• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τατουάζ σε σπίτι: Μέτρα αντισηψίας και κίνδυνοι

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Το τατουάζ είναι όμορφο μέσο έκφρασης τόσο για τον δημιουργό όσο και για αυτόν που το έχει. Είναι μία δημιουργική απασχόληση όχι μόνο σαν επάγγελμα αλλά και σαν χόμπι για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και να το κάνει. Η ενασχόληση σε στούντιο τατουάζ δεν είναι πάντα εφικτή για άτομα που το κάνουν ερασιτεχνικά και δεν πληρώνονται. Η εναλλακτική είναι να φωνάξουμε τον καλλιτέχνη φίλο μας στο σπίτι. Ωστόσο πόσο ασφαλές θεωρείτε κάτι τέτοιο; Εκτός των μέτρων ασφαλείας που πρέπει να παίρνει κανείς υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο να περιορίζει; Επιτρέπεται να χτυπάς τατουάζ σε σπίτι; Εσείς θα το κάνατε; Γνωρίζετε τα μέτρα αντισηψίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εφοσων δεν γινετε επαγκελματικα δεν νομιζω οτι μπορει να το απαγορευσει καποιος νομος...
Ακομα και αν απαγορευετε ομως, μην δουλευομαστε, για το φερεις καποιον σπιτι σου να σου κανει τατοο το θες και τον ξερεις, επομενος δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Απο εκει και περα, εγω εχω δει να γινονται τατου μεσα σε μπαρ... Τα μετρα που πρεπει να παρθουν για την υγιηνη ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο μεν, αλλα δεν εχει σχεση ο χορος στον οποιο βρησκεσαι, παντα υπαρχει η δυνατοτιτα για την απαρετιτη καθαριοτιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τα μέτρα είναι τα κλασσικά, καθαρός χώρος που αερίζεται, βελόνες και μελάνια μιας χρήσης, αποστείρωση επιφανειών, καθαρισμός ή και ξύρισμα δέρματος, κλπ. Παράνομο δεν είναι γιατί θα το κάνεις τζάμπα σε φίλους που σου επιτρέπουν (δεν ξέρω όμως πόσο εύκολο θα είναι να βρεις τέτοιους φίλους). Ακόμα και επαγγελματίας μπορεί να κάνει σε σπίτια και αν έχει μπλοκ παροχής υπηρεσιών είναι απόλυτως νόμιμο.
Εγώ δεν θα έκανα τατουάζ σε σπίτι παρά μόνο αν ήταν το δικό μου ή του τατουατζή που εμπιστεύομαι (βέβαια αυτό δεν γίνεται γιατί δεν είμαστε φίλοι, οπότε σιγά μην πήγαινε ο ένας στο σπίτι του άλλου...απλά θα πήγαινα στο studio).
Εχω δει πολύ άσχημα τατουάζ που έγιναν σε σπίτι και για αυτό είμαι αρνητική. Ενας καλός μου φίλος άφησε έναν δικό του φίλο (που δεν συμπαθώ για άλλους λόγους, αλλά τέλος πάντων) να του κάνει τατουάζ στο σπίτι, όχι μια αλλά τρεις διαφορετικές φορές! Ολες ήταν ψιλοχάλια, ειδικά η πρώτη δεν βλέπεται και ψάχνει τώρα να δει πως να το διορθώσει.
Ξέρω και "επαγγελματία" που κάνει τατουάζ σε σπίτια (φίλος φίλης αυτή τη φορά), καλύτερα από τον προηγούμενο ομολογουμένως αλλά και πάλι όχι κορυφαίας ποιότητας. Γενικά δεν θα εμπιστευόμουν άτομο που δεν ελέγχεται από πουθενά και δεν έχει ένα μαγαζί με όνομα πίσω του. Αμα μου κάνει βλακεία, θα πρέπει να πληρώσω μια περιουσία σε λέιζερ συν την ταλαιπωρία και δεν θα μπορώ να βγάλω άκρη γιατί ο τύπος θα πει "τράβα να αποδείξεις πως το έκανα εγώ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top