Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,228 μέλη και 2,423,545 μηνύματα σε 75,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 100 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 13:18, 05-09-09:

Το χω πει και το ξαναλέω:

Οι σκληροί δίσκοι με κινητά μέροι (όχι οι ssd, αλλά αν είχες ssd θα το ξερες), όταν γεμίσουν πάνω από 85-90% η ταχύτητά τους μειώνεται ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ. Άρα ΝΑΙ φταίει ότι έχεις μόνο 3gb ελεύθερα. Μην πάρεις εξωτερικό δίσκο, πάρε νέο "εσωτερικό". Και μετά περνάς τα πάντα απ τον παλιό στον καινούριο. Και δεν φοβάσαι και για το παρακάτω:

Από εκεί και πέρα:

40άρης δίσκος σε desktop με παραπέμπει πίσω 8ετία (ίσως και παραπάνω?). Πάνω κάτω είσαι στο όριο (αναλόγως και με την χρήση φυσικά), οπότε να σαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να κρασάρει ανά πάσα στιιγμή. Δες βασικά το SMART status, και πάρε backup σε ότι πολύτιμο.

Συνεχίζοντας:

Απάντησα ακριβώς σε ότι ρώτησες, αν θελήσεις να γενικεύσουμε: Πώς να κάνω ένα οποιοδήποτε PC πιο γρήγορο, τότε μιλάμε και για άλλα, π.χ. startup services κτλ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H kambana έγραψε: στις 13:41, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Το χω πει και το ξαναλέω:

Οι σκληροί δίσκοι με κινητά μέροι (όχι οι ssd, αλλά αν είχες ssd θα το ξερες), όταν γεμίσουν πάνω από 85-90% η ταχύτητά τους μειώνεται ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ. Άρα ΝΑΙ φταίει ότι έχεις μόνο 3gb ελεύθερα. Μην πάρεις εξωτερικό δίσκο, πάρε νέο "εσωτερικό". Και μετά περνάς τα πάντα απ τον παλιό στον καινούριο. Και δεν φοβάσαι και για το παρακάτω:

Από εκεί και πέρα:

40άρης δίσκος σε desktop με παραπέμπει πίσω 8ετία (ίσως και παραπάνω?). Πάνω κάτω είσαι στο όριο (αναλόγως και με την χρήση φυσικά), οπότε να σαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να κρασάρει ανά πάσα στιιγμή. Δες βασικά το SMART status, και πάρε backup σε ότι πολύτιμο.

Συνεχίζοντας:

Απάντησα ακριβώς σε ότι ρώτησες, αν θελήσεις να γενικεύσουμε: Πώς να κάνω ένα οποιοδήποτε PC πιο γρήγορο, τότε μιλάμε και για άλλα, π.χ. startup services κτλ

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!Δεν μπορώ να πάρω εξβτερικό σκληρό δίσκο και να βάλω τα αρχεά εκεί;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 996 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 14:29, 05-09-09:

Εγω νομίζω πως είναι η ο επεξεργαστης η η ραμ
Παράθεση

Asura97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Asura97 asura97 έγραψε: στις 15:17, 05-09-09:

Η καλυτερη λυση ειναι ενα προγραμμα σαν το Advanced System Care. Με ενα κλικ καθαριζει αχρηστα αρχεια, spyware, προβληματα της registry, γρηγοροτερη ταχυτητα του υπολογιστη, προβληματα ασφαλειας υπολογιστη, defrag και κατι σαν το HiJackThis!!! Επισης εχει και διαφορα αλλα μικροπρογραμματα που βοηθανε στην τελεια αποδοση ενος υπολογιστη!:no1:
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 15:18, 05-09-09:

Και εγώ αυτό έχω αλλά το πρόβλημά της καμπάνας είναι άλλο!!
Παράθεση

Asura97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Asura97 asura97 έγραψε: στις 15:20, 05-09-09:

Το ξερω! Αλλα βοηθαει και αυτο!
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 943 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε: στις 15:21, 05-09-09:

Πες μας τα στοιχεία του υπολογιστή σου.Κάνε δεξί κλικ στο "My Computer",κάνε Print Screen και ανέβασε την φωτογραφία εδώ για να δούμε πόσο Ram έχεις.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 15:23, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Asura97
Το ξερω! Αλλα βοηθαει και αυτο!
Όχι πάντα!Πολλές φορές σταματάει διάφορες διεργασίες για να κάνει πιο γρήγορο το pc
Παράθεση

Asura97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Asura97 asura97 έγραψε: στις 15:25, 05-09-09:

Τι διεργασιες δηλαδη?:!:
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 943 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε: στις 15:28, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Όχι πάντα!Πολλές φορές σταματάει διάφορες διεργασίες για να κάνει πιο γρήγορο το pc
Τι να πουν και αυτοί που δουλεύουν με Windows (S)Vista ή 7.Καλώς ή κακώς το Winsxs "τρώει" -μερικές φορές- πολύ μνήμη από το σκληρό για να "τρέξει" κανονικά προγράμματα ή για να "τρέξει" κανονικά/γρήγορα ο υπολογιστής.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 15:29, 05-09-09:

