Μανωλάδα : Aιματηρή επίθεση κατά αλλοδαπών - εργατών

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παρασκευή, 19 Απριλίου 2013

-Του Τάσου Θεοδωρόπουλου

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη κωλοφάρα από τους νεοέλληνες. Όλοι απ' τη Νέα Μανωλάδα καταγόμαστε







Ο Τάσος (ΤΑΖ) Θεοδωρόπουλος γιορτάζει προκαταβολικά το χριστιανικό Πάσχα
σφάζοντας λαθρομετανάστες.
Δεν με αφορά αν θυμώσεις κι αν με απειλήσεις μπουζουκόκαβλε φασίστα νεοέλληνα.
Που έχεις κάνει τη χώρα μου να αντανακλά το βρώμικο χνώτο από τα σαπισμένα δόντια σου
κι εμένα εξόριστο.

Εσύ γιόρτασες προκαταβολικά το Πάσχα των Ελλήνων Πάσχα.
Πυροβολώντας στο ψαχνό 200 εξαθλιωμένους Μπαγκλαντεσιανούς
που ήθελαν τα δεδουλευμένα τους για να τρως φραουλίτσες.
Καταλαβαίνεις;
Όχι δεν καταλαβαίνεις.
Ένα γεγονός που σε όποια χώρα αν συνέβαινε, θα ήταν πρωτοσέλιδο.
Θα έπεφταν κεφάλια.
Είδα τις σημερινές εφημερίδες.
Μόνο δύο το είχαν κύριο πρωτοσέλιδο.
Οι υπόλοιπες στα ψιλά.

Σκέψου τώρα πως θα το χειριζόντουσαν οι πουτάνες της ενημέρωσής σου, αν συνέβαινε το αντίθετο. Αν κάποιοι Μπαγκλαντεσιανοί είχαν πυροβολήσει στο ψαχνό 200 Έλληνες.

Εθνική ντροπή και δικαίωση της Χρυσής Αυγής.
Λίγο πριν το Πάσχα.
Με τα media να θεωρούν πιο σημαντικό θέμα τα κατασκευασμένα χαράτσια και τις δηλώσεις των τραβεστί πολιτικών. Σου είναι αρκετό τώρα να καταλάβεις τι ψηφίζεις;
Τι υποστηρίζεις;
Σε τι είσαι συνένοχος;

Ναι, ας μας κάνουν λιώμα όχι μόνο οι τρόικες, αλλά ο οποιοσδήποτε.
Μας αξίζει.

Επηρμένα αρχίδια με γούνα δολοφονημένης αλεπούς είμαστε εδώ και δεκαετίες.
Κι αυτό πληρώνεται.
Με στρατόπεδα συγκέντρωσης λαθρομεταναστών, αυτών τουλάχιστον που δεν μας κάθονται να τους πηδήξουμε τσάμπα. Και στη Γερμανία, όταν αποκαλύφτηκαν οι θηριωδίες του Άουσβιτς, αυτό λέγανε οι γείτονες:
"Μα δεν φανταζόμασταν τι συνέβη".
Όλη η νεοελληνική οικονομία, το θαύμα (?) της και η κατάρρευση της, εκεί βασίστηκε.
Στη συνενοχή μπάτσων και αρχόντων.

"Εικόνες που προκαλούν ντροπή" λένε τα τσόλια των ειδήσεων.
Όχι.
Εικόνες που προκαλούν οργή.
Σε ένα κράτος, που δημοσιεύει άμεσα φωτογραφίες από δούλες πόρνες με HIV, αλλά δυσκολεύεται να δημοσιεύσει φωτογραφίες των δολοφόνων στη Νέα Μανωλάδα.
Προφανώς επειδή δεν αποκαλούν δημόσιο κίνδυνο για τους Έλληνες.

Λες και κανείς δεν ήξερε, χρόνια τώρα, τι εθνικότητας είναι οι πουτάνες
που πληρώνουμε 10 ευρώ για να τις ξεφτιλίσουμε στο πήδημα.

Λες και κανείς δεν ξέρει τόσα χρόνια τι εθνικότητας είναι αυτοί που μας αδειάζουν τους βόθρους και μας μαζεύουν τα βιολογικά οπωροκηπευτικά για να έχουμε καλά την υγειά μας.

Με το ένα δέκατο των χρημάτων που εμείς, ως περήφανοι Έλληνες,
συνεχίζουμε να πληρώνουμε για να πιούμε μια βότκα σε ένα κωλόμπαρο.

Η βία φέρνει βία.
Και ειλικρινά στο λέω, ακόμα και τον πιο αγαπημένο μου άνθρωπο στον κόσμο, δηλαδή τη μάνα μου, αν αύριο κάποιος λαθρομετανάστης τη σφάξει για να τη ληστέψει, δεν μπορώ να τον κατηγορήσω. Θα θελήσω να τον εκδικηθώ, να τον δολοφονήσω, αλλά θα σταματήσω.

Γιατί η μάνα μου ήταν αυτή που με έμαθε να σέβομαι την ανάγκη του άλλου για φαΐ και αξιοπρέπεια. Το θυμό του απέναντι στον εξευτελισμό που του δείχνουμε ακόμα και με τη φυματική μας, ανταλλακτική φιλανθρωπία.. Η μάνα μου μέ έμαθε να αγαπάω τον άνθρωπο, ακόμα και στη χειρότερη εκδοχή της φύσης του και να τη δικαιολογώ.

Ειδικά αν αυτή τη χειρότερη εκδοχή, την προκάλεσα εγώ με τη ναρκωμένη συνενοχή μου, σε ένα ανθρωποφαγικό σύστημα με Θεό το χρήμα και σφαχτό για θυσία τον άνθρωπο.

Η μάνα μου με έμαθε ότι ο χριστιανισμός, στον πυρήνα της φιλοσοφίας του, είναι αδελφικός με την ιδεολογία (δε μιλάω για την εφαρμογή) του κομμουνισμού.
Όλα τα υπόλοιπα, είναι απλές δικαιολογίες.

Λίγο πριν το Πάσχα που θα γιορτάσεις τη θυσία του Θεανθρώπου για τη δική σου σωτηρία.

Αξιοπρεπής και αδιάφορος
απέναντι στη θυσία όλων όσων σου παρέχουν την επίπλαστη ευημερία σου.

Αδιάφορος απέναντι στον μετανάστη και τον διαφορετικό από σένα,
όσο δεν έχεις κέρδος να τον χρησιμοποιείς.

Κι αγκαλιά με μια κολόνα του Παρθενώνα,
που θα σου συνιστούσα ειλικρινά, να τη βάλεις στον κώλο σου.

Όπως χώνεις τη σούβλα στο αρνί, μπας και αποκτήσεις ανθρώπινη γεύση.
Όταν θα έρθει η ώρα να σε φάνε.
Με γαρνιτούρα φραουλίτσες από τη Νέα Μανωλάδα, ποτισμένες αίμα που έχυσες.

Καλό μου Πάσχα μικρό μου σφαχτό.
Δε φταίω εγώ αν προτίμησες να βελάζεις ενώ μπορούσες να μιλήσεις.




Πηγή: ΚLARINA BOURANA:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
19 Απριλίου 2013

Τα κέρδη τους έχουν αίμα

Η εγκληματική ένοπλη επίθεση κατά των μεταναστών εργατών γης στη Μανωλάδα δεν είναι ένα «περιστατικό», ούτε τυχαίο, ούτε αποτελεί «εξαίρεση» σε μια κατά τ' άλλα ανεκτή πραγματικότητα, όπως επιχειρείται να παρουσιαστεί από κυβερνητικούς υπεύθυνους και ορισμένους «επιτήδειους» στα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης. Πίσω, από προσπάθειες να ερμηνευθεί το γεγονός της εγκληματικής επίθεσης, ως «ακραίο», μεμονωμένη συμπεριφορά του συγκεκριμένου εργοδότη, ή μια πράξη που κάποιοι ξεπέρασαν τα «όρια», επιχειρείται να αποκρυφτούν οι βαθύτερες αιτίες που γεννούν και με μαθηματική ακρίβεια οδηγούν -και θα συνεχίσουν να οδηγούν- σε τέτοια και ανάλογα γεγονότα.

Η εργοδοτική προκλητικότητα των καπιταλιστών γης - αγροτική επιχείρηση με 200 τουλάχιστον εργάτες ήταν η συγκεκριμένη - που έφτασε μέχρι την ανοιχτή ένοπλη επίθεση έχει αιτίες. Είναι η χρόνια ανοχή αστικού κράτους και κυβερνήσεων, απέναντι στην πιο σκληρή εκμετάλλευση χιλιάδων εργατών, κυρίως μεταναστών όχι μόνο στη Μανωλάδα, αλλά σε ολόκληρη την επικράτεια. Είναι η συγκάλυψη κάθε εγκλήματος και κάθε παράνομης, με τους αστικούς νόμους, συμπεριφοράς εκ μέρους της εργοδοσίας σε βάρος των εργαζομένων.​

Γιατί πώς γίνεται χιλιάδες εργάτες γης (Έλληνες και αλλοδαποί), να δουλεύουν χωρίς ασφάλιση και καμία κρατική υπηρεσία να μην ιδρώνει το αυτί της; Ποιος επιτρέπει μια τόσο μεγάλη επιχείρηση να έχει απλήρωτους για μήνες τους εργάτες, άνθρωποι να διαβιούν σε συνθήκες απαράδεκτες, ακόμα και επικίνδυνες για τη δική τους αλλά και για τη δημόσια Υγεία και κανένας «υπεύθυνος» κρατικός και πολιτικός παράγοντας να μη δίνει την παραμικρή σημασία;

Πολύ απλά γιατί η κυβέρνηση - όπως και οι προηγούμενες - έχει ταχθεί να είναι με το μέρος των εργοδοτών και όχι των εργατών. Γιατί αναγνωρίζει μόνο το δικαίωμα στα κέρδη των επιχειρήσεων και όχι τα δικαιώματα των εργατών- παραγωγών του πλούτου. Γιατί για την κυβέρνηση και τους κεφαλαιοκράτες που υπηρετεί, «ιερό και όσιο» είναι η καπιταλιστική ιδιοκτησία και όχι οι ανθρώπινες ζωές. Στρατηγική επιλογή της είναι η εξυπηρέτηση - με κάθε τίμημα - της καπιταλιστικής κερδοφορίας και ανταγωνιστικότητας. Την ανταγωνιστικότητα αυτή πλήρωσαν οι μετανάστες εργάτες στη Μανωλάδα. Την επιδίωξη για όσο γίνεται μεγαλύτερη κερδοφορία πληρώνει το 1,5 εκατομμύριο άνεργοι, Έλληνες και μετανάστες. Στον ίδιο βωμό θυσιάζονται οι εκατοντάδες χιλιάδες απλήρωτοι και κακοπληρωμένοι εργαζόμενοι, οι χιλιάδες ανασφάλιστοι, οι δεκάδες νεκροί εργάτες κάθε χρόνο και οι εκατοντάδες σακατεμένοι στα γκέτο της εργοδοσίας. Τα κέρδη τους στάζουν αίμα. Τα κέρδη των λίγων, σημαίνουν σκληρή εκμετάλλευση, δυστυχία, απλήρωτο ιδρώτα και πόνο για εκατομμύρια εργαζόμενους. Γιατί αυτός είναι ο καπιταλισμός. Και όποιος επαγγέλλεται δήθεν έναν άλλο καπιταλισμό, «με τον άνθρωπο πάνω από τα κέρδη», δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να δίνει άλλοθι στη διαιώνιση της εκμετάλλευσης.

Η επίθεση στη Μανωλάδα δεν είναι «εικόνα» από το παρελθόν, δεν είναι μια «εκτροπή» του παρόντος, είναι το μέλλον που επιφυλλάσσουν για όλη τη χώρα, σε ολόκληρη την εργατική τάξη, σε Έλληνες εργαζόμενους και μετανάστες. Αυτή είναι η νέα Ελλάδα της «ανάπτυξης», της «ανασυγκρότησης» και της «ανταγωνιστικότητας» όσο κουμάντο στην οικονομία και στην παραγωγή θα κάνουν οι καπιταλιστές, είτε οι επιχειρήσεις τους είναι στην Αθήνα, είτε στη Μανωλάδα, είτε στη Θράκη. Είναι η πρόγευση από τις περίφημες «Ειδικές Οικονομικές Ζώνες» που σχεδιάζουν. Είναι η καπιταλιστική Ελλάδα στην οποία θα 'χει θέση μόνο για εργάτες-σκλάβους όπως και οι μετανάστες της Μανωλάδας.

redfly planet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εψαξα απο αλλου το θεμα(το οποιο ειναι το οτι σηκωθηκε οπλο εναντιον ανθρωπων-ανεξαρτητου εθνικοτητος-που απλα ηθελαν να πληρωθουν αυτα που εχουν δουλεψει. )
Το οτι ο τιτλος το παει στην "κωλοφαρα" του (μονιμως μπιπ,οπως χαρακτηριζεται) Νεοελληνα,δεν προιδεαζει για το θεμα.
Τελος παντων,οπως και να χει,σε λιγο ολοι θα φοβουνται να ζητουν τα δεδουλευμενα τους-Ελληνες και μη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Σαφώς κ δεν πρεπει να αντιμετωπίσουμε αυτο που συνέβη στη Μανωλαδα σαν μεμονωμένο περιστατικό όπως το παρουσιάζουν τα " καλα" μας ΜΜΕ !
Ειναι περίτρανο παράδειγμα της καταδυναστευσης που υφίστανται αυτοί οι άνθρωποι και της απώλειας κάθε ίχνους ανθρωπιάς που κ τα δυο έχουν το ίδιο σημείο αναφοράς ! Την επίτευξη του μέγιστου κέρδους !
Ας προβληματιστουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
μισο........τους ΣΚΟΤΩΣΑΝ; ΣΚΟΤΩΣΑΝ 200 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ; μήπως δεν ισχύει κατι τέτοιο; πως τους σκοτωσαν; γιατι δεν τους εχωσαν στη στενη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
μισο........τους ΣΚΟΤΩΣΑΝ; ΣΚΟΤΩΣΑΝ 200 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ; μήπως δεν ισχύει κατι τέτοιο; πως τους σκοτωσαν; γιατι δεν τους εχωσαν στη στενη;
οχι,δε σκοτωθηκαν 200 ατομα. 25 Ατομα τραυματιστηκαν-4 ειναι σε κρισιμη κατασταση και 8 σε σοβαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ντροπή μας ως ελληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Δεν είμαι ρατσίστρια αλλά από την στιγμή που ήξεραν ότι θα μπουν παράνομα(οι Μπαγκλαντέζοι) στην χώρα ήξεραν ότι και η αντιμετώπιση που θα είχαν αλλά και το μέρος που θα έμεναν δεν θα ήταν και ΤΟ καλύτερο!!!Όμως καλά έκαναν και πήγαν να ζητήσουν τα δεδουλευμένα τους αλλά έπρεπε να πάει μία ομάδα να τους εκπροσωπήσει,κατά τα άλλα η κίνηση τους ήταν η κατάλληλη.Επίσης,κανείς μας δεν είδε και τις αντιδράσεις τους οπότε μην σχολιάζουμε χωρίςςςςςςςςςςς να ξέρουμε!!!!Ταμάμ;;:P
Μένω αρκετά κοντά στην περιοχή και ξέρω πολύ καλύτερα τι γίνεται στην περιοχή μου και τι όχι!!!!Ο Βαγγελάτος του οποίου οι επιστάτες έγιναν και πιστολέρο δεν είναι από την Μανωλάδα αλλά έχει την επιχείρηση του στο Λάππα και αν είναι σωστές και οι πηγές(οικογένεια και φίλοι:P) μου δεν κατάγεται από εδώ :P.Δεν θέλω να σώσω την κατάσταση απλά να σας ψιλοπληροφορήσω για κάτι.
Η αγροτική οικονομία της περιοχής μας στο 50% της σχεδόν στηρίζεται στις φράουλες!!!Σκεφτείτε τότε πόσο μεγάλη καταστροφή θα είναι αυτό για πολλές οικογένειες στην Ν.Μανωλάδα,επειδή ένας παλιομ@λ@κ@ς έκανε όλο αυτό!!!Μάθατε ότι το 75% των φραουλών θα μείνει απούλητο;;;;Η υπόλοιπη οικονομία βασίζεται στο εμπόριο της πατάτας και των καρπουζιών ;).Μποικοτάζζζζ έλεος θα μείνουν χωρίς χρήματα πολλές οικογένειες για έναν ηλ***ο.Εκμετάλευση υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει αν δεν οργανωθούμε όλοι...
Θέλω όμως να σας πω και κάτι άλλο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα όλος αυτός ο σχολιασμός για το θέμα!
Το 2008 είχε γίνει ένα ρεπορτάζ για τις συνθήκες διαβίωσης στην περιοχή!!!Τόσες φορές το έχουν πει αυτές τις μέρες αυτό.Άρα ξέρετε τι επικρατούσε.Οπότε μην κράζετε κάτι για το οποίο γνωρίζατε 5 χρόνια σχεδόν πριν...Τώρα σας θυμήθηκε ότι οι φράουλες που τρώγατε μαζεύονται από ΜΑΤΩΜΕΝΑ χέρια :confused:.Πω πω υπερβολές!!!Άντε μην πω κάτι τώρα...
Δεν στηρίζω κανέναν ούτε την μία πλευρά ούτε την άλλη απλά θέλω να σας πω τέλος ότι γύρω στην περιοχή ο ένας στηρίζεται από τον άλλο οπότε θα έχουν πρόβλημα και άλλες οικογένειες και όχι μόνο των φραουλοπαραγωγών!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η αγροτική οικονομία της περιοχής μας στο 50% της σχεδόν στηρίζεται στις φράουλες!!!Σκεφτείτε τότε πόσο μεγάλη καταστροφή θα είναι αυτό για πολλές οικογένειες στην Ν.Μανωλάδα,επειδή ένας παλιομ@λ@κ@ς έκανε όλο αυτό!!!Μάθατε ότι το 75% των φραουλών θα μείνει απούλητο;;;;Η υπόλοιπη οικονομία βασίζεται στο εμπόριο της πατάτας και των καρπουζιών ;).Μποικοτάζζζζ έλεος θα μείνουν χωρίς χρήματα πολλές οικογένειες για έναν ηλ***ο.Εκμετάλευση υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει αν δεν οργανωθούμε όλοι...
Χαθηκαν ζωές και μιλας για οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κανένας δεν μιλάει για τα συστήματα εργοδοσίας-μισθοδοσίας, που ισχύουν στις ανεπτυγμένες χώρες του Βορρά στις οποίες ονειρεύονται πολλοί νέοι μαθητές (αφού σπουδάσουν μεταπτυχιακά από τα 18 τους!) να καταφύγουν για επιπλέον μεταπτυχιακά και δουλειά. Αηδιάζω για δυο πράγματα στην μπανανία που ζούμε: (α). την τηλεκατευθυνόμενη πληροφόρηση προς διαμόρφωση της κοινής γνώμης και (β). για τους εύθικτους ελληναράδες που μάχονται υπέρ του δικαίου αδιαφορώντας προκλητικά για καθημερινά ζητήματα άμεσης ανάγκης όπως η παράλογη αύξηση της τιμής των καυσίμων κίνησης (όπου το 80% είναι η καθαρή φορολογία του κράτους), η μαφιόζικη υφαρπαγή 60% του κράτους επί του τζίρου (σύνολο από έσοδα, μισθοδοσία, κόστος πρώτων υλών, λειτουργικά κόστη,..κ.α.) της επιχείρησης...κ.α. ενώ η αγορά στην μικρή κλίμακα, στέγνωσε. Λυπάμαι για το περιστατικό αλλά και για την βλακεία σ' αυτή την χώρα που είναι η αιτία τέτοιων φαινομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν είμαι ρατσίστρια αλλά από την στιγμή που ήξεραν ότι θα μπουν παράνομα(οι Μπαγκλαντέζοι) στην χώρα ήξεραν ότι και η αντιμετώπιση που θα είχαν αλλά και το μέρος που θα έμεναν δεν θα ήταν και ΤΟ καλύτερο!!!Όμως καλά έκαναν και πήγαν να ζητήσουν τα δεδουλευμένα τους αλλά έπρεπε να πάει μία ομάδα να τους εκπροσωπήσει,κατά τα άλλα η κίνηση τους ήταν η κατάλληλη.Επίσης,κανείς μας δεν είδε και τις αντιδράσεις τους οπότε μην σχολιάζουμε χωρίςςςςςςςςςςς να ξέρουμε!!!!Ταμάμ;;:P
Μένω αρκετά κοντά στην περιοχή και ξέρω πολύ καλύτερα τι γίνεται στην περιοχή μου και τι όχι!!!!Ο Βαγγελάτος του οποίου οι επιστάτες έγιναν και πιστολέρο δεν είναι από την Μανωλάδα αλλά έχει την επιχείρηση του στο Λάππα και αν είναι σωστές και οι πηγές(οικογένεια και φίλοι:P) μου δεν κατάγεται από εδώ :P.Δεν θέλω να σώσω την κατάσταση απλά να σας ψιλοπληροφορήσω για κάτι.
Η αγροτική οικονομία της περιοχής μας στο 50% της σχεδόν στηρίζεται στις φράουλες!!!Σκεφτείτε τότε πόσο μεγάλη καταστροφή θα είναι αυτό για πολλές οικογένειες στην Ν.Μανωλάδα,επειδή ένας παλιομ@λ@κ@ς έκανε όλο αυτό!!!Μάθατε ότι το 75% των φραουλών θα μείνει απούλητο;;;;Η υπόλοιπη οικονομία βασίζεται στο εμπόριο της πατάτας και των καρπουζιών ;).Μποικοτάζζζζ έλεος θα μείνουν χωρίς χρήματα πολλές οικογένειες για έναν ηλ***ο.Εκμετάλευση υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει αν δεν οργανωθούμε όλοι...
Θέλω όμως να σας πω και κάτι άλλο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα όλος αυτός ο σχολιασμός για το θέμα!
Το 2008 είχε γίνει ένα ρεπορτάζ για τις συνθήκες διαβίωσης στην περιοχή!!!Τόσες φορές το έχουν πει αυτές τις μέρες αυτό.Άρα ξέρετε τι επικρατούσε.Οπότε μην κράζετε κάτι για το οποίο γνωρίζατε 5 χρόνια σχεδόν πριν...Τώρα σας θυμήθηκε ότι οι φράουλες που τρώγατε μαζεύονται από ΜΑΤΩΜΕΝΑ χέρια :confused:.Πω πω υπερβολές!!!Άντε μην πω κάτι τώρα...
Δεν στηρίζω κανέναν ούτε την μία πλευρά ούτε την άλλη απλά θέλω να σας πω τέλος ότι γύρω στην περιοχή ο ένας στηρίζεται από τον άλλο οπότε θα έχουν πρόβλημα και άλλες οικογένειες και όχι μόνο των φραουλοπαραγωγών!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας :-*
Εξευτελιστικό το μήνυμά σου...
Εσείς οι κάτοικοι δεν ξέρατε τίποτα για τις συνθήκες εργασίας των ανθρώπων εκεί;
Οι μπάτσοι δεν ήξεραν τίποτα; Όταν το 2008 ήθελε να πάει αντιπροσωπεία του ΚΚΕ εκεί, ο τότε υπουργός Χηνοφώτης, είπε να ενημερώσουν πρώτα την ΕΛΑΣ για την ασφάλειά τους! Πήγαν και ξέρεις τι έγινε; Καμία διαφορά, οι τραμπούκοι των φραουλάδων συνέχισαν να συμπεριφέρονται σαν σε ζώα στους εργάτες και να τραμπουκίζουν τα μέλη της αντιπροσωπείας του ΚΚΕ. Οι μπάτσοι δεν έκαναν απολύτως τίποτα!
Αν δε θέλατε να καταστραφεί η γαμημένη οικονομία σας, ας φροντίζατε όλοι οι κάτοικοι να σταματούσαν αυτές οι συνθήκες δουλείας στην περιοχή.
Μπορεί μερικοί να σήκωσαν το όπλο, αλλά πολύ περισσότεροι είστε συνένοχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αν το πάρουμε όπως βολεύει την στρατευμένη γνώμη, δεν είναι ανήθικο να αγοράζει κάποιος προϊόντα κατανάλωσης τα οποία κατασκευάζονται από εργάτες με μερομίσθιο της ντροπής (βλ. Κίνα, Β.Κορέα, Βιετνάμ..) και με απόλυτη ανθρώπινη εξαθλίωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν το πάρουμε όπως βολεύει την στρατευμένη γνώμη, δεν είναι ανήθικο να αγοράζει κάποιος προϊόντα κατανάλωσης τα οποία κατασκευάζονται από εργάτες με μερομίσθιο της ντροπής (βλ. Κίνα, Β.Κορέα, Βιετνάμ..) και με απόλυτη ανθρώπινη εξαθλίωση;
Ε, όχι και απόλυτη εξαθλίωση. Δεν νομίζω ότι σε αυτές τις χώρες του στοιβάζουν σε χωράφια και τους βάζουν να δουλεύουν 12ωρα υπό την απειλή του όπλου.
Όσο για τα ημερομίσθια είναι ανάλογα της γενικότερης ανάπτυξης της χώρας. Τα τοπικά προϊόντα σε εκείνες τις χώρες είναι σε τιμές ανάλογες με τους μισθούς τους. Δεν υπάρχει, όμως, κανένας εκφυλισμός του να έχεις μία «ανεπτυγμένη» χώρα με ανθρώπους με σχετικά καλές συνθήκες διαβίωσης και κάποιους που να πλουτίζουν και άλλους τους οποίους να τους έχεις κυριολεκτικά σκλάβους!
Πώς να το κάνουμε, δεν είναι το ίδιο να ακούς για ένα τέτοιο περιστατικό σύγχρονης δουλείας, στην Αφρική και το ίδιο να το ακούς στην Ευρώπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
"Mπήκες παράνομα; Ας πρόσεχες. Σου αξίζει μία σφαίρα στο κεφάλι."

Και γαμώ τις λογικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν στηρίζω κανέναν ούτε την μία πλευρά ούτε την άλλη απλά θέλω να σας πω τέλος ότι γύρω στην περιοχή ο ένας στηρίζεται από τον άλλο οπότε θα έχουν πρόβλημα και άλλες οικογένειες και όχι μόνο των φραουλοπαραγωγών!!!!!!!!!!
Δεν πειράζει, τι να κάνουμε, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, έτσι δεν λένε; Αν σας ενδιαφέρει τόσο πολύ η φήμη σας, πρέπει εσείς πρώτοι να κάνετε την κίνηση να παραμερίσετε από την κοινωνία σας τα ανήθικα στοιχεία.

Προσωπικά οι συνθήκες εργασίας δεν μου λένε πολλά πράγματα, και στον πλούσιο βορρά έτσι είναι οι φραουλοκαλλιέργιες, κι εκεί επί το πλείστον παράνομοι μετανάστες δουλεύουν σε συνθήκες όχι καλές, και υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση. Αλλά άλλο πράγμα να σε εκμεταλλεύονται και τελείως άλλο να σε πυροβολούν.

Μπορεί να είμαστε μπανανία, δεν χρειάζεται όμως να χάσουμε τελείως την ανθρωπιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χαθηκαν ζωές και μιλας για οικονομία.

Κανείς Μπαγκλαντέζος δεν σκοτώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
εν είμαι ρατσίστρια αλλά από την στιγμή που ήξεραν ότι θα μπουν παράνομα(οι Μπαγκλαντέζοι) στην χώρα ήξεραν ότι και η αντιμετώπιση που θα είχαν αλλά και το μέρος που θα έμεναν δεν θα ήταν και ΤΟ καλύτερο!!

Εσυ αυτο καταλαβες?Ή την ταξικη εκμεταλλευση,την εκμεταλλευση αφεντικου-εργαζομενου.
Αμα το θεμα σχετιζονταν με το αν ηταν παρανομοι ή οχι,ας τους ελεγε ο εργοδοτης εξ αρχης ''ειστε παρανομοι,δεν σας θελω στα χωραφια μου,εγω θα παρω ελληνες''.
Δεν καταλαβαινεις οτι το παραπανω γεγονος,αποτελει μια μικρογραφια της συμπεριφορικης και των σχεσεων,που επικρατουν στο σημερινο οικονομικο μας συστημα?
Το θεμα ειναι πολυ απλο:Γινεσαι δουλος του εργοδοτη.Και αν θες να μην μιλησουμε για μη παρανομους,ας παμε να δουμε την σημερινη κοινωνια και την σχεση αφεντικων-υπαλληλων.Που ο σημερινος εργαζομενος φοβαται να ζητησει μια αδεια,φοβαται να πει οτι αρρωστησε,φοβαται να πει οτι δεν μπορει με τα λεφτα που παιρνει να πληρωσει ουτε το ρευμα,και συνεχιζει να υποδεχεται με ανοιχτες αγκαλες τις καταπιεσεις που ασκουν τα αφεντικα,για ενα κομματι -στην κυριολεξια- ψωμι.

Και αναφορικα με τις φραουλες σας,χεστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Δεν είμαι ρατσίστρια αλλά από την στιγμή που ήξεραν ότι θα μπουν παράνομα(οι Μπαγκλαντέζοι) στην χώρα ήξεραν ότι και η αντιμετώπιση που θα είχαν αλλά και το μέρος που θα έμεναν δεν θα ήταν και ΤΟ καλύτερο!!
βρε Νεφέλη,τους παράνομους μετανάστες θα έπρεπε να τους απελάσουν όχι να τους πυροβολήσουν......άσχημη αντιμετώπιση είναι να είναι δακτυλοδεικτούμενοι,να παίρνουν μισό μισθό από αυτόν των ελλήνων εργατών,να τους κάνουν μειώσεις,όχι να προσπαθούν να τους εξοντώσουν

!Όμως καλά έκαναν και πήγαν να ζητήσουν τα δεδουλευμένα τους αλλά έπρεπε να πάει μία ομάδα να τους εκπροσωπήσει,κατά τα άλλα η κίνηση τους ήταν η κατάλληλη.Επίσης,κανείς μας δεν είδε και τις αντιδράσεις τους οπότε μην σχολιάζουμε χωρίςςςςςςςςςςς να ξέρουμε!!!!Ταμάμ;;:P
τις αντιδράσεις τους δεν τις ξέρεις ούτε εσύ.είσαι από εκείνη την περιοχή αλλά δεν ήσουν παρούσα-ειδάλλως θα μας έλεγες από πρώτο χέρι τι εγινε-στο συμβάν.

Η αγροτική οικονομία της περιοχής μας στο 50% της σχεδόν στηρίζεται στις φράουλες!!!Σκεφτείτε τότε πόσο μεγάλη καταστροφή θα είναι αυτό για πολλές οικογένειες στην Ν.Μανωλάδα,επειδή ένας παλιομ@λ@κ@ς έκανε όλο αυτό!!!Μάθατε ότι το 75% των φραουλών θα μείνει απούλητο;;;;Η υπόλοιπη οικονομία βασίζεται στο εμπόριο της πατάτας και των καρπουζιών ;).Μποικοτάζζζζ έλεος θα μείνουν χωρίς χρήματα πολλές οικογένειες για έναν ηλ***ο.Εκμετάλευση υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει αν δεν οργανωθούμε όλοι...
μισο...............το 75% της παραγωγής της περιοχής στηρίζεται αποκλειστικά σε εκείνον;γιατί στην εταιρία του κάνουν αποκλεισμό...
Θέλω όμως να σας πω και κάτι άλλο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα όλος αυτός ο σχολιασμός για το θέμα!
Το 2008 είχε γίνει ένα ρεπορτάζ για τις συνθήκες διαβίωσης στην περιοχή!!!Τόσες φορές το έχουν πει αυτές τις μέρες αυτό.Άρα ξέρετε τι επικρατούσε
άλλο οι συνθήκες διαβίωσης (και εμένα στο χωριό της μάνας μου οι παράνομοι μετανάστες δεν καλοπερνάνε,παίρνουν λίγα χρήματα,δουλεύουν πολλές ώρες,τους δίνουν όσο φαγητό και στέγη χρειάζονται ακριβώς,με το σταγονόμετρο,οπότε κάτι ξέρω κι εγώ για τις συνθήκες διαβίωσης των λαθρομεταναστών στη χώρα ;) )και άλλο το να τους επιτίθενται

.Οπότε μην κράζετε κάτι για το οποίο γνωρίζατε 5 χρόνια σχεδόν πριν...Τώρα σας θυμήθηκε ότι οι φράουλες που τρώγατε μαζεύονται από ΜΑΤΩΜΕΝΑ χέρια :confused:.Πω πω υπερβολές!!!Άντε μην πω κάτι τώρα...

άλλο πονεμένα,άλλο ματωμένα χέρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ε, όχι και απόλυτη εξαθλίωση. Δεν νομίζω ότι σε αυτές τις χώρες του στοιβάζουν σε χωράφια και τους βάζουν να δουλεύουν 12ωρα υπό την απειλή του όπλου.
Όσο για τα ημερομίσθια είναι ανάλογα της γενικότερης ανάπτυξης της χώρας. Τα τοπικά προϊόντα σε εκείνες τις χώρες είναι σε τιμές ανάλογες με τους μισθούς τους. Δεν υπάρχει, όμως, κανένας εκφυλισμός του να έχεις μία «ανεπτυγμένη» χώρα με ανθρώπους με σχετικά καλές συνθήκες διαβίωσης και κάποιους που να πλουτίζουν και άλλους τους οποίους να τους έχεις κυριολεκτικά σκλάβους!
Πώς να το κάνουμε, δεν είναι το ίδιο να ακούς για ένα τέτοιο περιστατικό σύγχρονης δουλείας, στην Αφρική και το ίδιο να το ακούς στην Ευρώπη...

Ρε συ φίλε exc, σε διαβάζω, σε ξαναδιαβάζω και σε ματαξαναδιαβάζω. Και ενώ είμαι χαλαρουίτα τύπος εσύ με κάνεις να τρίβω τα μάτια μου ώρες ώρες με ότι γράφεις. :confused:

Δηλαδή αυτό που σου είπε ο αποπάνω, είναι λάθος; Που ζεις;

Θίχτηκε η κομμουνιστική Κίνα; Θα τρελαθώ με αυτά.
Διάβασε άμα έχεις το κουράγιο.

https://www.lifo.gr/lifoland/magic-circus/3034
https://www.lifo.gr/now/world/4890
https://www.lifo.gr/now/world/6738
https://eleftheriskepsii.blogspot.gr/2011/03/blog-post_3208.html


Όσο για την σκλαβιά στην Αφρική, δηλαδή όταν τρως μια σοκολάτα, κάνεις πως δεν ξέρεις τον τρόπο που συγκεντρώθηκαν οι κόκκοι του κακάο; Και γιατί να μην είναι το ίδιο στην Αφρική ή στην Κίνα με την Ευρώπη; Δηλαδή εμείς εδώ είμαστε δίποδα και εκεί τετράποδα;
https://apenantioxthi.blogspot.gr/2011/11/blog-post_19.html

https://www.luxecoliving.com/slavery-chocolate-coated-slavery-2/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Επειδη καταγωμαι απο την περιοχη της Βουπρασιας αλλα δεν μενω εκει εχω να πω το εξης το μπ οικοταρισμα δεν πρεπει κνα σταματησει.Αυτο το λεω γιατι ποτε οι φραουλοπαριαγωγοι δεν βοηθησαν καπιον που ειχε αναγκη μονο Nissan navara ηξεραν να αγοραζουν και να κανουν επειδιξη.Γιατι πανω απο ολα ανθρωπια ρε ζωα(φραουλαδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top