Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,228 μέλη και 2,423,553 μηνύματα σε 75,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 289 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε: στις 09:02, 19-06-09:

καλημέρα σε όλους. κάτι έχει γίνει με το ασύρματο δίκτυο κ ξαφνικά έπαψε να λειτουργεί. τώρα για να μπω στο ιντερνετ, πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με το τηλ. κι αυτό είναι πολύ εκνευριστικό. μίλησα με την εταιρία σύνδεσης κ μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ κ όχι στην σύνδεση. μήπως πείραξα κάτι όταν εγκατέστησα προχθές τον ιντερνετ 8? μπορεί κανείς να βοηθήσει? θέλω πάλι τον υπολογιστή στο δωμάτιό μου κ όχι σε κοινή θέα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,909 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 09:21, 19-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Όταν είσαι σπίτι η γραφείο (οπότε έχεις ρεύμα)μόλις φορτιστεί η μπαταρία την αφαιρείς.
Αν και το καλύτερο θα ήτανε η φόρτιση να γίνεται με κλειστό το λαπτοπ.
Τα Vista τουλάχιστον (δεν ξέρω για τα Xp) έχουν το κέντρο φορητότητας με διάφορες ρυθμίσεις όπως αυτή της φωτεινότητας στην περίπτωση λειτουργίας με μπαταρία για εξικονόμηση ενέργειας.
Αρχική Δημοσίευση από fielda
Μην ανησυχείς καθόλου!!! Μια χαρά είναι το laptop σου. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα laptops όταν δεν είναι συνδεδεμένα με το καλώδιο για να μην χαλάει γρήγορα η μπαταρία, για εξοικονόμηση ενέργειας δηλαδή. Αν σε ενοχλεί μπορείς να ρυθμίσεις τη φωτεινότητα όταν δεν είναι συνδεδεμένο
Μα εμενα μου συνεβει ξαφνικα μετα απο 3 χρονια που το εχω και ενω ηταν συνδεδεμενο με το καλωδιο φορτισης της μπαταριας. Και συνεχιζει να συμβαινει δηλαδη...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε: στις 10:05, 24-06-09:

κανείς δεν ξέρει πώς να επαναφέρω την ασύρματη σύνδεση ? φύγατε για διακοπές όλοι?
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 10:21, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από μικρή γοργόνα
καλημέρα σε όλους. κάτι έχει γίνει με το ασύρματο δίκτυο κ ξαφνικά έπαψε να λειτουργεί. τώρα για να μπω στο ιντερνετ, πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με το τηλ. κι αυτό είναι πολύ εκνευριστικό. μίλησα με την εταιρία σύνδεσης κ μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ κ όχι στην σύνδεση. μήπως πείραξα κάτι όταν εγκατέστησα προχθές τον ιντερνετ 8? μπορεί κανείς να βοηθήσει? θέλω πάλι τον υπολογιστή στο δωμάτιό μου κ όχι σε κοινή θέα

πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με το τηλ.

Με το τηλέφωνο;
Μάλλον στο ρούτερ θα εννοείς.Γιατί αν συνδέεις απευθείας πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου τον υπολογιστή σου, τότε θα έμπαινες με pstn.

Οπότε δες πάνω στο ρούτερ τα λαμπάκια να δεις αν αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι που λέει wifi. (για να δεις αν ειναι ενεργοποιημένο)
Επίσης δες στο λάπτοπ σου αν έχεις απενεργοποιήσει την ασύρματη σύνδεση.θα πας στις συνδέσεις δικτύου σου και θα δεις αν η σύνδεση που γράφει για το ασύρματο είναι disabled.
Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μικρή γοργόνα έγραψε: στις 14:50, 24-06-09:

ναι στο ρουτερ κάνω την σύνδεση αλλά μόλις βγάλω το καλώδιο, δείχνει ότι είναι στο ιντερνετ αλλά μόνο τοπικά (έτσι γράφει) κ δεν ανοίγει καμία σελίδα ενώ με το καλώδιο βγάζει 2 εικονίδια. το πρώτο είναι 2 οθόνες κ γράφει netfaster iad (PSTN) πρόσβαση:τοπικά κ ιντερνετ και το δεύτερο εικονίδιο έχει ένα σπιτάκι, γράφει netfaster πρόσβαση μόνο τοπικά
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. μια μέρα πριν παρουσιαστεί όλο αυτό, είχαμε διακοπή ρεύματος λόγω καταιγίδας σε μεγάλη έκταση κ μετά μου ζητήθηκε να επιλέξω την σύνδεση : σπίτι εργασία κλπ. εκεί επέλεξα το σπίτι κ από τότε...... δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι σύμπτωση αλλά το εικονίδιο με το σπιτάκι δεν υπήρχε πιο πριν κ δεν ξέρω πώς να το καταργήσω
ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως, για να μπορέσετε να με βοηθήσετε
ευχαριστώ
*με το ρουτερ όλα είναι εντάξει, μίλησα και με την εταιρία κ είπαν ότι από αυτούς όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε: στις 15:55, 25-06-09:

