Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,565 μέλη και 2,432,482 μηνύματα σε 76,236 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

l2eclipse

Νεοφερμένος

Ο l2eclipse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O l2eclipse έγραψε: στις 19:34, 03-10-09:

συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη ειμαι νεος στο φορουμ και φενεται ωραια

εχω το εξης προβλημα εχω το backtrack 3 και το τρεχω νο με boot αλλα με vwmare machin και ανοιγω μια κονσολα και γραφω

airmon-ng και πουφ τιποτα δεν με δειχνει το interfaceμποριτε να βοηθισετε?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kdoul (Κωσταντινός)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντινός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O kdoul έγραψε: στις 21:37, 03-10-09:

Από οτι κατάλαβα έχεις μια Virtual Machine, στην οποία τρέχεις το aircrack. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θέλει έναν injection driver για την συσκεκριμένη κάρτα ασυρμάτου δικτύου, κατι το αποίο δεν μπορείς να βάλεις σε emulated περιβάλλον.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

l2eclipse

Νεοφερμένος

Ο l2eclipse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O l2eclipse έγραψε: στις 21:41, 03-10-09:

δεν τρεχο aircrack αλλα backtrack και δεν βλεπη την καρτα μου χερις πως φτιαχνετε μιπος
προσπαθο με το kismet ke shell console
Παράθεση

kdoul (Κωσταντινός)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντινός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O kdoul έγραψε: στις 21:53, 03-10-09:

Θα σε προτρέψω σε αυτό το thread https://www.ischool.gr/showthread.php?t=44455
Παράθεση

Emile

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Emile έγραψε: στις 22:21, 03-10-09:

Πάρε Nintendo DSi! xD
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 22:23, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mi3s
Mα το audacity μπορεί να κάνει αλλαγή τόνου.:xixi:
Θα το ψάξω.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ.
Παράθεση

l2eclipse

Νεοφερμένος

O l2eclipse έγραψε: στις 22:34, 03-10-09:

το ειδα φιλε δες σε μενα τι προβλιμα αντιμετοπιζω
με τον κωδικα airmon-ng δεν μου δηχνι αφτω
Κώδικας:
airmon-ng

(και βλέπεις πώς ονομάζει το λειτουργικό την κάρτα σύρματου δικτύου, σε εμένα είναι wlan0, πιθανότατα έτσι να την έχει και σε εσένα )

Κώδικας:
airmon-ng stop wlan0
ifconfig wlan0 down
macchanger --mac 00:11:22:33:44:55 wlan0
airmon-ng start wlan0
Παράθεση

kdoul (Κωσταντινός)

Νεοφερμένος

O kdoul έγραψε: στις 22:43, 03-10-09:

Εχεις συμβατή καρτα δικτύου?
Για να το κανεις απο vmware εχει μονο 3 στο documentation...
Παράθεση

l2eclipse

Νεοφερμένος

O l2eclipse έγραψε: στις 22:47, 03-10-09:

κιταξε ι καρτα μου πιανει 6 με 8 modem αλλα τι ενοις
Για να το κανεις απο vmware εχει μονο 3 στο documentation.
Παράθεση

l2eclipse

Νεοφερμένος

O l2eclipse έγραψε: στις 23:03, 03-10-09:

Λοιπον εχουμε και λεμε παταμε εναρξη και μετα κατω απο κι που λει ολα τα προγραμματα γραφουμε cookies, τωρα σε λιγο θα φανει ο φακελος δεξι κλικ πανω του και ασφαλεια και του δινουμε ολα τα δικαιωματα σε μενα κατα τυχη το βρηκα και οταν πηγα να σβησω ειχε 144 τξτ αρχεια. Kαι το αλλο για να μιν σβηνουμε ενα ενα τα προσωρινα αρχεια παταμε εκτελεση κε γραφουμε recent.
Ελπιζω να βοηθησα
Παράθεση

kdoul (Κωσταντινός)

Νεοφερμένος

O kdoul έγραψε: στις 23:10, 03-10-09:

Δεν καταλαβαίνω το προβλημα σου πολυ καλα.Νομιζω πως θες να πεις πως δεν βλεπει την καρτα δικτύου σου το linux.(δλδ γραφεις airmon-ng και δεν σου βγάζει τπτ?)

{Ξεχνα το (Για να το κανεις απο vmware εχει μονο 3 στο documentation.) }

Κατα την γνώμη μου αν θες να βρεις καποιο κλειδι για ασυρματο δίκτυο θα πρεπει να κανεις ενα μικρο κομματι στον δισκο και να βαλεις linux.Μετα βαζεις την σουίτα aircrack ng και κανεις την δουλεια σου, αρκει η καρτα δικτύου σου να υποστηρίζεται.
Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 23:25, 03-10-09:

εμενα δν μου βγαζει φακελο cookies...
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,041 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 01:38, 04-10-09:

Λεπόοον... η κόρη μου έχει ένα sony vaio. Σήμερα πήγε να κάνει change user και ξαφνικά το laptop έκλεισε (απ' ό,τι κατάλαβα) και όταν έκανε reboot, της ζητούσε να στήσει windows από την αρχή. Αυτή τη στιγμή έχει δύο νέους χρήστες με δικαιώματα administrator, μπορεί να δει τα παλιά της αρχεία μέσα από τον explorer, αλλά δεν μπορεί με κανένα τρόπο να μπει στο παλιό της user account, αφού αυτό δεν εμφανίζεται κατά την είσοδο...

Τι μπορεί να γίνει;
Παράθεση

l2eclipse

Νεοφερμένος

O l2eclipse έγραψε: στις 02:05, 04-10-09:

δες ρε συ
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=AR_By4PWFOU&feature=quicklist[/ame]
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 03:09, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Λεπόοον... η κόρη μου έχει ένα sony vaio. Σήμερα πήγε να κάνει change user και ξαφνικά το laptop έκλεισε (απ' ό,τι κατάλαβα) και όταν έκανε reboot, της ζητούσε να στήσει windows από την αρχή. Αυτή τη στιγμή έχει δύο νέους χρήστες με δικαιώματα administrator, μπορεί να δει τα παλιά της αρχεία μέσα από τον explorer, αλλά δεν μπορεί με κανένα τρόπο να μπει στο παλιό της user account, αφού αυτό δεν εμφανίζεται κατά την είσοδο...

Τι μπορεί να γίνει;
(Υποθέτω ότι έχεις XP και σου λέω με βάση αυτά. Αν έχετε Vista, καλά να πάθετε. )

Στο C:\Documents and Settings\ είναι ο φάκελος με τα αρχεία της ή σκέτο στο C:\;

Για αρχή πήγαινε Control Panel >> User Accounts και δες ποιοι λογαριασμοί υπάρχουν. Υπάρχει σίγουρα της μικρής μέσα στο σύστημα;
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 10:13, 04-10-09:

Είχες ιούς;
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,041 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 12:18, 04-10-09:

Δεν έχει XP το laptop...Έχει Vista.
Τα αρχεία της είναι στο C:/Users/Administrator

Απ' ό,τι θυμάμαι στα User Accounts δεν υπήρχε ο λογαριασμός της μικρής.
Κάναμε ένα κολπάκι που διάβασα στο internet, γράψαμε στο cmd net user administrator active:Yes / και ο λογαριασμός εμφανίστηκε μεν, αλλά μπαίνουμε μέσα και δεν είναι αυτός που θέλουμε...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-10-09 στις 12:26.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:26, 04-10-09:

Υποψιάζομαι ότι το Laptop κράσαρε τόσο άσχημα που το laptop πήρε την πρωτοβουλία να κάνει restore μόνο του. Μερικές εταιρίες υιοθετούν τέτοια συστήματα recovery. Δηλαδή έχει γίνει κάτι σαν format στο παλιό λειτουργικό. Λογικά μέσα στο c:\ θα βρείτε Windows.Old και Windows φάκελο.

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο και εφικτό είναι να ανακτηθεί το παλιό λειτουργικό ωστόσο μερικές χρήσιμες συμβουλές:
  1. Δεν έχεις ανάγκη πότε τον λογαριασμό Administrator, και αν νομίζεις κάτι τέτοιο τότε κάνεις κάτι λάθος. Μπορεί για παράδειγμα να κόλλησε κάποιο ίο και επειδή ήταν με τον Admin μέσα τότε ο ιος έκανε μεγαλύτερη ζημία.
  2. Backup, τα Windows Vista έχουν αξιόλογο σύστημα για backups.
  3. Το UAC δεν το απενεργοποιούμε, οκ είναι σπαστικό αλλά σώζει ζωές. Ευτυχώς στα Windows 7 είναι πιο διακριτικό.
  4. Μην εφαρμόζονται τι λένε bloggers, το ότι κάποιος ξέρει μερικά κόλπα δεν σημαίνει ότι είναι μάγος. Απλά ταχυδακτυλουργός είναι. Προτιμήστε να διαβάζετε από προγραμματιστές, μπορεί να είναι nerd όμως έχουν γνώση.
  5. Τα Windows είναι καλό λειτουργικό, κακό είναι επειδή υπάρχουν πολλοί κομπογιαννίτες και λένε ασυναρτησίες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,558 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε: στις 15:43, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
[*]Τα Windows είναι καλό λειτουργικό, κακό είναι επειδή υπάρχουν πολλοί κομπογιαννίτες και λένε ασυναρτησίες.[/LIST]

Μου θύμησες το παλιό καλό ανέκδοτο:

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Είναι τα Windows ιός υπολογιστών;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Όχι! Να τι κάνουν οι ιοί:

1. Πολλαπλασιάζονται συνεχώς (Εντάξει, και τα Windows το ίδιο!)
2. Οι ιοί δεσ###181;εύουν πολύτι###181;ους πόρους του συστή###181;ατος (Εντάξει, και τα Windows το ίδιο!)
3. Οι ιοί, πολλές φορές, αχρηστεύουν τον δίσκο σας (Εντάξει, και τα Windows το ίδιο!)
4. Οι ιοί κάνουν το χρήστη να νο###181;ίζει πως το σύστη###181;ά του είναι αργό και τον αναγκάζουν να κάνει αναβαθ###181;ίσεις (Εντάξει, και τα Windows το ίδιο!)

Άρα τα Windows είναι ιός!

Όχι, υπάρχει διαφορά! Οι ιοί υποστηρίζονται απ' τους δη###181;ιουργούς τους, ανανεώνονται και γίνονται καλύτεροι όσο περνάει ο καιρός.

Άρα τα Windows ΔΕΝ είναι ιός!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε: στις 15:44, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αυτός επιμένει αλλά είναι άσχετος. 'Αλλαξα τεχνικό και συμφωνεί μαζί μου, hardware έχει πρόβλημα, όχι το software, και ο πιο άσχετος το βλέπει.
Προφανώς είναι θέμα hardware. Με τον παλιό μου υπολογιστή είχα το πρόβλημα αυτό όπως το περιγράφεις με τα reboot μετά απο 5 λεπτά αφότου άνοιξε και με πολύ συχνότερα bluescreen. Μετά απο format έστρωσε λίγο η κατάσταση γιατί για κάποιο λόγο το λογισμικό επιβάρυνε την κατάσταση αλλά όλο αυτό συνεχίστηκε πολύ πιο αραιά βέβαια.Αλλά συνεχίστηκε. Γνώμη μου είναι ότι είναι θέμα μητρικής και εμένα χωρίς να είμαι και σίγουρος. Εγώ πάντως το παλιό μου το pc το έστειλα και πήρα καινούριο γιατί αγανάκτησα και τοτε δεν ήξερα την τύφλα μου και απο υπολογιστές..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος