Συνδικάτο Οικοδόμων- Τα νταηλίκια της Χρυσής Αυγής δεν περνάνε εδώ

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ναζιστες της συμμοριας της Χρυσης Αυγης επισκεφθηκαν υπεργολαβο στην Καλλιθεα και του ειπαν οτι πρεπει να διωξει τους μεταναστες οικοδομους και να προσλαβει ελληνες με πιο φτηνο μεροκαματο και τους οποιους θα τους υποδειξουν οι ιδιοι. Οι συμμοριτες ως γνησιοι νταβατζιδες και τραμπουκοι της κακιας ωρας πηραν την απαντηση τους απο το Συνδικατο Οικοδομων Αθηνας:
“ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 2/11/2012
Λάθος πόρτα χτύπησαν τα φασιστοειδή της Χρυσής Αυγής που προσπάθησαν «νταβατζιλίδικα» να πλασάρουν φτηνούς εργάτες σε υπεργολάβο σε οικοδομή στην Καλλιθέα. Προειδοποιούμε τους νοσταλγούς του Χίτλερ και του ναζισμού να μην ξαναεπιχειρήσουν να απειλήσουν κανέναν οικοδόμο, γιατί θα βρουν απέναντί τους το ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ και όλους τους οικοδόμους, έλληνες και μετανάστες.
Τα νταηλίκια τους δεν περνάνε εδώ.Να το βάλουν καλά στο μυαλό τους. Αν δεν γνωρίζουν, λόγω περιορισμένης αντίληψης και εμπειρίας, τι σημαίνει ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΑΘΗΝΑΣ, τότε καλά θα κάνουν να ρωτήσουν κανένα παλιότερο από το σινάφι τους ή ακόμα καλύτερα να ρωτήσουν τα αφεντικά τους. Αυτοί θα τους πουν στα σίγουρα πώς λύνουν τα ζητήματα οι οικοδόμοι με μπροστάρη το ταξικό τους ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ.Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν φασίστα, σε κανένα μηχανισμό του συστήματος να χύσει το δηλητήριο του ρατσισμού μέσα στους εργάτες για να αθωώσει το καπιταλιστικό σύστημα.Αυτό το σάπιο σύστημα γεννά και πολλαπλασιάζει τα προβλήματα της εργατικής τάξης με στόχο να διαφυλάξει και να διευρύνει την κερδοφορία των βιομηχάνων, των εφοπλιστών, των τραπεζιτών, των μεγαλοκατασκευαστών.Αυτό το σύστημα υπηρετούν και οι φασίστες.Γι’ αυτό, το εργατικό κίνημα θα σκορπίσει και αυτούς, μαζί με τους άλλους κολαούζους του συστήματος.
ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΑΘΗΝΑΣ“
πηγη: https://e-oikodomos.blogspot.gr/2012/11/blog-post_6462.html?spref=fb

Η εργατια δειχνει τον δρομο... ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ, εναντια στους φασιστες και τα αφεντικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
«Η μετανάστευση είναι το μέσο για τη διαιώνιση της σκλαβιάς… Ο Σοσιαλισμός αντιπαθεί την ελεημοσύνη για την ταπείνωση στην οποία υποβάλλουν τα άτομα που έχουν ανάγκη και γιατί ενσταλάζουνε μέσα τους το μίσος. Και επιπλέον, γιατί σε μια χώρα όπου υπάρχει κοινωνική δικαιοσύνη οι ελεημοσύνες είναι περιττές. Και όσοι αρέσκονται στο ρόλο του καλού Σαμαρείτη, ας μην ξεχνούν ότι δε θα υπήρχαν καλοί Σαμαρείτες, αν δεν υπήρχαν ληστές. Οι σωτήρες και οι ελευθερωτές ίσως είναι λαμπροί για μυθιστορήματα και αγιογραφίες, μια όμως που δεν είναι δυνατόν να υπάρχουνε χωρίς αμαρτωλούς και θύματα, είναι κακά κοινωνικά συμπτώματα…

Κάρλ Μάρξ

ζω 4 δεκαετίες στο κέντρο της αθήνας, δε θυμάμαι από πότε έχω να δω
πορεία οικοδόμων, θυμάται κανείς άλλος;

προσπαθώ να είμαι σε όλες τις πορείες -και είμαι τα τελευταία 3 χρόνια-
έχετε δει εσείς κάποιους από τα 3.000.000 μετανάστες να διεκδικούν
τα δικαιώματά τους στους δρόμους;

(εκτός από μερικές δεκάδες συνδικαλιζόμενους μελαχρινούς στα μπλοκ
της ανταρσύα και του κκε για ρατσιστικά θέματα, και κάποιους αλβανούς
που πετάνε πέτρες στους μπάτσους)

οι μεταναστές εξαφανίζουν τους μικροαστούς, παρέα με το κεφάλαιο,
και σεις κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου.

συνεχίστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
«Η μετανάστευση είναι το μέσο για τη διαιώνιση της σκλαβιάς… Ο Σοσιαλισμός αντιπαθεί την ελεημοσύνη για την ταπείνωση στην οποία υποβάλλουν τα άτομα που έχουν ανάγκη και γιατί ενσταλάζουνε μέσα τους το μίσος. Και επιπλέον, γιατί σε μια χώρα όπου υπάρχει κοινωνική δικαιοσύνη οι ελεημοσύνες είναι περιττές. Και όσοι αρέσκονται στο ρόλο του καλού Σαμαρείτη, ας μην ξεχνούν ότι δε θα υπήρχαν καλοί Σαμαρείτες, αν δεν υπήρχαν ληστές. Οι σωτήρες και οι ελευθερωτές ίσως είναι λαμπροί για μυθιστορήματα και αγιογραφίες, μια όμως που δεν είναι δυνατόν να υπάρχουνε χωρίς αμαρτωλούς και θύματα, είναι κακά κοινωνικά συμπτώματα…

Κάρλ Μάρξ

ζω 4 δεκαετίες στο κέντρο της αθήνας, δε θυμάμαι από πότε έχω να δω
πορεία οικοδόμων, θυμάται κανείς άλλος;

προσπαθώ να είμαι σε όλες τις πορείες -και είμαι τα τελευταία 3 χρόνια-
έχετε δει εσείς κάποιους από τα 3.000.000 μετανάστες να διεκδικούν
τα δικαιώματά τους στους δρόμους;

(εκτός από μερικές δεκάδες συνδικαλιζόμενους μελαχρινούς στα μπλοκ
της ανταρσύα και του κκε για ρατσιστικά θέματα, και κάποιους αλβανούς
που πετάνε πέτρες στους μπάτσους)
Το οτι δεν εχεις δει ποτε σου πορεια οικοδομων δε σημαινει πως οι οικοδομοι δεν κατεβαινουν στους ταξικους αγωνες (ως εργατες βεβαια).

Στο αλλο σου ερωτημα απαντας με αυτο που εγραψες ακριβως κατω στην παρενθεση. Δυστυχως πολλοι μεταναστες λογω αγνοιας κυριως πανε σε μπλοκ κομματικων παραταξεων. Αυτο μου τη δινει κι εμενα, αλλα και παλι αυτο δε σημαινει πως δεν κανουν και ανεξαρτητες συγκεντρωσεις, ουτε οτι δεν αγωνιζονται για να διεκδικισουν τα δικαιωματα τους.

Παντως εισαι πολυ γελασμενος αν πιστευεις οτι το κυριο προβλημα των μεταναστων ειναι ο ρατσισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
ζω 4 δεκαετίες στο κέντρο της αθήνας, δε θυμάμαι από πότε έχω να δω
πορεία οικοδόμων, θυμάται κανείς άλλος;

40 χρονια στην αθηνα και πας σε πορειες τα τελευταια τρια...ε λοιπον χανεις 37 χρονια εμπειριας απο πορειες της αθηνας
ενταξει η εμπειρια μου σαφεστατα μικροτερη,αφου δεν εχω ακομα ρυτιδες στο κουτελο
αλλα μαλλον κοιταμε σε διαφορετικα σημεια της πορειας
εγω ξερω με ποιους κατεβαινω παρεα,ξερω με ποιους φωναζω παρεα,ξερω με ποιους δραστηριοποιουμαι παρεα
εσυ μαλλον εισαι μονος
και παρατηρεις

Οχι πορειες οικοδομων δεν θυμαμαι να εχω δει ποτε,οπως και μπατσων
ενι ποιντ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Παντως εισαι πολυ γελασμενος αν πιστευεις οτι το κυριο προβλημα των μεταναστων ειναι ο ρατσισμος.

αρχικό και κύριο πρόβλημα όλων των ανθρώπων (όπως και των μεταναστών μιας και είναι άνθρωποι και εκείνοι), είναι η επιβίωσή τους(φαγητό, νερό, σπίτι) αλλά γνωρίζουμε, νομίζω, πως ο ρατσισμός μπορεί να αποδειχθεί και πρόβλημα επιβίωσης πολλές φορές.

άρα δε θα έλεγα πως δεν αποτελεί και ένα από τα κύρια προβλήματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top