Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 130)
  • Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)

    Ψήφοι: 26 20.0%
  • Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)

    Ψήφοι: 36 27.7%
  • Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)

    Ψήφοι: 11 8.5%
  • Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)

    Ψήφοι: 12 9.2%
  • Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)

    Ψήφοι: 6 4.6%
  • Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο)

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)

    Ψήφοι: 5 3.8%
  • Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Άλλη πόλη (πες ποιά)

    Ψήφοι: 22 16.9%
  • Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τρώω σουβλάκι

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι ο κουμπάκιας

    Ψήφοι: 15 11.5%

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ωχου, πάλι τα ίδια...καλαμάκι είναι αυτό του φραπέ, ναι, αλλά επίσης καλαμάκι είναι η μικρή σούβλα (καλάμι-οτιδήποτε μακρόστενο, καλαμάκι-μικρό μακρόστενο πράγμα, π.χ. τα πόδια του είναι καλαμάκια=πολύ αδύνατα και μακριά). Το κρέας σε καλαμάκι μπορεί να λέγεται και σκέτο καλαμάκι για ευκολία, όπως μπορούμε να λέμε "μια μαργαρίτα" και εννοούμε την πίτσα και όχι το λουλούδι, παρόλο που δεν αναφέρουμε καν την λέξη πίτσα. Για το σάντουιτς, μιας και είναι ξένη λέξη, η σημασία της είναι αυστηρά "ψωμί ανοιγμένο στη μέση με διάφορα υλικά μέσα".
Δεν έχω φάει σουβλάκι σε πολλές πόλεις (πιό συγκεκριμένα "τυλιχτό" για να μην γκρινιάξει κανείς για ετυμολογίες πάλι), αλλά στην Αθήνα έχει πολλά καλά σουβλατζίδικα. Στα Χανιά από την άλλη έχει τα χειρότερα που έχω φάει, σχεδόν άνοστα και με σκέτο γιαούρτι αντί για τζατζίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cassiopeia

Νεοφερμένος

Η Cassiopeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σαλαμίνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πωπω ορισμένοι πετάτε όλη σας τη χολή. :( Τρώμε το ίδιο πράγμα απλά το λέμε διαφορετικά. Γιατί κολλάμε τόσο πολύ σε αυτό; :confused: Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει εγώ το έμαθα έτσι κι εσύ αλλιώς. Δεν είμαι άσχετος/η επειδή εγώ από γεννησιμιού μου έμαθα το πιτόγυρο έτσι και το σουβλάκι αλλιώς. Επίσης δεν το λέμε όλοι σάντουιτς. :P Εγώ ζητάω μία πίτα-γύρο-απ'όλα-τζατζίκι. Αν θέλεις να πάρεις ψωμάκι τότε το λες σάντουιτς. ;)
Δε νοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι. 1.
Το τζατζίκι δεν είναι σαλάτα. (το άκουσα κι αυτό.) 2.
Ούτε αλοιφή. 3.
1. Νοείται. Αν δεν μπορείς να χωνέψεις όλα τα γαλακτοκομικά μια χαρά νοείται. Btw, και στα Γιάννενα το τζατζίκι το ζητάει ο πελάτης δεν είναι δεδομένο. :hmm:
2. Το τζατζίκι είναι ορεκτικό ρε πρίνσες. Στα μενού των εστιατορίων/γυράδικων (και στα σουπερμάρκετ το χαρτάκι σαλάτα λέει) πολλές φορές το βάζουν στις σαλάτες για να μην ανοίγουν άλλη κατηγορία χωρίς όνομα.
3. Το τζατζίκι προσφέρεται αλλειμένο πάνω στο ψωμί ή στην πίτα. Γι'αυτό και αλοιφή! Εκτός από το τζατζίκι, αλοιφή είναι και η τυροκαυτερή.



Στο θέμα μας. Το καλύτερο σουβλάκι-καλαμάκι-σκατουλάκι το έχω φάει σε ένα πανηγύρι στη Μαυροθάλασσα Σερρών και τον καλύτερο πιτόγυρο-σουβλακι-σάντουιτς στη Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν η πιτα δεν ειναι λεπτη, τα υλικα ελαχιστα (2 φετες ντοματα, λιγο κρεμιδακι) και το τζατζικι αρκετο, και φυσικα το κρεας σε μορφη καλαμακιου (δεν με νοιαζει πως τα λετε εσεις στα μερη σας.... Σουβλακι ειναι το καλαμακι, αν θα το φας σκετο η σε πιτα αλλαζει μονο το αν θα ζητισεις πιτα-σουβλακι η σουβλακι-καλαμακι!) δεν μιλαμε για καλο σουβλακι, αλλα για χορταστικο φαγητο!
Α, και οι πατατες ξεχωριστα σε μεριδα! Αυτο ειναι καλο σουβλακι, και αυτο μονο στην ροδο το εχω βρει!
Καλο και το Ηρακλειο, αλλα αμα παρεις μια πιτα μπουκομενη στις πατατες και δεν μπορεις να φας δευτερη τι να το κανεις;
Καλο και το Ρεθυμνο, αν εβρισκες λεπτη πιτα θα ητανε οτι επρεπε!

Α, και επισεις ολες οι αλλες πολεις δεν εχουν ενα βασικο πραγμα, σουβλακι-ψωμακι! Και μην βιαστειτε να μου πειτε οτι εχει σαντουΐτς ή ακομη και καρχαρια... Πανινο δεν εχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
και αυτο μονο στην ροδο το εχω βρει

που βαζουν ξεχωριστα πατατες και δεν το χω παρει χαμπαρι Ο.Ο

οχι οτι τρωω συχνα στην ροδο σουβλακι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Αθηναίοι.....Τον Διάκο τον καλαμακώσανε????? :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
που βαζουν ξεχωριστα πατατες και δεν το χω παρει χαμπαρι Ο.Ο

οχι οτι τρωω συχνα στην ροδο σουβλακι :redface:

Βασικα μονο ενα ειναι που δεν δεχοτανε να σου βαλει πατατες μεσα (πλεων υπεκεψε αναγκαστικα), αλλα γενικοτερα εγω το ζηταω χωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Degen

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν και ειμαι απο Αθηνα το καλυτερο σουβλακι το εχω φαει στην Δραμα (γνωστο εκει και ως σαντουιτς :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Πατρα στη Γευση και στο Ντουετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Η Κέρκυρα . -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η Κέρκυρα . -

Άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου...Θα πέσει να σε πλακώσει,λέει ο σοφός λαός:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ζημιά μου έχουν κάνει. :( Πουθενά αλλού δε μου αρέσει η πίτα... Και ναι, εννοώ πίτα - σουβλάκι και όχι σκέτο σουβλάκι γιατί αυτά σπάνια τα παίρνουμε απ' έξω. Ψήνουμε δικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Το Μέτσοβο και σαν δεύτερη επιλογή η Λιβαδειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
η λειβαδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
δεν έχω φάει και σε πολλά μέρη...
το πιο παραδοσιακό το έχω φάει πρέβεζα..............καναλάκι
το καλύτερο κηφισιά.είχε φανταστική σως και πεντανόστιμα υλικά.....επίσης εκεί έχω φάει τα καλύτερα καλαμάκια και πλουσιότατες μερίδες

άντε με κολάζετε και είμαι σε δίαιτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wilfred

Νεοφερμένος

Ο Wilfred αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
στη λευκαδα ειχα φαει κατι αρρωστημενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Στην Αλεξανδρουπολη εχει απο τα καλυτερα. Ειναι πολυ ποιοτικο. Και εννοειται το τζατζικι παει μαζι με το "απ' ολα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
:oops: Ακατάλληλος χώρος για όσους/ες έχουμε έλκος.:eek:

Εμείς σουπίτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Άγιος πρόδρομος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Κέρκυρα :P Δε ξέρω τι βάζουν μέσα...αλλά είναι νοστιμότατο το καταραμένο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top