• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ηπατίτιδα και Aids: Διάγνωση και θεραπεία

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
αρκεί μια απλή εξέταση αίματος?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
υπάρχει εξέταση που βλέπεις αν έχεις??αιματολογική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ναι, απλώς πρέπει να ξαναγίνει και μετά από μήνες γιατί τα αντισώματα αργούν να εμφανιστούν (για HIV αυτό, επίσης θυμάμαι οι ασφαλιστικές δεν το κάλυπταν παρά μόνο τα δημόσια, δεν ξέρω τώρα τι έγινε).
Για ηπατίτιδες όλων των γραμμάτων είμαι σχεδόν σίγουρη πως μια εξέταση αίματος αρκεί και επίσης σχεδόν σίγουρη πως την καλύπτουν οι εταιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Με μια απλη γενικη αιματος δεν φαινεται τπτ...Υπαρχουν ειδικες εξετασεις αιματος για την ανιχνευση αντισωματων HIV,ηπατιτιδας β,συφιλης.
Επισης πρεπει να εχει περασει ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα για την ανιχνευση τους απο την στιγμη της μολυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά, εννοείται πως δεν είναι μέσα στην "γενική". Σχεδόν τίποτα δεν είναι μέσα στην "γενικη" έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλά, εννοείται πως δεν είναι μέσα στην "γενική". Σχεδόν τίποτα δεν είναι μέσα στην "γενικη" έτσι κι αλλιώς.

Απλα θελω να το διευκρινισω:P:P.Πολλοι πιστευουν αν δωσουν αιμα για κατι ΄΄ασχετο΄΄ θα βρεθει αν εχουν την οποιαδηποτε ασθενεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η μέθοδος που χρησιμοποιείται σήμερα είναι η λεγόμενη PCR ( μοριακή τεχνική). Η τεχνική αυτή δεν ανιχνεύει αντισώματα αλλά το γενετικό υλικό του ιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Για το HIV ξέρω πως τα περισσότερα χρησιμοποιούν τη μέθοδο ELISA. :hmm:
Δεν είναι το αντικείμενό μου όμως, ας μας πει κάποιος που είναι η δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η "ιεραρχία" υποτίθεται πως είναι elisha<western blot < PCR .
Άσχετα ποια μέθοδο προτιμά το κάθε εργαστήριο (greed is good) μπορείς πάντα να ζητήσεις απευθείας pcr.

Y.Γ: Μια εύκολη λύση(και δωρεάν) είναι να δώσεις αίμα εθελοντικά(αιμοδοσία), μιας και στον ασκό γίνονται εξετάσεις για hiv κ hep C.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Y.Γ: Μια εύκολη λύση(και δωρεάν) είναι να δώσεις αίμα εθελοντικά(αιμοδοσία), μιας και στον ασκό γίνονται εξετάσεις για hiv κ hep C.

Και για ηπατίτιδα β και για σύφιλη. Επίσης οι αιμοδότες δικαιούνται 1 φορά το χρόνο δωρεάν αιματολογικές-βιοχημικές εξετάσεις.

Μόνο που υποτίθεται ότι δεν δίνουμε αίμα αν υποψιαζόμαστε ότι μπορεί να έχουμε κάποια από τις παραπάνω ασθένιες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα,

εδώ και λίγες ημέρες είμαι με μια κοπέλα η οποία έχει περάσει κατά το παρελθόν (ενώ ήταν ενήλικη, πριν 2-3 χρόνια) οξεία μορφή ηπατίτιδας Β, σύμφωνα με την ίδια, χωρίς να ξέρει πως την κόλλησε. Υποστηρίζει ότι συνήθως αυτή η μορφή θεραπεύεται, αυτή θεραπεύτηκε πλήρως και ο ιός δεν ανιχνεύεται πλέον στον οργανισμό της.
Ψάχνοντας λόγο στο ίντερνετ βρήκα ότι όντως αυτή η μορφή θεραπεύεται πλήρως.
Δεν έχω λόγο να μην την εμπιστευτώ, δεν ρωτάω εδώ για αυτό το λόγο. Απλά όπως καταλαβαίνετε είναι ελαφρώς σοκαριστικό το γεγονός, ακόμα και εφόσον θεραπεύεται πλήρως, καθώς ποτέ στο οικογενειακό μου περιβάλλον δεν αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα.

Η απορία μου είναι ότι όντως μπορούμε να έχουμε σεξουαλικές επαφές χωρίς κανένα κίνδυνο; Όντως δε μεταδίδει τον ιό; Για ποιο λόγο δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση και η ηπατίτιδα Β συνδυάζεται αποκλειστικά με τη χρόνια μορφή?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Για την ηπατίτιδα Β έχεις εμβολιαστεί. Το εμβόλιο γίνεται σε 4 δόσεις αν θυμάμαι καλά. Αν δεν τις έχεις κάνει όλες, πήγαινε κάνε έναν τίτλο αντισωμάτων, να δεις αν είσαι καλυμμένος, αλλιώς βαράς και τις υπόλοιπες δόσεις. Νot much to worry about.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έχω εμβολιαστεί όντως και έχω ολοκληρώσει τις δόσεις. Στα 10 όμως, ίσως και νωρίτερα. Αν έχω εμβολιαστεί, έχω αντισώματα και είμαι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Δε γνωρίζω όντως αν θεραπεύεται ή όχι, αλλά προσωπικά δε θα το ρίσκαρα. Οσο και αν την αγαπούσα, την υγεία μου θα κοιτούσα πρώτα και τίποτε άλλο.
1 στο εκατομμύριο να γίνει κάτι και πάθεις κάτι, θα καταστρέψεις το υπόλοιπο της ζωής σου ναι ή ού;

Είπα, φεύγω, φεύγω, φεύγω
Θα βρω άλλη γκόμενα
να 'μαι εγώ καλά μωρό μου
και από γυναίκες να
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο, αλλά ξέρεις ότι αν "δεν ρισκάρω" οδηγεί στο χωρισμό.
Για αυτό ψάχνω, μαζεύω απόψεις εδώ μέσα, ίσως πάω και σε κάποιο γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο, αλλά ξέρεις ότι αν "δεν ρισκάρω" οδηγεί στο χωρισμό.
Για αυτό ψάχνω, μαζεύω απόψεις εδώ μέσα, ίσως πάω και σε κάποιο γιατρό.

Εχεις πιθανοτητα 33% να την εχεις κολησει και ξεπερασει και εσυ χωρις να το καταλαβεις, το 1/3 του πλυθησμου παθαινει και περναει υπατητηδα β, αναπτυσει αντισωματα και τελειωνει εκει το θεμα. Συνηθως τα παιδια την πατανε χρονια λογο ανοσοποιητικου και ευπλαστου σωματος.

Συνεπως μην ανησυχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Πήγαινε σε έναν μικροβιολόγο, με μια εξέταση αίματος θα δεις τα αντισώματά σου! Έπειτα ο γιατρός θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα! Νομίζω τέτοια εμβόλια κάνετε εσείς οι άντρες και στον στρατό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top