Τα αβάπτιστα βρέφη

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Έχουν περάσει κάποιες μέρες και μου έχει περάσει από το μυαλό να μάθω για τα τελετουργικά, μνημόσυνα, τρισάγια κλπ. Δεν ξέρω από αυτά, δεν εκφράζουν ούτε τη μνήμη μου ούτε την αγάπη μου ούτε την πίστη μου ούτε το πένθος μου απλά μια φορά είπα για το καλό, έστω για το ψυχολογικό μας κομμάτι. Δεν θάψαμε το καναρίνι μας στον κήπο ας πούμε! Τι αξίζει για αυτές τις 12 μέρες ζωής; Μια κλωτσιά στον κώλo; Στα δικά μας όνειρα, σχέδια, μέλλον τι αξίζει; Μια μουτζούρα και πάει; Σκέφτηκα απλά μια και μοναδική φορά με ένα πιο τελετουργικό τρόπο να χαιρετίσουμε τη ψυχούλα του και να νιώσουμε κι εμείς τι είχαμε, τι χάσαμε, έτοιμοι με κάποιο τρόπο να προχωρήσουμε μετά σε άλλα κεφάλαια. Όχι πως κάποια στιγμή δεν θα το νιώσουμε με άλλο τρόπο.

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο τον ιερέα της ενορίας μας και τον ρωτώ σχετικά. Μου λέει ότι εφόσον δεν έγινε ούτε αεροβάπτισμα δεν επιτρέπουν οι εκκλησιαστικοί κανόνες την ιερολογία, θα δούμε κλπ κλπ. λες και απόθανε ο σατανάς ας πούμε. Θα μπορούσα βέβαια να βρω και να πληρώσω οποιοδήποτε ιερέα να διαβάσει απλά μια προσευχή, αλλά ένας πληρωμένος ιερέας ξέρω ότι θα ιερολογούσε ακόμα και γουρούνι (συγγνώμη, προσπαθώ πραγματικά να μην δώσω στο θέμα χαρακτήρα μπινελικώματος).

Εντάξει, μπορώ να ανάψω ένα κεράκι, καντηλάκι, βεγγαλικό και να κάνω και μόνη μου προσευχή δεν είναι αυτό το θέμα. Άσχετο το τι θα κάνω. Είναι ότι ορισμένοι εκκλησιαστικοί κανόνες χωρίς ίχνος λογικής και ανθρωπισμού απωθούν ή θα απωθήσουν κάποια στιγμή κόσμο όχι μόνο από την εκκλησία αλλά και από τη θρησκεία γενικά γιατί κάποια αναπόφευκτα συνδέουν το ένα με το άλλο. Την εκκλησία ως μέσο έκφρασης της χριστιανικής πίστης! Μη χε! Η γενική αντιμετώπιση του ανθρώπου τέλος πάντων από αυτό το σύστημα που λέγεται παπαδαριό ή αληταριό δεν ξέρω. Αχ! Με λίγα λόγια θέλω να γίνω πλέον βουδίστρια. Έτσι κι αλλιώς η πίστη δεν σηκώνει διακοσμητικούς χαρακτηρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:eek:

Aν είναι δυνατόν!... δεν το χωράει το μυαλό μου!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ βρε C.M. μου...

Κάτι τέτοια είναι από τους καλύτερους λόγους να αντιπαθήσει κανείς την Εκκλησία. Γραφειοκρατία, στεγνά τελετουργικά και έλλειψη ανθρωπιάς.

Λυπάμαι για αυτό, δεν ξέρω τι άκρη θα μπορούσες να βγεις...
Στην τελική ένας βουδιστής ιερέας ίσως δεχτεί, ποιος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω. Η μαμά μου πριν γεννήσει τον αδερφό μου και μετά εμένα, είχε κάνει ένα άλλο αγοράκι το οποίο ήταν το πρώτο της και πέθανε μετά από 40 περίπου μέρες ζωής από αναπνευστικό πρόβλημα. Οι γιατροί της είχανε πει να το αεροβαπτίσουν για να μπορεί μετά να το θάψει και να του κάνει κηδεία. Όταν μου το έλεγε αυτό δεν το πίστευα! Είναι δυνατόν να αρνούνται οι παπάδες να κηδέψουν και να διαβάσουν μία ευχή για ένα μωρό παιδί;; Γιατί; Για το προπατορικό αμάρτημα; Δηλαδή δέχονται καλύτερα να κηδέψουν έναν εγκληματία απλά και μόνο επειδή έχει βαπτισθεί; Είναι τα παράλογα της Εκκλησίας τα οποία φυσικά τα έχουν φτιάξει οι άνθρωποι. Δε νομίζω ο Χριστός να είχε πει κάτι τέτοιο ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι η αεροβάπτιστη, αλλά μπορείτε να πείτε ψέμματα ότι την είχατε κάνει (εκτός κι αν χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό :confused: ).



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι η αεροβάπτιστη, αλλά μπορείτε να πείτε ψέμματα ότι την είχατε κάνει (εκτός κι αν χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό :confused: ).



-petros
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι η αεροβάπτιστη, αλλά μπορείτε να πείτε ψέμματα ότι την είχατε κάνει (εκτός κι αν χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό :confused: ).



-petros


Οταν ενα βρεφος ειναι σε πολυ κρισιμη κατασταση , τοτε ο οποιοσδηποτε (συνηθως η νοσοκομα, ενας γιατρος κτλ κτλ) του κανει μια τυπικη βαπτιση, διαβαζοντας του μια προσευχη, του βαζει λιγο λαδακι στο μετωπο νομιζω κτλ κτλ ωστε σε περιπτωση που "φυγει" να ειναι βαπτισμενο.
Δεν ξερω κατα ποσο χρειαζονται χαρτια ή μαρτυρας.
Αλλα οπως και να εχει θεωρω .....-δεν εχω λογια ρε γαμωτο μου οποτε βαλτε οτιδηποτε θελετε εδω- απο την εκκλησια και οποιαδηποτε "εκκλησια" να λεει τετοιες μαλακιες.
Δεν με ενδιαφερει και δεν δινω δεκαρα τσακιστη για το τι μπορει να λενε τα "βιβλια" τους και οι παραδοσεις.
Ειναι ελεεινο να χρειαζεται να μπει ο οποιοσδηποτε μας σε τετοια τερτιπια για την πιο δυσαρεστη στιγμη που θα μπορουσε να βιωσει ποτε ανθρωπος.:mad:
Αναρωτιεμαι...
Αναρωτιεμαι, και θα ηθελα να ηξερα σε ποιον Θεο και ποιον Χριστο πιστευουν τελικα οι "εκπροσωποι" τους.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αεροβάπτιση είναι όταν σηκώνεις νομίζω 3 φορές το παιδί στον αέρα λέγοντας "βαπτίζεται ο δούλος του Θεού τάδε" κλπ κλπ.

Δεν θα έλεγα ψέμματα για κάτι τέτοιο. Ούτε θα ακολουθούσα ποτέ οποιαδήποτε γραφειοκρατική διαδικασία να πάρω άδεια για μια ευχή από ψυχής.

Βασικά κάθε νεογέννητο κουβαλά το προπατορικό αμάρτημα επειδή η Εύα ήταν κομματάκι ξεπεταγμένη.

Εγώ ξέρω θρησκεία σημαίνει υποστήριξη και αγάπη άνευ όρων. Ήξερα μάλλον. Εντάξει προσευχή κάνω και μόνη μου, δεν θέλω να μολυνθεί η μνήμη του παιδιού από "τραγόπαπα". Συγγνώμη κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αεροβάπτιση είναι όταν σηκώνεις νομίζω 3 φορές το παιδί στον αέρα λέγοντας "βαπτίζεται ο δούλος του Θεού τάδε" κλπ κλπ.

Δεν θα έλεγα ψέμματα για κάτι τέτοιο. Ούτε θα ακολουθούσα ποτέ οποιαδήποτε γραφειοκρατική διαδικασία να πάρω άδεια για μια ευχή από ψυχής.

Βασικά κάθε νεογέννητο κουβαλά το προπατορικό αμάρτημα επειδή η Εύα ήταν κομματάκι ξεπεταγμένη.

Εγώ ξέρω θρησκεία σημαίνει υποστήριξη και αγάπη άνευ όρων. Ήξερα μάλλον. Εντάξει προσευχή κάνω και μόνη μου, δεν θέλω να μολυνθεί η μνήμη του παιδιού από "τραγόπαπα". Συγγνώμη κιόλας.
Αυτό ακριβώς.
Εγώ θα πρότεινα, να μιλήσεις μόνη σου, κατ΄ιδίαν με κάποιον όσο περισσότερο κοντινό σου ιερέα, που να πιστεύεις οτι θα μπορεί να ξεπεράσει αυτά τα γραφειοκρατικά κωλύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
C.M. έχεις ρωτήσει έναν ιερέα ή περισσότερους;
Είναι σίγουρο δλδ;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
C.M. έχεις ρωτήσει έναν ιερέα ή περισσότερους;
Είναι σίγουρο δλδ;:worry:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ η CM έχει απόλυτο δίκιο. ΤΥΠΙΚΑ προ βάπτιστης το μωρό δεν ανήκει στους κόλπους της εκκλησίας και άρα μπορεί να θαφτεί σε κοιμητήριο όπως οποιοσδήποτε αλλόθρησκος ή άθεος.
Του παραχωρούν δλδ χώρο, αλλά δεν τον "διαβάζουν":/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Τι να πώ;:eek:
Δεν το καταλαβαίνω...
Αφού έτσι έχουν τα πράγματα, έστω και ΤΥΠΙΚΑ, αν το θες πολύ, κάνε αυτό που προτείνει ο Πειρατής. 'Ελεος, δεν το περίμενα να ισχύει κάτι τέτοιο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
CM μου κουράγιο.Ελπίζω να βρεθεί κάποιος, έστω ένας, που θα δεχτεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό που μοιάζει τόσο γελοίο είναι ότι ενώ υπάρχουν ευχές για όλες τις πτυχές τις καθημερινότητας (έχω δει να διαβάζουν "κάτι" σε αυτοκίνητο και να το ραντίζουν) δεν έχει νοιαστεί κανείς να υπάρχει μια ευχή για αυτήν την περίπτωση.
Ο Θεός, ευτυχώς για όλους μας, είναι πιο "κιμπάρης" από μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω αρκετά πράματα πέρα από την αντίφαση ένας άνθρωπος με 70 χρόνια ζωής στην πλάτη του φουλ αμαρτίες να εξαγνίζει τη ψυχή του με μια κοινωνία προ θανάτου και ένα νεογέννητο να κουβαλά το προπατορικό αμάρτημα. (Λες και είναι το προπατορικό αμάρτημα πιο σοβαρό από όλα τα άλλα).

Έχω στο νου μου από τη μια την αντιμετώπιση των εκτρώσεων από την εκκλησία και τα μπουρδολογόπνευστα φούμαρα "από τη σύλληψη η ψυχή του ανθρώπου - μέγα φόνος, μέγα κακό η έκτρωση". Από την άλλη την αντιμετώπιση ενός νεογνού που πεθαίνει αβάπτιστο που θεωρείται ανάξιο να ταφεί με χριστιανικές τιμές. Πού πάει ο γκράντε σεβασμός στη ψυχή του ανθρώπου μετά; Εξανεμίζεται με τη γέννηση; Γιατί; Ποιός "τιμωρείται" τελικά, το αγνό βρέφος ή οι γονείς; Δηλαδή σε όλες τις άλλες ενοχές μου να προσθέσω και αυτήν, ότι τάχα κληρονόμησα στο παιδί το προπατορικό αμάρτημα, δεν σκέφτηκα το αεροβάπτισμα και άφησα μια ψυχούλα εκει πάνω να φλερτάρει με τον 666, να βγαίνει νύχτα και να ουρλιάζει στοιχειώνονας με κακό την ατμόσφαιρα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλες δοξασίες υπάρχουν;