να μαι παλι... πρεπει να γραψω κατι και μου εχουν πει να το γραψω σε γουορτ πατ λεει... οχι στα γουιντοους...
ποιο ειναι το γουορτ πατ??
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,042 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 16:07, 25-06-09:

To Wordpad είναι ένα πολύ απλό Microsoft Office που υπάρχει μέσα στα windows με την εγκατάστασή τους.
Αν έχεις Vista, πατάς "Έναρξη" (τη μπαλίτσα κάτω αριστερά) και στην αναζήτηση κάτω κάτω γράφεις: Wordpad και θα στο δείξει. Θα το ανοίξεις και θα γράψεις.
Αν έχεις XP θα πας: Έναρξη (start) > Προγράμματα (all programs) > Βοηθήματα (accessories) > και θα το δεις.
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε: στις 16:27, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
To Wordpad είναι ένα πολύ απλό Microsoft Office που υπάρχει μέσα στα windows με την εγκατάστασή τους.
Αν έχεις Vista, πατάς "Έναρξη" (τη μπαλίτσα κάτω αριστερά) και στην αναζήτηση κάτω κάτω γράφεις: Wordpad και θα στο δείξει. Θα το ανοίξεις και θα γράψεις.
Αν έχεις XP θα πας: Έναρξη (start) > Προγράμματα (all programs) > Βοηθήματα (accessories) > και θα το δεις.

καθηγητρια μου σας αγαπω και σας εκτιμω

πς. ΧP εχω...
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 09:04, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από μικρή γοργόνα
ναι στο ρουτερ κάνω την σύνδεση αλλά μόλις βγάλω το καλώδιο, δείχνει ότι είναι στο ιντερνετ αλλά μόνο τοπικά (έτσι γράφει) κ δεν ανοίγει καμία σελίδα ενώ με το καλώδιο βγάζει 2 εικονίδια. το πρώτο είναι 2 οθόνες κ γράφει netfaster iad (PSTN) πρόσβαση:τοπικά κ ιντερνετ και το δεύτερο εικονίδιο έχει ένα σπιτάκι, γράφει netfaster πρόσβαση μόνο τοπικά
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. μια μέρα πριν παρουσιαστεί όλο αυτό, είχαμε διακοπή ρεύματος λόγω καταιγίδας σε μεγάλη έκταση κ μετά μου ζητήθηκε να επιλέξω την σύνδεση : σπίτι εργασία κλπ. εκεί επέλεξα το σπίτι κ από τότε...... δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι σύμπτωση αλλά το εικονίδιο με το σπιτάκι δεν υπήρχε πιο πριν κ δεν ξέρω πώς να το καταργήσω
ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως, για να μπορέσετε να με βοηθήσετε
ευχαριστώ
*με το ρουτερ όλα είναι εντάξει, μίλησα και με την εταιρία κ είπαν ότι από αυτούς όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά

Βγάζοντας το καλώδιο από το ρούτερ σου που έρχεται από το τηλέφωνο, τότε έχεις κανονικά τοπικό δίκτυο το οποίο δεν έχει όμως πρόσβαση στο ίντερνετ.
Φαντάσου ότι με ρουτεράκι συνδέεις μεταξύ τους υλογιστές (τοπικό δίκτυο) και βάζοντας και το καλώδιο του ίντερνετ αποκτούν και αυτά πρόσβαση.
Οπότε βγάζοντας το καλώδιο λογικό είναι που δεν έχεις ίντερνετ.Κάπως πρέπει να περάσει η σύνδεση από τη γραμμή του τηλεφώνου στου ρούτερ.

Όταν σου ήρθε ο εξοπλισμός για το ίντερνετ, πρέπει να είχε μαζί κι ένα cd με το οποίο έγιναν οι ρυθμίσεις.Βάλε το στον υπολογιστή σου και δες τις οδηγίες που έχει για να φτιάξεις τη σύνδεση από την αρχή.
Παράθεση

xristos mita

Νεοφερμένος

Ο xristos mita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xristos mita έγραψε: στις 10:49, 29-06-09:

πως μπορω να σωσω τα αρχεια μου μετα απο ιο οπου ο υπολογιστης δεν μπαινει στην επιφανεια εργασιας?
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε: στις 12:34, 29-06-09:

Η οθόνη είχε πρόβλημα. Όχι η κάρτα γραφικών.
Είναι στον τεχνικό, ευτυχώς που ισχύει ακόμα η εγγύηση.

Ευχαριστώ Γιάννη, djohn.
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 14:50, 29-06-09:

Το οτι ο υπολογιστης σου δε μπαινει στην επιφανεια εργασιας,δε σημαινει απαραιτητα πως οφειλεται σε ιο!
Πολλα μπορει να συμβαίνουν.

Δοκιμασε να μπεις σε ασφαλη λειτουργια (safe mode) και απο εκει να σωσεις σε ενα φλασακι ισως τα αρχεια σου.
Υπαρχουν και ετοιμα ειδικα cd απο τα οποια μπουταρεις και εχουν πανω απο partition tools μεχρι antivirus,ωστε να εξακριβωθεί αν οντως υπαρχει ιος. Επισης εχουν και ενα ειδος explorer ωστε να βλεπεις φακελους και δισκους.

Αν μπορεις να μπεις σε safe mode,εισαι σε καλο δρομο. Αν οχι,μαλλον πας για επανεγκατασταση
Παράθεση

xristos mita

Νεοφερμένος

Ο xristos mita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xristos mita έγραψε: στις 17:59, 29-06-09:

φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε: στις 18:10, 29-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από xristos mita
φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?
Βγάζεις συμπεράσματα και κάνεις ενέργειες χωρίς καν να κάνεις διάγνωση του προβλήματος.
Τον ιο πως τον αντιλήφθηκες χωρίς antivirus;
Γράψε μας περισσότερα και πάνω απ'όλα διάβασε προσεκτικά ότι οδηγίες σου δοθούν έτσι ώστε να μας δώσεις τη χαρά να σε βοηθήσουμε.
Τι antivirus έβαλες;
Παράθεση

ιβανα

Νεοφερμένος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε: στις 16:01, 30-06-09:

ξερει κανεις τι μεγεθους βιντεο δεχεται το youtube ? εχω ενα βιντεακι 190 mb και το fhotobucket δεχεται μεχρι 100.........
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Διακεκριμένο μέλος

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,520 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε: στις 16:18, 30-06-09:

Όχι
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 17:32, 01-07-09:

Πήρα ένα λάπτοπ sony vaio που έχει πάνω vista
Αν και έχω ακούσει ότι τρώνε πολύ μνήμη κ.λ.π. βαριέμαι να τα αλλάξω με xp ούτως ή άλλως δεν θα τον φορτώσω γενικά .
Όμως χρειάζομαι μια μικρή λεπτομέρεια : τα εφέ ήχου (μπάσα , ροκ , ποπ ) γιατί μου είναι απαραίτητα όταν κάνω σύνθεση μουσικής στο finale
Αυτά ήτανε στο παλιό pc , στο realtek audio codec driver . Βάζω λοιπόν το cd με τους drivers στο λάπτοπ , προκειμένου να το εγκαταστήσω . Για να το εγκαταστήσω όμως πρέπει πρώτα να κάνω εγκατάσταση του bus driver και αυτό μου βγαίνει μήνυμα ότι γίνεται μόνο σε windows xp .
Επειδή τα vaio δεν έχουνε cd ανάκτησης και βαριέμαι την όλη διαδικασία να αλλάξω windows , ξέρετε να μπορώ να κατεβάσω δωρεάν τον realtek audio codec driver για vista ; Όπου έψαξα , βρήκα ένα αρχείο συμπιεσμένο μεν , αδύνατο να ανοίξει με το winrar δε . Είμαι απελπισμένος και έχω λίγο χρόνο . Κακός συνδυασμός , όπως και να το κάνουμε .
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 19:09, 01-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Όπου έψαξα , βρήκα ένα αρχείο συμπιεσμένο μεν , αδύνατο να ανοίξει με το winrar δε . Είμαι απελπισμένος και έχω λίγο χρόνο . Κακός συνδυασμός , όπως και να το κάνουμε .
Από ότι είδα υπάρχει στο site της Realtek και για windows vista είναι .zip.
Το αρχείο που κατέβασες τί πρόβλημα έχει;
Αν δεν μπορείς να το ανοίξεις με το winrar σου βγάζει κάποιο πρόβλημα για corrupted αρχείο;
Αν ναι τότε ξανακατέβασε το, αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο πρόγραμμα αποσιμπίεσης για .zip , αν και το winrar μπορεί να δουλέψει με zip αρχεία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 12:13, 03-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από xristos mita
Αναζήτησε στο ιντερνετ το Hiren's boot cd
Προκειται για ενα cd που περιεχει πολλα εργαλεια (αντιβαιρους,παρτισιονινγκ κλπ) και αναμεσα τους και καποια που ειναι σαν explorer,ωστε να δεις αρχεια,δισκους και φακελους του συστηματος σου και να σωσεις οτι θες σε φλασακι.

Εξασφαλισε πρωτα 1000% οτι προκειται για ιο - γιατι πολλοι ανιδεοι χρηστες αποδιδουν το οποιο προβλημα τους παρουσιαστει,ελαφρα τη καρδια σε ιο [γιατι αλλες αιτιες τους ειναι αγνωστες] - και μετα ενεργεις.
Παράθεση

ilint_ntara (Κωνσταντίνος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 196 μηνύματα.

O ilint_ntara Γύρισα στο τόσο αλλαγμένο i-school... έγραψε: στις 17:22, 12-07-09:

Γεια σας παιδιά.

Προσπάθησα να βρω στο google αλλά ό,τι κατέβασα είναι περιορισμένο (30 δευτερόλεπτα / 5 βιντεοσκοπήσεις / 7 μέρες)...
Λίγη βοήθεια?:thanks:
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος