Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[FONT=&quot]Μάξιμε, στέκομαι στο γιατί το θεωρώ θεμελιώδες, όχι σφάλμα, καθώς δεν επιθυμώ πόσο μάλλον να δικαιούμαι να σε κρίνω, αλλά ένα σημείο που χρειάζεται περισσότερη ανάλυση.[/FONT]
Αρχικά, κρίνω σκόπιμο να σου εξηγήσω, σχετικά με το πώς εκλαμβάνω το «μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε». Αναφέρεται σε αυτούς που στόχο στην ζωή τους, έχουν την καλυτέρευση την υπόστασης τους. Αρα, σε κάθε τι που κάνουν, επενεργεί ο αυτοέλεγχος. Και η λανθασμένη κρίση αποτελεί μια όχι ευχάριστη κατάσταση γι’αυτόν που κρίνει. Αυτός που δέχεται την κρίση, δέχεται παράλληλα και μια πληροφορία. Ανάλογα με τον βαθμό αυτοέλεγχου που κάνει, είναι και τα αποτελέσματα της κρίσης. Θετικά ή αρνητικά.

Πάμε ποιο κάτω στο επίμαχο σημείο. Υπογράμμισα αυτά που είπα, για να έχουμε όλο το νόημα.

Πριν έρθει η ώρα και βρεθείς αντιμέτωπη με το παιδί σου, σκέψου τι θέλεις για το παιδί σου. Να γνωρίζει αυτά που εσύ δεν έμαθες; Να είναι ικανό να αντιλαμβάνεται τον κόσμο, δίχως καταλυτικές απορίες; Η να βρίσκεται στο έλεος του κάθε τυχάρπαστου.
[FONT=&quot] Ένα παιδί δεν χρειάζεται να γαλουχηθεί με τα δόγματα μιας θρησκείας αν είναι να λάβει τις θεμελιώδεις ηθικές αρχές που είναι έξω και υπεράνω όλων των γνωστών, θεσμοποιημένων και επέτρεψε μου εν πολλοίς παρηκμασμένων θρησκειών. [/FONT]
Θα ξεκινήσω από το να σου επιτρέψω ή όχι.
Με ποιον τρόπο νομίζεις ότι εγώ θα μπορούσα να σου επιτρέψω ή όχι να πεις την γνώμη σου;
Αν διαβάσεις για κάποιον Αγιο τον βίο του και μου επαναλάβεις την ίδια τοποθέτηση που λες (παρηκμασμένων θρησκειών), τότε και πάλι δεν θα σου πω κάτι.

Ως επίμαχο σημείο, θεωρώ ότι είναι : 1. Να γνωρίζει αυτά που εσύ δεν έμαθες;
Αν είχε μάθει, θα μιλούσε ως γνωρίζουσα. 2. Να είναι ικανό να αντιλαμβάνεται τον κόσμο, δίχως καταλυτικές απορίες;
Κατά πόσο πιστεύεις ότι αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο; Τι μας ωφελεί; Τι μας βλάπτει; Και μιλάω, σχετικά με τις θρησκείες καθαρά. Αλλά και κάθε ανθρωποκεντρική κίνηση, όπως γιόγκα κ.λ.π.
Αν πιστεύεις στα ζώδια, τότε σκέψου την ανάγκη που καλύπτει σε εσένα το ζώδιο σου. Πάντως εμένα ο γραμματέας είχε γράψει διαφορετική ηλικία από αυτή που γεννήθηκα. Πράγμα που παλιά γινότανε κατά κόρον.


[FONT=&quot]Ένα παιδί χρειάζεται να ξέρει ότι δεν προκαλούμε πόνο, σε ο,τιδήποτε ζωντανό γύρω μας, ότι σεβόμαστε το σπίτι που μας φιλοξενεί και στο οποίο οφείλουμε τη συνέχιση της ύπαρξης μας, τη γη δηλαδή, ότι δεν βλάπτουμε υλικά ή ηθικά τους γύρω μας, αλλά τους βοηθάμε στο μέτρο των δυνατοτήτων μας,

και κυρίως ότι

αυτά είναι αρχές που δεν ανήκουν σε καμμιά θρησκεία, που δεν χρειάζεται να πιστεύεις σε κανένα δόγμα για να τις εφαρμόζεις και να είσαι ένας καλός άνθρωπος.

Από κει και πέρα, αν έχουν διδαχθεί αυτά τα βασικά πράγματα, κανείς δεν θα μπορέσει να τα παρασύρει σε "αλήθειες" και "σωτηρίες" παρά μόνο αν τα ίδια αφεθούν να παρασυρθούν... [/FONT]
Ένα παιδί, πρίν από όλα, πρέπει να αναπτύξει προσωπικότητα.
Να αναπτύξει κρίση. Να μη δέχεται εύκολα ότι του πλασάρουν ως αλήθεια. Και σήμερα όλοι μας έχουμε ένα μεγάλο θέμα που το ονομάζουν κρίση. Σε εμάς το ονόμασαν κρίση.

Μιλώντας όμως στο Χάρβαρντ, λένε την αλήθεια. REDESIGNING = ΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ…

Διδασκόμενο το παιδί σου τα βασικά πράγματα, δεν θα καταφέρει ποτέ να φτάσει την αλήθεια.

Η πραγματικότητα απαιτεί από το παιδί σου και από τα παιδιά όλων μας, μόνο ένα. Σωστή διάκριση των πραγμάτων – θρησκειών - …-…-…!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μάξιμε έχεις παιδιά? Αν έχεις, πως τους μιλησες για αυτό το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάξιμε έχεις παιδιά? Αν έχεις, πως τους μιλησες για αυτό το θέμα?
Ο Μάξιμος και η αναξιότητα του, δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αυτό, πίστεψε με το γνωρίζω καλά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ο λόγος που ρώτησα ήταν γιατί ήθελα να δω αν στ αλήθεια εφαρμόζονται πρακτικά ολα αυτά.
Ούτε ανάξιο σε θεωρώ, ούτε κατι άλλο.
Άλλωστε κρίνω μόνο όποιον γνωρίζω πάρα πολύ καλά.

Για καλό ρώτησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο λόγος που ρώτησα ήταν γιατί ήθελα να δω αν στ αλήθεια εφαρμόζονται πρακτικά ολα αυτά.
Ούτε ανάξιο σε θεωρώ, ούτε κατι άλλο.
Άλλωστε κρίνω μόνο όποιον γνωρίζω πάρα πολύ καλά.

Για καλό ρώτησα. :)
Ναι! Πρακτικά εφαρμόζονται. Εξαρτάται από την δική σου θέση πάνω στο θέμα.

Κάθε θαύμα για δυο τρεις μέρες, έχω ακούσει πως λένε στο Αγιο Ορος.
Και μόνο αν δούμε θαύμα, μόνο τότε συντελείται το ουσιαστικό για εμάς θαύμα.

Υ.Γ. εγώ με θεωρώ αναξιότατο, γιατι για να σου πω περισσότερα, θα πρέπει πριν από την γραφή μου να γνωρίζω. Και εννοώ «βιωματικά να γνωρίζω». Πώς να τολμήσω να σου πω ότι μπορείς να κάνεις θαύμα; Πώς να σου μιλήσω για την επίσκεψη του Αγίου Πνεύματος;
Αυτά τα γράφω για να δεις την διάκριση που υπάρχει, ανάμεσα σε αυτό που αποκαλώ ανάξιος και σε αυτό που δίδω στην έννοια του «άξιος».
Αν ψάξεις στο διαδίκτυο, θα βρεις για τον "Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή". Διάβασε λίγα... αν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
τρολολολο πιασαμε και κατι απο Μαρξ? :look:


οταν του μαθεις μονο μια ''θρησκεια'' και αποκλεισεις ολες τις αλλες τι κανεις? :hmm:


οσο για το τελευταιο




ετσι ακριβως παει

πολυ απλα δεν αποκλειεις τις αλλες θρησκειες!!απλα του διδασκεις αυτα που εσυ γνωριζεις και ξερεις!!Και ειναι σιγουρο οτι αν τα διδαξεις με τον σωστο τροπο θα τα ενστερνιστει και το παιδι!!και εγω ειμαι Χριστιανη Ορθοδοξη ομως γνωριζω για αλλες θρησκειες και τις σεβομαι απολυτα,οσο και αν δεν συμφωνω σε πολλα μαζι τους!ο Χριστιανισμος δεν κρυβει καμια απολυτως μισαλλοδοξια,οσο και αν το νομιζουν καποια ατομα...αν ηταν ετσι τα θαυματα θα γινονταν μονο σε Χριστιανους Ορθοδοξους..ομως,συμφωνα με τη θρησκεια μας εχουν γινει και σε αθεους οπως και σε πιστους αλλων θρησκειων(που επειτα εγιναν Χριστιανοι)!τωρα το αν πιστευεις σε θαυματα η οχι ειναι αλλη υποθεση!

και σχετικα με αυτο που λες οτι 'ετσι παει' δεν εχω να πω κατι γιατι ειναι αυτονοητο οτι κανενας συνειδητοποιημενος γονιος δεν αφηνει το παιδι του ξεφραγο αμπελι και δεν του διδασκει βασικες αρχες και αξιες!!αυτο ισχυει και περα απο τα ορια της πιστης και της θρησκειας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
πολυ απλα δεν αποκλειεις τις αλλες θρησκειες!!απλα του διδασκεις αυτα που εσυ γνωριζεις και ξερεις!!Και ειναι σιγουρο οτι αν τα διδαξεις με τον σωστο τροπο θα τα ενστερνιστει και το παιδι!!και εγω ειμαι Χριστιανη Ορθοδοξη ομως γνωριζω για αλλες θρησκειες και τις σεβομαι απολυτα,οσο και αν δεν συμφωνω σε πολλα μαζι τους!ο Χριστιανισμος δεν κρυβει καμια απολυτως μισαλλοδοξια,οσο και αν το νομιζουν καποια ατομα...αν ηταν ετσι τα θαυματα θα γινονταν μονο σε Χριστιανους Ορθοδοξους..ομως,συμφωνα με τη θρησκεια μας εχουν γινει και σε αθεους οπως και σε πιστους αλλων θρησκειων(που επειτα εγιναν Χριστιανοι)!τωρα το αν πιστευεις σε θαυματα η οχι ειναι αλλη υποθεση!

και σχετικα με αυτο που λες οτι 'ετσι παει' δεν εχω να πω κατι γιατι ειναι αυτονοητο οτι κανενας συνειδητοποιημενος γονιος δεν αφηνει το παιδι του ξεφραγο αμπελι και δεν του διδασκει βασικες αρχες και αξιες!!αυτο ισχυει και περα απο τα ορια της πιστης και της θρησκειας!!

Ι μπεγκ γιουρ πάρδον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Το παιδί μου θα επιλέξει μόνο του τις θρησκευτικές και πολιτικές του πεποιθήσεις, μεγαλώνοντας.
Αρκεί μη μου βγει χρυσαυγίτης :)

(οφ τόπικ) Παλιά οι γονείς φοβόντουσαν μην τους βγει το παιδί γκέυ, τώρα μην τους βγει χρυσαυγίτης. Να το πω πρόοδο ή κάποια τραγική ειρωνεία;:/:

(ον τόπικ) Θα του μιλήσω για τη θρησκεία μόνο κατόπιν αίτησής του. Θα πω οτι υπάρχουν οι τάδε θρησκείες ανά τον κόσμο, οτι η κάθε μια πιστεύει σε κάποιον - κάτι και είναι αυστηρά προσωπικό δεδομένο και απόφασή του να επιλέξει σε ποια θρησκεία θα πιστέψει και αν θα πιστέψει σε κάποια. Θα τον συμβουλεύσω επίσης να μην αφήσει κανέναν να τον επηρεάσει στην απόφασή του ούτε να τον κοροϊδέψει για την απόφασή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θα του έκανα μια αναφορά στις γνωστές Θρησκείες ανά τον κόσμο, αλλά αυτό που θα προσπαθήσω να του μάθω είναι να είναι ανεξάρτητο και να παίρνει τη ζωή στα χέρια του. Να εμπιστεύεται τον εαυτό του και να μην αφήνεται στη ''μοίρα'' του με προσευχές και τάματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
δεν υπαρχει θεος. μονο εξελιξη. ολοι εχουμε κεντρο θρησκειας στον εγκεφαλο μας που διμηουργειθηκε οταν ειμασταν χομο χαμπιλις. το κεντρο αυτο διμηουργηθηκε απο την φυση γιατι καποια στιγμη μπορουσαμε να προβλεπουμε το μελλον. να εχουμε και αναμνησεις.μπορουσαμα να προβλεψουμε οτι θα πεθανουμε. εκει χρειαστηκε να μας δωση η φυση αυτο το κεντρο για να παλευουμε για εναν ανωτερο σκοπο εκτος απο την επιβιωση. ολοι οι πολυ επιτυχημενοι ανθρωποι δεν ειναι τυχαιο οτι δεν πιστεουν σε θεους και ματζουνια. για περισσοτερες πληροφοριες στο βιβλιο του νομπελιστα richard dawkins "η περι θεου αυταπατη" ολα μπορει να τα κανει ο ανθρωπος οταν ειναι ηγετης και εχει δυνατη ομαδα διπλα του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.................
(ον τόπικ) Θα του μιλήσω για τη θρησκεία μόνο κατόπιν αίτησής του. .........

Και αν ξεχάσει να την πρωτοκολήσει; :hmm:

Για να σοβαρευτούμε και λίγο.
Απέναντι σε αιρέσεις και ομάδες που πουλάνε και προσεγγίζουν ανυποψίαστα παιδιά, τι είσαι σε θέση να πεις στο παιδί σου;

Και πόσα γνωρίζεις για τις φανερές ομάδες που προσηλυτίζουν-(μυούν) τους μεγάλους, κάνοντας τους να νομίζουν ότι είναι ισχυροί; Και μη ξεχάσω σε αυτό το σημείο να προσθέσω γι’ αυτούς τους μεγάλους, ότι παίρνουν και τα παιδιά τους σε συγκεντρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
το μονο που εχω να πω ειναι οτι με εκπλησσει οτι ορισμενοι μιλουν για μισαλλοδοξια στον Χριστιανισμο(κατι που δεν ισχυει!) τη στιγμη που οι ιδιοι ειναι τελειως προκατειλημμενοι απεναντι στην πιστη και στη θρησκεια και αντιμετωπιζουν καθε πιστο σαν ηλιθιο και ανθρωπο που πλαναται!
καποιος ανεφερε πιο πανω οτι δεν ειναι τυχαιο που οι πετυχημενοι ανθρωποι δεν πιστευουν...ειναι λαθος γιατι υπαρχουν παρα πολλοι απο αυτους με δυνατη πιστη..αν το ψαξετε θα δειτε πως οι πιο γνωστοι επιστημονες που εχουν μεινει στην ιστορια πιστευαν στο Θεο...σε καμια περιπτωση δεν υπαινισσομαι οτι επειδη πιστευαν οι ιδιοι αυτο ειναι και το σωστο απλα το αναφερω ως παραδειγμα!
τελος..ορισμενοι απο εσας που δεν πιστευετε θα δειτε πως καποτε αυτο θα αλλαξει(μια δικη μου,υποκειμενικη εκτιμηση παντα)..και το ασχημο ειναι οτι παντα καταληγουμε να πιστευουμε επειδη μας συνεβη κατι ασχημο και 'πεσαμε στην αναγκη' του Θεου..αν ποτε πιστεψετε ευχομαι ειλικρινα(χωρις ιχνος ειρωνειας) να μην γινει με τον παραπανω τροπο αλλα επειδη κατι θα αλλαξει μεσα..να μην χρειαστει δηλαδη κανενα κακο να χτυπησει την πορτα σας για να πιστεψετε..
εγω παντως εχω βιωσει θαυμα,''αποδειξεις'' οτι υπαρχει Θεος εχω και,Χριστιανη ειμαι και αυτο θα διδαξω στα παιδια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αν το ψαξετε θα δειτε πως οι πιο γνωστοι επιστημονες που εχουν μεινει στην ιστορια πιστευαν στο Θεο..

οχι δεν ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω απορρίψει το χριστιανισμό, χωρίς να έχω διαβάσει πολλά γι' αυτόν, .........
Και μετά, θέλεις να σε πάρω για σοβαρό συνομιλητή… το μόνο που έχω να σου πω, είναι πως λυπάμαι και θα περιμένω να κρίνεις ως γνωρίζων γι’ αυτό που λες και όχι ως φέρελπις φιλοσοφών νέος

Θα μπεις στον κόπο να ψάξεις. Αυτό μόνο χρειάζεσαι.

Από εμένα έχεις μόνο μια πληροφορία ακόμα και προς το παρόν τελευταία, εκτός αν απαντήσεις γνωρίζοντας. Θετικά ή αρνητικά, δεν με ενδιαφέρει.

Περισσότερα από 15, είναι τα μοναστήρια στην Αμερική, από το 1995 ως σήμερα που οφείλουν την ίδρυση τους σε πνευματικό τέκνο του γέροντα Ιωσήφ του Ησυχαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νόμιζα πως η συζήτηση ήτανε περί της ενημέρωσης η μή των μικρών παιδιών(η και μεγάλων) στο θέμα των απανταχού θρησκειών.
Τώρα πως καταφέραμε και μπλέξαμε θαύματα,άπιστους επιστήμονες και τελικά καταλήξαμε στο αιώνιο debate όλων,"Άν υπάρχει θεός" "Ένθεοι vs Αθεοι",απλά με ξεπερνά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Και μετά, θέλεις να σε πάρω για σοβαρό συνομιλητή… το μόνο που έχω να σου πω, είναι πως λυπάμαι και θα περιμένω να κρίνεις ως γνωρίζων γι’ αυτό που λες και όχι ως φέρελπις φιλοσοφών νέος

Θα μπεις στον κόπο να ψάξεις. Αυτό μόνο χρειάζεσαι.

Από εμένα έχεις μόνο μια πληροφορία ακόμα και προς το παρόν τελευταία, εκτός αν απαντήσεις γνωρίζοντας. Θετικά ή αρνητικά, δεν με ενδιαφέρει.

Περισσότερα από 15, είναι τα μοναστήρια στην Αμερική, από το 1995 ως σήμερα που οφείλουν την ίδρυση τους σε πνευματικό τέκνο του γέροντα Ιωσήφ του Ησυχαστή.
Δεν με απασχολεί καθόλου το να με πάρεις σοβαρά ως συνομιλητή :redface:

Γνωρίζω αρκετά για να απορρίψω το χριστιανισμό και αυτό έχω ήδη κάνει. Σε αυτό με έχουν βοηθήσει διάφορες συνιστώσες, μεταξύ άλλων το θρησκευόμενο οικογενειακό και συγγενικό μου περιβάλλον αλλά και προσωπικές μου εμπειρίες. Τέλος, όπως είπα έχω βρει πολύ πιο ενδιαφέροντα φιλοσοφικά ρεύματα από ένα σύνολο θεωριών και πρακτικών μπαρουφών που υποστηρίζει ο χριστιανισμός.

Θα με περιμένεις; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω απορρίψει το χριστιανισμό, χωρίς να έχω διαβάσει πολλά γι' αυτόν, όμως έχω ακούσει υπεραρκετά

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον Πέτρο, το παραπάνω κομμάτι εκφράζει την συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων άθεων, αγνωστικιστών κ.ά.
Λίγο η πλημμελής μελέτη, λίγο η χονδροειδής λογική, λίγο το σύγχρονο ρεύμα (είσαι ιν αν είσαι άθεος), όλα αυτά συνθέτουν το προφίλ των εν λόγω ατόμων (με εξαιρέσεις, όπως πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον Πέτρο, το παραπάνω κομμάτι εκφράζει την συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων άθεων, αγνωστικιστών κ.ά.
Λίγο η πλημμελής μελέτη, λίγο η χονδροειδής λογική, λίγο το σύγχρονο ρεύμα (είσαι ιν αν είσαι άθεος), όλα αυτά συνθέτουν το προφίλ των εν λόγω ατόμων (με εξαιρέσεις, όπως πάντα).
Ο καθένας έχει τα ενδιαφέροντά του και επιλέγει που θα επενδύσει το χρόνο της μελέτης του. Δεν είναι καθόλου παράλογο να απορρίψει κανείς το χριστιανισμό ενώ δεν έχει διαβάσει ξέρω 'γω όλη τη βίβλο. Υπό αυτό το πρίσμα κι ένας χριστιανός δεν έχει το ηθικό δικαίωμα να απορρίπτει άλλες θρησκείες και αιρέσεις, επειδή πολύ απλά δεν τις έχει μελετήσει "όσο πρέπει"!

Κι εγώ χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους συνομιλητές, αυτό που δείχνει η συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων χριστιανών είναι:
α) ότι την αποδέχτηκαν ως θρησκεία επειδή μεγάλωσαν σε σχετικό οικογενειακό περιβάλλον
β) αδυνατούν να διαφοροποιηθούν από το σύνολο και οπότε να διευρύνουν τους ορίζοντές τους διαβάζοντας άλλες εσωτερικές φιλοσοφίες
γ) εθελοτυφλούν ότι ακολουθούν τη θρησκεία της αγάπης, αλλά την κατινιά, τη μισαλλοδοξία και τη ζηλοφθονία την έχουν στο αίμα τους
δ) και φυσικά έχουν απορρίψει τις άλλες θρησκείες και τις αιρέσεις, χωρίς να έχουν διαβάσει το παραμικρό γι' αυτές ή να έχουν έλθει σε επαφή με άλλα άτομα που πιστεύουν σε κάτι το διαφορετικό.
(με εξαιρέσεις, όπως πάντα)

Παρόλα αυτά όμως ένας μέσος άθεος ή αγνωστικιστής γνωρίζει περισσότερα για το χριστιανισμό απ' ότι γνωρίζει ο μέσος χριστιανός για τις άλλες θρησκείες, την αθεία ή τον αγνωστικισμό. :)

Τέλος, είμαι σίγουρος ότι αν πχ στην Ελλάδα ξαφνικά όλοι οι γονείς γινόντουσαν βουδιστές, τις εκκλησίες τις αντικαθιστούσαμε με βουδιστικούς χώρους λατρείας και φυσικά όλα τα χωρία του Συντάγματος για την ορθοδοξία αφορούσαν "ξαφνικά" το βουδισμό, στα επόμενα χρόνια θα βλέπαμε μια απίστευτη αύξηση των βουδιστών στη χώρα μας. Η πλειοψηφία των χριστιανών είναι τέτοιοι επειδή έτσι μεγάλωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον Πέτρο, το παραπάνω κομμάτι εκφράζει την συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων άθεων, αγνωστικιστών κ.ά.
Λίγο η πλημμελής μελέτη, λίγο η χονδροειδής λογική, λίγο το σύγχρονο ρεύμα (είσαι ιν αν είσαι άθεος), όλα αυτά συνθέτουν το προφίλ των εν λόγω ατόμων (με εξαιρέσεις, όπως πάντα).

Ξερεις υπάρχει και μία μερίδα άθεων-αγνωστικιστών,που απλά έχει απορρίψει κάθε θεική οντότητα.Οπότε η μελέτη οποιασδήποτε θρησκείας είναι μή απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
ότι την αποδέχτηκαν ως θρησκεία επειδή μεγάλωσαν σε σχετικό οικογενειακό περιβάλλον

Δε διαφωνώ καθόλου σ' αυτό. Όμως δεν αναιρεί κι αυτό που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top