Σεληνιακή τηλεπάθεια

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Oρεξη που την έχεις...δεν θυμάμαι ακριβώς τι μετρήσεις έκαναν στο φυτό, αλλά και να τις έβρισκα είναι αδύνατο να έχω πρόσβαση στον εξοπλισμό.
Και στην τελική γιατί ρε συ να είναι αδύνατο να αισθάνεται πράγματα το φυτό? Ζωντανός οργανισμός είναι, κουνιέται, γιατί να μην νιώθει κιόλας?

Εξαρτάται τί εννοείς με το ''νιώθει''.Αν το βάλεις φωτιά,θα αντιδράσει,ή φυτά όπως τα εντομοβόρα έχουν την αίσθηση της κίνησης στα φύλλα τους.Απλά ελπίζω να μην εννοείς αίσθηση-σκέψη,γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο,και οι σχετικοί ερευνητές έχουν απομονωθεί από την πλειοψηφια της κοινότητας:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17368081?dopt=Abstract
https://www.docstoc.com/docs/108830565/Intelligent-Plants-or-Stupid-Studies
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Η σκέψη δεν είναι αίσθηση...Αυτό που είχα δει εγώ ήταν πως τα φυτά αισθάνονται παρουσίες στον χώρο που βρίσκονται. Πέρα από την αίσθηση για κάτι που συμβαίνει σε αυτά ή στο γενικό περιβάλλον (ζέστη-κρύο, μέρα-νύχτα, για τα οποία έχουν και συγκεκριμένες αντιδράσεις ανάλογα το είδος, π.χ. κλείνουν τα λουλούδια το βράδυ, στρέφονται προς τον ήλιο, κλπ) είχα δει πως "θυμούνται-αναγνωρίζουν" γεγονότα που συνέβησαν κοντά τους. Δηλαδή είχε γίνει ένας φόνος εκεί που ήταν το φυτό, το οποίο όταν αργότερα το έβαλαν στο ίδιο δωμάτιο με τον δολοφόνο, είχε μια διαφορετική αντίδραση από όταν το έβαζαν με άλλα άσχετα άτομα.
Ακούγεται πολύ τραβηγμένο, ναι, αλλά νομίζω θα μπορούσε να ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Η σκέψη δεν είναι αίσθηση...Αυτό που είχα δει εγώ ήταν πως τα φυτά αισθάνονται παρουσίες στον χώρο που βρίσκονται. Πέρα από την αίσθηση για κάτι που συμβαίνει σε αυτά ή στο γενικό περιβάλλον (ζέστη-κρύο, μέρα-νύχτα, για τα οποία έχουν και συγκεκριμένες αντιδράσεις ανάλογα το είδος, π.χ. κλείνουν τα λουλούδια το βράδυ, στρέφονται προς τον ήλιο, κλπ) είχα δει πως "θυμούνται-αναγνωρίζουν" γεγονότα που συνέβησαν κοντά τους. Δηλαδή είχε γίνει ένας φόνος εκεί που ήταν το φυτό, το οποίο όταν αργότερα το έβαλαν στο ίδιο δωμάτιο με τον δολοφόνο, είχε μια διαφορετική αντίδραση από όταν το έβαζαν με άλλα άσχετα άτομα.
Ακούγεται πολύ τραβηγμένο, ναι, αλλά νομίζω θα μπορούσε να ισχύει.

Διαφωνώ τελείως με αυτό που λες. Το μόνο που έχω ακουστά,είναι έρευνα νμζ της δεκαετίας του 30-40(δεν θυμάμαι καλά) στην οποία το φυτό βρισκόταν σε δωμάτιο με κάποιον ο οποίος προσπαθούσε να βλάψει το φυτό ''με τη σκέψη'',πχ το φανταζόταν να καίγεται,και αυτό εμφάνιζε απότομη αύξηση κυμάτων.Το θέμα είναι ότι τα μεθοδικά λάθη εκείνης της έρευνας είναι πια αναγνωρισμένα,αν θες μπορώ να σου στείλω την κριτική της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ακούγεται πολύ τραβηγμένο, ναι, αλλά νομίζω θα μπορούσε να ισχύει.

Εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω γιατι δεν θελεις η σε ενδιαφερει να το διαπιστωσεις μονη σου. Γιατι σου φτανει αυτο που ΑΛΛΟΙ σου ειπαν?

Γαλβανομετρο χρησημοποιησαν, ειναι αυτο που χρησημοποιουν στους πολυγραφους, μια συσκευη που μετραει μικρες μεταβολες στην ηλεκτρικη αντισταση ενος αντικειμενου. Ειναι σχετικα φτηνο, μπορω να σου φερω εγω αν θελεις.

Σε καθε περιπτωσι το πειραμα εχει γινει απο τους mythbusters, και φυσικα ηταν αρνητικο.

ΑΛΛΑ δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να εμπιστευθεις τους mythbusters. Αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις ειναι να δεις τις μεθοδολογιες που χρησημοποιηθηκαν ωστε να κρινεις αν ειναι σωστες η λαθος και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

Και στην τελική γιατί ρε συ να είναι αδύνατο να αισθάνεται πράγματα το φυτό? Ζωντανός οργανισμός είναι, κουνιέται, γιατί να μην νιώθει κιόλας?

Και ναι τα φυτα αντιδρουν σε εξωτερικα ερεθισματα, ζεστη, κρυο, φως κτλ, αλλα ειναι μηχανικες αντιδρασεις, ειναι σαν να λες οτι ο παγος αντιδρα στην θερμοτητα επειδη οταν ζεστενει ο καιρος λιωνει.

Καταλαβαινεις τη διαφορα αυτου με ενα νευρικο συστημα? Απλα επειδη τα φυτα ειναι ζωντανα τους δινουμε ανθρωπομορφικες ιδιωτητες. Ως εκ τουτου οταν κανει ζεστη το "καταλαβαινουν" και κλεινουν τα λουλουδια τους.

Δεν ειναι ετσι ομως, ειναι ανακλαστικες οι κινησεις τους και γινονται με την οσμοση (μεταφορα διαμεσω μεμβρανων) των υγρων του και τη συστολη/διαστολη που αυτο προκαλει. Οπως ο παγος οταν κανει ζεστη λιωνει, ετσι τα φυτα οταν εχει ηλιο ανοιγουν κτλ.

Το συναισθημα ειναι υποπρωιον πολυπλοκου νευρικου συστηματος με εσωτερικες αλληλεπιδρασεις και κεντρικη αναφορα (βλεπε εγγεφαλος). Αυτο που τα φυτα εχουν ειναι ενα φωτοευαισθητο κυταρο το οποιο συνδεεται με τα κυταρα των τριχιδιων που περιεχουν υγρα του φυτου.

Οπερ οταν οι χημικες ουσιες που υπαρχουν στο φωτοευαισθητο κυταρο λογο της ενεργειας της ακτινοβολιας του ηλιου αντιδρασουν, αυτη η αντιδραση θα παραγει καποιες αλλες χημικες ουσιες που θα αντιδρασουν με χημικες ουσιες στην επιφανια των κυταρων των τριχιδιων προκαλοντας μεταφορες υγρων.

Να υποθέσω ότι τα πειραματικά δεδομένα που ήδη υπάρχουν τα θεωρείς αναξιόπιστα, σαν τους καθηγητές Δανέζη και Θεοδοσίου.

πουντα?! Δειξε τα μου, θελω να δω αριθμους, μεθοδολογια!

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν θελεις να κανουμε το πειραμα, ειναι παρα πολυ απλο και ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ωραία τα λες κι εσύ, αλλά αμα τα λες στην άσχετη το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου πω "ναι, οκ, ίσως ισχύει αυτό που λες" γιατί δεν έχω ιδέα και απλά μου ακούγεται λογικό.
Δεν υπάρχει περίπτωση λοιπόν να έχουν τα φυτά ένα "πες-το-όπως-θες" που να αντιλαμβάνονται μια συγκεκριμένη παρουσία κοντά τους? Π.χ. την παρουσία ενός παράσιτου που τα πλησιάζει ή οτιδήποτε μπορεί να τα βοηθήσει/βλάψει? Και μέσα σε αυτά κάποιον που τα είχε βλάψει στο πρόσφατο παρελθόν? Δεν είναι πως το φυτό λέει "πω πω, έρχεται ο βλάκας πάλι, ας φυλαχτώ"...αλλά είναι τόσο απίθανο μέσα στο σετ της συτοσυντήρησης του να έχει την ιδιότητα να θυμάται τι το έβλαψε και τι του κάνει καλό για μελλοντική χρήση?
Και παρακαλώ μην ξαναπεί κανείς για συναισθήματα, σκέψη/νόηση και τέτοια για τα φυτά, παρουσιάζοντάς τα σαν δικά μου λόγια. Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Οταν χρησιμοποιώ λέξεις (όπως "αντιλαμβάνονται", "καταλαβαίνουν", κλπ) σε εισαγωγικά, τις εννοώ μεταφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ωραία τα λες κι εσύ, αλλά αμα τα λες στην άσχετη το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου πω "ναι, οκ, ίσως ισχύει αυτό που λες" γιατί δεν έχω ιδέα και απλά μου ακούγεται λογικό.
Δεν υπάρχει περίπτωση λοιπόν να έχουν τα φυτά ένα "πες-το-όπως-θες" που να αντιλαμβάνονται μια συγκεκριμένη παρουσία κοντά τους? Π.χ. την παρουσία ενός παράσιτου που τα πλησιάζει ή οτιδήποτε μπορεί να τα βοηθήσει/βλάψει? Και μέσα σε αυτά κάποιον που τα είχε βλάψει στο πρόσφατο παρελθόν? Δεν είναι πως το φυτό λέει "πω πω, έρχεται ο βλάκας πάλι, ας φυλαχτώ"...αλλά είναι τόσο απίθανο μέσα στο σετ της συτοσυντήρησης του να έχει την ιδιότητα να θυμάται τι το έβλαψε και τι του κάνει καλό για μελλοντική χρήση?
Και παρακαλώ μην ξαναπεί κανείς για συναισθήματα, σκέψη/νόηση και τέτοια για τα φυτά, παρουσιάζοντάς τα σαν δικά μου λόγια. Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Οταν χρησιμοποιώ λέξεις (όπως "αντιλαμβάνονται", "καταλαβαίνουν", κλπ) σε εισαγωγικά, τις εννοώ μεταφορικά.

Απλά και ξεκάθαρα, τα φυτά δεν έχουν τη δυνατότητα να αντιληφθούν την παρουσία ή απουσία κάποιου παράγοντα-οργανισμού στο περιβάλλον τους αν αυτός δεν επιδρά επί τόπου πάνω τους είτε εξ επαφής(εντομοβόρα φυτά) είτε επαγωγικά(σκιά κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωραία τα λες κι εσύ, αλλά αμα τα λες στην άσχετη το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου πω "ναι, οκ, ίσως ισχύει αυτό που λες" γιατί δεν έχω ιδέα και απλά μου ακούγεται λογικό.

Δεν μπορεις να ενημερωθεις μονη σου? Να σκεφτεις, να τα επεξεργαστεις και να καταληξεις στο πιο λογικο συμπερασμα?

Πως μπορει ενα φυτο να θυμαται? Η μνημη ειναι ενα εξαιρετικα πολυπλοκο φαινομενο που χρειαζεται συνθετες νευρωνικες δομες ΚΑΙ κεντρικο νευρικο συστημα για να υπαρξει. Χρειαζεται επισις συνδεση εξωτερικων αισθητιριων με αυτο το κεντρικο νευρικο συστημα.

Τα φυτα οπως σου ειπα ειναι πιο κοντα σε ενα μηχανικο συστημα, στο οποιο ενα εξωτερικο ερεθισμα προκαλει μια ανακλαστικη προσαρμογη σε αυτο.

Αλλα μην δεχεσαι τα λογια μου σαν σοφια, μπορεις και απο μονη σου να διαβασεις, υπαρχει πολυ μεγαλος ογκος πληροφοριων γιααυτο το θεμα σε βιβλια και το ιντερνετ. Το να τα ξεδιαληνεις θα σου παρει 20 λεπτα το πολυ και θα μαθεις πολλα και ενδιαφερονται πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θα παρουμε 6-7 φυτα θα τα συνδεσουμε με ενα γαλβανομετρο η οτιδηποτε αλλο θεωρεις καλυτερο και μετρα οτιδηποτε θελεις να μετρησει. θα κοψω εγω κανα δυο φυλα και θα δουμε τι αποκριση θα υπαρχει, επισις θα κοψεις καιε συ και θα δουμε τι αποκριση θα υπαρχει. Μετα απλα θα μπουμε στο δωματιο και θα δουμε τι αποκριση θα υπαρχει και αν μας θυμαται.
δεν έχουν επινοηθεί όλα τα πειράματα, όχι μόνο της μέγιστης αποτελεσματικότητα κι ορθότητας
αλλά ούτε καν μιας ελάχιστης υπολογιστικής ικανότητας.
αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν καθαγιάζει τους υπάρχοντες τρόπους μέτρησης
πολύ απλά γιατί στο πείραμα περί απόκρισης δεν ξέρεις τι πρέπει να μετρήσεις,
ή για πόσο.

πχ ακούει μουσική το φυτό.
υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί συσχετισμοί
και τόσα πράγματα που δεν είναι δυνατόν να συνυπολογίσεις
όπως για παράδειγμα το αν την ώρα που παίζει μουσική
το χώμα είναι ποτισμένο,
αν το ποσοστό υγρασίας στο χώρο είναι πάνω ή κάτω από τα επιτρεπτά
για το συγκεκριμένο είδος, ποικιλία ηλικία φυτού,
τι μετρώ? μίσχο? φύλλωμα? χρώμα? τι διαδικασία ακολουθώ?
αποξηραίνω? κλαδεύω? ποτίζω? παρατηρώ τις τρίχες των γηραιότερων βλαστών?
του κάνω μασάζ στο ρύγχος της βάσης?
το πιπιλάω μέχρι να γίνει ροζ?
(χώρια που πρέπει να μπεις στο τριπάκι να κάνεις αναλογίες του τύπου
με τι ακούει το φυτό, ποιο είναι το οργανικό ανάλογο ακοής στα φυτά?)

πετάς ένα γαλβανόμετρο και το λες πείραμα?
κι ό,τι δε γαλβανίζεται τον πούλο?
μήπως να μετρήσεις και τη διάμετρο της τριγλώχινας βαλβίδας μου με γαλβανόμετρο?
φάση αφασία.

Απλά ελπίζω να μην εννοείς αίσθηση-σκέψη,γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο

ήσουν φυτό και το ξέρεις αυτό? :hmm::redface:

Σε καθε περιπτωσι το πειραμα εχει γινει απο τους mythbusters, και φυσικα ηταν αρνητικο.
επίκληση σε αυθέντη? :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

κι άμα κάνουν οι brainiacs το ίδιο και δείξει τα ακριβώς αντίθετα?
ποιος έχει δίκιο?

κλείνουμε την τηλεόραση, πετάμε την δράκαινα στα σκουπίδια και πάμε στο mall.
σωστά?

Δεν ειναι ετσι ομως, ειναι ανακλαστικες οι κινησεις τους και γινονται με την οσμοση (μεταφορα διαμεσω μεμβρανων) των υγρων του και τη συστολη/διαστολη που αυτο προκαλει. Οπως ο παγος οταν κανει ζεστη λιωνει, ετσι τα φυτα οταν εχει ηλιο ανοιγουν κτλ.
[...]

αν θες να τα εξηγείς όλα μεθοδολογικά και με επιστημονικοφανή τρόπο
δε θα πει ότι πίσω από αυτό δεν υπάρχουν σκέψεις αισθήματα ή οτιδήποτε άλλο.

όσο για το άνοιγμα των σεπάλων με το πρώτο ηλιακό φως ,[ή η εξατμισοδιαπνοή από τα στομάτια
(που αφορά ακόμα και την καράφλα σου)] είναι μηχανισμός που επιδέχεται πολλών ερμηνειών.
Κανείς δεν ξέρει πως ακριβώς γίνεται και τι τον πυροδοτεί, μόνο εικασίες.
Και εικασίες που αλλάζουν αναλόγως αν μιλάμε για CAM φυτά, C4 φυτά κλπ.

Πως μπορει ενα φυτο να θυμαται?
εδώ ίσα που φαίνεται αχνά το φως της μνήμης του κόσμου.
μπορεί ενδεχομένως να θυμάται όταν κάνει ο,τι μπορεί
να σου προσφέρει λίγο από όσο κόπιασες για κείνο....
αυτό ως πράξη.

Τώρα απουσία εγκεφάλου, πιθανότατα με τα ριζικά τριχίδα αλλά όχι μόνο.

σε κυτταρικό επίπεδο, τα φυτά έχουν ό,τι κι εσύ εκτός από κεντροσωμάτια,
αλλά έχουν χλωροπλάστες που εσύ δεν έχεις.

για αυτό σε μια αέναη βόλτα στην έρημο εσύ πεθαίνεις, κι αυτά κάνουν πάρτυ.
μίλα μου για μνήμη.

Η μνημη ειναι ενα εξαιρετικα πολυπλοκο φαινομενο που χρειαζεται συνθετες νευρωνικες δομες ΚΑΙ κεντρικο νευρικο συστημα για να υπαρξει. Χρειαζεται επισις συνδεση εξωτερικων αισθητιριων με αυτο το κεντρικο νευρικο συστημα.
αυτό πες το στο πισί σου που κράτησε στη μνήμη του ό,τι ήθελες ΕΣΥ να κρατήσει, brah. :redface:

οταν οι χημικες ουσιες που υπαρχουν στο φωτοευαισθητο κυταρο λογο της ενεργειας της ακτινοβολιας του ηλιου αντιδρασουν, αυτη η αντιδραση θα παραγει καποιες αλλες χημικες ουσιες που θα αντιδρασουν με χημικες ουσιες στην επιφανια των κυταρων των τριχιδιων προκαλοντας μεταφορες υγρων.
στο αμήχανο σώμα κρύβονται οι χυμοί της στεγνής πραγματικότητας.


Τα φυτα οπως σου ειπα ειναι πιο κοντα σε ενα μηχανικο συστημα, στο οποιο ενα εξωτερικο ερεθισμα προκαλει μια ανακλαστικη προσαρμογη σε αυτο.
έκανες και μοντελοποίηση των φυτών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θες να σχεδιασεις εσυ ενα πειραμα?

Γιατι προς το παρων εχουμε δυο "στρατοπεδα" αν θελεις.

Το ενα λεει οτι τα φυτα δεν εχουν μνημη, εχει κανει πειραματα με εμφανη τη μεθοδολογια και τα αποτελεσματα του πειραματος ηταν αρνητικα (προσεξε οταν ειπα mythbusters δεν αναφερομουν στις γνωσεις και τις ικανοτητες τους, αλλα σε ενα πειραμα το οποιο μπορεις να το επαναλαβεις μονος σου και να δεις τα αποτελεσματα ο ιδιος - μπορει να ειναι λαθος, εγω δεν μπορω να δω καποιο λαθος αλλα by all means αν μπορεις να το βρεις θα με βοηθησεις)

Το αλλο λεει οτι τα φυτα εχουν μνημη αλλα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχειο και κανενα τροπο να το δειξει αυτο.

Αν μπορεις να το κανουμε αυτο το πραγμα (χωρις πλακα μην σε νοιαζουν τα λεφτα, τα βαζω εγω) εγω ειληκρινα θελω να το δω και πραγματικα αν μπορουμε να δειξουμε οτι τα φυτα εχουν μνημη θα εχουμε κανει μια απο τις μεγαλυτερες ανακαλυψεις στην ιστορια της επιστημης. Im all up for that, και αδερφε δικο σου το ονομα, μου αρκει να ξερω οτι βοηθησα δεν θελω ουτε τη φημη ουτε τιποτα.

Αν ΔΕΝ μπορεις να το κανεις αυτο, τοτε επετρεψε μου να θεωρω τα οσα λες μπουρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το αλλο λεει οτι τα φυτα εχουν μνημη αλλα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχειο και κανενα τροπο να το δειξει αυτο.
η γλυκοπατάτα είναι ένα φυτό από ό,τι φαίνεται πολύ γούτσουγούτσου
και νοιάζεται για τα γειτονάκια του. :redface:
Εκκρίνει κάποιες χημικές ουσίες που ευνοούν την αύξηση σε φυτά που είναι κοντά της.
(allelopathy) (τις εκκρίνει μόνο σε συγκεκριμένη απόσταση φύτευσης, πράγμα που γεννά
το ερώτημα πόσο κοντά να φυτεύσεις ένα φυτό σε μια γλυκοπατάτα για να μην το τρελάνει
στα ορμονικά "γλυκόλογα"? :redface:)

δεν ισχύει το ίδιο πχ στα εσπεριδοειδή που μάλιστα χρησιμοποιούνται και σαν φυσικοί ωριμαντές,
όταν μεταφέρονται μαζί με άγουρες μπανάνες (κι όχι μόνο) καθώς εκκρίνουν αιθυλένιο που είναι
ευρέως γνωστή σαν ουσία ωρίμανσης, όμως σε αυτή την περίπτωση συμβαίνει πάντα
(καυλιάρικα πορτοκάλια)

επίσης:

The Persistence Of Memory: A Polish study showed plants send electrochemical signals in a way that can be likened to an animal nervous system. This image shows chemical reactions in leaves that were not exposed to light; they are reacting to a chemical signal from a leaf that was exposed. via BBC


University of Western Australia biologist Monica Gagliano found that corn plants could emit and respond to sound. Gagliano noticed that the roots of corn plants made clicking noises at around 220 Hz. She and her collaborators then grew corn suspended in water and played an artificially generated, continuous noise at 220 Hz. The roots responded to the noise by leaning towards the source of the sound.

αυτά από ένα ψάξιμο των 6-7 λεπτών.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

κάποτε είχα μια ωραία κουβέντα με έναν καθηγητή μου,
αναρωτόμενος με ποιον τρόπο τα φυτά μπορούν να παράγουν
από μόνα τους τοξίνες αποτρέποντας το ενδεχόμενο να φαγωθούν,
όταν δεν έχουν καμιά νοημοσύνη όπως την ορίζουμε.
μετά σκέφθηκα τη σολανίνη στην πατάτα. :hmm:
βέβαια σε εκείνο το σημείο μου έκανε μια κρίσιμη ερώτηση,
αν δηλ άρχισα να υποθέτω ότι η εξέλιξη είναι μια ευφυής απόφαση
του ίδιου του οργανισμού ή της κοινωνίας που αναπτύσσεται?
ενδιαφέρουσα συζήτηση.


βασικά, τα στρατόπεδα θα έλεγα ότι είναι δύο:

το ένα που λέει ότι η φυσική επιλογή δεν απαιτεί ευφυία για να επιλέξει,
αλλά απλώς χρόνο και γενιές.

η άλλη που λέει πως οτιδήποτε είναι προϊόν μιας ατομικής επιλογής
για όλα τα είδη στον κόσμο και στο τέλος επέρχεται μια εξισσοροπιστική
δύναμη που τη λέμε φύση, κάτι σαν καμβάς που δείχνει ότι όλες οι επιλογές
τείνουν προς την βελτιστοποίηση των ειδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
ήσουν φυτό και το ξέρεις αυτό? :hmm::redface:


Δεν υπάρχει καμία απόδειξη για το αντίθετο.Γενικώς για όλο τον τομέα ''νευροβιολογία φυτών'' επικρατεί μία γενική δικαιολογημένη απαξίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ποπο ρε ανθρωπε του θεου εισαι γραφικος. Τεσπα, μου φαινεται περιεργο που θυμωνεις τοσο πολυ, εχεις αναρωτηθει γιατι? Συγκεκριμενα τι αισθανεσαι?

στο πρωτο λινκ που δινεις απο το popular science λεει συγκεκριμενα:

"It's not memory as we know it, but a prolonged change in plant internal systems that causes effects later."

οσον αφορα το δευτερο, δεν βλεπω πως αυτο μπορει να κανει ενα φυτο να αντιλιφθει οτι καποιος θα το βλαψει, γενικος παντως ειναι ευκολο να δειξεις οτι τα φυτα που εκτιθενται σε ηχους μεγαλωνουν πιο γρηγορα, αν και ειναι δυσκολο να ξερεις ποσο αυτος που φροντιζει το φυτο αλαζει τις μεθοδους τους αναλογα τον ηχο που υπαρχει γυρω γυρω.

Επισις δεν υπαρχει τιποτα παραφυσικο σε αυτο.

Επαναλαμβανω γιατι δεν σχεδιαζεις μια μελετη απλη να τη κανουμε να ξεμπερδευουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Επαναλαμβανω γιατι δεν σχεδιαζεις μια μελετη απλη να τη κανουμε να ξεμπερδευουμε?

Εγώ μέσα είμαι, ειδικά αν όπως λέει ο epote καλύπτει το κόστος. :rolleyes:

Για αρχή, προτείνω να επαληθεύσουμε ή να καταρρίψουμε τους ισχυρισμούς του Bose.

Χρειαζόμαστε ένα "υπερμικροσκόπιο Bose" (crescograph) για να δούμε αν κάθε φυτό και κάθε όργανο του φυτού εμφανίζει μια ξεχωριστή αντίδραση σε κάθε μηχανικό ερεθισμό και πραγματοποιεί φυσιολογικές εναλλαγές, παρόμοιες με αυτές που εμφανίζουν οι ζωικοί ιστοί.

Εν συνεχεία, χρειαζόμαστε έναν "αντηχητικό παλμογράφο" που καταγράφει την ταχύτητα μετάδοσης του παλμικού ερεθισμού και έναν "σπινθηροπαλμογράφο" για την καταγραφή των παλμικών δονήσεων του φυτού "τηλέγραφος" (desmodium motorium), ώστε να διερευνήσουμε την ομοιότητα ανάμεσα στους παλμούς του φυτού και σ’ εκείνους της καρδιάς των ζώων. :)

Μετά να πάρουμε μια μιμόζα, να της ρίξουμε αρνητικό ηλεκτρικό φορτίο και να της ξεκολλήσουμε τα φύλλα. :shifty:

Προτείνω να κάνουμε επίσης και το πείραμα της υπερμεγένθυνσης του λάχανου, όπως το κατέγραψε ο λογοτέχνης Μπέρναρντ Σω, μεγεθυμένο εκατοντάδες φορές στην οθόνη, να αντιδρά δυναμικά στον πόνο και τελικά να πεθαίνει όταν ραντίστηκε με ζεματιστό νερό. :(

Ένα συνοπτικό εικονογραφημένο οδηγό βρήκα εδώ. :angelnot: Για παραπάνω ιδέες διαβάζουμε και το ανάλογο κείμενο.

Τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει η αυθεντία του ΣΚΕ! :hug: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η τηλεπάθεια υπάρχει, τι λέμε τώρα. 'Αγγελος Τανάγρας, μορφή της Παραψυχολογίας με σειρά πραγματικών επιτυχημένων πειραμάτων που χρησιμοποιούσαν διάμεσα για εξιχνίαση φόνων. Ξεκολήστε λίγο από την καθηγητική σας επιστημοσύνη όλοι οι μεγάλοι καθηγητάδεςτων θετικών επιστημών. Σαν το παπαδαριό τσινάτε άμα σας θίξουν τα δόγματά σας. Δεν κινδυνεύει ο θρόνος σας, μην ανησυχείτε, εμείς οι αλαφροίσκιωτοι καθόμαστε σε ταπεινά καρεκλάκια. Τώρα για σεληνιακή δεν ξέρω, πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το θέμα, είναι γνωστό από χρόνια (εφημερίδες, περιοδικά), ότι στην πρώην Σοβιετική Ένωση, έκαναν εντατικά πειράματα τηλεπάθειας, μόνο αυτό ξέρω και έχω διαβάσει, αλλά αυτό ακούγεται χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
"το να δεχτούμε ότι ένα δέντρο είναι απλώς ένα δέντρο, παραείναι αισιόδοξο" - Θεόδωρος Σκαφιδάς​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freepepsi

Νεοφερμένος

Η Ουρανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
....
αν θες να τα εξηγείς όλα μεθοδολογικά και με επιστημονικοφανή τρόπο
δε θα πει ότι πίσω από αυτό δεν υπάρχουν σκέψεις αισθήματα ή οτιδήποτε άλλο...
απο την αλλη...ο πολυ φρουδισμος βλαπτει καποιες φορες,pal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top