Κάποιες φορές-αναλόγως τις ρυθμίσεις- σταματάει κάποιες λειτουργίες του pc προς χάριν της γρηγοράδας......τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω!
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε: στις 15:29, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Asura97
Τι διεργασιες δηλαδη?:!:
Μάλλον εννοεί ότι κλείνει προγράμματα που "τρέχουν" για να λειτουργήσει γρήγορα ο υπολογιστής.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 15:40, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
παιδια τν τελυταιιο καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον υπολογιστη μου..σε καποιες φασεις αργει πολυ..ειδα μηπως υπαρχει ιος αλλα δεν βρεηκε κατι..τι να κανω;τι λετε να φταιει;
Θα μεγαλώσεις τη RAM σε ένα μέγεθος τουλάχιστον 2 GB και θα κοιτάξεις να ξεφορτώσεις το σκληρό σου. Αυτά και βλέπεις.
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 15:53, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eukleidis
Εγω νομίζω πως είναι η ο επεξεργαστης η η ραμ
Λέει ότι τώρα τελευταία της κάνει το πρόβλημα, και επίσης ρωτάει συγκεκριμένα αν συμβάλλει το ότι έχει ελάχιστο χώρο διαθεσιμο.

Αρχική Δημοσίευση από kambana
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!Δεν μπορώ να πάρω εξβτερικό σκληρό δίσκο και να βάλω τα αρχεά εκεί;
Μπορείς, αλλά υπάρχουν πολλά μειονεκτήματα. Η ταχύτητα πρόσβασης στα αρχεία σου περιορίζεται στη ταχύτητα της usb (καθότι εξωτερικός) (πόσο μάλλον σε usb 1.1 που πιθανολογώ ότι το Pc σου έχει, αν κρίνω απ τον σκληρό). Επίσης σκληρός 8ετίας + δεν έχει πολύ ακόμα χρόνο ζωής. Οπότε καλύτερα να αλλάξεις σκληρό κατευθείαν, παρά να έχεις το λειτουργικό + προγραμματα στον ένα και αρχεία στον άλλο.

Αρχική Δημοσίευση από John The Greek
Μάλλον εννοεί ότι κλείνει προγράμματα που "τρέχουν" για να λειτουργήσει γρήγορα ο υπολογιστής.
Κατά γενική ομολογία αυτό είναι σωστότατο. Αρκεί να ξέρεις τι κλεινεις. Από services των windows υπάρχουν πολλά ΑΧΡΗΣΤΑ με κορυφαίο το smart card (ξέρει άραγε κανένας καν τι είναι?), αλλά και services από εγκατεστηνένα prgs π έχουν την κακιά συνήθεια να φυτρώνουν στο startup (βλέπε κάτι του στυλ adobe updater κτλ). Αρκεί να ξέρετε τι κλείνετε.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 15:56, 05-09-09:

Με τα λεφτά που θα έδινες για εξωτερικό, παίρνεις τουλάχιστον ίδιο (και πολύ πιθανώς καλύτερο) εσωτερικό δίσκο άλλωστε.
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 16:16, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από John The Greek
Τι να πουν και αυτοί που δουλεύουν με Windows (S)Vista ή 7.Καλώς ή κακώς το Winsxs "τρώει" -μερικές φορές- πολύ μνήμη από το σκληρό για να "τρέξει" κανονικά προγράμματα ή για να "τρέξει" κανονικά/γρήγορα ο υπολογιστής.
Εγώ που έχω 4 στο λαπτοπάκι (λόγω 32 bit αναγνωρίζει τα 3 μόνο) δεν έχω πρόβλημα. Για (S)vista λέω.
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 996 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 16:46, 05-09-09:

Αναγνωρίζει τα 3,3 και νομίζω ότι είναι αρκετά κιολας
Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H kambana έγραψε: στις 17:54, 05-09-09:

Λοιπόν, έκανα δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου έβγαλε αυτά:
Υπολογιστής: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz 2.41GHz, 224MB RAM
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε: στις 17:58, 05-09-09:

Αναβάθμισε γρήγορα τη Ram.Όσο μένεις με 224Mb θα έχεις προβλήματα.
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 17:59, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kambana
Λοιπόν, έκανα δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου έβγαλε αυτά:
Υπολογιστής: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz 2.41GHz, 224MB RAM
Ναι, ΟΚ, βασικά άλλο PC θες, σίγουρα πρώτα φρόντισε για τον σκληρό, μετά bottleneck (bottleneck χοντρικά = εκεί που "κολάει" το σύστημα) δημιουργεί η RAM. Αλλά κάνε ΠΡΩΤΑ το κουμάντο του σκληρού.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος