Γιατί να αγωνιστώ για τη χώρα μου;

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
https://www.inews.gr/135/seirines-polemou-tha-ichisoun-tin-pebti-stin-athina.htm

Αυτό το άρθρο αποτέλεσε αφορμή να ανοίξει μια συζήτηση με την παρέα μου η οποία με προβλημάτισε και θέλησα να την παραθέσω εδώ...(για ακόμα μια φορά :hmm::hmm::hmm:)
"Βρες μου έναν λόγο να πολεμήσω" είπε ένα φιλαράκι μου μεταξύ σοβαρού και αστείου..."Γιατί να χάσω την ζωή μου ενω άλλοι θα τρώνε και θα πίνουν ήσυχοι περιμένοντας την ελευθερία για να κερδοσκοπήσουν??"
Κι όμως ενω συνήθως υπερασπίζομαι την πατρίδα μου(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ή Χ.Α για να μην βγάλετε λάθος συμπεράσματα:confused::confused::confused:)και την αγαπώ,δεν μπορούσα να απαντήσω...

Εχει δίκιο....είμαστε πιόνια σε μια σκακιέρα που έχουν δημιουργήσει κάποιο άνθρωποι.... θέλετε να τους πούμε "Λέσχη Μπίλντερμπεργκ",θέλετε να τους πούμε "σύστημα"...νομίζω δεν έχει σημασία...

Η ουσία είναι οτι μια τεχνική οικονομική κρίση που δημιούργησαν μας χειραγώγησε και μας εξαθλιώνει μέρα με την μέρα....
Μήπως θέλουν να κάνουν τους ανθρώπους πιόνια χωρίς όνειρα και ελπίδες?
Μήπως παρουσιάσουν το ,σίγουρα ακραίο(άλλωστε με υποθέσεις μιλάμε),γεγονός του πολέμου σαν ώρα υπεράσπισης της πατρίδας με απώτερο σκοπό να κερδοσκοπήσουν και να μας εξαθλιώσουν ακόμα περισσότερο???

Αλήθεια γιατί να πολεμήσεις (για οποιαδήποτε χώρα)την στιγμή που ξέρεις οτι δεν θα αλλάξει τίποτα και ξέρεις οτι σε χρησιμοποιούν ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω με μια ερώτηση: στο συλαλλητήριο της Τρίτης που ήσασταν όλοι εσείς που σας φοβίζει το μέλλον σ' αυτή την κ...χώρα??????

Και ρωτάω γιατί εγώ που δεν με έχει αγγίξει η κρίση, ακόμα τουλάχιστον, εκεί ήμουν κ δεν καθόμουν στον καναπέ μου, απλά ελπίζοντας ότι κάτι μπορεί κ ν' αλλάξε κάποτε. Δεν θέλω να σε θίξω με την ερώτηση, αλλά ενώ θα έπρεπε να έχει κατέβει στο κέντρο η μισή + Αθήνα δεν είδα μεγάλη προσέλευση.... Και αναρωτιέμαι: πού ήταν οι άνεργοι και γενικά όλοι όσοι ξέρουν μόνο να παραπονιούνται για την κατάσταση στη χώρα????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω με μια ερώτηση: στο συλαλλητήριο της Τρίτης που ήσασταν όλοι εσείς που σας φοβίζει το μέλλον σ' αυτή την κ...χώρα??????

Και ρωτάω γιατί εγώ που δεν με έχει αγγίξει η κρίση, ακόμα τουλάχιστον, εκεί ήμουν κ δεν καθόμουν στον καναπέ μου, απλά ελπίζοντας ότι κάτι μπορεί κ ν' αλλάξε κάποτε. Δεν θέλω να σε θίξω με την ερώτηση, αλλά ενώ θα έπρεπε να έχει κατέβει στο κέντρο η μισή + Αθήνα δεν είδα μεγάλη προσέλευση.... Και αναρωτιέμαι: πού ήταν οι άνεργοι και γενικά όλοι όσοι ξέρουν μόνο να παραπονιούνται για την κατάσταση στη χώρα????????

Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι με τις πορείες ιδρώνει Το αυτί μερικών????Εγώ πιστεύω ότι είναι η καλύτερη τους...σε αφήνουν να νομίζεις ότι εισακούστικαν τα προβλήματα σου και κάθονται και δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ...σε πετάνε και 5-6παρακρατικούς και τελείωσε το θέμα όποτε θέλουν....βρες μου μια πορεία που να είχε αποτέλεσμα...οι άθλιοι αυτοί που κατάντησαν έτσι την χώρα θέλουν σκότωμα....η θα κάνουμε κάτι δραστικό και αποτελεσματικό ή θα καθόμαστε να παραμυθιαζόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι με τις οργανωμένες (σε συγκεκριμένη ώρα κ συγκεκριμένο τόπο) πορείες ιδρώνει ή θα ιδρώσει το αυτί μερικών. Ίσως να ιδρώσει το αυτί τους αν σκοτωθεί κόσμος. Και πάλι ίσως. Θεωρώ ότι για να αλλάξει η κατάσταση θα έπρεπε να παραλύσει η χώρα από απεργίες επ αόριστον κ με άγρια ξεσπάσματα που δεν θα ανακοινώνονται. Θεωρώ ότι η παρούσα κατάσταση (εκεί που έφτασαν πλέον τα πράγματα) μπορεί να ανατραπεί μόνο με βία κ ανομία απ' την πλευρά των πολιτών. Βέβαια αυτή ειναι η δική μου άποψη.
Ωστόσο θεωρώ ότι καλύτερα ο καθένας από μας να κατέβει σε ένα συλαλλητήριο παρά να κοιτάει από τον καναπέ του τι έγινε σε αυτό κ μετά να βλέπει και κανα τούρκικο σίριαλ κ καμιά εκπομπή μαγειρικής (που είναι και αυτά τρόποι να 'κοιμίζουν' τον κόσμο κ να του υποβιβάζουν το πολιτιστικό του επίπεδο).
Θα συμφωνήσω μαζί σου όμως στο ότι αυτοί που ξεπούλησαν τη χώρα με τόσο χυδαίο τρόπο πρέπει σαφώς να τιμωρηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι με τις οργανωμένες (σε συγκεκριμένη ώρα κ συγκεκριμένο τόπο) πορείες ιδρώνει ή θα ιδρώσει το αυτί μερικών. Ίσως να ιδρώσει το αυτί τους αν σκοτωθεί κόσμος. Και πάλι ίσως. Θεωρώ ότι για να αλλάξει η κατάσταση θα έπρεπε να παραλύσει η χώρα από απεργίες επ αόριστον κ με άγρια ξεσπάσματα που δεν θα ανακοινώνονται. Θεωρώ ότι η παρούσα κατάσταση (εκεί που έφτασαν πλέον τα πράγματα) μπορεί να ανατραπεί μόνο με βία κ ανομία απ' την πλευρά των πολιτών. Βέβαια αυτή ειναι η δική μου άποψη.
Ωστόσο θεωρώ ότι καλύτερα ο καθένας από μας να κατέβει σε ένα συλαλλητήριο παρά να κοιτάει από τον καναπέ του τι έγινε σε αυτό κ μετά να βλέπει και κανα τούρκικο σίριαλ κ καμιά εκπομπή μαγειρικής (που είναι και αυτά τρόποι να 'κοιμίζουν' τον κόσμο κ να του υποβιβάζουν το πολιτιστικό του επίπεδο).
Θα συμφωνήσω μαζί σου όμως στο ότι αυτοί που ξεπούλησαν τη χώρα με τόσο χυδαίο τρόπο πρέπει σαφώς να τιμωρηθούν.

Η μόνη δημοκρατική λύση....με απεργία μιας μέρας δεν γίνεται τίποτα....απλά για κάποιους ανθρώπους είμαστε όπως τα στρατιωτάκια....η ζωή μας δεν τους ενδιαφέρει....είμαστε ένα τίποτα για αυτούς .Και λυπάμαι που με αυτά τα λόγια αναφέρομαι ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ της χώρας μας....ή θα φύγουν με ελικόπτερο(όπως στην Αργεντινή) ή θα γίνει αιματοχυσία...με πορείες δεν αλλάζει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι να πολεμισεις για την χωρα σου; Εξαρτατε την κατασταση...!
Να πολεμισεις σε εναν πολεμο που δημιουργιθικε για το κερδος καποιων, οχι!
Να "πολεμισεις" για να καταστρεψεις αυτους τους καποιους και η χωρα να γινει ενα μερος οπου μπορεις να ζησεις αξιοπρεπος και οχι οπως ζουμε τωρα, σαφως και εχεις πολους λογους να το κανεις!
Δεν το κανει κανεις ομως... Ολοι βολευονται πισω απο συμφεροντα, εχουμε 3 κομματα στην κυβερνιση να ειναι ολοι χαρουμενοι και να μην αντιδρουν, το ΚΚΕ (και μαζι του το ΠΑΜΕ) εχουν χασει την εμπιστοσυνη του κοσμου, και κανεις δεν εχει κατι ουσιαστικο να κανει! Ακομα και οι απεργιες ειναι αδυναμες και δεν εχουν κανενα αντικτιπο! Ο ανεργος ομως που καθετε και παραπονιετε, προτιμαει να παει σε μια καφετερια να πιει εναν φρεντο παρα να παει σε μια πορια... Δεν πιστευω πως μια πορεια μπορει να αλλαξει την κατασταση, εχει ομως περισσοτερες πιθανοτιτες απο οτι ο φραπες που μου εφερε η ομορφη σερβιτορα, την ωρα που περναγαν οι γραφικοι διαδυλοτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί να πολεμήσεις (για οποιαδήποτε χώρα)την στιγμή που ξέρεις οτι δεν θα αλλάξει τίποτα και ξέρεις οτι σε χρησιμοποιούν ???

Και που το ξερεις ;
Και γιατι να εισαι τοσο απαισιοδοξος; Ξερεις το μελλον ;

Και για να μην απανταω με ερωτησεις.
Ναι, αμα ολοι σκεφτομασταν οτι και να προσπαθησω δεν θα βγει πουθενα, φυσικα και δεν θα βγει πουθενα. Αφου δεν προσπαθησες καν !
Με το να μενεις απραγος σημαινει οτι οσα σου κανουν, τα δεχεσαι. Συμφωνεις με αυτα. Συμφωνεις ;
Αν συμφωνεις, καλως. Kατσε σπιτι σου και απολαυσε το.
Αν δεν συμφωνεις ομως, στο χερι σου ειναι να το δειξεις.
Να μη δεχτεις να συνεχιστει κατι τετοιο. Γιατι οσο παραμενεις σπιτι σου, χωρις να διαμαρτυρεσαι με οποιοδηποτε τροπο θεωρεις σωστο, χωρις βεβαια να παραβιαζεις την ελευθερια του αλλου, δειχνεις οτι δε σε νοιαζει. Και αυτοι ανετοι εκμεταλλευονται αυτη τη κατασταση.
Δε σου λεω οτι και να διαμαρτυρηθεις, δεν θα παρουν αλλα μετρα. Θα τα παρουν.
Οταν ομως, η κοινωνια αρχισει να σκεφτεται συλλογικα και να πραττει συλλογικα, θα βρει τη δυναμη να το σταματησει.
Να καταρριψει καθε δυναμη που υπονομευει την κοινωνια μας και την ποιοτητα της ζωης μας.

Και αμα δεν βγεις να διαμαρτυρηθεις, τι θα κανεις ; Θα κατσεις σπιτι σου ; Τι θα κερδισεις ακριβως ;
Χρονο ; Για να κανεις τι ; Να δεχθεις να σου καταστρεφουν μια ολοκληρη ζωη ; Να διαιωνιζεις μια κατασταση και να τη μεταβιβαζεις στους απογονους σου ;
Εγω δε συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
Γιατί να αγωνιστείς; γιατί μόνο αυτό σου έχει απομείνει...γιατί δεν έχεις τίποτα άλλο να χάσεις...και τι άλλο μπορείς να κάνεις ρε συ;
να φύγεις μετανάστης σε άλλη χώρα; :worry: να αγωνιστείς για ένα καλύτερο αύριο, για να φύγουν Αυτοί και όχι εσύ..(!) δεν ξέρω αν το αυτί τους ιδρώνει αλλά σίγουρα φοβούνται την αντίδρασή μας γι' αυτό παίρνουν κ τέταια μέτρα καταστολής..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρετε γιατί οι διαδηλώσεις δεν έχουν κανέναν αποτέλεσμα? Γιατί πάνε μόνο άτομα που είναι ήδη καμένα. Πριν από 15 χρόνια που έρεε το χρήμα άφθονο δε μιλούσε κανένας, τώρα που έφτασε το σκατό στη κάλτσα όλοι γίνανε 'αγανακτισμένοι' και θυμήθηκαν τους αγώνες. Τώρα όμως δε γίνεται τίποτα, όσες πορείες και να κάνουμε δε πρόκριτε να αλλάξουμε τίποτα.

Για να αλλάξει η χώρα πρέπει πρώτα να αλλάξει η νοοτροπία των πολιτών της. Ας αρχίσουμε να σεβόμαστε το δημόσιο χρήμα, να κάνουμε καλά τη δουλειά μας (όσοι έχουν), να μην αδιαφορούμε όταν κάποιος λουφάρει ή κλέβει και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και τους άλλους πέρα από το τομάρι μας. Η οικονομία είναι κύκλος αργά ή γρήγορα ανάπτυξη θα έρθει. Πρέπει όμως να την εκμεταλλευτούμε σωστά.

Έχω βαρεθεί να ακούω για τους προδότες πολιτικούς που τρώνε και κλέβουν. Μην τους ΨΗΦΙΖΕΤΕ. Ενώ ξέρουμε ότι τα αρπάζουν πάλι στη βουλή είναι.Συνέχει παραπονιόμαστε αλλά στην κάλπη πιστοί όπως πάντα.

Όσο για το τόπικ, όχι δε πρόκειται να πολεμήσω για καμία χώρα. Όλοι οι πόλεμοι εξυπηρετούν τα μεγάλα διεθνή κεφάλαια. Έχω μόνο μια ζωή και δε θα τη δώσω σε ένα πεδίο μάχης προσπαθώντας να σκοτώσω τον αντίστοιχό μου Τούρκο, Βούλγαρο ή ότι άλλο. Ο πόλεμος δεν αλλάζει τίποτα, μόνο ανακυκλώνει το παρόν σύστημα όταν φτάνει στο τέλμα του. Ο κόσμος αλλάζει με την παιδεία και την αφύπνιση του μυαλού, όχι με πολέμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γιατί να αγωνιστείς; γιατί μόνο αυτό σου έχει απομείνει...γιατί δεν έχεις τίποτα άλλο να χάσεις...και τι άλλο μπορείς να κάνεις ρε συ;
να φύγεις μετανάστης σε άλλη χώρα; :worry: να αγωνιστείς για ένα καλύτερο αύριο, για να φύγουν Αυτοί και όχι εσύ..(!) δεν ξέρω αν το αυτί τους ιδρώνει αλλά σίγουρα φοβούνται την αντίδρασή μας γι' αυτό παίρνουν κ τέταια μέτρα καταστολής..:confused:

εμμ.. πριν μερικους μηνες ο ελληνικος λαος ειχε την ευκαιρια να στειλει ολους αυτους στο διαολο ,χωρις να ανοιξει ρουθουνι,ομορφα και ωραια με την ψηφο του:).Αντιθετα προτιμησε μνημονιο.Για ποιο λογο λοιπον εγω να κατεβω να διαδηλωσω και να φαω τα χημικα στη μαπα, αφου οι συμπατριωτες μου γουσταρουν την κατασταση ως εχει:confused:

Οσο για τα περι πολεμου,πατριωτισμου, και λοιπα εθνικιστικα, προσωπικα τα θεωρω γελοια απο τη στιγμη που αλλοι αποφασιζουν για την τυχη της Ελλαδας:/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ποσο μικρός και φλωρο-τιποτένιος φαντάζει ο νεοέλληνας μπροστά στην γενιά του 40..
τι παραπάνω ειχαν τοτε?
ζούσαν καλλίτερα?
τους εδινε πιο πολλά η πατρίδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τους εδινε πιο πολλά η πατρίδα?


την υπόσχεση πως τα παιδιά τους θα ζήσουν καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βασικά, τη σήμερον ημέρα χρειάζεται να αγωνιστεί κανείς, για δύο πράγματα:
1.- Για το "φορολογικό συντελεστή" που του φορτώνει η Πολιτεία και
2.- Για το δικαίωμα να επιλέγει και να ελέγχει ...τον Έφορό του!

ΥΓ: Ως φορολογικός συντελεστής θεωρείται εδώ το ποσοστό του ετήσιου εισοσήματος, που παρακρατείται με κάθε τρόπο από την Πολιτεία (φόροι, εισφορές και τόκοι )!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top