Θα μένατε ποτέ στις ΗΠΑ;

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν ναι,σε ποιά πολιτεία και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν μου δινοταν η ευκαιρια φυσικα και θα πηγαινα να ζησω. Πολλοι στην Ελλαδα τη σνομπαρουν την Αμερικη, χωρις να ξερω γιατι, αλλα αν ειχαν τη δυνατοτητα οι περισσοτεροι θα πηγαιναν, πιστευω. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας ειναι η οικογενεια που εισαι αναγκασμενος να αφησεις πισω. Η ιδανικοτερη πολιτεια για μενα ειναι η Καλιφορνια γιατι ειναι σχετικα πιο κοντα σ αυτο που αποκαλουμε american dream...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, θα ζούσα γιατί έχω και συγγενείς εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν μου δινοταν η ευκαιρια φυσικα και θα πηγαινα να ζησω. Πολλοι στην Ελλαδα τη σνομπαρουν την Αμερικη, χωρις να ξερω γιατι, αλλα αν ειχαν τη δυνατοτητα οι περισσοτεροι θα πηγαιναν, πιστευω. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας ειναι η οικογενεια που εισαι αναγκασμενος να αφησεις πισω. Η ιδανικοτερη πολιτεια για μενα ειναι η Καλιφορνια γιατι ειναι σχετικα πιο κοντα σ αυτο που αποκαλουμε american dream...
Και εγώ που νόμιζα οτι είναι η Νέα Υόρκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Xαβαη η Αλασκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Illinois (συγκεκριμένα Naperville, είναι το ιδανικό μέρος για δουλειά και οικογένεια), Texas (γιατί ο boyfriend θα βρει εύκολα δουλειά εκεί και έχουν καλούς νόμους για οπλοφορία) και γενικά σε οποιοδήποτε προάστειο κοντά σε μεγάλη πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τρέχοντας.Η αγαπημένη μου χώρα. Σε οποιαδήποτε πολιτεία. Δε με νοιάζει.
Θα προτιμούσα, όμως, τις πιο country περιοχές.
Αν μου δοθεί η ευκαιρία ποτέ, έχω φύγει με χίλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τρέχοντας.Η αγαπημένη μου χώρα. Σε οποιαδήποτε πολιτεία. Δε με νοιάζει.
Θα προτιμούσα, όμως, τις πιο country περιοχές.
Αν μου δοθεί η ευκαιρία ποτέ, έχω φύγει με χίλια.
Texas,Tennessee,ροντέο τέτοια φάση δηλαδή!:P

Xαβαη η Αλασκα!!!
το άλλο άκρο! Τροπικά η αρκτικά! Μαρέσουν όμως!

Illinois (συγκεκριμένα Naperville, είναι το ιδανικό μέρος για δουλειά και οικογένεια), Texas (γιατί ο boyfriend θα βρει εύκολα δουλειά εκεί και έχουν καλούς νόμους για οπλοφορία) και γενικά σε οποιοδήποτε προάστειο κοντά σε μεγάλη πόλη.
μια χαρά!:)

Αν μου δινοταν η ευκαιρια φυσικα και θα πηγαινα να ζησω. Πολλοι στην Ελλαδα τη σνομπαρουν την Αμερικη, χωρις να ξερω γιατι, αλλα αν ειχαν τη δυνατοτητα οι περισσοτεροι θα πηγαιναν, πιστευω. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας ειναι η οικογενεια που εισαι αναγκασμενος να αφησεις πισω. Η ιδανικοτερη πολιτεια για μενα ειναι η Καλιφορνια γιατι ειναι σχετικα πιο κοντα σ αυτο που αποκαλουμε american dream...
Αυτό θα πεί τεκμηριωμένη απάντηση!!!:clapup:

Ναι, θα ζούσα γιατί έχω και συγγενείς εκεί.
τυχεράκια!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μεγάλες κουβέντες... Αν βρισκόμουν σε μεγάλη ανάγκη και μου είχε προσφερθεί δουλειά εκεί, ναι, όλοι θα το έκαναν υπό αυτές της συνθήκες άλλωστε.
Ωστόσο, ρεαλιστικά, τόσοι Αμερικάνοι είναι άνεργοι ή δουλεύουν για εξευτελιστικούς μισθούς. Τι θα έπρεπε να είναι αυτό που να με κάνει να πιστεύω ότι αυτή η χώρα περιμένει έμενα για να καλύψω την οποιαδήποτε θέση εργασίας;
Ιδικά για μέρη όπως η Νέα Υόρκη, με την εγκληματικότητα τους, δεν θα το ήθελα με τίποτα.
Αλλά και σε μέρη ήσυχα πάλι δεν θα ήθελα. Σε άλλες χώρες της Ευρώπης και φρικάρουμε με την νοοτροπία ζωής, που να προσαρμοστώ σε κάτι τόσο ξένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eμένα μου αρέσει πολύ η νοοτροπία. Θα μου πεις που πρόλαβες να την καταλάβεις μέσα σε 3 εβδομάδες που πήγες...Για αρχή ξέρω πολύ καλά την γλώσσα, ξέρω αρκετά πράγματα για την νομοθεσία, τις παραδόσεις και τα έθιμα, μου αρέσει πολύ σαν χώρα και την νιώθω αρκετά γνώριμη. Δεν νομίζω να έχω μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής, το μεγαλύτερό μου πρόβλημα θα είναι το φαγητό.
Οσον αφορά την ανεργία, δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα. Εκεί δεν υπάρχει σε τόσο μεγάλο βαθμό, όπως επίσης υπάρχει μια βασική αξιοκρατία άγνωστη στην Ελλάδα. Οι υποδομές είναι δεκαετίες μπροστά σε σύγκριση με εμάς...Επίσης ακόμα και με τον βασικό μισθό μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς, με την προϋπόθεση να μην μένεις σε κεντρικό σημείο. Τα προάστεια (30 λεπτά από το κέντρο της μεγάλης πόλης) έχουν φθηνά ενοίκια και μπορείς άνετα να πηγαινοέρχεσαι στην δουλειά.
Σχετικά με την εγκληματικότητα, ο νόμος προστατεύει το θύμα. Οχι όπως εδώ που προστατεύει τον εγκληματία. Αν κάποιος κλέφτης μπει έστω στην αυλή σου, έχεις το δικαίωμα να τον πυροβολήσεις. Εδώ και σπίτι σου να μπει, να σε βιάσει, να σε δείρει, να σε κλέψει, έτσι και τον πυροβολήσεις/σκοτώσεις θα πας φυλακή. Επίσης στην Νέα Υόρκη που όλοι την έχουμε στο μυαλό μας σαν το CSI, θα εκπλαγείτε με διάφορα περιστατικά τιμιότητας. Να ξεχνάει γυναίκα πιστωτική σε κεντρικό κατάστημα self service και να μην την κλέβει κανένας, να αφήνουν πορτοφόλια/τσάντες και όταν γυρνάνε να είναι ακόμα εκεί, πράγματα που στην Ελλάδα απλά δεν γίνονται.
Οπως επίσης εκεί ξεχάστε τις λαμογιές, θα σας πιάσουν. Δεν πα να είσαι διάσημος, να έχεις κονέ, να να να...θα σε πιάσουν. Ισως την γλιτώσεις με πρόστιμο αντί για φυλακή, να την βγάλεις καθαρή δεν υπάρχει πέριπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νὰ μείνω μόνιμα μᾶλλον ὄχι... Αὐτὸ τὸ ὁποῖο θὰ ἤθελα νὰ κάνω πάντως, εἶναι νὰ πάω γιὰ μερικοὺς μῆνες ἔχοντας πολλὰ χρήματα πάνω μου καὶ νὰ γυρίσω αὐτὴν τὴν τεράστια χῶρα μὲ αὐτοκίνητο. Νὰ δῶ ὅλα αὐτὰ τὰ διαφορετικὰ τοπία καὶ νὰ μένω τὶς νύκτες σὲ μοτὲλ στὴ μέση τοῦ πουθενά. Γιὰ τὴν ἐμπειρία δηλαδή. Δὲν μπορῶ νὰ μὲ φαντασθῶ νὰ μένω κάπου ἐκτὸς τοῦ παλαιοῦ γνωστοῦ κόσμου. Μὲ γοητεύει σὰν χῶρα, ἀλλὰ φαντάζομαι ὅτι θὰ εἶναι πολὺ βαρετὰ νὰ μένω μόνιμα ἐκεῖ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Σχετικά με την εγκληματικότητα, ο νόμος προστατεύει το θύμα. Οχι όπως εδώ που προστατεύει τον εγκληματία. Αν κάποιος κλέφτης μπει έστω στην αυλή σου, έχεις το δικαίωμα να τον πυροβολήσεις.
Ναι πολυ κακως που στην Ελλαδα δεν υπαρχει το δικαιωμα οπλοφοριας και δεν εχουμε γινει το κωλοχανειο που ειναι οι ΗΠΑ οπου καθε ψυχακι κουβαλαει οπλο και πυροβολει αδιακριτως και η εγκληματικοτητα ειναι η μεγαλυτερη του κοσμου.Την πρωτια την εχει το Τεξας. https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_incarceration_rate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To link που έβαλες αφορά τις συλλήψεις. Δεν είναι κριτήριο αυτό για την εγκληματικότητα, επειδή πολύ απλά εμείς εδώ τους εγκληματίες τους αφήνουμε ελευθερους. Το μόνο που κάνεις είναι να αποδεικνύεις αυτό που είπα πριν: αμα κάνεις μαλακία, θα σε πιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
εχμ..νομίζω ξεφύγαμε λιγουλάκι;;!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι, θα μπορούσα να μείνω και μόνιμα. Για αρχή σε μια μεγάλη πόλη (π.χ Νέα Υόρκη) μέχρι να βγάλω χρήματα και μετά σε άλλες πιο αγροτικές πολιτείες (λ.χ Μοντάνα)
Οι λόγοι για τους οποίους θα πήγαινα θα ήταν: αξιοκρατία, μισθοί που αντικατοπτρίζουν την δουλειά που παράγεις και φυσικά για να φύγω από το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα.

Παρόλα αυτά θα προτιμούσα να ζω σε μια ευρωπαϊκή χώρα κυρίως επειδή στις ΗΠΑ αν δεν δουλεύεις δεν έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις νοσοκομεία, αυτό με φοβίζει λίγο...:redface:

New-York-2.jpg
montana3.jpeg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα την επισκεφτώ για αρχή τη Νεα Υόρκη κι έπειτα τον Καναδά και μετά θα έρθω να σου πω...

Ελεγα για χώρες πως θα μπορούσα να ζήσω κι όταν τα επισκέφτηκα, άλλαξα γνώμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι σας κανει ολους τοσο σιγουρους περι αξιοκρατιας; Ιδικα στον ναο του καπιταλισμου;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Απο μικρή θέλω να φύγω όταν σπουδάσω και να πάω να μείνω στο Μαϊάμι της Φλόριντα.
Ξέρω οτι είναι μια ιδιαίτερα ρατσιστική πολιτεία, παρ'όλα αυτά εδώ και 3-4 χρόνια δεν έχω αλλάξει γνώμη.
Θυμάμαι μια μέρα που είχε έρθει η θεία μου απο τη Γαλλία και με ρώταγε που θέλω να μείνω όταν μεγαλώσω και της είπα "Στο Μαϊάμι..."
Μ'αρέσει το τοπίο-κυρίως οι παραλίες.
Δε ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς θέλω να πάω να μείνω εκεί.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Όχι ποτέ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Why not?
Έχω συγγενείς στην Καλιφόρνια, αλλά θα μου άρεσε περισσότερο να μένω στην πολιτεία του Texas. :)
Μ'αρέσουν και οι Αμερικάνοι, είναι ακομπλεξάριστοι σε κάποια πράγματα και γενικά είναι πολύ ότι να 'ναι και τρελιάρηδες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top