις να εγκαταστήσεις.
Δεν έχει υποδοχή για Cd όμως!
Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε: στις 14:09, 28-05-09:

υπάρχουνε και εκδόσεις που τρέχουν απο "usb", αν δεν σε πειράζει το αν θα είναι ή οχι αυθεντικά, με ενα ψάξημο ολο και κάτι θα βρείς...
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 14:22, 28-05-09:

οκ...
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 14:24, 28-05-09:

Έχεις laptop χωρίς cd drive; Τι πήρες ακριβώς;

έδιτ: τώρα κατάλαβα, όταν έγραψες "notebook", εννοούσες "netbook". Αυτό που είπε ο tntqaz, μπορείς να γράψεις ένα image των windows σε usb stick και να bootάρεις απο εκεί, υπάρχουν σχετικές οδηγίες στα ίντερνετς.
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 12:16, 29-05-09:

Αστο την βρηκα την λυση!!
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H markip έγραψε: στις 11:44, 04-06-09:

σκεφτομαι να κανω φορματ στον υπολογιστη μου μιας και οσο παει σερνεται και πιο πολυ. Εχω βρει εναν σαφη οδηγο με εικονες για το πως να εγκαταστησω ξανα τα windows. Τον ενδοιασμο τον εχω στο τι να κανω μετα το φορματ. Υπαρχει για παραδειγμα τροπος να βαλω τους drivers ολους μαζι χωρις να τους ψαχνω ενα ενα? Δηλαδη με λιγα λογια μπορω να κανω σαν ενα copy paste τους drivers απο τον φακελο που βρισκονται? Επισης ενα αλλο που με τρωει ειναι με τα προγραμματα. Επειδη ειναι αρκετα, υπαρχει τροπος να μην τα βαζω ξανα ενα ενα? Και τελος παρω ενα image copy του σκληρου δισκου και μετα το φροματ, το επαναφερω, θα εχω ολα τα προγ/τα μαζι με τα δεδομενα τους και τα αρχεια τους? Για παραδειγμα στον firefox θα εχω τα αποθηκευμενους κωδικους και τους σελιδοδεικτες?
Υ.Γ. με το image copy του σκληρου δισκου μηπως υπαρχει περιπτωση να διατηρηθουν οι ιοι, και να πηγαινει ο υπολογιστης παλι αργα?
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 13:09, 04-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από markip
Υ.Γ. με το image copy του σκληρου δισκου μηπως υπαρχει περιπτωση να διατηρηθουν οι ιοι, και να πηγαινει ο υπολογιστης παλι αργα?
Αυτό θα σου έλεγα αλλά το σκέφτηκες ήδη μόνη σου. Τα πάντα διατηρούνται, και το fragmentation των αρχείων, οπότε θα σέρνεται ακριβώς το ίδιο με πριν.
Drivers μπορείς να κάνεις slipstream στο cd εγκατάστασης των windows (google "driver slipstreaming") αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις εφαρμογές των διάφορων συσκευών, υποθέτω οτι θέλεις να εγκατασταθούν κι αυτές. Τους σελιδοδείκτες του firefox μπορείς να τους σώσεις κάπου να τους ξαναφορτώσεις μετά την εγκατάσταση (κάπου έχει ένα "backup" και "restore" απο οτι είδα).
Παράθεση

Antreas95 (Ανδρέας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O Antreas95 έγραψε: στις 18:33, 05-06-09:

οκ guys με καλύψατε πλήρως!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος