Sport αυτοκίνητα

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μια και το πιασαμε (αν και δεν ειναι και ακριβως εκτος θεματος) :

Αεροτομες,προφυλακτηρες,ποδιές και λοιπα κλαμπατσίμπαλα : καγκουριά. διότι η αντωση που κερδιζεις ειναι ελαχιστη και μονο σε πολυ υψηλες ταχυτητες.

Αεραγωγοι για ψυξη φρενων : καγκουρια. Διοτι ενα σωρο αυτοκκινητα εχουν βελτιωμενα φρενα που αντεχουν σε υψηλες θερμοκρασιες....τις οποιες θα φτασεις μονο σε πιστα (αντε το πολυ πολυ και σε καμια καταβαση βουνου). Εχει νομημα για αγωνες ομως.

Αποληξη εξατμισης : απο ενα σημειο και μετα ==> καγκουριά. Το ιδιο και οι διπλες/τετραπλες. Διότι σημασια εχει η διαμετρος ολοκληρης της εξατμισης απο τον κινητηρα (downpipe). Ε στην συντριπτικη πλειοψηφια βελτιωμενων αυτοκινητων, η αποληξη της εξατμισης ειναι μεγαλύτερη (οσο μεγαλυτερη τοσο πιο καγκουρικο) απο την υπολοιπη εξατμιση. Πχ ενα συχνο νουμερο μια εξατμισης μεγαλης διαμετρου ειναι 70 ή 76 mm, και αυτοι βαζουν αποληξεις 100mm. Ενω υπαρχουν σε πολλα μεγεθη.

"νεον" : νομιζω daemon, η idril εννοει τα φωτα νεον που βαζουν για μοστρα, οχι τα φαναρια με ξένον (xenon) που υπαρχουν και εργοστασιακα και προσφερουν πολυ καλυτερο φως και ορατοτητα.

καθρεφτες νικελ : επειδη τους πουλανε στα βενζιναδικα, δεν ειναι για μοστρα ; :hmm:Ποια η χρησημοτητα τους ; Να κοβουν 0.0005% απο τον αεροδυναμικο συντελεστη ;

Εχεις ενα δικιο...Απο την αλλη 275 λαστιχο εχουν κατι supercars και αυτο πισω μονο.

Στα υπολοιπα συμφωνω. :)

Για τη μουσικη επισης συμφωνω σε μια αναβαθμιση αν μας αρεσει ο καλος ηχος, εκτος απο οταν το παρακανουν και βαζουν και αθλια μουσικη.

Συγνώμμη κιόλας, αλλά τα πάντα απ' όλα αυτά είναι καγκουριές.

Θα βγω αρκετά εκτός θέματος, αλλά πρέπει να δώσω μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα.
Σήμερα, είναι πολύ συνηθισμένο στους εφήβους και στους νέους το να σχολιάζουμε το αυτοκίνητο κάποιου και ανάλογα με το αυτοκίνητο να βγάζουμε συμπεράσματα για το ίδιο το άτομο.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν ήμουν μικρός (εποχές Λυκείου), το ότι κυκλοφορούσα με παπί, επειδή το σπίτι μου ήταν πολύ μακριά από το κέντρο της πόλης (σε διαφορετική περίπτωση δεν πρόκειται να το έπαιρνα) και ήμουν από τους λίγους που δεν είχα κάνει καμία βελτίωση στο παπί γιατί θεωρούσα ανούσιο και γελοίο το να ξοδεύεις ένα κάρο λεφτά για μπουριά εξατμίσεις, αναβάθμιση κυβικών του κινητήρα και όλα τα σχετικά και υπήρχαν άτομα που μου την έλεγαν γι' αυτό το πράγμα! Αν είναι δυνατόν...

Για κάποιους, ένας κάγκουρας χωρίς μόρφωση και προσωπικότητα αξίζει πολύ περισσότερο από ένα άτομο με δυνατό χαρακτήρα και μόρφωση, που έχει αφήσει το αυτοκίνητό του μανίσιο (μανίσιο = απείραχτο). Το αυτοκίνητο έχει γίνει πια το μέσο με το οποίο κρύβουμε την τιποτένια φύση μας. Το να βελτιώσουμε ένα αυτοκίνητο με σπόιλερς, μεγάλους πλαστικούς προφυλακτήρες, νεόν, light turbo και όλα τα σχετικά, νομίζοντας ότι κάνουμε ένα τεράστιο κατόρθωμα, δείχνει απλά το ότι δε μπορούμε να βελτιώσουμε τον εαυτό μας, ξέρουμε ότι οι άλλοι δεν πρόκειται να μας προσέξουν γιατί είμαστε πουθενάδες, οπότε φτιάχνουμε το αυτοκίνητο (συνήθως golf) μήπως και ρίξουμε κάνα γκομενάκι έτσι.

Όπως είπε κι ο daemon, δεν έιναι όλοι όσοι βελτιώνουν το αυτοκίνητό τους κάγκουρες. Κάγκουρες είναι όμως όλοι όσοι δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο αυτοκίνητό τους και στην εικόνα τους απ' ότι στον ίδιο τους τον εαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μία φίλη μου (πρώην γκόμενα) έλεγε πως το καλό αμάξι είναι ότι λείπει από το πέος του άνδρα.:P


Ευτυχώς τότε είχα ένα σαράβαλο (και τώρα)!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μία φίλη μου (πρώην γκόμενα) έλεγε πως το καλό αμάξι είναι ότι λείπε από το πέος του άνδρα.:P

Το είχε σαν σημείο αναφοράς, ε; (το πέος) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tsipoure, δεν ειναι σωστη η προσεγγιση σου. Και σχεδον την ακυρωνεις (ευτυχως) με την προτελευταια προτασή σου!

Ασφαλως και δεν ειναι ολοι οσοι βελτιωνουν το οχημα τους, "καγκουρες". Γιατι πολυ απλα δεν ειναι αυτη η εννοια της λεξεως ! Αλλο καγκουρας και άλλο λατρης της βελτιωσης και του αυτοκινητου. Το ενα ειναι υπερβολικο εως παθολογικο, και το αλλο ειναι υγειεστατο.

Αυτα που σχολιασα λοιπον, ειναι του καγκουρα, ενω τα υπολοιπα οχι. Γιαυτο και εξηγησα το γιατι, ωστε να ειναι εμαφανης η διαφορα. :)

Δεν κρυβονται ολοι πισω απο το αυτοκινητο τους επειδη δε μπορουν να βελτιωσουν τον εαυτο τους. Ισα ισα, αυτο το κανουν οι καγκουρες. Οχι οι λατρεις της βελτιωσης.

Παρεπιτοντως : η "αργκο" λεξη "μανισιο" για μενα, ειναι καγκουρικη και απο τις πιο κακοηχες και αθλιες και γελοιες λεξεις που εχω ακουσει. Εγω χρησημοποιω "εργοστασιακο". Και να σου πω και μερικα παραδειγματα διαφοράς καγκουρα - βελτιωτη :

1. ο καγκουρας βαζει αεροτομη-απλωστρα. Ο βελτιωτης δε βαζει, ή βαζει μια πολυ μικρη καθαρα για αισθητικους λογους.
2. ο καγκουρας βαζει φωτακια νεον σε διαφορα σημεια για να τραβαει την προσοχη. Ο βελτιωτης σπανια θα κανει μια αλλαγη για τετοιο λογο. Αν κανει, θα ειναι για να το βλεπει ο ιδιος (πχ ζαντες, που δεν ειναι καν μονο αισθητικη αλλαγη).
3. ο καγκουρας εχει bmw σειρα 3 και κολλαει πισω σηματακι "Μ" (η πολυ γρηγορη-σπορ εκδοση της εταιρειας). Ο βελτιωτης θα ακουμπησει 5.000 ευρω και θα την κανει οντως "Μ" και παλι δε θα βαλει τετοιο σημα πισω...
4. Το περιοδικο POWER ειναι για βελτιωτες. Το Furious Tuning/Max power κλπ, ειναι για καγκουρες. Μονο τον τροπο γραφης να διαβασεις, καταλαβαινεις..
5. Ο καγκουρας βαζει τελικη αποληξη εξατμισης μεγαλη για να κανει θορυβο το αμαξι λες και εχει 500 ιππους (ενω εχει 100). Ο βελτιωτης εχει βελτιωσει το μοτερ, εχει αλλαξει εξατμιση, και το αυτοκινητο ειναι οντως δυνατοτερο, δεν ακουγεται απλως..

και μπορω να συνεχισω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρκεί να έχει επίγνωση του τι κάνει βασικά και ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!

αληθεια ΓΙΑΤΙ το κανει?

αν δεν κανω λαθος το οριο στους δρομους ειναι 120, αντε πες οτι το ΛΟΓΙΚΟ ειναι να πηγαινεις με 140 βαλε 160 με πιο συγχρωνα αυτοκινητα.

αν θες να πας σε πιστα με τα ιδια λεφτα που δινεις για την 3αρα βεμβε σου να τη κανεις ενα κακεκτιπο της Μ παιρνεις ενα κατερχαμ η ενα αριελ ατομ το οποιο παταει στο λαιμο (and then some) οποιοδηποτε αυτοκινητο συνολικου κοστους (αυτοκινητο συν βελτιοση) των 50.000Ε (η των 500.000 εδω που τα λεμε) και δουλευει σε πιστα αψογα.

αν το κανεις γιατι γουσταρεις τη μηχανολογια again παρε ενα κατερχαμ σε κιτ.

συνεπως ΓΙΑΤΙ παιρνεις ενα φυσιολογικο λειτουργικο αυτοκινητο, το σκιζεις το βαρδουλο κανοντας το να εχει καταναλοση 80 λιτρα στα 100 χιλιομετρα, να παραγει περισοτερους ριπους απο το μεγαλοχωρι, να κανει οση φασαρια κανει ενα f18, να αντεχει 120 χιλιομετρα πριν θελει σερβις και να προκαλει δισκοκοιλες σε οποιον μπαινει μεσα....?

i wander why...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν θες να πας σε πιστα με τα ιδια λεφτα που δινεις για την 3αρα βεμβε σου να τη κανεις ενα κακεκτιπο της Μ παιρνεις ενα κατερχαμ η ενα αριελ ατομ το οποιο παταει στο λαιμο (and then some) οποιοδηποτε αυτοκινητο συνολικου κοστους (αυτοκινητο συν βελτιοση) των 50.000Ε (η των 500.000 εδω που τα λεμε) και δουλευει σε πιστα αψογα.
Aυτα τα οχηματα ναι μπορεις να τα εχεις με περιπου 35-40.000 ευρω, αλλά συγκρινεις ανομοια πραγματα. Αυτα ειναι track cars, μονο για πιστα. Ναι μπορεις να πας και σε δημοσιους δρομους, αλλά θα υποφερεις. Ο εξοπλισμος τους ειναι μηδαμινος, και η ανεση ελαχιστη. Και στην Ελλαδα ειδικα, εκει ειναι που θα πας για δισκοπαθεια αμεσως. Αν καποιος εχει την ανεση να εχει ενα τετοιο αυτοκινητο μονο για αυτο το σκοπο, φυσικα και ειναι η καλυτερη λυση. Ομως αν θελει ενα αυτοκινητο που να τον εξυπηρετει σε σχεδον ολους τους τομεις, μπορει να βελτιωσει καποιο.

συνεπως ΓΙΑΤΙ παιρνεις ενα φυσιολογικο λειτουργικο αυτοκινητο, το σκιζεις το βαρδουλο κανοντας το να εχει καταναλοση 80 λιτρα στα 100 χιλιομετρα, να παραγει περισοτερους ριπους απο το μεγαλοχωρι, να κανει οση φασαρια κανει ενα f18, να αντεχει 120 χιλιομετρα πριν θελει σερβις και να προκαλει δισκοκοιλες σε οποιον μπαινει μεσα....?
Τωρα μιλας για εντελως ακραιες καταστασεις, ενω η βελτιωση εχει το πλεονεκτημα να εχει παμπολα σταδια να να σταματαει οπου θελει ο καθενας, αναλογα με την τρελα του και την τσεπη του και την κριση του. Ουτε ο θορυβος ειναι απαραιτητος, ουτε η τρελη καταναλωση, ουτε η αξιοπιστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Tsipoure, δεν ειναι σωστη η προσεγγιση σου. Και σχεδον την ακυρωνεις (ευτυχως) με την προτελευταια προτασή σου!

Ασφαλως και δεν ειναι ολοι οσοι βελτιωνουν το οχημα τους, "καγκουρες". Γιατι πολυ απλα δεν ειναι αυτη η εννοια της λεξεως ! Αλλο καγκουρας και άλλο λατρης της βελτιωσης και του αυτοκινητου. Το ενα ειναι υπερβολικο εως παθολογικο, και το αλλο ειναι υγειεστατο.

Αυτα που σχολιασα λοιπον, ειναι του καγκουρα, ενω τα υπολοιπα οχι. Γιαυτο και εξηγησα το γιατι, ωστε να ειναι εμαφανης η διαφορα. :)

Δεν κρυβονται ολοι πισω απο το αυτοκινητο τους επειδη δε μπορουν να βελτιωσουν τον εαυτο τους. Ισα ισα, αυτο το κανουν οι καγκουρες. Οχι οι λατρεις της βελτιωσης.

Παρεπιτοντως : η "αργκο" λεξη "μανισιο" για μενα, ειναι καγκουρικη και απο τις πιο κακοηχες και αθλιες και γελοιες λεξεις που εχω ακουσει. Εγω χρησημοποιω "εργοστασιακο". Και να σου πω και μερικα παραδειγματα διαφοράς καγκουρα - βελτιωτη :

1. ο καγκουρας βαζει αεροτομη-απλωστρα. Ο βελτιωτης δε βαζει, ή βαζει μια πολυ μικρη καθαρα για αισθητικους λογους.
2. ο καγκουρας βαζει φωτακια νεον σε διαφορα σημεια για να τραβαει την προσοχη. Ο βελτιωτης σπανια θα κανει μια αλλαγη για τετοιο λογο. Αν κανει, θα ειναι για να το βλεπει ο ιδιος (πχ ζαντες, που δεν ειναι καν μονο αισθητικη αλλαγη).
3. ο καγκουρας εχει bmw σειρα 3 και κολλαει πισω σηματακι "Μ" (η πολυ γρηγορη-σπορ εκδοση της εταιρειας). Ο βελτιωτης θα ακουμπησει 5.000 ευρω και θα την κανει οντως "Μ" και παλι δε θα βαλει τετοιο σημα πισω...
4. Το περιοδικο POWER ειναι για βελτιωτες. Το Furious Tuning/Max power κλπ, ειναι για καγκουρες. Μονο τον τροπο γραφης να διαβασεις, καταλαβαινεις..
5. Ο καγκουρας βαζει τελικη αποληξη εξατμισης μεγαλη για να κανει θορυβο το αμαξι λες και εχει 500 ιππους (ενω εχει 100). Ο βελτιωτης εχει βελτιωσει το μοτερ, εχει αλλαξει εξατμιση, και το αυτοκινητο ειναι οντως δυνατοτερο, δεν ακουγεται απλως..

και μπορω να συνεχισω. :)
Lorien, μόνο σε κάγκουρες αναφερόμουν και η διαφορά του κάγκουρα από αυτόν που απλώς αγαπά το αυτοκίνητο και θέλει να το βελτιώσει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες είναι εμφανέστατη.
Σε βελτιωτές που κάνουν νορμάλ αλλαγές για να είναι περισσότερο εμφανίσιμο/δυνατό το αυτοκίνητό τους δεν έχω να προσάψω τίποτα.

Ξαναλέω ότι κάγκουρας, σαν εμφάνιση και συμπεριφορά, είναι αυτός που νομίζει ότι επειδή φοράει ρούχα fox (π.χ.) και επειδή έχει κάνει το Golf του να βγάζει 300 άλογα και να μοιάζει με το batmobile νομίζει ότι είναι ο άρχοντας που τον γουστάρει η κάθε χαζογκόμενα και μπορεί να κριτικάρει όλους τους υπόλοιπους. Σαν άνθρωπος όμως είναι τελείος κενός και χωρίς προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριακι

Νεοφερμένος

Η μαριακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θέλω να σας ευχαριστήσω καταρχην για την ανταπόκριση σας στο θέμα μου:clapup:,θα αναφέρω όλες της απόψης,χωρίς εξερέσεις και συνεχίστε να συζητάτε...τη παρασκευή τη παραδίδω!!ως τότε θα γράψω ότι πείτε..και μην θεωρείτε ότι κάτι είναι εκτός θέματος..ξέρω να τα μετατρέπω όλα σε εντός θέματος.. :D;)

keep up the good talk...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
αληθεια ΓΙΑΤΙ το κανει?

Ευχαρίστως να σου "απαντήσω" δίνοντας την δική μου εκδοχή και κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου, γιατί ουσιαστικά κι εγώ είμαι "άντίθετος" με την λογική....αγοράζω ένα οικογενειακό κουβά και τον μετατρέπω σε σπορ επιδόσεων!
Όμως νοιώθω ότι με συνδέει κάτι κοινό ακόμη και με αυτούς τους (απερίγραπτους) τύπους που προαναφέρατε και αυτό είναι η αγάπη για το αυτοκίνητο!
Βέβαια, ο καθένας αγαπάει η μάλλον εκδηλώνει την αγάπη του διαφορετικά, αυτό είναι γενικό και δεν ισχύει μόνο στο θέμα αυτοκίνητο!
Το τελικό αποτέλεσμα είναι που κρίνεται φυσικά αλλά επιτέλους....λιγάκι επιείκια, δεν είναι όλος ο κόσμος σαν εμάς και βέβαια δεν σκέφτεται το ιδιο! epote, μη ψάχνεις "λογική" σε καταστάσεις όπου κυριαρχεί το συναίσθημα!
Ελάχιστοι εκμεταλεύονται τις πραγματικές δυνατότητες ενός σωστά βελτιωμένου, για λόγους που αρχίζουν απο απλή...αδυναμία έως μη διάθεση!
Τότε γιατί θα αναρωτηθεί ο....έξω από τον χορό (που πολλά τραγούδια λέει)
Μα.....έτσι! Υπάρχει και η άποψη, δεν θα παώ ποτέ με 300+...δεν θα σβουρίζω σαν διαβήτης σε πλατείες αλλά θέλω να το ΕΧΩ!
Τώρα όσον αφορά την απορία σου αυτή καθ εαυτή, οι οικονομικοί λόγοι είναι βασικά που οδηγούν σε αυτές τις επιλογές!
Φυσικά όταν θέλεις όλα σε ένα, τίποτα δεν γίνεται σωστά, πόσο μάλλον όταν λειτουργείς σαν τον δόκτωρ φρανκεστάιν, πάνω στο χιουντάι που μεταμορφώθηκε σε δράκο της σκωτίας!

Τι να κάνουμε ρε παιδιά, το αυτοκίνητα δεν είναι γυναίκες για να έχεις μία για
κάθε....περίσταση!

ξέρω να τα μετατρέπω όλα σε εντός θέματος.. :D;)

Και τους χρήστες από βαριεστημένους μηχανοδηγούς σε .....turbo! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Aυτα τα οχηματα ναι μπορεις να τα εχεις με περιπου 35-40.000 ευρω, αλλά συγκρινεις ανομοια πραγματα. Αυτα ειναι track cars, μονο για πιστα. Ναι μπορεις να πας και σε δημοσιους δρομους, αλλά θα υποφερεις. Ο εξοπλισμος τους ειναι μηδαμινος, και η ανεση ελαχιστη. Και στην Ελλαδα ειδικα, εκει ειναι που θα πας για δισκοπαθεια αμεσως. Αν καποιος εχει την ανεση να εχει ενα τετοιο αυτοκινητο μονο για αυτο το σκοπο, φυσικα και ειναι η καλυτερη λυση. Ομως αν θελει ενα αυτοκινητο που να τον εξυπηρετει σε σχεδον ολους τους τομεις, μπορει να βελτιωσει καποιο.

παιρνεις ενα c2 για να κυκλοφορεις με ανεση στη πολη και ενα κατερχαμ για να τρεχεις στη πιστα. Τα λεφτα θα ειναι περιπου τα ιδια με το να κανεις το c2 να εχει 220 αλογα (βαλε μαζι και το οτι θα χαλαει συνεχεια).

"τεχνικα" δεν εχεις λογο να εχεις δυνατο αυτοκινητο για χρηση εκτος πιστας πολυ απλα γιατι ειναι παρανομο να τρεχεις (λεμε τωρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
παιρνεις ενα c2 για να κυκλοφορεις με ανεση στη πολη και ενα κατερχαμ για να τρεχεις στη πιστα. Τα λεφτα θα ειναι περιπου τα ιδια με το να κανεις το c2 να εχει 220 αλογα (βαλε μαζι και το οτι θα χαλαει συνεχεια).
1oν πρεπει να κινεισαι μονο στην πολη. Κατι ουτοπικο, αφου ολοι μας παμε και εκδρομες. 2ον ενα C2 κοστιζει 12.000 ευρω. Το Κατερχαμ 30.000. Δεν υπαρχει περιπτωση να θες 18.000 για να κανεις το C2 γρηγορο. Με 5000 (το πολυ, και περιλαμβανω και φρενα και αναρτησεις και,και,και) το χεις κανει πυραυλο και μπορεις να το εχεις και για εκτος πιστας. 3ον μια και ειπαμε για πιστα...στην Ελλαδα που θα πας στην πιστα ; Μεγαρα ή Σερρες. Σερρες φευγει γιατι ειναι στο γαμο του καραγκιοζη. Μονο Μεγαρα δλδ. 4ον γιατι περιοριζεις τις επιλογες σε πιστα+κινηση εντος πολης μονο ; Δλδ αν ο αλλος θελει να χαρει λιγο σπορ οδηγηση, πρεπει να τρεχει στα Μεγαρα και 3 και λιγο ;
Κι αν θελει και χωρο στο αυτοκινητο, τι να του κανει το C2 ; Να παρει και ενα τριτο, ενα (μικρο) τζιπακι πχ ; Αλλο ενα 20αρικο. Δλδ να μπορει να διαθεσει 45.000 (με τα 2 που ειπες) με 65.000 χιλιαδες ευρω. Ε ποσοι τα διαθετουν βρε συ ; Η βελτιωση ενος αυτοκινητου ειναι υποθεση απο 1500 μεχρι 5-6 χιλιαδες ευρω (οι περισσοτερες "λογικες" εννοω, οχι αυτους που το παρακανουν).

"τεχνικα" δεν εχεις λογο να εχεις δυνατο αυτοκινητο για χρηση εκτος πιστας πολυ απλα γιατι ειναι παρανομο να τρεχεις (λεμε τωρα).
Σπορ οδηγηση ειναι μονο να πηγαινεις πανω απο 130 χλμ/ωρα ; :confused:

Δε νομιζεις οτι το να διαθεσει καποιος 30.000 μονο και μονο για 1 στις 15 μερες που θα πηγαινει σε μια πιστα, δεν ειναι ουτε εφικτό, ουτε συμφερον, για την πλειοψηφια ; Παιρνει ο αλλος ενα αυτοκιντο που να τον εξυπηρετει για σχεδον καθε περιπτωση, και για να κανει και το χομπυ του, το βελτιωνει οπως νομιζει. Αλλωστε και χωρις να βελτιωσεις ενα αυτοκινητο, παλι ολα πανε πανω απο το νομιμο οριο. Ειναι η ευχαριστηση της βελτιωσης ενα σημαντικο κομματι. Δεν γινεται απλα για να γινει πιο γρηγορο το αυτοκινητο. Βελτιωνουν και την σταθερότητα του, το φρεναρισμα, την ακαμψια, το ηχοσυστημα, εξοπλισμο, αισθητικες βελτιωσεις, ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ξέρω οτί έχεις τελειώσει την εργασία σου.Ελπίζω να ήταν το πρώτο μέρος αυτής και να υπάρχει συνέχεια για να έχει κάποιο νόημα η άποψή μου.
1.Η εικόνα ενός όμορφου αυτοκινήτου για μερικούς ανθρώπους είναι αντικείμενο επεξεργασίας στο χώρο του μυαλού τους.Θα μπορούσε να τους επηρεάσει(μύνημα όρασης)το χρώμα του, το σχήμα του, το μέγεθος....ή καποιος συνδυασμός αυτών.
2.Ίσως είναι η αίσθηση του να κινείσαι καθιστός πάνω στη γη με ταχύτητες και δυνατότητες που εσύ επιλέγεις.Και μόνο που το φέρνεις στο μυαλό είναι ιδεαλιστικό.
3.Η δυνατότητα επιλογής του ανθρώπου για ένα ακριβό σπορ αυτοκίνητο, ωστέ να καλύπτει κάποιες εσωτερικές ανάγκες(να ξεχωρίζει,να κινείται γρήγορα κ.τ.λ...)
4.Η ιδιαιτερότητα του ανθρώπου να χρησιμοποιεί αντικείμενα που αποκαλύπτουν την εξέλιξη της τεχνολογίας.
5.Ίσως επειδή το αυτοκίνητο από τη μέρα δημιουργίας του, έγινε αγαπητό από το μεγαλύτερο μέρος του συνόλου,(πρώτυπο ευφυίας,αντικείμενο εξέλιξης,βοηθητικό μέσο....)άσχετα αν δε μπορούσαν να το αποκτήσουν οι πιο πολλοί, αποτελούσε και αποτελεί αντικείμενο θαυμασμού.

Εμένα προσωπικά όπως σου ανέφερα η αίσθηση του να κινείσαι καθιστός πάνω στη γη με δυνατότητα επιλογών με συγκινεί ιδιαίτερα και η αίσθηση της ταχύτητας με κάνει να νιώθω ξεχωριστά...
Ελπίζω να σου πρόσφερα κάποια χρήσιμη ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι μαρεσουν τα σπορ αυτοκινητα και η ταχυτητα.
Εχω ηδη σπορ αμαξι που το χω κυριολεκτικα λατρεψει, καμπριο που αγορασα μονη μου και το επομενο μου σε μερικα χρονια μια slk και δεν ακουω κουβεντα, θα την παρω.:P Ναι, θα μπορω να τη συντηρησω κλπκλπ αλλωστε ειμαι της αποψης πως πρωτα οι αναγκες μας κι επειτα το αμαξι. Υπαρχουν τυποι που κυκλοφορουν με καταχρεωμενα αμαξια, με δυο ευρω στην τσεπη. Αυτους τους κραζω. Εχω υπαρξει πολλα χρονια με σαραβαλακι σουπερ που μεβγαζε παντος καιρου ασπροπροσωπη αλλωστε.

Περα απο σπορ τα θελω μεγαλοπρεπη, με δερματακι, λιτα κι ωραια και με σχετικα μεγαλο εσωτερικο χωρο.
Σα δευτερη επιλογη θα ειχα ενα τζιπακι, ενα range rover ας πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κανεις ακομα αραγε την εργασια? Δε νομιζω:P
Παρολαυτα θα απαντησω για τη βαση ολων των ερωτησεων σου, τωρα που το ειδα.
Απο τη βαση πρεπει να ξεκινα κανεις.. μια εργασια.

Η αξια ενος αυτοκινητου δεν προερχεται απο το οτι εχει μηχανη και λειτουργει, ειναι πιο γρηγορο απο αλλα, ειναι πιο ομορφο απο αλλα, εχει ωραιο χρωμα, ειναι σπορ κοκ.
Η αξια του προερχεται απο τον κατασκευαστη του. Τελεια. Παυλα-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κάνω μια εργασία για τη Mustang του 2009 και θέλω να ερμεινεύσω το ιδεολογικό πλαίσιο μέσα στο οποίο εντάσσεται...

Ένα σημείο που μας "ξέφυγε" ... αλλά <<μαριάκι>> θα κάνει ήδη carriera σαν βιομηχανική σχεδιάστρια στην ...Aston Martin :D

Η Μustang, (και όχι ΤΟ) άλλωστε τα cars είναι θυληκού γένους, διότι ...γεννούν πάθη*** εντάσσεται μέσα στο ιδεολογικό πλαίσιο της κουλτούρας της χώρας (made in) που ανήκει! ;)

Αν και θεωρείται (σε σχέση με μια corvette) το σπορ του "φτωχού" Αμερικάνου, διαθέτει (σε αναλογία φυσικά) τα ίδια χαρακτηριστικά που....χαρακτηρίζουν τους υπερατλαντικούς large powers τύπους, που είπαν και αντίρρηση δεν δέχονται, ότι υποκατάστατο των κυβικών απλά δεν...υπάρχει (muscle car)! Και έτσι είναι....:)

Βέβαια, σχιστομάτηδες εξ Ανατολής, απάντησαν με "βόμβες τσέπης" πχ κάτι νταχάτσου με twin turbo σε 500 cc, που απέδιδαν 100hp (όχι Hewlett-Packard, HorsePower εννοώ) αλλά τους "έβλεπες" σε ένα φάσμα στροφών κινητήρα μεταξύ ....6001-6003 και αν!!!!
Είχες όμως να λες στην παρέα ότι το "εργαλείο" βγάζει 100 hp!!!!!!!!!!!!!!!!:P

Άλλοι λαοί άλλη φιλοσοφία! :whistle:

Οι Άγγλοι, φυσικά ακολουθούν τους ....κηδεμόνες τους, με επιπλέον την χλιδή και πολυτέλεια στα οχήματα τους, οι Ιταλοί δεν ακολούθησαν κανένα, άνοιγαν αυτοί τον δρόμο συν την φινέτσα αλλά και....αναξιοπιστία, και οι Γερμανοί έχουν βρεί την χρυσή τομή!

Αυτά πολύ γενικά και επιφυλλάσομαι να ποστάρω (αντιπροσωπευτικές) φωτογραφίες, δυστυχώς έχω καιρό να δω τον Λόρυ και ο Δεσμώτης είναι φαν της....αργοκίνησης! :tongue:

***Λήμμα, πάθος δηλαδή ανεξέλεγκτο συναίσθημα και όχι παθαίνω πχ το....μαρτύριο του Ταντάλου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η ταχυτητα ειναι απελευθερωτικη!!!εγω οταν γκαζωνω νιωθω σουπερ!!!! το μονο που φοβαμαι μη με μαζευουν απο κανενα χαντακι καμια μερα!!!!!
τα ξεχναω ολα!!!!μου φευγει ο θυμος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
η ταχυτητα ειναι απελευθερωτικη!!!εγω οταν γκαζωνω νιωθω σουπερ!!!! το μονο που φοβαμαι μη με μαζευουν απο κανενα χαντακι καμια μερα!!!!!
τα ξεχναω ολα!!!!μου φευγει ο θυμος!!!!

Και καλά το χαντάκι... Το θέμα είναι μην πάρεις και κανένα καημένο στο δρόμο και τον φυτέψεις πριν της ώρας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
ολα αυτα ειναι το μαστανγκ?:P μια φεραρι παει στο διαολο, αλλα το μαστανγκ (που δε στριβει) ?
seriouslah? χωρις ανεξαρτητη πισω αναρτηση?:P fo real?:P

Epote, να υποθέσω ότι εκτός του ότι έχεις δει Mustang, (μη μπερδεύεσαι, στην ταινία transformers έμοιαζε με ford αλλά ήταν... camaro) την έχεις οδηγήσει και σε ....δρόμο με στροφές; :P
Και δεν έτριβε η άτιμη, εξαντλώντας της τα όρια, ε :hmm: λες να ευθύνονται τα ημιελλειπτικά φύλλα σούστας στην πίσω ανάρτηση;;;:eek:

Ξέρεις κάτι ρε φίλε, η ημιμάθεια είναι ότι χειρότερο, ειδικά όταν συνοδεύεται από την βεβαιότητα της...γνώσης και την μεταδίδει κανείς σε άσχετους!;)
Γι αυτό πρόσεχε τι γράφεις σε κατηγορηματικό στυλ, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά κι ας είναι μεγάλα σε ηλικία (και θυμωμένα)
Αυτά, πρέπει να τα προφυλάξουμε από τον ίδιο τους τον εαυτό! (μέχρι να "μεγαλώσουν" και να πάψουν να λαϊκίζουν) :D

Kλικ------> https://www.youtube.com/watch?v=oZkx87P6-pM&feature=channel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.




Αν κάποια στιγμή μπορέσω - αποφασίσω, να αγοράσω ένα
super car, αυτό θα είναι σίγουρα ένα αμερικάνικο muscle car. ( σας συνιστώ να δείτε και τα τρία μέρη )

Διαχρονικά,
χωρίς πολλά ηλεκτρονικά καλούδια,
πρωτόγονη κτηνώδες δύναμη,
κίνηση στους πίσω τροχούς,
value for money.

Μάλιστα έχω κάνει και την επιλογή μου.!



- ελπίζω να βοήθησα στην εργασία σου.!




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αφού "αγαπάς" αυτό το αυτοκίνητο, μη το φέρεις στην Ελλάδα, είναι κρίμα και άδικο να του προσδώσεις το ρόλο να τρομάζει απλώς τους....ταξιτζήδες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top