Είναι δύσκολα τα γερμανικά;

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πάντα ήμουν περίεργη όσο αναφορά τα γερμανικά.Οι απόψεις διίστανται όσο αναφορά τη γλώσσα.Αλλοί φίλοι και γνωστοί μου λένε οτι είναι εύκολα και άλλοι οτι είναι αρκετά δύσκολα.Εσείς τι πιστεύετε; Τι ευκολίες έχουν και τι ιδιομορφίες; Δεν έχω κάνει γερμανικά ποτέ μιας και η προφορά μου ακούγεται λιγάκι παλούκι,αλλα.. τέσπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η γερμανικη γλωσσα ειναι εν μερει ευκολη. Ως προς την προφορα δεν εχει κατι ιδιαιτερο εκτος τα ö ü ä ß. Η δυσκολια στην αναγνωση ειναι οτι οι λεξεις ειναι πολυ μεγαλες. Ειναι απλη σχετικα γλωσσα αλλα πρεπει να την αγαπας για να την μαθεις σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω πιστευω ότι ειναι αρκετά δύσκολη κυρίως λογω γραμματικής.
Δεν ειναι οπως τα αγγλικά ευπλαστη γλώσσα, και πρέπει να σπαταλήσεις αρκετό χρόνο και κόπο για να την μαθεις.
Αλλα όταν την μαθεις νομίζω πως σου ανοιγονται αρκετοι δρόμοι μπροστά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγω πιστευω ότι ειναι αρκετά δύσκολη κυρίως λογω γραμματικής.
Δεν ειναι οπως τα αγγλικά ευπλαστη γλώσσα, και πρέπει να σπαταλήσεις αρκετό χρόνο και κόπο για να την μαθεις.
Αλλα όταν την μαθεις νομίζω πως σου ανοιγονται αρκετοι δρόμοι μπροστά σου

δεν βοηθαει καθολου και το γεγονος οτι οι λεξεις ειναι πολυ μεγαλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
δεν βοηθαει καθολου και το γεγονος οτι οι λεξεις ειναι πολυ μεγαλες...

πραγματικά υπαρχουν κάποιες λέξεις που πρέπει να στραμπουλίξεις την γλώσσα σου για να τις προφερεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
πραγματικά υπαρχουν κάποιες λέξεις που πρέπει να στραμπουλίξεις την γλώσσα σου για να τις προφερεις! :P

Possessivpronomen
Plusquamperfekt
eintausendeinhundert
eintausendzweihundert
χαχαχα τι μου θυμησες με τους αριθμους:P
Παντως ειναι πολυ ομορφη γλωσσα
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Possessivpronomen
Plusquamperfekt
eintausendeinhundert
eintausendzweihundert
χαχαχα τι μου θυμησες με τους αριθμους:P
Παντως ειναι πολυ ομορφη γλωσσα
;)

καλα αυτα ειναι πολυ ευκολα σε σχέση με κατι αλλα ;)
Sehenswürdigkeit για παράδειγμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Geschwindigkeit


:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Schädlingsbekämpfungsmittel

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Schädlingsbekämpfungsmittel

;)

axaxaxaxaxaxaxa οσο παει και μεγαλωνει βλεπω η λεξη που βρίσκουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δυσκολίες; Άπειρες!!! Πρώτα από όλα τα τρία άρθρα (τρία οριστικά άρθρα που διαφέρουν κατά πολύ, σχεδόν πάντα, από τα ελληνικά). Έπειτα οι αντιστροφές υποκειμένων, ο τονισμός και η ανάγνωση (στα γαλλικά -ευτυχώς- όλα τονίζονται στη λήγουσα), τα αποσπώμενα ρήματα, οι αμέτρητες προθέσεις που συντάσσονται με πτώσεις και οι πτώσεις που επηρεάζονται από το τι determinant προηγείται, τα τρία γένη στα επίθετα με τις συμφωνίες τους σε γένος, αριθμό και πτώση, οι τεράστιες λέξεις (ενώ θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν μια απλή σκέτη πρόθεση), η τρομερά πυκνή και πολλές φορές παράλογη σύνταξη (κάτι που θυμίζει αρχαία ελληνικά, όταν δηλαδή το ρήμα υπό μορφή απαρεμφάτου μπαίνει στο τέλος της πρότασης-- αλλά δεν ισχύει στις δευτερεύουσες προτάσεις όπου -δυστυχώς- συνάμα έχουμε και αντιστροφή υποκειμένου και αν υπάρχει σύνθετος χρόνος το βοηθητικό ρήμα μπαίνει στο τέλος της πρότασης, η αυστηρότητα των δομών, οι πολλές γερμανικές διάλεκτοι που καταστούν ακόμα και την ενδοεπικοινωνία μέσα στη Γερμανία δύσκολη (βλ. Βαυαρία..... ανάμεσα δηλαδή στους ίδιους τους Γερμανούς) και πολλά άλλα για τα οποία θα γράψω αργότερα όπως ο σχηματισμός του πληθυντικού, οι αλλαγές του ουσιαστικού στην πτώση (αυτή η γενική είναι χίλιες φορές πιο δύσκολη από την δοτική) όταν υπάρχει πριν αόριστο άρθρο ή επίθετο ή κτητικό επίθετο, η διπλή παθητική φωνή κ.α πολλά. Για μένα τα γερμανικά είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες, ίσως λιγότερο δύσκολη από τις ιδεογραφικές όπως τα κινέζικα και τα γιαπονέζικα, αλλά μ'αρέσουν όπως όλες οι γλώσσες και κάποτε, ακόμα και αν πάρει άλλα 5 χρόνια ελπίζω να τα μάθω καλά. Επίσης εκνευριστικά είναι τα κεφαλαία γράμματα στα ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πρώτα από όλα τα τρία άρθρα (τρία οριστικά άρθρα που διαφέρουν κατά πολύ, σχεδόν πάντα, από τα ελληνικά). Έπειτα οι αντιστροφές υποκειμένων, ο τονισμός και η ανάγνωση (στα γαλλικά -ευτυχώς- όλα τονίζονται στη λήγουσα), τα αποσπώμενα ρήματα, οι αμέτρητες προθέσεις που συντάσσονται με πτώσεις και οι πτώσεις που επηρεάζονται από το τι determinant προηγείται, τα τρία γένη στα επίθετα με τις συμφωνίες τους σε γένος, αριθμό και πτώση, οι τεράστιες λέξεις (ενώ θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν μια απλή σκέτη πρόθεση), η τρομερά πυκνή και πολλές φορές παράλογη σύνταξη (κάτι που θυμίζει αρχαία ελληνικά, όταν δηλαδή το ρήμα υπό μορφή απαρεμφάτου μπαίνει στο τέλος της πρότασης-- αλλά δεν ισχύει στις δευτερεύουσες προτάσεις όπου -δυστυχώς- συνάμα έχουμε και αντιστροφή υποκειμένου και αν υπάρχει σύνθετος χρόνος το βοηθητικό ρήμα μπαίνει στο τέλος της πρότασης, η αυστηρότητα των δομών, οι πολλές γερμανικές διάλεκτοι που καταστούν ακόμα και την ενδοεπικοινωνία μέσα στη Γερμανία δύσκολη (βλ. Βαυαρία..... ανάμεσα δηλαδή στους ίδιους τους Γερμανούς) και πολλά άλλα για τα οποία θα γράψω αργότερα όπως ο σχηματισμός του πληθυντικού, οι αλλαγές του ουσιαστικού στην πτώση (αυτή η γενική είναι χίλιες φορές πιο δύσκολη από την δοτική) όταν υπάρχει πριν αόριστο άρθρο ή επίθετο ή κτητικό επίθετο, η διπλή παθητική φωνή κ.α πολλά. Για μένα τα γερμανικά είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες, ίσως λιγότερο δύσκολη από τις ιδεογραφικές όπως τα κινέζικα και τα γιαπονέζικα, αλλά μ'αρέσουν όπως όλες οι γλώσσες και κάποτε, ακόμα και αν πάρει άλλα 5 χρόνια ελπίζω να τα μάθω καλά. Επίσης εκνευριστικά είναι τα κεφαλαία γράμματα στα ουσιαστικά.
Νομιζω γραφεις σε λαθος τοπικ... δεν κανουμε συγκρηση με τα γαλλικα δεν μας νοιαζει που δεν εχουν αρθρα κλπ...τα υπολοιπα δεκτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στις δυσκολίες των γερμανικών αναφέρομαι. Για γαλλικά γίνεται μόνο η αναφορά του τονισμού όλων των λέξεων στην λήγουσα. Ουδεμία άλλη σύγκριση. Όλες οι άλλες συγκρίσεις γίνονται με βάση τα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ενταξει νομίζω πως ειναι λίγο υπερβολικο το μήνυμα! :)
οκ ειναι δυσκολα τα γερμανικά, αλλα μαθαινονται!
Εγω μετά απο 4 μήνες μονο μαθηματων (στην Γερμανια βέβαια) ειμαι σε σχετικά καλο επιπεδο και πριν δεν ηξερα ουτε μιση λέξη! :)

Οσο για την συγκριση με τα γαλλικά, νομίζω πως η καθε γλώσσα εχει τις δικες της δυσκολιες.
Τα Γαλλικά ας πουμε εχουν τρομερα δυσκολη προφορά και δεν μπορεις να καταλαβεις πως γραφεται μια λεξη αν δεν την ξερεις.
και πολλα πολλα αλλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εδω μιλαμε και για τα θετικα και για τα αρνητικα των γερμανικων.... Εγω στο μηνυμα του ειδα μονο τα αρνητικα παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Πραγματικά βρομόγλωσσα είναι τα γερμανικά.
Δείτε εδώ:
https://courses.csusm.edu/grmn201mh/long words.htm

Λες και σε βρίζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πραγματικά βρομόγλωσσα είναι τα γερμανικά.
Δείτε εδώ:
https://courses.csusm.edu/grmn201mh/long words.htm

Λες και σε βρίζουν
:whistle::whistle::whistle: μαααλιστα... η γλωσσα ειναι μονο προφορα
xaxa τότε αυτή τι ειναι; :worry:
Magenschleimhautentzündungen

Arzneimittelausgabenbegrenzungsgesetz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
αχαχαχαχαχαχαα παντως ειναι πολυ όμορφη γλώσσα (οταν θα μαθεις να την μιλας και μετα) :)
Οι μεγαλες λεξεις ειναι συνθετες γι αυτο δεν ειναι τοσο περιπλωκες οσο φανταζουν σε καποιον που ξερει γερμανικά.
Αν ξερεις τις επιμερους λεξεις, τοτε τα πραγματα γινονται πιο απλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top