• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κρύο ή ζεστό νερό;

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας.
Μου έχουν πει ότι το να πίνουμε ζεστό νερό, μας κάνει καλό. (Σε τί ακριβώς δεν ξέρω).
Μάλιστα το έχω ακούσει από διάφορες πηγές.
Οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη γιόγκα, τον βελονισμό, πίνουν χλιαρό ή ζεστό νερό (που έχει βράσει).

Αντίθετα διαβάζω ότι το κρύο νερό επιταχύνει το μεταβολισμό.
Αυτό άραγε σημαίνει ότι το ζεστό νερό τον επιβραδύνει?

Ξέρετε κάτι σχετικά με το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nαι, και εγω ειμαι φαν του να πίνουμε παντα ζεστό νερό.
Είναι υγιέστερο.

Βέβαια, το ζεστό νερό δεν πίνεται μόνο του, έχει παράξενη αίσθηση. Αυτο είναι μεγάλο πρόβλημα το οποίο
μπορούμε να επιλύσουμε πίνοντας κάτι μυρωδικό μαζί με το βραστό νερό μας.

Προσωπικά, προτείνω το εξής. Καθαρίζουμε μερικές πατάτες και τις κοβουμε μικρα κομμάτια. Επίσης, ψιλοκόβουμε ντομάτες, μερικά ματσάκια σέλινο, και καρότο εάν σας αρέσει. Τα βάζουμε στο νερό μας μαζι με μια γενναία δόση σάλτσας ντομάτας, και το αφήνουμε να βράσει, προσθέτοντας αλατι, πιπέρι ή, εάν είστε άνθρωπος με λεπτά γούστα, λίγο θυμάρι, λίγο σκόρδο, λίγη ρίγανη χτυπημένα στο γουδί με μαύρο πιπέρι.

Μετά από 30 λεπτά περίπου, το ζεστό νερό σας είναι έτοιμο.
Προτείνω να το απολαύσετε σε βαθύ πιάτο, με κουταλάκι.
Φωνάξτε και φίλους, κεράστε τους, και πείτε και σε αυτούς τα ευεργετικά αποτελέσματα του να πίνεις ζεστό νερό με μυρωδικά.

αυτά
καληνύχτες Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τι λες βρε τρελλόπαιδο... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Nαι, και εγω ειμαι φαν του να πίνουμε παντα ζεστό νερό.
Είναι υγιέστερο.

Βέβαια, το ζεστό νερό δεν πίνεται μόνο του, έχει παράξενη αίσθηση. Αυτο είναι μεγάλο πρόβλημα το οποίο
μπορούμε να επιλύσουμε πίνοντας κάτι μυρωδικό μαζί με το βραστό νερό μας.

Προσωπικά, προτείνω το εξής. Καθαρίζουμε μερικές πατάτες και τις κοβουμε μικρα κομμάτια. Επίσης, ψιλοκόβουμε ντομάτες, μερικά ματσάκια σέλινο, και καρότο εάν σας αρέσει. Τα βάζουμε στο νερό μας μαζι με μια γενναία δόση σάλτσας ντομάτας, και το αφήνουμε να βράσει, προσθέτοντας αλατι, πιπέρι ή, εάν είστε άνθρωπος με λεπτά γούστα, λίγο θυμάρι, λίγο σκόρδο, λίγη ρίγανη χτυπημένα στο γουδί με μαύρο πιπέρι.

Μετά από 30 λεπτά περίπου, το ζεστό νερό σας είναι έτοιμο.
Προτείνω να το απολαύσετε σε βαθύ πιάτο, με κουταλάκι.
Φωνάξτε και φίλους, κεράστε τους, και πείτε και σε αυτούς τα ευεργετικά αποτελέσματα του να πίνεις ζεστό νερό με μυρωδικά.

αυτά
καληνύχτες Ο_ο

Ωραία συνταγή

Στο θέμα μας τώρα ποιες το νερό όπως θες σιγά μην καθόμαστε να ψάχνουμε πως θα πιούμε το νερό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά θυμάμαι πολύ παλιά μας είχαν πει μερικοί διατροφολόγοι ότι είναι καλύτερο να πίνουμε ζεστό νερό (όχι από τη βρύση, ζεστό σε φωτιά:redface:), επειδή απορροφάται πιο εύκολα από τον οργανισμό απ' ό,τι το κρύο άρα γίνεται πιο γρήγορη ενυδάτωση (?).
Μας είχε πει και αναλογία ότι ξέρωγω το ένα ποτήρι ζεστό νερό ισούται με 2-3 ποτήρια κρύο οπότε αν πιεις 2-3 ποτήρια με ζεστό είναι σα να' χεις πιει 8 ποτήρια.

Δε χρειάζεται να το πίνεις σκέτο. Και ζεστό τσάι να πίνεις, το ίδιο κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και ζεστό τσάι να πίνεις, το ίδιο κάνει


...ναι αλλα εγώ, δεν μπορώ να βγάζω και τα βουτήματα καθε φορα που διψάω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
...ναι αλλα εγώ, δεν μπορώ να βγάζω και τα βουτήματα καθε φορα που διψάω :confused:

Καλά άμα είναι να τρως κάθε φορά που διψάς, άστο.
Πίνε κρύο τσάι. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Κρύο ή ζεστό νερό;

οταν σου κοψουν το νερο να δουμε τι θα πινεις :D (καταραμενη φτωχεια)

Δεν εχουν να πιουν νερο? Γιατι δεν πινουν πορτοκαλαδα?

Μαρια Fantaουανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγώ προσπαθώ να πίνω κρυο νερό γιατί όντως επιτυγχανει το μεταβολισμό και καιες περισσότερες θερμίδες.τωρα το χειμώνα πίνω από τη βρύση,δεν έχω ασχοληθεί με το ζεστό νερό καθόλου....μόνο για το κρύο ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι είναι πιο χωνευτικό και κανει καλό στα νεφρά το ζεστό νερό.

Ωραία συνταγή

Στο θέμα μας τώρα ποιες το νερό όπως θες σιγά μην καθόμαστε να ψάχνουμε πως θα πιούμε το νερό

Σωστά, ενω το να ασχολούμαστε με το αν πρέπει να είναι ξυρισμένη η επίμαχη περιοχή είναι πιο λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Να πίνεις χλιαρό νερό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας.
Μου έχουν πει ότι το να πίνουμε ζεστό νερό, μας κάνει καλό. (Σε τί ακριβώς δεν ξέρω).
Μάλιστα το έχω ακούσει από διάφορες πηγές.
Οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη γιόγκα, τον βελονισμό, πίνουν χλιαρό ή ζεστό νερό (που έχει βράσει).

Αντίθετα διαβάζω ότι το κρύο νερό επιταχύνει το μεταβολισμό.
Αυτό άραγε σημαίνει ότι το ζεστό νερό τον επιβραδύνει?

Ξέρετε κάτι σχετικά με το θέμα?
Το νερό, επιδρά στο σώμα μας άμεσα. Πώς θα μπορούσε να μην επιδρά; Είμαστε κατά το 70 και πλέον % νερό.

Αλλά, μαζί με το νερό, δεχόμαστε και την θερμική ενέργεια που έχει, είτε ζεστό είτε κρύο.

Αν συσχετίσουμε, την εξωτερική θερμοκρασία με την θερμοκρασία που θα επιλέξουμε να έχει το νερό, τότε δεν θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά το νερό που πίνουμε από την εξωτερική θερμοκρασία.
Για παράδειγμα σκεφτείτε το καλοκαίρι με 40 βαθμούς να πίνετε νερό παγωμένο.
Αμέσως αρχίζει η εφίδρωση.
Όμως, πίνοντας νερό χλιαρό ή και ζεστό, το σώμα σας δεν θα αντιδράσει στην βίαιη εξισορρόπηση που έχει ανάγκη να κάνει. Μια ιδέα είναι και ο άνθρωπος είναι σε θέση να την υιοθετήσει και να δει τα αποτελέσματα καθαρά.

Επίσης, το καλοκαίρι δοκιμάστε να κάνετε μπάνιο με ζεστό νερό, όσο το αντέχετε και μετά βγείτε έξω. Οση ζέστη και αν κάνει, εσείς για ένα χρονικό διάστημα, δεν θα ιδρώνετε.
Το αντίθετο γίνεται τον χειμώνα.
Αφού κάνετε μπάνιο με ζεστό νερό, για να καθαρίσετε το σώμα σας καλά, γυρίστε το στο κρύο.
Ξεκινήστε πρώτα από τις κλειδώσεις σας και σιγά σιγά στα πόδια και μετά στο στήθος και σε ολόκληρο το σώμα.

Με αυτό τον τρόπο μπορείτε να βγείτε έξω αμέσως μετά από το μπάνιο δίχως κανένα πρόβλημα. Εξυπακούεται ότι είναι μια άσκηση που απαιτεί εξοικείωση πριν τολμήσεις να βγεις έξω με μείον. Πάντως εγώ το έχω κάνει και έχει πετύχει.
Βγήκα μετά από μπάνιο έξω και με τα μαλιά μου να μην έχουν στεγνώσει καλά, δίχως να πάθω το παραμικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top