Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,565 μέλη και 2,432,484 μηνύματα σε 76,236 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε: στις 12:13, 30-09-07:

λοιπόν, παιδιά, καταρχήν χίλια thanx για το ενδιαφέρον κ για την βοήθεια
έχω να πω το εξής πριν κάνω οτιδήποτε κ θα περιμένω να ακούσω συμβουλές
δεν κολλάει πάντα η κάμερα στο pc μου, είναι με τις ώρες της (ελεος!!!!), σήμερα π.χ. που τον άνοιξα (συνήθως τον αφήνω ανοιχτό να κατεβάζει) λειτουργεί μια χαρούλα... τι κάνω τώρα? να τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε? έχει νόημα?
επίσης να σας πω ότι η κάμερα συνήθως "κολλάει" μετά από κάποια ώρα που το pc μένει ανοιχτό (ελεος καινουργιο μηχανημα!!!)

α, το μοντέλο του υπολογιστή μου είναι : Toshiba Windows Vista Home Premium 2006
επεξεργαστής : AMD Turion TM (64x2) 1,60 GHz
μνήμη : 2046 MB
το όνομα της κάμερας είναι : Chicony USB 2.0 Camera

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Γεια σου και σένα, αν μπορείς να μας πεις το μοντέλο ακριβώς του υπολογιστή σου, ίσως να βοηθούσε.

Επίσης πήγαινε:
δεξί κλικ "Ο υπολογιστής μου" > ιδιότητες > υλικό > διαχείριση συσκευών > συσκευές απεικόνισης (τικ στο +) > και:

1. να σημειώσεις κάπου και να μας πεις το όνομα της κάμερας που γράφει
2. να πατήσεις διπλό κλικ πάνω της
3. να ελέγξεις αν είναι επιλεγμένο το Να γίνει χρήση αυτής της συσκευής (ενεργή) στο Χρήση συσκευής
4. Στην κατάσταση συσκευής να δεις αν γράφει η συσκευή λειτουργεί κανονικά

Σημαντικό: τα παραπάνω ισχύουν για τα XP, το ξέρω πως είπες Vista, αλλά κάπως έτσι θα είναι περίπου (ελπίζω)
γειά σου fandago, τα έκανα αυτά κ λειτουργεί κανονικα (λέει...)
όσο για τα Vista...είναι σβήστα!!!!! ΧΠ κ πάλι ΧΠ παιδια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 30-09-07 στις 20:12. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 15:43, 30-09-07:

Niyia Δοκίμασε αυτό που λέει εδώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε: στις 17:07, 30-09-07:

Niyia Δοκίμασε αυτό που λέει εδώ
σ'ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω

είναι ακριβώς ότι μου βγάζει μιλάμε...
αν κ μετά από αυτό έχω πρόβλημα....ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΩ όσο όσο (λολ)
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 17:51, 30-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
σ'ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω

είναι ακριβώς ότι μου βγάζει μιλάμε...
αν κ μετά από αυτό έχω πρόβλημα....ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΩ όσο όσο (λολ)
Μακάρι να δουλέψει όντως.

Μια μικρή συμβουλή για να μπορείς και εσύ να λύνεις τυχόν προβλήματα σου. Μιας και το internet έχει πολλές πληροφορίες μια αναζήτηση στο google με λέξεις κλειδιά χαρακτηριστικές στο πρόβλημα σου όπως "toshiba laptop problem solution webcam Chicony USB 2.0 Camera" βγάζουν τα εξής αποτελέσματα οπότε μετά ψάχνεις τα 5-10 πρώτα με τη σειρά και όλο και κάποιες ιδέες θα βρεις. Το συγκεκριμένο που σου πρότεινα είναι το 4ο στη σειρά.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:16, 30-09-07:

@Niyia
Είσαι σίγουρη ότι όσες φορές που δεν λειτουργεί η κάμερα δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό που χρησιμοποιεί την κάμερα; π.χ. κανέναν messenger;
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε: στις 12:18, 01-10-07:

Μακάρι να δουλέψει όντως.

Μια μικρή συμβουλή για να μπορείς και εσύ να λύνεις τυχόν προβλήματα σου. Μιας και το internet έχει πολλές πληροφορίες μια αναζήτηση στο google με λέξεις κλειδιά χαρακτηριστικές στο πρόβλημα σου όπως "toshiba laptop problem solution webcam Chicony USB 2.0 Camera" βγάζουν τα εξής αποτελέσματα οπότε μετά ψάχνεις τα 5-10 πρώτα με τη σειρά και όλο και κάποιες ιδέες θα βρεις. Το συγκεκριμένο που σου πρότεινα είναι το 4ο στη σειρά.
Σε ευχαριστώ πολύ
Είχα κάνει κ εγώ αναζήτηση στο νετ, κ είχα βρεί αυτό που μου έστειλες, αλλά ήθελα κ μια 2η γνώμη βρε αδελφέ (δεν εμπιστεύομαι ότι λένε διάφοροι στο νετ έτσι απλά, κ ειδικά όταν πρόκειται να το κάνω στο pc μου)
Τεσπά, αφού σας φαίνεται κ εσάς οκ...θα το δοκιμάσω (προς το παρόν η κάμερα λειτουργεί...λές να την φόβησα?).
χίλια thanx guys

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
@Niyia
Είσαι σίγουρη ότι όσες φορές που δεν λειτουργεί η κάμερα δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό που χρησιμοποιεί την κάμερα; π.χ. κανέναν messenger;
ίσα ίσα...δεν έχω άλλο πρόγραμμα ανοιχτό παρά μόνο τον messenger κ εκεί μου λέει η κάμερα ότι είναι locked by another application
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 01-10-07 στις 13:06. Αιτία: Merge
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:06, 01-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
ίσα ίσα...δεν έχω άλλο πρόγραμμα ανοιχτό παρά μόνο τον messenger κ εκεί μου λέει η κάμερα ότι είναι locked by another application
Αν κάνεις restart δουλεύει;
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε: στις 13:08, 01-10-07:

Αν κάνεις restart δουλεύει;
ναι αμέ, δουλεύει...αλλά όλο restart θα κάνω με αυτήν την βρωμοκάμερα?
Παράθεση

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O koulee έγραψε: στις 21:43, 03-10-07:

Καλησπέρα παίδες. Please, πείτε μου αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να ανοίγει τον υπολογιστή όποια στιγμή θέλουμε; Δηλαδή να είναι σβηστός εντελώς και κάποια στιγμή, σε κάποια ώρα να ανοίγει όταν του πούμε...

Ένα αυτό και δεύτερον αν υπάρχει οθόνη που να είναι ασύρηματη.. Δηλαδή να έχει κανονικά καλώδιο ρεύματος αλλά ασύρματη επικοινωνία με τον tower....

thanks
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 03-10-07 στις 22:48. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish στο e-steki forum. :)
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 22:14, 03-10-07:

Πρεπει να υπαρχει επιλογη στο bios.
Αν χρησιμοποιεις mac πας στο menu -> System Preferences ->Εnergy Saver->Schedule.
Για ασυρματη οθονη θες κατι τέτοιο.
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε: στις 14:10, 09-10-07:

Θελω να ρωτησω που μπορω να βρω ενα προγραμμα για τον υπολογιστη που λεγεται e-views. Το κανουμε στην σχολη και επειδη δεν παρακολουθουσα δεν ξερω τιποτα πανω σε αυτο!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:25, 09-10-07:

Από ότι είδα δεν είναι δωρεάν, καλύτερα να μιλήσεις με τον καθηγητή σου.

Ωστόσο το site του προγράμματος είναι το
http://www.eviews.com/index.html
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε: στις 14:38, 09-10-07:

Από ότι είδα δεν είναι δωρεάν, καλύτερα να μιλήσεις με τον καθηγητή σου.

Ωστόσο το site του προγράμματος είναι το
http://www.eviews.com/index.html
Δεν ειναι δωρεαν;;;

Τεσπα, θα το κοιταξω σπιτι! Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου!
Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

H DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H DiaVolita69 έγραψε: στις 14:44, 18-10-07:

Παιδες HELP
Εδω και μερικές ημέρες μου κάθε φορά που ανοιγω το πι σι εμφανίζει σφάλμα 0x77c17fd4 και λεει ότι η μνήμη δεν μπορει να είναι read.
Τι σημαινει αυτο? Επίσης μου βγαζει και σφάλμα στο ASGHOST
Τι είναι αυτα?
HELP PLEASE
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 19:40, 18-10-07:

Αγαπητή DiaVolita69 δεν εγγυούμαι ότι μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα αλλά θα προσπαθήσουμε. Αρχικά θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία. Πρώτα θα πρέπει όταν σου ξαναβγάλει το μνμ να μην πατήσεις ok αλλά να επιλέξεις το παράθυρο του μηνύματος, να πατήσεις ctrl + c (αντιγραφή δλδ) και μετά να πατήσεις κάνοντας εδώ post ctrl +v (επικόλληση). Αυτό θα το επαναλάβεις και στο 2ο μνμ. Έτσι θα έχουμε ακριβώς εικόνα του τι σφάλμα βγάζει.
Ένα επόμενο βήμα είναι να μας πεις αν θυμάσαι από πότε άρχισε να συμβαίνει αυτό και τι χαρακτηριστικό είχε γίνει πριν συμβεί (αν δλδ είχες κάποια διακοπή ρεύματος, αν έκλεισε μόνο του το μηχάνημα, ή αν εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα).
Άλλο ένα βήμα είναι να μας πεις τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου.
Πες μας αυτά και συνεχίζουμε...
Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

H DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H DiaVolita69 έγραψε: στις 11:06, 19-10-07:

