Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία..
Είμαι με κάποιον 13 χρόνια μεγαλύτερο μου..στην αρχή η αλήθεια είναι ότι και για τους 2 ήταν κάτι πρωτόγνωρο..κολλάγαμε αλλά δεν το δείχναμε ο ένας στον άλλον απλά το επεξεργαζόμασταν στον εγκέφαλό μας..στην συνέχεια έδεσε το γλυκό που λέμε...Έχει περάσει 1,5 χρόνος και είμαστε μαζί...αγαπημένοι και ξέγνοιαστοι! Ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί πότε πως θα μπορούσε να στέκει μια σχέση σαν και αυτή αληθινή κατά την ταπεινή μου κρίση! Πιστεύω πως και οι 2 μπορούν να πάρουν πράγματα ο ένας από τον άλλον και έτσι γίνεται..εγώ ως πιο μικρή μαθαίνω πολλά και προσπαθώ να μπω μέσα στο μυαλό του..εκείνος πιο μεγάλος ηλικιακά προσπαθεί να γυρίσει πίσω..και βλέπω ότι του αρέσει..ανανεώνεται που λέμε..γυρίζει κατά κάποιο τρόπο στην ηλικία των 21…άσε που μαθαίνει και καινούρια πράγματα!!Υπάρχει επικοινωνία ,σεβασμός στο full,έρωτας, κατανόηση, ισορροπία κάτι εξίσου βασικό. Σκεφτόμαστε σε κάποια με τον ίδιο τρόπο, μοιάζουν οι χαρακτήρες μας σε διάφορα..βέβαια αυτό δεν είναι και απαραίτητα θετικό! Αυτά είχα να πω!
Καλή σας ημέρα:)
Υ.Γ Η γνωρημία μας έγινε μέσω ιντερνέτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eγώ αναρωτιέμαι σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται αν ο ένας (ο μεγαλύτερος) πρέπει να πάρει σοβαρές αποφάσεις για τη ζωή του (λχ να γίνει πατέρας).

Η όταν η μικρούλα κοιτάξει πέρα από τον συμπαθή και αξιαγάπητο αλλά "γερασμένο" σύντροφο και δει ότι υπάρχει ζωή εκει έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χα. Να λοιπόν γιατί κι εγώ χώρισα με τον αντίστοιχο 14 χρόνια μεγαλύτερό μου, όταν ήμουν 22. Ήθελα να πάω να κάνω μεταπτυχιακό, να ζήσω ένα τελευταίο κομμάτι φοιτητικής ζωής, να ξεκινήσω νέες γλώσσες... ήθελε να με παντρευτεί, μιλούσε για παιδιά και για το ότι δε θέλει να γεράσει πριν πάνε σχολείο, μετρούσε τις διαφορές ηλικίας για να βρει το αργότερο που θα μπορούσε να κάνει οικογένεια...

Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωτικό αυτός ο αξιαγάπητος κύριος να είναι ΄΄γερασμένος΄΄ όπως λες! Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χόμπι και σε αυτή την ηλικία αλλά και σε μεγαλύτερη και είναι πιο δραστήριοι από ανθρώπους της δικής μου ηλικίας..Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτός ο κύριος μπορεί να δει στα σοβαρά μια κοπέλα πιο μικρή ηλικιακά από αυτόν..καλό είναι οι σοβαρές αποφάσεις που λες και εσύ να παρθούν στην σωστή χρονική περίοδο κατά την κρίση του ζευγαριού και σιγά σιγά χωρίς να υπάρχει βιασύνη..εκεί είναι το λάθος που κάνουν οι πιο πολλοί βιάζονται και μετά χωρίζουν..αλλά οκ ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αυτά συμβαίνουν..και τα έχω πάντα στο πίσω μέρος της κεφαλής μου!!Πιστεύω όμως και στις εξαιρέσεις..γενικά το λέω όχι απαραίτητα ειδικά! Αν πιστέψεις σε αυτές μπορεί τελικά να γίνεις και εσύ εξαίρεση στον κανόνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως το έχω μεγάλο κόλλημα να κάνω σχέση με μικρότερο ή με αρκετά μεγαλύτερο (+10 > από μένα)

Δεν ξέρω αν είναι ο δικός μου υπερσυντηρητισμός που φταίει αλλά έχω την πεποίθηση ότι δύσκολα αυτές οι καταστάσεις έχουν χάπι εντ, κυρίως αν τα άτομα βρίσκονται σε διαφορετικές φάσεις στη ζωή τους.

Είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να συγχέεται το :
ξέρω από πριν ότι εχει ημερομηνία λήξεως και θέλω να περάσω καλά, να το ζήσω,
από το κάνω σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή.
Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θεωρώ άπειρα πιο άνετο το να έχει μία σχεση μεγάλη διαφορά ηλικίας αλλά να αντιμετωπίζεται ως "σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή". Νομίζω ότι έτσι σαφώς κανείς δεν έχει πρόβλημα γιατι η σχέση αποσκοπεί κάπου.

Αν είναι για πλάκα ή για πειραματισμό, ειλικρινά θεωρώ ότι εκεί ξεκινάνε τα ζόρικα και οι ανασφάλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ το έζησα, γιατί με ενοχλούσε να νιώθω ότι όταν θα είμαι 35, αυτός θα πλησιάζει τα 50... για μένα τα 14 χρόνια ήταν πολλά, έβλεπα τι τάσεις είχε κι αυτός σαν άνθρωπος και δε μου άρεσε το σενάριο. Δεν ήταν "γερασμένος", κάθε άλλο: μηχανόβιος, αθλητικός, κλπ...

Πιο πολύ με πίεζε η δική μου τάση να θέλω έτσι κι αλλιώς να αντιμετωπίζω σοβαρά την όποια σχέση μου και η δική του να έχουμε μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Θεωρώ άπειρα πιο άνετο το να έχει μία σχεση μεγάλη διαφορά ηλικίας αλλά να αντιμετωπίζεται ως "σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή". Νομίζω ότι έτσι σαφώς κανείς δεν έχει πρόβλημα γιατι η σχέση αποσκοπεί κάπου.

οκ, αν το κατάλβα σωστά θα σου δώσω ενα παράδειγμα.

Αν έμπλεκε μια γυναίκα της ηλικίας μου με κάποιον 23 ετών, φοιτητή που κάνει ακόμα μεταπτυχιακό, δεν έχει πάει ακόμα φαντάρος κτλ αλλά όλα οκ μεταξύ τους ...
σε ποιο έτος της σχέσης αυτής θα ξεκινούσαν να μπαίνουν οι βάσεις της από κοινού ζωής(ακα οικογένεια). ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ναι, αλλά ξέρεις αν στόχος και των δύο είναι η κοινή ζωή, η οικογένεια κτλ αυτό καταντάει πρακτικό ζήτημα.

Ξέρω και ένα ζευγάρι που τώρα πατάει τα ήντα και έχει ηλικίακη διαφορά λίγο πιο μεγάλη από αυτή που λες.

Ενιγουειζ, σε κάθε περίπτωση το θεωρώ δύσκολο να επιβιώσει μία τέτοια σχέση.

Απλά μάλλον πιο έυκολο αν η μικρούλα και ο μεγάλος δεν ψάχνονται πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως το έχω μεγάλο κόλλημα να κάνω σχέση με μικρότερο ή με αρκετά μεγαλύτερο (+10 > από μένα)

Δεν ξέρω αν είναι ο δικός μου υπερσυντηρητισμός που φταίει αλλά έχω την πεποίθηση ότι δύσκολα αυτές οι καταστάσεις έχουν χάπι εντ, κυρίως αν τα άτομα βρίσκονται σε διαφορετικές φάσεις στη ζωή τους.

Είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να συγχέεται το :
ξέρω από πριν ότι εχει ημερομηνία λήξεως και θέλω να περάσω καλά, να το ζήσω,
από το κάνω σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή.
Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.-


Δεν μπορείς να ξέρεις από την αρχή αν μια τέτοια σχέση θα έχει ημ. λήξης.. Απλά τολμάς..δεν ξέρεις που θα οδηγήσει..μπορεί στον χωρισμό, μπορεί στην κοινή ζωή, κοινή στέγη κλπ.Το σημαντικό είναι να το ζεις και όπου πάει..αν έχουν προκύψει πχ κοινοί στόχοι, κοινά θέλω τότε πιστεύω ότι ένα ζευγάρι βρίσκεται σε καλό δρόμο..το χειρότερο κατ’ εμέ είναι να θέλει ο άλλος(συνήθως ο μεγαλύτερος)να κάνει οικογένεια, παιδιά κλπ χωρίς να τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα ποιόν έχει δίπλα του… εκεί την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια αν το καταλάβεις εγκαίρως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και πώς είναι άραγε για μία κοπέλα, της οποίας ο αρκετά μεγαλύτερος σύντροφος πλησιάζει τα δεύτερα -άντα και δε λέει να σκεφτεί καν το πιο σοβαρό επίπεδο σχέσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Aπλά Έλενα εσύ είσαι 21 και ακόμη και αν πάει κατι στραβα ( που αν είσαι τόσο καλα, μακάρι ποτέ να μην πάει) . Έχεις πάαααρα πολλά χρόνια μπροστά σου για να ξαναδοκιμάσεις, να παίξεις, να κτλ.

Η Ελένη το βλέπει από μία οπτική που λέει ότι σε 5 χρόνια λόγου χάρη θα θέλει να έχει παιδιά, εξοχικό και σκύλο στον κήπο (μπορεί να μη θέλει και τπτ από αυτά βεβαίως βεβαίως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν ξέρω, όλα ρευστά είναι.

Πάντως αν είναι η γυναίκα η μεγαλύτερη, καλό είναι να μην παίζει καμία δαφορά πολύ μεγάλη για διάφορους λόγους.
Στα γρήγορα πρώτιστα το θέμα της τεκνοποίησης και όσο χάλια και αν ακούγεται να μην δείχνει πολύ μεγαλύτερή του.
Αν σκεφτεί κανείς ότι γερνάμε και πιο γρήγορα απ' ότι τα αρσενικά μπορεί να φαίνεται στο τέλος πχ διπλάσια η διαφορά ηλικίας απ' ότι είναι στην πραγματικότητα και δυστυχώς μπορεί να οδηγήσει σε διάφορα παρατράγουδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και πώς είναι άραγε για μία κοπέλα, της οποίας ο αρκετά μεγαλύτερος σύντροφος πλησιάζει τα δεύτερα -άντα και δε λέει να σκεφτεί καν το πιο σοβαρό επίπεδο σχέσης;

Αυτό σίγουρά θα ήταν κάτι περίεργο..Υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται τον γάμο κλπ πολύ έντονα σε αυτή την ηλικία ,το πως θα αποκατασταθούν κλπ Αλλά δεν θα ήταν λογικό ας πούμε με τον πρώτο που θα συναντήσουν μπροστά τους να τολμήσουν κάτι τέτοιο..επειδή τους έχει καρφωθεί η ιδέα αυτή..αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν συμβαίνει..αυτό βλέπω εγώ..και είναι κάτι θετικό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Aπλά Έλενα εσύ είσαι 21 και ακόμη και αν πάει κατι στραβα ( που αν είσαι τόσο καλα, μακάρι ποτέ να μην πάει) . Έχεις πάαααρα πολλά χρόνια μπροστά σου για να ξαναδοκιμάσεις, να παίξεις, να κτλ.

Η Ελένη το βλέπει από μία οπτική που λέει ότι σε 5 χρόνια λόγου χάρη θα θέλει να έχει παιδιά, εξοχικό και σκύλο στον κήπο (μπορεί να μη θέλει και τπτ από αυτά βεβαίως βεβαίως)


Μπορεί και εγώ να θέλω διάφορα από τα παραπάνω με τον συγκεκριμένο άνθρωπο..αλλά δεν βιαζόμαστε..όλα σιγά σιγά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα δεν είπα να το ονειρευτούν με τον πρώτο που θα βρουν μπροστά τους...
Είσαι με κάποιον δύο χρόνια, είσαι 25 κι είναι 39. Δε βιάζεσαι για γάμο, αλλά δε νιώθεις πια και τόσο μικρή γι' αυτό... Αλλά ο άλλος κουβέντα.

Πώς νιώθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Υπάρχουν περιπτώσεις που συμβαίνει και αυτό, γι αυτό και το ανέφερα. Σίγουρα κάτι περίεργο θα συμβαίνει, δεν θα με βλέπει σοβαρά και θα με βάλει σε σκέψεις..τι θέλει από εμένα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h+a

Νεοφερμένος

Η h+a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ έχω μια σχέση με διαφορά ηλικίας. Εγώ είμαι 20,5 κι εκείνος σχεδόν 17...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα, με καλύπτει σε όλους τους τομείς... Αν και μικροαντιδρασεις υπάρχουν από τριγύρω, αλλά όχι, τπτ ιδιαίτερο!
Και αυτοί που έχουν αντιδράσεις είναι, όχι τόσο για τη διαφορά, αλλά για τη διαφορετική φάση που βρισκόμαστε. Δηλαδή σχολείο - πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
μμμ ποσο καιρό είστε μαζί αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top