Όταν έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι "Θα προτιμούσα τελικά το παιδί να κατέληγε στον νοσοκομειακό κλίβανο" σημαίνει ότι άρχισα να απεχθάνομαι όλη αυτή την υποκρισία. Δεν είναι μόνο το σύγχρονο παπαδαριό ένα μάτσο μαντράχαλοι που ξέρουν μόνο να τα παίρνουν να φάσκουν και να αντιφάσκουν. Είναι γενικότερα η ερμηνεία που δίνεται πολλές φορές στην όλη διδασκαλία της χριστιανικής (ακόμα) πίστης" μας από τα παμπάλαια ήδη χρόνια. Η απώλεια της ουσίας.

Είναι η έλλειψη βάπτισης απαραίτητα συνυφασμένη με την αμαρτία; Όλοι οι αβάπτιστοι είναι αμαρτωλοί; Ας μου εξηγήσει κάποιος. Αν δεν πιστεύω στον Αδάμ και στην Εύα και ότι είχα μείνει έγκος με τον κρίνο δεν είμαι Χριστιανή; Και πολλά άλλα... ... ...

Και κάτι άλλο. Το αεροβάπτισμα αν γινόταν θα θεωρείτο κανονικό βάπτισμα, εκτός αν το παιδί ζούσε οπότε έπρεπε να βαπτιστεί κανονικά. Το αεροβάπτισμα όμως τελείται από λαϊκούς ανθρώπους, θα μπορούσε να το κάνω κι εγώ ας πούμε, η μαία, η καθαρίστρια ή άλλος στο όνομα της αγίας τριάδας (θα μπορούσε να το έχει κάνει κάποιος κιόλας και να μην το ξέρω). Λαϊκοί άνθρωποι τελούμε λοιπόν μυστήρια και έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε τη διαφορά για το πού πάει η ψυχή του ανθρώπου μετά θάνατον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έχω στο νου μου από τη μια την αντιμετώπιση των εκτρώσεων από την εκκλησία και τα μπουρδολογόπνευστα φούμαρα "από τη σύλληψη η ψυχή του ανθρώπου - μέγα φόνος, μέγα κακό η έκτρωση". Από την άλλη την αντιμετώπιση ενός νεογνού που πεθαίνει αβάπτιστο που θεωρείται ανάξιο να ταφεί με χριστιανικές τιμές. Πού πάει ο γκράντε σεβασμός στη ψυχή του ανθρώπου μετά; Εξανεμίζεται με τη γέννηση; Γιατί; Ποιός "τιμωρείται" τελικά, το αγνό βρέφος ή οι γονείς; Δηλαδή σε όλες τις άλλες ενοχές μου να προσθέσω και αυτήν, ότι τάχα κληρονόμησα στο παιδί το προπατορικό αμάρτημα, δεν σκέφτηκα το αεροβάπτισμα και άφησα μια ψυχούλα εκει πάνω να φλερτάρει με τον 666, να βγαίνει νύχτα και να ουρλιάζει στοιχειώνονας με κακό την ατμόσφαιρα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλες δοξασίες υπάρχουν;

Πρώτων το παιδί της έκτρωσης πάει στα σκουπίδια και δεν θάβετε ή αν θάβετε δεν γίνετε καμία τελετή, δέυτερον δεν μπορούν απλά μία ευχή να πούν, όχι ότι δεν το τιμούν, απλά υπάρχει μία ευχή που είναι συμαντική και πρέπει να την πούν σε άτομο που είαι βαπτισμένο.

Λυπάμε πολλύ cm μουέτσι είναι η θρησκεία μας, απλα είναι στο νεκροταφείο μπορείς να θυμιάσεις να κάνεις ακριβώς ότι με έναν βαπτισμένο απλά δεν θα ακούσει τα λόγια, εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δείς αν μπορούν έστω να κάνουν κάτι, αν όχι κάνε απλά την κειδια όπως θα έκανες αλλα απλά δεν θα ακουστεί η λειτουργεία:(:(


Όταν έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι "Θα προτιμούσα τελικά το παιδί να κατέληγε στον νοσοκομειακό κλίβανο" σημαίνει ότι άρχισα να απεχθάνομαι όλη αυτή την υποκρισία. Δεν είναι μόνο το σύγχρονο παπαδαριό ένα μάτσο μαντράχαλοι που ξέρουν μόνο να τα παίρνουν να φάσκουν και να αντιφάσκουν. Είναι γενικότερα η ερμηνεία που δίνεται πολλές φορές στην όλη διδασκαλία της χριστιανικής (ακόμα) πίστης" μας από τα παμπάλαια ήδη χρόνια. Η απώλεια της ουσίας.

Είναι η έλλειψη βάπτισης απαραίτητα συνυφασμένη με την αμαρτία; Όλοι οι αβάπτιστοι είναι αμαρτωλοί; Ας μου εξηγήσει κάποιος. Αν δεν πιστεύω στον Αδάμ και στην Εύα και ότι είχα μείνει έγκος με τον κρίνο δεν είμαι Χριστιανή; Και πολλά άλλα... ... ...
Καρδιά μου, δεν φταίει η θρησκεία αλλα αυτοί που έπρεπε να την υπηρετούν και δεν το κάνουν:mad: το μωρό που είναι τώρα; πόσος καιρός είναι το μωρό έξω απο εκεί που έπρεπε; :worry:

Και κάτι άλλο. Το αεροβάπτισμα αν γινόταν θα θεωρείτο κανονικό βάπτισμα, εκτός αν το παιδί ζούσε οπότε έπρεπε να βαπτιστεί κανονικά. Το αεροβάπτισμα όμως τελείται από λαϊκούς ανθρώπους, θα μπορούσε να το κάνω κι εγώ ας πούμε, η μαία, η καθαρίστρια ή άλλος στο όνομα της αγίας τριάδας (θα μπορούσε να το έχει κάνει κάποιος κιόλας και να μην το ξέρω). Λαϊκοί άνθρωποι τελούμε λοιπόν μυστήρια και έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε τη διαφορά για το πού πάει η ψυχή του ανθρώπου μετά θάνατον;

Οταν κάνεις αεροβάπτησμα και το μωρό ζήσει τότε δεν είναι υποχρεωτικό να το ξαναβαπτήσεις, ξέρω παιδί γνωστό μου που του έκαναν αεροβάπτισμα και τώρα δεν θέλει να βαπτιστεί, η Εκκλησία αναγνωρίζει αυτό...

Κάνε υπομονή, θα τελειώσει το μαρτήριο σου, θα δείς όλα θα γίνουν καλύτερα, κράτα την ψυχραίμία σου:console::console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Πρώτων το παιδί της έκτρωσης πάει στα σκουπίδια και δεν θάβετε ή αν θάβετε δεν γίνετε καμία τελετή, δέυτερον δεν μπορούν απλά μία ευχή να πούν, όχι ότι δεν το τιμούν, απλά υπάρχει μία ευχή που είναι συμαντική και πρέπει να την πούν σε άτομο που είαι βαπτισμένο.

Λυπάμε πολλύ cm μουέτσι είναι η θρησκεία μας, απλα είναι στο νεκροταφείο μπορείς να θυμιάσεις να κάνεις ακριβώς ότι με έναν βαπτισμένο απλά δεν θα ακούσει τα λόγια, εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δείς αν μπορούν έστω να κάνουν κάτι, αν όχι κάνε απλά την κειδια όπως θα έκανες αλλα απλά δεν θα ακουστεί η λειτουργεία:(:(



Καρδιά μου, δεν φταίει η θρησκεία αλλα αυτοί που έπρεπε να την υπηρετούν και δεν το κάνουν:mad: το μωρό που είναι τώρα; πόσος καιρός είναι το μωρό έξω απο εκεί που έπρεπε; :worry:



Οταν κάνεις αεροβάπτησμα και το μωρό ζήσει τότε δεν είναι υποχρεωτικό να το ξαναβαπτήσεις, ξέρω παιδί γνωστό μου που του έκαναν αεροβάπτισμα και τώρα δεν θέλει να βαπτιστεί, η Εκκλησία αναγνωρίζει αυτό...

Κάνε υπομονή, θα τελειώσει το μαρτήριο σου, θα δείς όλα θα γίνουν καλύτερα, κράτα την ψυχραίμία σου:console::console:

To παιδί της έκτρωσης πάει στα σκουπίδια αλλά η εκκλησία θεωρεί το έμβρυο ανθρώπινο ον και πρόσωπο από τη στιγμή της σύλληψης. Όταν πεθάνει αυτό το ανθρώπινο ον λοιπόν είτε μετά από έκτρωση είτε μετά τη γέννηση αλλά πριν βαπτιστεί δεν αξίζει τίποτα;

Δεν έχει να κάνει με το προσωπικό θέμα, απλά αν αναφέρομαι εκεί το κάνω αναπόφευκτα. Κηδεύτηκε το παιδί αλλά από εμάς, χωρίς ιερολογίες. Για συζήτηση γενικά το έθεσα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως αν το δούμε "τυπικά" το ζήτημα έχουν "πάτημα" οι παππάδες. Με την έννοια ότι διαβάζουν προσευχές (όποιες ειναι αυτές) σε κάποιον που ανήκει στην εκκλησία.

Αυτό που είναι ΗΛΙΘΙΟ και ΑΡΤΗΡΙΟΣΚΛΗΡΩΤΙΚΑ !$!@%$@$ (σορρυ... μου βγήκες βρισιά:redface:) είναι σε τέτοιες περιπτώσεις (δεν... πρόλαβε το παιδί και μιλάμε για μια αθώα ψυχή) να ζητάς από την εκκλησία να του διαβάσει κάτι για να αναπαυθεί η ψυχή αυτή, και να βρίσκονται κάποιοι κολλημένοι να βλέπουν το δέντρο και να χάνουν το δάσος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
σόρρυ CM που θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά αποκλείεται να ρώτησες ιερέα και να σου είπε όχι, μιας και είσαι από την Κύπρο ξέρω τι γίνεται.
Πριν ένα μήνα περίπου είχε γίνει ένα δυστύχημα και σκοτώθηκε ένα βρέφος 3 μηνών μάλιστα είχε γίνει κηδεία αλλά πολύ σύντομη γιατί δεν του διάβασαν ευχές για να συγχωρεθεί η ψυχή του γιατί είναι αναμάρτητο. Μάλιστα είχε βγει στις ειδήσεις και ο αρχιεπίσκοπος και είχε μιλήσει γι αυτό το θέμα και θυμάμαι πολύ καλά ότι είχε πει ότι και ενός λεπτού να ήταν πάλι θα το βάπτιζαν. Αν είναι αλήθεια αυτά που είπες το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με την αρχιεπισκοπή σου δίνω και το τηλ. 22 430696
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
commie, όταν άκουσα την περίπτωση αυτή στις ειδήσεις ήταν σαν να γινόταν reply ό,τι συνέβη πριν περίπου 3 μήνες...

αν δεν γινόταν ο ντόρος με τα τηλεοπτικά κανάλια που παρακολουθούσαν το συμβάν δεν θα γινόταν οτιδήποτε...

ναι, υπάρχουν ιερείς που διώχνουν τον κόσμο από την εκκλησία...

οι πληγές πάντα ανοιχτές θα είναι, δεν θα κλείσουν αν πάρω την αρχιεπισκοπή και τους πω "αυτός ο ιερέας είπε ότι είναι ενάντια στους εκκλησιαστικούς κανόνες να διαβάσει ευχή στο βρέφος επειδή ήταν αβάπτιστο"...

και ξέρεις κάτι; καλύτερα που κανένας τραγόπαπας φίσκα στις αμαρτίες δεν διάβασε ευχή στο δικό μου αγγελούδι...

έχω λόγο να λέω ό,τι λέω...
κι ο σχωρεμένος ο παππούς μου ήταν ιερέας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top