Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,804 μέλη και 2,441,161 μηνύματα σε 76,706 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 284 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 16:56, 17-03-08:

"Όσοι είναι με έναν άνθρωπο συμβιβάζονται και ζούν στο ψέμα, όσοι είναι με περισσότερους είναι απελευθερωμέοι περνάνε καλύτερα και βρίσκουν την αλήθεια."
Δηλαδή είναι θέμα ποσότητας ?
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 1,374 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε: στις 18:49, 17-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Μην είσαι τόσο σίγουρη, δεν είναι και απόλυτο αυτό.
γιατί δεν είναι απόλυτο;;; Σε μια παράλληλη σχέση δεν είναι μόνο οι δύο που εμπλέκονται αλλά σίγουρα και κάποιος τρίτος, και πολλές φορές και κάποιος τέταρτος. Καταρχήν οι δύο που γνωρίζουν ότι πρόκειται για παράλληλη σχέση, μπορεί να νιώθουν πράγματα ο ένας για τον άλλο, ή έστω μόνο ο ένας να νιώθει, άρα μόλις χωρίζουν κάποιος θα πληγωθεί. Οι άλλοι δύο ή ο άλλος ένας που δεν ξέρει, όταν τα μάθει θα πληγωθεί επίσης, άσε που στο τέλος κατά πάσα πιθανότητα θα μείνουν όλοι μόνοι τους και θα είναι όλοι πληγωμένοι. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που μείνει μυστική η παράλληλη σχέση, όταν θα λήξει κάποιος θα πονέσει, ακόμα κι αν λήξει με το γνωστό "αγαπιόμαστε, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε μαζί".
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 22:01, 17-03-08:

Δεν είναι απόλυτο όταν αυτό είναι το ζητούμενο.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε: στις 19:09, 20-03-08:

Καταρχην γεια σας..
Neraida λες οτι ολα αυτα σου ακουγονται συντηρητικα αλλα απο την αλλη δεν εισαι υπερ των παραλληλων σχεσεων.Πως γινεται αυτο?
Aντρέα εμενα δεν με ενοχλουν ουτε αυτοι που κανουν μονογαμικες σχεσεις,ουτε αυτοι που εχουν ελευθερες σχεσεις.Το θεμα ειναι να ξεκαθαριζει ο καθενας στον αλλον τι θελει απο την αρχη και αν συμφωνουν,οποια μορφη και αν εχει η σχεση τους εγω ειμαι μαζι τους.Αλλα να παραμυθιαζει ο αλλος την κοπελα του και να εχει και παραλληλη σχεση (και να ξερω συμβαινει αβερτα στις μερες μας) δεν μου αρεσει.Αν ολοι ξεκαθαριζαμε τα θελω μας πρωτα μεσα μας και μετα στους αλλους ολα θα ηταν καλυτερα..
4
Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε: στις 10:39, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Νομίζω ειναι πιο απλά τα πράγματα. Βρίσκεις ένα άτομο να σου πληρεί τις ανάγκες? Να του πληρείς και σύ, και να ναι ΑΜΟΙΒΑΙΟ? Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, θα ζεις στο ψέμα, στο ίσως, στο μήπως κλπ.
το κακό είναι οτι είναι σπάνιες οι φορές που κάποιος βρίσκει αυτό που ψάχνει...και τις περισσότερες φορές γίνεται αυτό γιατί οι άνθρωποι υποκρίνονται. παριστάνουν οτι είναι κάποιοι άλλοι, μόνο και μόνο για να "σου ταιριάζουν" και όταν έρθει η στιγμή να δείξουν ποιοί πραγματικά είναι (που θα γίνει κάποια στιγμή σίγουρα) τότε ο άλλος πέφτει απο τα σύννεφα!!!
Αν απο την πρώτη στιγμή δείχναμε ποιοί είμαστε και τι θέλουμε τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.
Μετά είναι και ο φόβος που κάνει τους ανθρώπους να μένουν σε μια σχέση που ξέρουν μέσα τους οτι δεν τους ταιριάζει...με αποτέλεσμα ή να χωρίζουν ή να κάνουν παραλληλες σχέσεις...
αν λοιπόν ήμασταν πιο ειλικρινείς θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα...
Συμβιβαζόμαστε στο ψέμα, με την ελπίδα οτι μια μέρα όλα θα γίνουν όπως πρέπει...
2
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 18:43, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Aντρέα εμενα δεν με ενοχλουν ουτε αυτοι που κανουν μονογαμικες σχεσεις,ουτε αυτοι που εχουν ελευθερες σχεσεις.Το θεμα ειναι να ξεκαθαριζει ο καθενας στον αλλον τι θελει απο την αρχη και αν συμφωνουν,οποια μορφη και αν εχει η σχεση τους εγω ειμαι μαζι τους.Αλλα να παραμυθιαζει ο αλλος την κοπελα του και να εχει και παραλληλη σχεση (και να ξερω συμβαινει αβερτα στις μερες μας) δεν μου αρεσει.Αν ολοι ξεκαθαριζαμε τα θελω μας πρωτα μεσα μας και μετα στους αλλους ολα θα ηταν καλυτερα..
Συμφωνώ στον υπέρτατο βαθμό φίλε μου.....
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 03:14, 22-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
....για μενα ο ερωτας δεν κανει διακρισεις...ετσι απλα...
Ερχεται εκει που δεν τον περιμενεις, ακομα και με το πιο ακαταλληλο ατομο πανω στη γη....
Κοιτα για μενα αυτα ειναι τοσο συντηρητικα, που εχω βαρεθει να τα ακουω...
Η ζωη ειναι πολυ μικρη...Καλο ειναι να την παιρνεις οπως σου ερχεται.....
Οχι πως επικροτω τις παραλληλες σχεσεις
(για να μην παρεξηγηθω)

Αλλο η παραλληλη σχεση για καποιο διαστημα κατ αναγκην και αλλο οι παραλληλες σχεσεις απο χομπι....
Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Καταρχην γεια σας..
Neraida λες οτι ολα αυτα σου ακουγονται συντηρητικα αλλα απο την αλλη δεν εισαι υπερ των παραλληλων σχεσεων.Πως γινεται αυτο?
Γεια σου και σενα...
Παρεθεσα τα ποστ μου σε αυτο το θεμα και αν τα διαβασεις, θα καταλαβεις τι εννοω και θα εχεις την απαντηση στην ερωτηση σου....

Παραυτα, να σου πω με λιγα λογια.... αλλο "καταδικαζω" οποιον διατηρει παραλληλη σχεση για τους χ,ψ προσωπικους λογους, ισως και για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και αλλο αυτος που το κανει απο χομπυ...
Το απλο, ναι μεν...αλλα.....
Στην πρωτη περιπτωση θα τον καταλαβω και θα τον δικαιολογησω, στη δευτερη δε θα κανω τπτ απο τα δυο....
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 03:51, 22-03-08:

Μισό λεπτό Νεραίδα. Μπορείς για οποιοδήποτε λόγο να συγχωρήσεις την απιστία? Εγώ πάντως όχι . Για να σε απιστεί κάποιος/α πάει να πει οτι δεν τον/την πληρείς. Που σημαίνει οτι και στο μέλλον, με την ίδια λογική δεν θα τον/την πληρείς, άρα τι νόημα έχει αυτό που λές?
Στην δεύτερη περίπτωση, είναι ξεκάθαρος/η αυτός/η που το κάνει, σου λέει : κάνω ελεύθερη σχέση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εσύ θέλεις?
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 03:58, 22-03-08:

Αν δεν κανω λαθος, εδω εξεταζουμε το αν καποιος διατηρει παραλληλη σχεση και ποια η θεση μας επ αυτου...και οχι γενικα το θεμα απιστιας και δη για το εαν καποιος εχει απιστησει εις βαρος μου....
Εγω απλα ανεφερα πως βλεπω τις παραλληλες σχεσεις και τις διαχωρισα σε δυο κατηγοριες....τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο...
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 10:22, 22-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Μισό λεπτό Νεραίδα. Μπορείς για οποιοδήποτε λόγο να συγχωρήσεις την απιστία? Εγώ πάντως όχι . Για να σε απιστεί κάποιος/α πάει να πει οτι δεν τον/την πληρείς. Που σημαίνει οτι και στο μέλλον, με την ίδια λογική δεν θα τον/την πληρείς, άρα τι νόημα έχει αυτό που λές?
Στην δεύτερη περίπτωση, είναι ξεκάθαρος/η αυτός/η που το κάνει, σου λέει : κάνω ελεύθερη σχέση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εσύ θέλεις?
Δεν καταλαβαίνω, τι σημαίνει απιστία;
Γιατί πρέπει δηλαδή ένας άνθρωπος να πηγαίνει μόνο με κάποιον συγκεκριμένο εφ' όρου ζωής;
Και γιατί αυτό θα πρέπει να θεωρείτε πια τόσο καταδικαστέο;
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε: στις 12:02, 22-03-08:

Δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνει κάποιος μόνο με έναν άνθρωπο εφ' όρου βίου. Υποχρεωτικό όμως είναι να είσαι ειλικρινής στον άλλον. Όταν είσαι σε μία κανονική σχέση (με το κανονική εννοώ όχι ελεύθερη) τότε οφείλεις να σέβεσαι τον άλλον και να είσαι ειλικρινής. Απιστία λοιπόν είναι όταν υπόσχεσαι αφοσίωση και τελικά δίνεις ψέματα και πόνο. Μη μου πεις ότι διαφωνείς σε αυτό... Δεν είμαι εναντίον των ελεύθερων σχέσεων. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να είναι ειλικρινής και ξεκάθαρος από την αρχή. Όχι να υπόσχεσαι βίλλα και να δίνεις 2άρι. Ατυχής παραλληλισμός αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
4
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:10, 22-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fielda
Δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνει κάποιος μόνο με έναν άνθρωπο εφ' όρου βίου. Υποχρεωτικό όμως είναι να είσαι ειλικρινής στον άλλον. Όταν είσαι σε μία κανονική σχέση (με το κανονική εννοώ όχι ελεύθερη) τότε οφείλεις να σέβεσαι τον άλλον και να είσαι ειλικρινής. Απιστία λοιπόν είναι όταν υπόσχεσαι αφοσίωση και τελικά δίνεις ψέματα και πόνο. Μη μου πεις ότι διαφωνείς σε αυτό... Δεν είμαι εναντίον των ελεύθερων σχέσεων. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να είναι ειλικρινής και ξεκάθαρος από την αρχή. Όχι να υπόσχεσαι βίλλα και να δίνεις 2άρι. Ατυχής παραλληλισμός αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Οχι βέβαια.
Αυτό άλλωστε το έχουμε ξεκαθαρίσει και νωρίτερα.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες.
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε: στις 12:19, 22-03-08:

Ωραία... Ποια είναι τότε η απορία σου σχετικά με την απιστία;
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:40, 22-03-08:

Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει αυτός ο όρος.
Δεν συμφωνώ με τη λέξη δηλαδή.
Οποιος πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες είναι άπιστος;
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε: στις 12:48, 22-03-08:

Αυτή η λέξη υπάρχει για την περίπτωση που είπαμε παραπάνω. Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι (και των δύο φύλων). Πόσες φορές βλέπεις ένα ζευγάρι "ευτυχισμένο" και μετά μαθαίνεις ότι ο ένας από τους δύο απάτησε τον άλλον...; Όταν κάποιος σου λέει από την αρχή ότι δεν είναι μονογαμικός και δεν μπορεί την αποκλειστικότητα μετά δεν μπορείς κι εσύ να τον κατηγορήσεις ότι δεν ήξερες.
4
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:49, 22-03-08:

Αυτή η λέξη υπάρχει για την περίπτωση που είπαμε παραπάνω. Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι (και των δύο φύλων). Πόσες φορές βλέπεις ένα ζευγάρι "ευτυχισμένο" και μετά μαθαίνεις ότι ο ένας από τους δύο απάτησε τον άλλον...; Όταν κάποιος σου λέει από την αρχή ότι δεν είναι μονογαμικός και δεν μπορεί την αποκλειστικότητα μετά δεν μπορείς κι εσύ να τον κατηγορήσεις ότι δεν ήξερες.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 21:13, 22-03-08:

Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες.
Αν είναι ειλικρινής και η σχέση του το ξέρει ότι πηγαίνει και με άλλες, δεν θεωρείται απιστία ε;
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 21:51, 22-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αν είναι ειλικρινής και η σχέση του το ξέρει ότι πηγαίνει και με άλλες, δεν θεωρείται απιστία ε;
Ε τότε αυτό δεν είναι σχέση ρε φίλε αλλά τα My Shared Folders στα Windows!
1
2
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 22:01, 22-03-08:

Μια χαρά σχέση είναι ρε φίλε και μάλιστα με την απόλυτη ειλικρίνεια
1
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε: στις 22:04, 22-03-08:

Προοδευτικοτητα στις σχεσεις (γιατι θίχτηκε πολύ αυτή η έννοια στο θέμα) για μενα δεν ειναι να εχεις παραλληλες σχεσεις, αλλα αν δε περνας καλα με τον εκάστοτε σύντροφο σου, να εισαι ειλικρινης, και να του το λες. Και μετά κάνεις ό,τι θες.
4
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Περι κολλεγίων - Από 01011001
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-10 στις 18:36.
    • Aπορια ερωτικης φυσεως.... - Από phyllis
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-02-07 στις 04:09.
    • απορια...ερωτικης φυσεως!! - Από neraidoula
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-06 στις 10:43.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα