Laptops με μικρή οθόνη - μεγάλη ανάλυση

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχουν ή έχουν υποκύψει όλα στην τρέλα της widescreen με τα 1280χ800?
Ας είναι έστω 1280χ1024, όπως το desktop μου, δεν αντέχω μικρότερη ανάλυση...
Και όταν λέω μικρή οθόνη, εννοώ από 14 ίντσες και κάτω...
Υπάρχουν ή κυνηγάω χίμαιρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο..
Αν έχεις προσέξει τα περισσότερα είναι με on board κάρτα γραφικών , οπότε πάνε μέχρι αναλύσεις 1024x768.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δές μια σχετική συζήτηση εδώ.:)

H πιο κοινή ανάλυση είναι αυτή που λέει ο Bill.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά εγώ στα περισσότερα που βλέπω είναι με 1280χ800, όχι με 1024χ768 (μαμάααα! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeakros

Νεοφερμένος

Ο Zeakros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίτα, 14 ιντσες σε laptop δεν υπάρχουν πλέον προ πολλου. Τα μόνα που ξέρω σε 14,1 wide σε ανάλυση 1280χ800 είναι κάποια Sony Vaio της σειρας VGN-CR. Οι συνήθεις διαστάσεις πλέον είναι:
15,4 WXGA σε ανάλυση 1280χ800 και κάποια σπανίως (προσωπικά ένα είδα) με WXGA+ στα 1440x900.
13,3 ίντσες 1280χ800 επίσης.
12,1 ίντσες 1280χ800 και τέλος
11,1 ίντσες πολύ λίγα μοντέλα. Το πιο πρόσφατο που είδα είναι το Sony Vaio VGN-TZ31XN\B σε ανάλυση 1336χ768 (HD 720p) αλλά είναι πανάκριβο (περιπου 2500+ euro).

Όλα τα παραπάνω είναι Widescreen. Να ξέρεις ότι η ανάλυση 1280χ800 σε wide 15,4 16:9 είναι περίπου ότι η 1280χ1024 σε 17 4:3 αφού οι ίντσες είναι το μέγεθος της διαγωνίου της οθόνης οπότε η 15,4 είναι περίπου η 17 4:3 με μικρότερο ύψος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοίτα, 14 ιντσες σε laptop δεν υπάρχουν πλέον προ πολλου. Τα μόνα που ξέρω σε 14,1 wide σε ανάλυση 1280χ800 είναι κάποια Sony Vaio της σειρας VGN-CR. Οι συνήθεις διαστάσεις πλέον είναι:
15,4 WXGA σε ανάλυση 1280χ800 και κάποια σπανίως (προσωπικά ένα είδα) με WXGA+ στα 1440x900.
13,3 ίντσες 1280χ800 επίσης.
12,1 ίντσες 1280χ800 και τέλος
11,1 ίντσες πολύ λίγα μοντέλα. Το πιο πρόσφατο που είδα είναι το Sony Vaio VGN-TZ31XN\B σε ανάλυση 1336χ768 (HD 720p) αλλά είναι πανάκριβο (περιπου 2500+ euro).
Ευχαριστώ, αν και τα παραπάνω τα έχω ήδη διαπιστώσει δυστυχώς...
Απλά έψαχνα κάποια εξαίρεση, κάτι σαν της Sony αλλά πιο φτηνό.

Όλα τα παραπάνω είναι Widescreen. Να ξέρεις ότι η ανάλυση 1280χ800 σε wide 15,4 16:9 είναι περίπου ότι η 1280χ1024 σε 17 4:3 αφού οι ίντσες είναι το μέγεθος της διαγωνίου της οθόνης οπότε η 15,4 είναι περίπου η 17 4:3 με μικρότερο ύψος.
Το ξέρω, απλά η ανάλυση με ενδιαφέρει γιατί τα προγράμματα που χρησιμοποιώ λόγω δουλειάς απαιτούν αρκετό χώρο στην οθόνη για να δουλέψεις άνετα και καλά καλά τα 1280x1024 δεν με βολεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeakros

Νεοφερμένος

Ο Zeakros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναί, δυστυχώς η μόδα της πανοραμικότητας των ταινιών πήρε μαζί της και το εργαλείο που λεγόταν φορητός υπολογιστής. Η αλήθεια είναι ότι μία οθόνη wide είναι εντελώς ακατάλληλη για λειτουργίες κειμένου και κυρίως για programming/scripting.

Μιλώντας από την δική μου σκοπιά η εμπειρία μου έδειξε ότι το μικρό ύψος είναι εντελώς άβολο όσον αφορά την εποπτεία του κώδικα ενώ από την άλλη μια μεγαλύτερη ανάλυση στις παρούσες διαστάσεις θα είχε ως αποτέλεσμα ένα δυσανάγνωστο κείμενο.

Για τους παραπάνω λόγους δυστυχώς πολλές φορές αναγκάζομαι να δουλεύω στο παλιό μου laptop που είχε 15 4:3 στα 1400χ1050. Υπάρχουν ακόμα κάποια μοντέλα με τέτοιες οθόνες, π.χ το Samsung P65 αλλά δεν ξέρω αν το φέρνουν τα ελληνικά καταστήματα έστω και κατόπιν παραγγελίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναί, δυστυχώς η μόδα της πανοραμικότητας των ταινιών πήρε μαζί της και το εργαλείο που λεγόταν φορητός υπολογιστής. Η αλήθεια είναι ότι μία οθόνη wide είναι εντελώς ακατάλληλη για λειτουργίες κειμένου και κυρίως για programming/scripting.

Μιλώντας από την δική μου σκοπιά η εμπειρία μου έδειξε ότι το μικρό ύψος είναι εντελώς άβολο όσον αφορά την εποπτεία του κώδικα ενώ από την άλλη μια μεγαλύτερη ανάλυση στις παρούσες διαστάσεις θα είχε ως αποτέλεσμα ένα δυσανάγνωστο κείμενο.

Για τους παραπάνω λόγους δυστυχώς πολλές φορές αναγκάζομαι να δουλεύω στο παλιό μου laptop που είχε 15 4:3 στα 1400χ1050. Υπάρχουν ακόμα κάποια μοντέλα με τέτοιες οθόνες, π.χ το Samsung P65 αλλά δεν ξέρω αν το φέρνουν τα ελληνικά καταστήματα έστω και κατόπιν παραγγελίας.
Κι εγώ για scripting το θέλω καθώς και για Photoshop/Illustrator (τα 2 τελευταία τα βρίσκω πολύ πιο άβολα σε μικρές αναλύσεις απ'ότι το Dreamweaver που χρησιμοποιώ για scripting, αυτό παλεύεται).
Με 15άρα οθόνη το αποκλείω πάντως, θεωρώ ότι τόσο μεγάλα laptop χάνουν αρκετά την έννοια της φορητότητας :/:

Τελικά μου φαίνεται ότι θα συμβιβαστώ με 1280x800... :/:
(και όταν είμαι σπίτι θα το συνδέω με την οθόνη του desktop :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top