• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διαβάζετε το φυλλάδιο οδηγιών των φαρμάκων;

Διαβάζετε τις οδηγίες των φαρμάκων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)
  • Ναι, τις διαβάζω πάντα.

    Ψήφοι: 16 88.9%
  • Τις διαβάζω αλλά δεν τις καταλαβαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, δεν τις διαβάζω ποτέ.

    Ψήφοι: 1 5.6%
  • Δεν τις διαβάζω αλλά ενημερώνομαι από τον Ιατρό μου.

    Ψήφοι: 1 5.6%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με αφορμή το σχόλιο του αγαπητού Πειρατή σε άλλο θέμα:

Ολες οι ανεπιθύμητες ενέργειες των φαρμάκων περιγράφονται αναλυτικά στα ιδιοσκευάσματα.
Το πόσο πιθανό είναι αυτές να συμβούν δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
Πολύ δε περισσότερο, το σε ποιους είναι πιθανό να συμβούν.

εσείς διαβάζετε το φυλλάδιο που συνοδεύει τα φάρμακα που καταναλώνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Με τα φάρμακα είμαι πολύ επιφυλακτική. Προσπαθώ να μην τα χρησιμοποιώ αν δεν πρόκειται για μεγάλη ανάγκη. Κι όταν το κάνω ΔΙΑΒΑΖΩ πάντα εξονυχιστικά το φυλλαδιάκι, το μελετάω θα έλεγα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι από τους επιφυλακτικούς με τα φάρμακα, το διαβάζω πάντα διότι το βρίσκω ενδιαφέρον ανάγνωσμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πάντα, ο κόσμος να χαλάσει
έχει υπάρξει δε περίπτωση, όπου δεν πήρα το φάρμακο μετά απ όσα διάβασα στις παρενέργειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Να πώ την αλήθεια:redface:? δεν της διάβαζα ποτέ. Από τότε που είμαι με τον αντρούλι μου δεν με αφήνει να καταπιώ τίποτα αν δεν τα διαβάσει εκείνος:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Πληρώνω την επίσκεψη στο γιατρό, γιατί πρέπει να ζήσει και ο γιατρός.
...Πληρώνω για τα φάρμακα, γιατί πρέπει να ζήσει και ο φαρμακοποιός.
...Πετάω τα φάρμακα στα σκουπίδια, γιατί πρέπει και εγώ να ζήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mακάρι να ήταν το στέκι αντιπροσωπευτικό δείγμα της ελληνικής κοινωνίας.
Δυστυχώς όμως δεν είναι.
Ας βοηθήσουμε όλοι όσοι παρακολουθούμε το θέμα αυτό, να διαδώσουμε στο περιβάλλον μας οτι τα φάρμακα είναι δηλητήρια που μπορούν να έχουν συγκεκριμένη ευεργετική δράση, μόνο σε συγκεκριμένη δοσολογία και κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις, τις οποίες μόνο ένας γιατρός μπορεί να καθορίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Τις διαβάζω πάντα κυρίως για τις παρενέργειες και τις αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα!

Και ότι δεν καταλαβαίνω μου τα εξηγεί το amore μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής δε διαβάζω τις οδηγίες σε όλα τα φάρμακα. Μόνο σε αυτά που παίρνω για πρώτη φορά και δεν έχω ξανα ακούσει. Δηλαδή, δε διαβάζω τις οδηγίες από κοινά παυσίπονα ή από το σιρόπι για το βήχα. Θα τις διαβάσω πάντα όμως όταν πρέπει να πάρω αντιβίωση ή κάποιο άλλο φάρμακο που παίρνω για πρώτη φορά. Τα φοβάμαι γενικά και αποφεύγω πλέον ακόμα και τα depon. Για να πάρω παυσίπονο πρέπει να έχω φτάσει στα όριά μου και να μην αντέχω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Πάντα...Μια φορά ένα φάρμακο είχε μια ουσία στην οποία η αδερφή μου είναι αλλεργική και είχε άσχημες παρενέργεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Στην περιπτωση αλλεργιων πρεπει να διαβαζονται απο τον ασθενη.
Και ας ειναι το φαρμακο και ενα απλο αναλγητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αν και παίρνω φάρμακα μόνο όταν είναι πραγματική ανάγκη, διαβάζω το φυλλάδιο, ιδιαίτερα τις παρενέργειες, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Όποτε υπάρχει καινούριο φάρμακο στο σπίτι διαβάζω εξονυχιστικά το φυλλαδιάκι ακόμα κι αν δεν είναι για μένα. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ το κάνω για να ξέρω τι ουσίες περιέχει, έτσι ενημερωτικά, παρά επειδή φοβάμαι τις παρενέργειες.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top