Αγαπητή DiaVolita69 δεν εγγυούμαι ότι μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα αλλά θα προσπαθήσουμε. Αρχικά θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία. Πρώτα θα πρέπει όταν σου ξαναβγάλει το μνμ να μην πατήσεις ok αλλά να επιλέξεις το παράθυρο του μηνύματος, να πατήσεις ctrl + c (αντιγραφή δλδ) και μετά να πατήσεις κάνοντας εδώ post ctrl +v (επικόλληση). Αυτό θα το επαναλάβεις και στο 2ο μνμ. Έτσι θα έχουμε ακριβώς εικόνα του τι σφάλμα βγάζει.
Ένα επόμενο βήμα είναι να μας πεις αν θυμάσαι από πότε άρχισε να συμβαίνει αυτό και τι χαρακτηριστικό είχε γίνει πριν συμβεί (αν δλδ είχες κάποια διακοπή ρεύματος, αν έκλεισε μόνο του το μηχάνημα, ή αν εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα).
Άλλο ένα βήμα είναι να μας πεις τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου.
Πες μας αυτά και συνεχίζουμε...
Καλη σας ημέρα παιδες. Ευχαριστώ για την απάντηση randago. Σήμερα δεν μου εμφάνησε κανένα από τα μυνήματα που έγραψα την προηγούμενη φορά. Επειδή είμαι και πολύ άσχετη με αυτά, αν μπορείτε να μου πείτε μόνο σε ποιό κομάτι του υπολογιστή αναφερόταν αυτά? Είναι μοντελο της ASUS και συγκεκριμένα F3JC και δεν ειχα φορτώσει κανένα πρόγραμμα τελευταία ούτε και απεγκατέστησα. Μου σηνέβει για 4 ημέρες πρίν γράψω εδώ το πρόβλημα. Έκανα search στο νετ αλλα δεν βρήκα κατι ανάλογο που να μου λύσει την απορία για το τι είναι. Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και παλαιότερα όταν άνοιγα αρχεια απο το νέτ σε μορφή PDF. Εχω το SP1 και είναι συνεχώς ενημερομένο.
Άν δε σας κάνει κόπο πείτε μου αν είναι σοβαρό και τι είναι το ASGHOST?
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 13:47, 19-10-07:

asghost.exe
Αυτό μπορώ να βρω σχετικό με το πρόβλημα. Αν συνεχίσει να σου παρουσιάζει σφάλματα, κάνε αυτό που σου πρότεινα με την αντιγραφή επικόλληση για να δούμε ακριβώς το σφάλμα. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε σαν λύση είναι να απενεργοποιήσεις την service του asghost. Απ' ότι καταλαβαίνω από το λίγο που διάβασα, δεν είναι απαραίτητη για το σύστημα και έχει πρόσβαση στη μνήμη πράγμα που μπορεί να προκαλεί σφάλματα ανάγνωσης/εγγραφής.
Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

H DiaVolita69 έγραψε: στις 14:21, 19-10-07:

Με ένα search βρήκα μονο ένα αρχειο με ονομα \ASUS Security Protect Manager\
και δεν είναι κάποιος ιος. Αυτό μαλλον δε γινεται να το διαγραψω.. Δεν ξέρω.Πρέπει? Πρόσφατα προσπαθησα να κανω update στο bios της ASUS αλλα η μνημη δείχνει να μην επαρκει μετά απο λίγο..
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 15:19, 19-10-07:

Δεν είπα κάτι για ιο, ούτε για διαγραφή αρχείου. Είπα να απενεργοποιήσεις αν επιμείνει το πρόβλημα και για δοκιμαστική περίοδο την υπηρεσία που χρησιμοποιεί αυτό το αρχείο. Αν θες να το δοκιμάσεις (είναι αντιστρέψιμη διαδικασία) μπορείς να πας:
έναρξη > εκτέλεση > γράψε: msconfig > καρτέλα services (υπηρεσίες) > βρες κάπου κάτι που να θυμίζει αυτά που λέμε, περίπου σαν "Cognizance Identity and Access Management" και ξετίκαρε την. Θα σου ζητήσει επανεκκίνηση. Όποτε θες να το αλλάξεις, απλά ακολούθησε την αντίστοιχη διαδικασία.
Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

H DiaVolita69 έγραψε: στις 16:34, 19-10-07:

όχι δεν ειπες εσυ για ιο αλλα το διαβασα στη σελιδα που μου εδειξες.
Τελικα βρηκα αυτο το αρχειο που ήταν ενος προγραμματος της ASUS που το ειχα εγκαταστεισει πριν απο πολυ καιρο και δεν το ενημερωσα και αρχισε να μου προκαλει το προβλημα. Δεν ήταν τοσο απαραιτητο και το έκανα απεγκατασταση.
Τελικά θα δειξει αν πηγα απο μαρουσι σε Ομονοια μεσω Λαμιας1!! αχχαχαχα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος