Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,228 μέλη και 2,423,553 μηνύματα σε 75,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 283 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 13:29, 20-08-09:

Ωραία!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε: στις 15:02, 20-08-09:

Κάτι που παρατήρησα τώρα...
Στο γραφείο μου έχω ένα φως.Τα καλώδια του υπολογιστή,αλλά και το καλώδιο του πολύφωτου είναι συνδεδεμένα όλα σε ένα πολύμπριζο.Όταν ανοιγοκλέινει ο υπολογιστής,τρεμοπαίζει το φως.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O statakos έγραψε: στις 15:22, 20-08-09:

Δοκίμασε να αφήσεις τις πρίζες της οθόνης και του υπολογιστή στο πολύπριζο. Πίσω στον υπολογιστή (συνήθως πάνω) βρίσκεται το τροφοδοτικό. Πρέπει να έχει ένα κουμπί (0/1) on off. Βάλτο στο 0 και μετά από λίγο στο 1. Αν ακούσεις να "βουίζει" μάλλον φταίει το τροφοδοτικό και θέλει άλλαγμα. Αν όχι, τότε δοκίμασε να ανοίξεις κανονικά το pc και δες τι κάνει.

Αρχική Δημοσίευση από maraki
Συγγνώμη,αν υπάρχει παρόμοιο θέμα,αλλά έκανα αναζήτηση και δε βρήκα κάτι.
Λοιπόν,πριν ένα μήνα περίπου ενώ ήμουν στον υπολογιστή,έκλεισε ξαφνικά και άνοιξε από μόνος του.Αυτό έγινε δύο-τρεις φορές σε διαφορετικές μέρες.Δεν έδωσα και πολλή βάση.Σήμερα όμως έχει ανοιγοκλείσει τουλάχιστον 5-6 φορές συνεχόμενα κι έχω ταραχτεί λιγάκι έως πολύ θα έλεγα.
Μήπως ξέρετε τί συμβαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τώρα να το κάνει ιος αυτό δεν νομίζω. Σύν του ότι τρεμοπαίζει το φώς που λες ...
-------------------

Να φανταστώ πως δεν έχεις ups, ετσι ;
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 996 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 15:24, 20-08-09:

Για αποσυνδεσε το φως απο το πολυμπριζο
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 15:26, 20-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki
Κάτι που παρατήρησα τώρα...
Στο γραφείο μου έχω ένα φως.Τα καλώδια του υπολογιστή,αλλά και το καλώδιο του πολύφωτου είναι συνδεδεμένα όλα σε ένα πολύμπριζο.Όταν ανοιγοκλέινει ο υπολογιστής,τρεμοπαίζει το φως.
Ποτέ δε συνδέουμε πολλές συσκευές σε μια πρίζα.
Ιδίως όταν δε σηκώνει πολλά Watt.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 15:48, 20-08-09:

και σε εμας γινοταν για ενα διαστημα!ιος δεν υπηρχε...
εφταιγε η ταση του ρευματος γτ φυσικα δεν ειχαμε γιοου πι ες:p
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 15:50, 20-08-09:

Το UPS πάντως πρέπει να υπάρχει σε κάθε ελληνικό νοικοκυριό γιατί και η ΔΕΗ δεν είναι και τόσο αξιόπιστη.
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 15:51, 20-08-09:

Ναι όντως γιατί εγώ κανω μετρήσεις με το ups μου και ποτέ δεν υπάρχει σταθερή τάση.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 15:55, 20-08-09:

ακομα δεν εχουμε:zilia:
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 16:14, 20-08-09:

H ΔΕΗ είναι ειλικρινά αθλια.
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε: στις 16:18, 20-08-09:

Λοιπόν,έβγαλα το καλώδιο του φωτιστικού από την πρίζα,πάτησα και το on-off και θα δούμε...
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,678 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε: στις 16:27, 20-08-09:

Ρε 'σείς αντί να μιλάτε όλη την ώρα για antivirus, παίρνετε mac και δεν πιάνει ιό για ιό. Επίσης maraki αν δεν δουλέψει αυτό κάνει format.
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 16:28, 20-08-09:

Μακ σαν visual είναι καλά , λίγο στην ευρεση προγραμματων χαλάει
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 16:30, 20-08-09:

γιε μου, ερωτευτηκες τα μακ?:p
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 16:43, 20-08-09:

Και εγώ είχα Leopard στο pc όταν έκανα quatro boot with xp vista leopard and 7. Αλλα είναι δύσκολο να βρείς drivers και programms
Παράθεση

al_zogo (Αλέκος)

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται τεχνικός η/υ , βιβλιοπώλης και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O al_zogo έγραψε: στις 20:02, 20-08-09:

όπα, όπα παιδιά. Δεν θέλει άγχος για τίποτα. ακούστε λίγο και τη δική μου τη γνώμη (τεχνικός η/υ είμαι).

1. θα συμφωνίσω απόλυτα για τα μακ (κι εγώ Linux εχω), καλό είναι να πετάξουμε όλοι κάποτε αυτα τα windows από τους υπολογιστές μας, να ηρεμίσει λίγο το κεφάλι μας.

2. Αυτό με την μπρίζα που λες οτι σου συμβαίνει είναι απόλυτα φυσιολογικό, αν τα καλώδια ήταν πιο μακρυά απλά δε θα γινόταν κάτι τέτοιο.

3. κάποιος το είπε και παραπάνω. το φορματ είναι πάντα η τελευταία λύση. το να σου σβήνει ο υπολογιστής και να κάνεις φορμάτ είναι σαν να προσπαθείς να σκοτώσεις μια μύγα με μπαζούκα.. έτσι και το σπίτι σου καταστρέφεις και η μύγα μπορεί να ξεφύγει.

Λοιπόν θα σου πω ποιός είναι ο πιο πιθανός λόγος που σβήνει ο υπολογιστής σου και ασε τα antivirus κατά μέρος. όλοι ξέρουμε οτι είναι καλοκαίρι, οι θερμοκρασίες ανεβασμένες και στο εσωταιρικό του υπολογιστή πολύ ανεβασμένες. Ο υπολογιστής έχει μια ρύθμηση που λέει οτι αν φτάσει σε ένα κρίσιμο θερμοκρασίας ο επεξεργαστής πρέπει να κλίσει για να μην κάνει μπαμ! Αυτό διορθώνεται από τις ρυθμίσεις του BIOS η προσπάθησε απλά τώρα που είναι καλοκαίρι να μην παίζει πολλα παιχνίδια στον υπολογιστή σου και να μην βλέπεις πολλά έργα. θυμάμαι πως είπες πως δεν ξέρεις και πολλά οπότε καλύτερα να μην προσπαθήσεις να μπεις στο BIOS γιατι θα έχεις καταστροφικά αποτελέσματα. Καλύτερα βρες κανένα φίλο σου που να ξέρει καλά απ αυτά και πες τον να το κανει αυτος. Σε τεχνικό μην το πας γιατι θα το φτιάξει σε 5 λεπτά και θα σου πει οτι του πηρε πολύ χρόνο για να το φτιάξει επειδή είχε Ιο και θα σου πάρει κανένα 80αρι ευρώ.

αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
Παράθεση

constantine10346 (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O constantine10346 έγραψε: στις 02:55, 21-08-09:

Συμφωνώ κ γω με τον ''απο πάνω''.Όταν ο υπολογιστής κάνει restarts είναι λόγω θερμοκρασιών κατα πασα πιθανότητα.Στο bios υπαρχει μια ρυθμιση για τη μεγιστη θερμοκρασια του cpu,αν αυτη ξεπεραστει τοτε χτυπαει restart.

Αρχική Δημοσίευση από Eukleidis
Μακ σαν visual είναι καλά , λίγο στην ευρεση προγραμματων χαλάει
Πως το εννοείς σαν visual?lol
Παράθεση

Agahnim

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O Agahnim έγραψε: στις 03:48, 21-08-09:

διαβασα ολο το τοπικ και τα 2 τελευταια ποστς ειναι τα μοναδικα ον τοπικ και επισεις τα μοναδικα που πλισιασαν τι λυση..! ομως μαλλον ρε παιδια (ευτυχως για σας) δεν εχετε αρκετη εμπειρια στις μπλε οθονες! καταρχιν ενας υπολογιστης θα κλεισει τελιως αν υπαρχει αυξημενη θερμοκρασια..πισω απο τα αποτομα ρεσταρτς, κριβετε ΠΑΝΤΑ μια μπλε οθονη! ουτε λαθος ρευμα του τροφοδοτικου, ουτε αυξημενη θερμοκρασια λοιπον (αυτα η θα κανανε σατνταουν το πισι η θα το καιγανε τελιως)

κοπελια που εχεις το προβλημα ειπες οτι εχεις ΧΡ. για να δεις τι μπλε οθονη που κριβετε πισω απ τα αποτομα ρεσταρτς, πηγαινε πινακας ελεγχου - συστημα - στην καρτελα "για προχοριμενους" - και εκει που λεει εκκινιση και αποκατασταση (η κατι τετοιο δεν θυμαμε ακριβως εχω αγγλικα ΧΡ εγω) πατα το κουμπη "ρυθμισεις"

στο παραθυρο που θα σου βγαλει εχει 6 κουτακια. εσυ βγαλε το τικ απ το πεμπτο κουτακι που λεει διπλα "αυτοματη επανακινιση". πατα οκ και ξανα οκ.

περιμενε μεχρι να κανει ρεσταρτ... αυτη τι φορα αντι για ρεσταρτ θα σου βγαλει μια μπλε οθονη που αν εχεις Ελληνικα ΧΡ, τοτε η μπλε οθονη θα χει ακαταλαβιστικα γραμματα. μην τρομαξεις που δεν θα μπορεις να κουνισεις το μαους η να γραψεις. αυτη η οθονη ειναι μονο για να σου διξει το σφαλμα. παρε ενα χαρτι και γραψε ΑΚΡΙΒΩΣ οπου δεις αγγλικα και αριθμους (λογικα πανω θα σου χει μια σειρα με κεφαλεα αγγλικα, στη μεση ακαταλαβιστικα και στο τελος τις οθονης εναν κωδικο με αριθμους. εσυ γραφεις στο χαρτι τα αγγλικα και τους αριθμους που θα δεις)

μολις τελιωσεις το γραψιμο, πατα το κουμπι ρεσετ στον υπολογιστη σου ωστε να ξαναανοιξη και γραψε σε αυτο το τοπικ οτι εγραψες και στο χαρτι πριν ωστε να δουμε που ειναι το προβλημα και σου κανει τετοια ο υπολογιστης σου..

ΥΓ: συγνωμη που θα σε τρομαξω αλλα να ευχεσε να ειναι ιος και να θελει μονο φορματ!

ΥΓ2: σε συμβουλευω να μην το πας σε τεχνικο απλα επειδη βαριεσε να ασχολιθεις. εστω για να δεις τι εχει το πισι σου ωστε να μη μπορει ο τεχνικος μετα να σου πουλισει φουμαρα του στυλ "μπηκες σε τσοντες, κολλισες ιο! η ζιμεια ειναι 100 ευρο". αν ειναι το θεμα ενα απλο φορματ, γτ να δωσεις 80 ευρο στον τεχνικο και να σου σβισει και τα αρχεια και να στο παιζει και ηρωας? ενω μπορεις τζαμπα να το κανεις μονη σου αν ασχολιθεις λιγακι.

ΥΓ3: τα ειπα οσο πιο απλα μπορουσα.αν δε καταλαβες κατι εδω ειμαστε
Παράθεση

rolingstones (ΞΕΝΟΦΩΝ)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 865 μηνύματα.

O rolingstones έγραψε: στις 09:57, 21-08-09:

ξερει κανεις κανα προγραμμα να αποσυμπιεσω αρχειο?θελω ακριβως τη διαδικασια και οχι μισολογα
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 09:59, 21-08-09:

http://www.rarlab.com/rar/wrar390bg.exe

Εγκαθιστάς.

Πας πάνω στο zzip και θα λέει αποσυμπίεση εδώ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος