Ένταξη σε wireless δίκτυo

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοίπον πρόσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει wireless δύκτιο στην πολή μου και με ενδιαφέρει να σηματάσχω.. Το θέμα είναι ότι δεν τα πάω καθόλου καλά με τον εξοπλισμό...

Αυτό που θέλω εκτός του να συνδεθώ στο δύκτιο αυτό είναι ότι σε κάποιον από αυτό το δύκτιο αυτό να του δίνω internet...
Ο "admin" του δυκτίου μου προτείνε σαν εξοπλισμό αυτό και σαν καιρία κάποια από την Yugi ... Εσείς;
Για δίνω internet σε κάποιον πρέπει να αγοράσω ειδικό εξοπλισμό;
Επίσης το 3com 11g wireless adsl router δεν θα πάει χαμένο σωστά;

Τι άλλο πρέπει να προσέξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Σαν Access Point ή σαν client θέλεις να συνδεθείς;
Σε ποιον όροφο είσαι;
Πες τα παιδιά από το εκεί δίκτυο να έρθουν με κανένα φορητό μήπως πιάνεις μέσα από το σπίτι σου ή από τη βεράντα, και γενικώς τι πιάνεις από την ταράτσα (Αν πιάνεις από τον ίδιο όροφο με τον όροφο με τον οποίο είσαι μπορείς να γλιτώσεις το εξωτερικό interface που, αν και πιο αξιόπιστό, είναι και πιο ακριβό.)
Για να δίνεις internet δε χρειάζεται κανένας επιπλέον εξοπλισμός (είναι το ίδιο με το μοίρασμα με ενσύρματη ethernet). Το dsl modem είναι άσχετο με το ασύρματο δίκτυο φυσικά. Αυτό που σου πρότεινε, δε λέω είναι από τις κορυφαίες επιλογές αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πανάκριβο; Χρειάζεσαι αυτό το (πανίσχυρο φυσικά) εργαλείο; Ειδικά αν θέλεις να είσαι απλός client μπορείς να τη βγάλεις πολύ πιο φτηνά..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Κοίτα αυτό κι ας είναι και για το AWMN
https://wiki.awmn.org/moin/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Σαν Access Point ή σαν client θέλεις να συνδεθείς;
Σε ποιον όροφο είσαι;
Πες τα παιδιά από το εκεί δίκτυο να έρθουν με κανένα φορητό μήπως πιάνεις μέσα από το σπίτι σου ή από τη βεράντα

Εγω που είμαι σε ισόγειο στην Αθήνα τι σκατά να πιάνω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Σαν Access Point ή σαν client θέλεις να συνδεθείς;
Σε ποιον όροφο είσαι;
Πες τα παιδιά από το εκεί δίκτυο να έρθουν με κανένα φορητό μήπως πιάνεις μέσα από το σπίτι σου ή από τη βεράντα, και γενικώς τι πιάνεις από την ταράτσα (Αν πιάνεις από τον ίδιο όροφο με τον όροφο με τον οποίο είσαι μπορείς να γλιτώσεις το εξωτερικό interface που, αν και πιο αξιόπιστό, είναι και πιο ακριβό.)
Για να δίνεις internet δε χρειάζεται κανένας επιπλέον εξοπλισμός (είναι το ίδιο με το μοίρασμα με ενσύρματη ethernet). Το dsl modem είναι άσχετο με το ασύρματο δίκτυο φυσικά. Αυτό που σου πρότεινε, δε λέω είναι από τις κορυφαίες επιλογές αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πανάκριβο; Χρειάζεσαι αυτό το (πανίσχυρο φυσικά) εργαλείο; Ειδικά αν θέλεις να είσαι απλός client μπορείς να τη βγάλεις πολύ πιο φτηνά..!
Αν μπω στην αρχή σαν client θα μπορώ μετά να γίνω εύκολα access point επίσης σαν client θα μπορω να δίνω internet σε άλλον client
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν μπω στην αρχή σαν client θα μπορώ μετά να γίνω εύκολα access point επίσης σαν client θα μπορω να δίνω internet σε άλλον client

Ναι και ναι...

Μια καλή εξωτερική συσκευή που παίζει και client και ΑΡ, αν χρειαστείς στο μέλλον, είναι το d-link dwl810
Από κεραία μια φτηνή επιλογή είναι η Stella Doradus ενώ αν θες κάτι καλύτερο μπορείς να πας σε Equinox...
Το κέρδος που θα έχει η κεραία θα καθοριστεί από το σήμα που έχεις και την απόσταση από το ΑΡ που θες να συνδεθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με τον εξοπλισμό δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα linux σωστά;
Επίσης το 3com και Yugi το ξεχνάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
νομίζω ότι είναι πολύ ακριβά και ουσιαστικά άχρηστα για αυτό που θες να κάνεις.
Στο εδώ ασύρματο δίκτυο αυτά που σου πρότεινα τα δουλεύουν οι περισσότεροι...

Με το linux γιατί να έχεις πρόβλημα;
Με την εξωτερική wireless συσκευή θα συνδέεσαι μέσω ethernet...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Ναι και ναι...

Μια καλή εξωτερική συσκευή που παίζει και client και ΑΡ, αν χρειαστείς στο μέλλον, είναι το d-link dwl810
Από κεραία μια φτηνή επιλογή είναι η Stella Doradus ενώ αν θες κάτι καλύτερο μπορείς να πας σε Equinox...
Το κέρδος που θα έχει η κεραία θα καθοριστεί από το σήμα που έχεις και την απόσταση από το ΑΡ που θες να συνδεθείς.

Τα dlink δεν τα εχω σε υπόλυψη εγώ απο άποψη αξιοπιστίας απο 2-3 που έχουμε στο πολυτεχνείο (ενω έχουν features και είναι φτηνά). Ενα AP-900 που έχω εγώ θέλει reset κάθε βδομάδα. Τα zyxel ειναι πιό καλά αλλά και σε αυτά είχαμε κρούσμα απο τσαπατσουλιά στο firmware. Δες κανα linksys. Λευτά για πέταμα δεν έχεις υποθέτω ούτε λίγα ούτε πολλά για να σου προτείνω lancom και cisco αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
νομίζω ότι είναι πολύ ακριβά και ουσιαστικά άχρηστα για αυτό που θες να κάνεις.
Στο εδώ ασύρματο δίκτυο αυτά που σου πρότεινα τα δουλεύουν οι περισσότεροι...
αυτό της d-link πόσο κοστίζει; και που θα το βρώ τόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αυτό της d-link πόσο κοστίζει; και που θα το βρώ τόσο;
https://www.priveshop.gr/product.php?code=403201
https://www.expansys.com.gr/product.asp?code=110214
και το linksys
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615034
https://www.expansys.com.gr/product.asp?code=106315

Όλες οι τιμές ειναι μιά προσφορά του www.Skroutz.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Τα dlink δεν τα εχω σε υπόλυψη εγώ απο άποψη αξιοπιστίας απο 2-3 που έχουμε στο πολυτεχνείο (ενω έχουν features και είναι φτηνά). Ενα AP-900 που έχω εγώ θέλει reset κάθε βδομάδα. Τα zyxel ειναι πιό καλά αλλά και σε αυτά είχαμε κρούσμα απο τσαπατσουλιά στο firmware. Δες κανα linksys. Λευτά για πέταμα δεν έχεις υποθέτω ούτε λίγα ούτε πολλά για να σου προτείνω lancom και cisco αντίστοιχα.

εδώ από όσο γνωρίζω οι περισσότεροι d-link δουλεύουν. Κυρίως το 810.
Τα linksys είναι πολύ καλά και κάνουν παπάδες, αλλά μπορεί να σου αλλάξουν τα φώτα με τις ιδιοτροπίες τους!
Τα cisco πιστεύω είναι τα κορυφαία αλλά είναι σαφώς ακριβότερα!

αν είσαι τυχερός και πιάνεις τον κόμβο από το μπαλκόνι σου, μπορεί να μην χρειαστείς καμία απο τις παραπάνω συσκευές αλλά μια κάρτα PCI...

Οπότε πρώτα δες που είναι ο κόμβος που θα συνδεθείς!

για τιμές δες και στο www.wirelesslan.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
υπάρχει και μια άλλη λύση που δεν έχει αναφερθεί...
...η οποία όμως είναι η πλέον μπελαλίδικη!!!

Αντί για εξωτερική συσκευή μπορείς να χρησημοποιήσεις ένα παλιό PC το οποίο θα τρέχει linux και με μια PCI κάρτα θα κάνει τη δουλειά που θα έκανε η εξωτερική συσκευή (και καλύτερα ίσως)

Αυτό είναι αρκετά πιο μπελαλίδικο στο στήσιμο, αλλά σίγουρα θα μάθεις κάποια πράγματα παραπάνω, θα έχεις έτοιμο το σκελετό για να γίνεις αργότερα εσύ κόμβος, και στη περίπτωση που έχεις κάπου ένα παλιό PC θα σου βγεί και φθηνότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χμμμ απο τον κόμβο απέχω το ΠΟΛΥ 3χμλ , εγώ υπολογιζώ κανένα χμλ αλλα λεω 3 να είμαι 100% μέσα...
Επίσης είμαι 4όροφος... Αλλά δεν έχω οπτική επαφή στο κομβό αλλά απο την ταράτσα έχω 100% Α σε αυτόν που θα του δίνω δύκτιο απέχουμε το πολυ 800μ ....

Πως μπορώ να κάνω κάποιο τεστ να δω αν μπορώ να ποιάσω σήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
χμμμ απο τον κόμβο απέχω το ΠΟΛΥ 3χμλ , εγώ υπολογιζώ κανένα χμλ αλλα λεω 3 να είμαι 100% μέσα...
Επίσης είμαι 4όροφος... Αλλά δεν έχω οπτική επαφή στο κομβό αλλά απο την ταράτσα έχω 100% Α σε αυτόν που θα του δίνω δύκτιο απέχουμε το πολυ 800μ ....

Πως μπορώ να κάνω κάποιο τεστ να δω αν μπορώ να ποιάσω σήμα;
Αμα έχεις οπτική επαφή μάλλον πιάνεις μέχρι τα 5-6 km, αρκεί να το σκοπεύσεις καλα. Αμα θές τέστ πρέπει να βγείς στην ταράτσα με laptop και την κεραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αμα έχεις οπτική επαφή μάλλον πιάνεις μέχρι τα 5-6 km, αρκεί να το σκοπεύσεις καλα. Αμα θές τέστ πρέπει να βγείς στην ταράτσα με laptop και την κεραία.
Δεν έχω καθόλου εξοπλισμό*, αρά δεν μπορώ να κάνω το τεστ...



*το μόνο που έχω είναι ένα wifi router
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν έχω καθόλου εξοπλισμό*, αρά δεν μπορώ να κάνω το τεστ...

μπορείς να επικοινωνίσεις με τα΄ παιδιά του εκεί δικτύου, και θα σε βοθήσουν αυτοί με το τεστ σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
μπορείς να επικοινωνίσεις με τα΄ παιδιά του εκεί δικτύου, και θα σε βοθήσουν αυτοί με το τεστ σου...
Χμμ θα δω τι μπορώ να κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μερικές ερωτήσεις...
  1. Ποια η διαφορά bridge και accespoint ...;
  2. Απο εξοπλισμό χρειάζομαι ένα accespoint ή bridge ένα [font=Verdana, Arial] PIGTAIL R-TNC > N TYPE MALE 0.5M μια κεραία σαν αυτή ;
    [/font]
  3. [font=Verdana, Arial]Και με τον παραπάνω εξοπλισμό θα μπορώ να δίνω σε κάποιον απο το δύκτιο internet;
    [/font]
  4. [font=Verdana, Arial]Αν μπορώ να πίασω σήμα απο το μπαλκόνι μου τι δεν χρείαζομαι;
    [/font]
  5. [font=Verdana, Arial]Αν έχω κλειστό τον υπολογιστή αυτός που πέρνει απο εμένα internet θα μπορεί να πάρει; [/font]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ποια η διαφορά bridge και accespoint ...;

Με απλά λόγια το ΑΡ παίζει το ρόλο του HUB (εντέξει στο περίπου...) που έχουμε στο LAN.
Το bridge χρησιμοποιήται για να "γεφυρώσει" δύο συνδέσεις/δίκτυα.


Απο εξοπλισμό χρειάζομαι ένα accespoint ή bridge ένα PIGTAIL R-TNC > N TYPE MALE 0.5M μια κεραία σαν αυτή ;

Εγώ θα σου πρότεινα αυτή.
τα υπόλοιπα είναι γενικά σωστά..[font=Verdana, Arial].[/font][font=Verdana, Arial] [/font][font=Verdana, Arial]

[/font]
Και με τον παραπάνω εξοπλισμό θα μπορώ να δίνω σε κάποιον απο το δύκτιο internet;
[font=Verdana, Arial]

Ναι. Το μοίρασμα του internet δεν χρειάζεται ξεχωριστό hardware.

[/font]
Αν μπορώ να πίασω σήμα απο το μπαλκόνι μου τι δεν χρείαζομαι;[font=Verdana, Arial]


Απλά αντί για ΑΡ μπορείς να πάρεις PCI κάρτα που είναι φθηνότερη

[/font]
[font=Verdana, Arial]
Αν έχω κλειστό τον υπολογιστή αυτός που πέρνει απο εμένα internet θα μπορεί να πάρει;

Γι αυτό δεν είμαι σίγουρος! Εξαρτάται από το πως θα στηθεί το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top