Μανωλάδα : Aιματηρή επίθεση κατά αλλοδαπών - εργατών

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Θεωρείς ότι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι σε καλύτερη μοίρα.... Θα το ξαναπώ... Ο μεγαλογαιοκτήμονας πληρώνει λιγότερες εισφορές από τον άνεργο μηχανικό.

8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • debt.jpg
    debt.jpg
    52.7 KB · Εμφανίσεις: 107

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ἐδῶ εἶμαι κι ἐγὼ ἄγρυπνος 65 χμ. μακριά...:P

Ἔχω περάσει ἀπὸ Νέα Μανωλάδα. Θυμᾶμαι μάλιστα ὅταν ἤμασταν πιὸ μικροί, πηγαίναμε μερικὲς φορὲς γιὰ μπάνιο σὲ μιὰ γνωστὴ παραλία τῆς περιοχῆς, τὸ Κουνουπέλι.

Γιὰ νὰ καταλάβῃ κανεὶς τὸ ποιὸν αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων, ἀρκεῖ ἁπλῶς νὰ κάνῃ μία βόλτα σὲ ἐκεῖνο τὸ μέρος. Δὲν εἶναι ἀνάγκη νὰ περάσῃ ἀπὸ τὰ χωράφια, ἀρκεῖ νὰ πάῃ στὸ κέντρο τῆς κωμόπολης. Ἐγὼ λοιπὸν ποὺ ἔχω περάσει, δὲν εἶδα ἐκεῖ ἕνα φυσιολογικὸ πρόσωπο ἀνθρώπου. Παντοῦ ἀγριεμένες φάτσες καὶ γύφτοι μὲ BMW εἱκοσαετίας νὰ ἔχουν φορτώσει ὅλα τὰ ὑπάρχοντα καὶ τὴν οἰκογένεια μέσα. Ἐκεῖ γίνεται καὶ διάσημο παζάρι ὅπου ὅλοι αὐτοὶ πουλᾶνε τὴν «πραμάτεια» τους. Βέβαια ἂς μὴ μιλήσω γιὰ τὸ ἐμπόριο ναρκωτικῶν, τὴ διακίνηση γυναικῶν (κάθε μισὸ χιλιόμετρο δρόμου καὶ κωλόμπαρο), τοὺς τοπικοὺς μαφιόζους καὶ ἄλλα πολλά. Τὸ μέρος αὐτὸ εἶναι πραγματικὰ νὰ σὲ πιάνῃ ἡ καρδιά σου.

Δὲ μὲ ἐξέπληξε τὸ γεγονός· οἱ ἄνθρωποι ἐκεῖ ἔτσι ἔχουν μάθει νὰ λειτουργοῦν, αὐτὴν τὴ γλῶσσα καταλαβαίνουν, τὴν Beretta. Τώρα ποὺ βρῆκαν καὶ τοὺς Μπαγκλαντεσιανούς, ἦταν ἡ καλύτερή τους ἀφοῦ εἶναι πιὸ φθηνοὶ κι ἀπὸ τοὺς γυφτοβούλγαρους οἱ ὁποῖοι μέχρι πρότινος δούλευαν στὶς καλλιέργειές τους. Ἁπλῶς ἔκαναν τὸ λάθος καὶ στὴ δεδομένη στιγμὴ ποὺ ὑπάρχουν καὶ τὰ ζητήματα μὲ τὴν Χ.Α. νὰ τοὺς πυροβολήσουν ἐπειδὴ αὐτοὶ ζήτησαν τὰ (πενιχρότατα) μεροκάματα ποὺ οἱ μαφίοζοι τῆς Μανωλάδας δὲν τοὺς ἔδιναν κἄν. Δὲν τοὺς λυπᾶμαι καθόλου ἂν καὶ ἀντιπαθῶ ὅσο δὲν πάει τοὺς ἐπαγγελματίες «ἀντιρατσιστὲς» τύπου Κων/νου οἱ ὁποῖοι πῆγαν ἐκεῖ νὰ δείξουν «ἀλληλεγγύη» στοὺς «ἐργάτες τῆς γῆς».

Σημειωτέον ὅτι οἱ περισσότεροι αὐτοὶ τύπου εἶναι τὰ χειρότερα πασοκόσκυλα καὶ στὸν δῆμο Βουπρασίας ὅπου ἀνήκει αὐτὴ ἡ περιοχή, τὸ ΠΑ.ΣΟ.Κ. κτυποῦσε μέχρι τὸ 2009 60%. Μπορεῖ νὰ φαντασθῇ κανεὶς τί ἐπιδοτήσεις ἔφαγαν μὲ τὶς πλάτες τῶν πολιτικῶν τους προστατῶν ἀπὸ τὸ «σοσιαλιστικὸ» κόμμα τὸ ὁποῖο προστατεύει τὴ συγκεκριμένη μαφία... Κι αὐτὰ ποὺ λένε ὅτι δὲν ὅλοι ἴδιοι καὶ ὅτι κρίνουμε ἀπὸ λίγους κλπ εἶναι ὅλα τρῖχες κατσαρές· οἱ περισσότεροι ἐκεῖ λειτουργοῦν ἀκριβῶς ἔτσι. Δὲν ἀμφισβητῶ ὅτι μπορεῖ νὰ ὑπάρχουν καὶ τίμιοι ἄνθρωποι, ἀλλὰ ἐκείνη ἡ περιοχὴ πραγματικὰ ὄζει ἀπὸ ἀνομία... Μόνο ἑνὸς τύπου ἐπιχείρηση σκοῦπα χρειάζεται ἐκεῖ...

Αχ Κουνουπέλι:hehe:
πόσο καλά περιγράφεις αντί για εμένα την κατάσταση βρε Πατρεύς,πες τα γιατί εμένα θα με βγάλουν τρελή:P :D :-*
Ευχαριστώ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Έχεις την εντύπωση ότι οι αγρότες πεινάνε επειδή έτσι σου λέει το κόμμα. Ένας επαγγελματίας αγρότης με πάγκο στη λαική βγάζει αρκετά λεφτά καθώς δεν εμπορεύεται μόνο τα δικά του προιόντα αλλά και ερασιτεχνών αγροτών στη πενταπλάσια τιμή από αυτήν που τα αγοράζει. Αυτή τη περίοδο τα χωράφια οργώνονται και οι αγρότες που διαθέτουν τρακτέρ κάνουν χρυσές δουλειές.
καλά,μη σε πω τώρα σούργελο και ρίξω το επίπεδο....έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης; επαναλαμβάνω την ερώτηση που σου είχα κάνει πριν:έχεις συναντήσει ποτέ σου βιοπαλαιστή αγρότη;μη βιαστείς να μου κολλήσεις ταμπέλες όπως ο αλησμόνητος mittenwalden (κάπως ετσι) που μου είχε πει ότι είμαι του σύριζα.......μη δίνετε σε όλα τα θέματα πολιτικές διαστάσεις .Anyway,δεν έχεις συναντήσει αγρότες που να σηκώνονται 6 το πρωί ,να κοιμούνται 1 το ξημέρωμα,και με μια βροχή να τους χαλάει όλη η σοδειά,η να βλέπουν τη σοδειά,απούλητη, να σαπίζει στις αποθηκες; well,too bad for you,καθώς δε θα μάθεις ποτέ τι σημαίνει αγρότης,μόνο μεγαλοτσιφλικάς :)

πόσο καλά περιγράφεις αντί για εμένα την κατάσταση βρε Πατρεύς,πες τα γιατί εμένα θα με βγάλουν τρελή:P :D :-*
Ευχαριστώ:redface:
Πρώτον,από που και ως που αναφέρεις το όνομά μου; :P

δεύτερον ,εεεεεεεμ νεφέλη; μαλλον δε διάβασες το κείμενο.....
από ότι κατάλαβα εσύ λες να μην γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα μανωλάδας,ούτε στη συγκεκριμένη εταιρία.ο πέτρος μιλάει για την κατάσταση εκεί,ότι υπάρχουν παντού πόρνες ,για νεόπλουτους μεγαλοκτηματίες,για διακίνηση ναρκωτικών και για τους αλλοδαπούς (που ο ίδιος αντιπαθεί) αλλά βασανίζονται.....οπότε το συμπέρασμα που βγάζω εγώ τουλάχιστον απ'τα λεγόμενά του είναι ότι:
-πρέπρει να γίνει επιχείρηση "σκούπα" στην περιοχή
-πρέπει να γίνει κάτι να "εξαγνιστεί" η περιοχή από τους πλούσιους γαιοκτήμονες,τα ναρκωτικά,τιςς πόρνες

άρα να γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα ολόκληρης της μανωλάδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
"Mπήκες παράνομα; Ας πρόσεχες. Σου αξίζει μία σφαίρα στο κεφάλι."

Και γαμώ τις λογικές...
Αυτό κατάλαβες;:hmm:
Δεν τους πυροβόλησαν γι'αυτό.

Είναι εξοργιστικό αγρότες που πολλές φορές δεν έχουν σπουδάσει τίποτα να πληρώνουν λιγότερα έχοντας μεγαλύτερο εισόδημα από άλλους επαγγελματίες που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους σπουδάζοντας.
Οι σπουδές και μόνο δε λένε τίποτα.
Μιλάς για τους αγρότες, για τον φίλο σου που έχει μεγαλύτερο εισόδημα από εσένα, και ξεχνάς τους μικρομεσαίους αγρότες(η πλειονότητα), η οποία πιθανότατα βγάζει λιγότερα χρήματα από σένα.Σκέφτεσαι το φιλαράκι σου που βγάζει πολλά φράγκα όμως παραβλέπεις το γεγονός ότι μια βροχή μηδενίζει το εισόδημα του μικρομεσαίου.Γενικά, υπάρχει μια αντίληψη την οποία έχουν καλλιεργήσει τα κανάλια, η οποία λέει ότι οι αγρότες είναι εκείνη η κοινωνική ομάδα η οποία ΕΦΑΓΕ πολλά με τις επιδοτήσεις και τίποτα άλλο.Αν είναι τόσο εύκολη και ευχάριστη η αγροτική ζωή, μπορείτε να γυρίσετε πίσω στα χωριά σας και να παράγετε κάτι, τέλος πάντων.

Με δουλεύεις τώρα. Ένας αγρότης δουλεύει το πολύ 3-4 μήνες το χρόνο.
ΤΟ ΠΟΛΥ 3-4 ΜΗΝΕΣ!!!
Τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτό το φόρουμ, πια.
Κάτσε παλικάρι μου στη γραφειάρα σου και γύρνα με καθαρά ρούχα και προσεγμένα χεράκια στο σπίτι σου, στο τέλος της ημέρας, και άσε την συζήτηση για την αγροτική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες;:hmm:
Δεν τους πυροβόλησαν γι'αυτό.

το έλεγε για αυτό που είχε πει η nefeli graf ότι στην ελλάδα δε θα είχαν και την καλύτερη αντιμετώπιση
γυρνάς που γυρνάς 6 σελίδες πίσω ,γύρνα 7 να καταλάβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
καλά,μη σε πω τώρα σούργελο και ρίξω το επίπεδο....έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης; επαναλαμβάνω την ερώτηση που σου είχα κάνει πριν:έχεις συναντήσει ποτέ σου βιοπαλαιστή αγρότη;μη βιαστείς να μου κολλήσεις ταμπέλες όπως ο αλησμόνητος mittenwalden (κάπως ετσι) που μου είχε πει ότι είμαι του σύριζα.......μη δίνετε σε όλα τα θέματα πολιτικές διαστάσεις .Anyway,δεν έχεις συναντήσει αγρότες που να σηκώνονται 6 το πρωί ,να κοιμούνται 1 το ξημέρωμα,και με μια βροχή να τους χαλάει όλη η σοδειά,η να βλέπουν τη σοδειά,απούλητη, να σαπίζει στις αποθηκες; well,too bad for you,καθώς δε θα μάθεις ποτέ τι σημαίνει αγρότης,μόνο μεγαλοτσιφλικάς :)
Συγκρίνω τον μηχανικό με 0 εισόδημα (δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος) με τον μεγαλογαιοκτήμονα και ο πρώτος πληρώνει παραπάνω εισφορές από τον δεύτερο. Τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα να τα σχολιάσω εκτός αν θεωρείς ότι δεν υπάρχουν βιοπαλεστές στα υπόλοιπα επαγγέλματα.

ΤΟ ΠΟΛΥ 3-4 ΜΗΝΕΣ!!!.
Xoνδρικά 1 μήνα συγκομιδή, 1 μήνας κλάδεμα, 1 μήνας λίπασμα - όργωμα, 1 μήνας σπορά. Τι κάνουν στους υπόλοιπους μήνες (πότισμα δεν το δέχομαι ως απάντηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Συγκρίνω τον μηχανικό με 0 εισόδημα (δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος) με τον μεγαλογαιοκτήμονα και ο πρώτος πληρώνει παραπάνω εισφορές από τον δεύτερο. Τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα να τα σχολιάσω εκτός αν θεωρείς ότι δεν υπάρχουν βιοπαλεστές στα υπόλοιπα επαγγέλματα.
αμα σου πω ότι δε μας αφορά το εισόδημα του μηχανικου θα φανω κακια;;
Xoνδρικά 1 μήνα συγκομιδή, 1 μήνας κλάδεμα, 1 μήνας λίπασμα - όργωμα, 1 μήνας σπορά. Τι κάνουν στους υπόλοιπους μήνες (πότισμα δεν το δέχομαι ως απάντηση).
το ότι χρειάζεται προετοιμασία για να σπείρεις σε ένα χωράφι δεν το λαμβάνεις υπόψη σου;το ότι οι άνθρωποι καλλιεργούν 2 και παραπάνω είδους φυτά για 2 διαφορετικες εποχές του χρόνου(π.χ. ο θείος μου καλλιεργεί πορτοκάλια,μανταρίνια και καλαμπόκια πεπόνια)ουτε αυτο;μου φαινεται έχεις περάσει την αγροτική ζωή για farmville: φυτεύεις και κάθεσαι από πάνω 5 ώρες μέχρι να βγάλει καρπούς.οι άνθρωποι εκεί όμως έχουν ανάγκη να τραφούν,να πληρώσουν λογαριασμούς και για αυτό πρέπει να δουλεύουν αδιάκοπα ¨ΟΛΟ τον χρόνομσου συνιστώ να πας σε κάποιο χωριό έστω για δύο μέρες9όταν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου και να παακολουθήσεις τους αγρότες και επαναλαμβάνω όχι τους μεγαλοτσιφλικάδες,που μόνο αυτούς γνωρίζεις εως τώρα :)

[/QUOTE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Πρώτον,από που και ως που αναφέρεις το όνομά μου; :P

δεύτερον ,εεεεεεεμ νεφέλη; μαλλον δε διάβασες το κείμενο.....
από ότι κατάλαβα εσύ λες να μην γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα μανωλάδας,ούτε στη συγκεκριμένη εταιρία.ο πέτρος μιλάει για την κατάσταση εκεί,ότι υπάρχουν παντού πόρνες ,για νεόπλουτους μεγαλοκτηματίες,για διακίνηση ναρκωτικών και για τους αλλοδαπούς (που ο ίδιος αντιπαθεί) αλλά βασανίζονται.....οπότε το συμπέρασμα που βγάζω εγώ τουλάχιστον απ'τα λεγόμενά του είναι ότι:
-πρέπρει να γίνει επιχείρηση "σκούπα" στην περιοχή
-πρέπει να γίνει κάτι να "εξαγνιστεί" η περιοχή από τους πλούσιους γαιοκτήμονες,τα ναρκωτικά,τιςς πόρνες

άρα να γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα ολόκληρης της μανωλάδας

Άντε μαρή δεν είσαι μόνο εσύ τρελή:whistle::whistle:
Και δεύτερον περιέγραψα εγώ για τα προϊόντα της Μανωλάδας αλλά ο Πατρεύς περιέγραψε και γενικότερα την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή μου:):):):)..Είχα ξεχάσει να αναφέρω η ίδια αυτό που είπε ο Πατρεύς:P:Pγι'αυτό και το σχόλιο μου.;)
Καλέ (κοίτα μεγάλα γράμματα :P) τι λες δεν νομίζω όλοι να είναι πλούσιοι γαιοκτήμονες ή πόρνες ή πουλούν όλοι ναρκωτικά:confused:..
Επιχείρηση σκούπα πως το εννοείς εσύ;;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Έμμα, την lifo την έβαλα επειδή ήταν στα ελληνικά (επίσης πάντα τέτοια άρθρα τα παίρνει από κάπου) , για τις άσχημες συνθήκες π.χ. στην κομμουνιστική Κίνα και το εργοστάσιο του iphone, το είχε αντιγράψει από την dailymail και το ξαναέβαλα. https://www.dailymail.co.uk/news/arti...make-iPod.html

Άλλα άμα κάποιος τα βλέπει όλα ΡΟΔΙΝΑ...:P

No problem, απλά έκανα τη παρατήρηση γιατί ήθελα να θιχτεί πως στο συγκεκριμένο θέμα(και όχι μόνο βέβαια) η lifo έχει γράψει εκνευριστικές και προπαγανδιστικές σαχλμάρες.



Δὲ μὲ ἐξέπληξε τὸ γεγονός· οἱ ἄνθρωποι ἐκεῖ ἔτσι ἔχουν μάθει νὰ λειτουργοῦν, αὐτὴν τὴ γλῶσσα καταλαβαίνουν, τὴν Beretta. Τώρα ποὺ βρῆκαν καὶ τοὺς Μπαγκλαντεσιανούς, ἦταν ἡ καλύτερή τους ἀφοῦ εἶναι πιὸ φθηνοὶ κι ἀπὸ τοὺς γυφτοβούλγαρους οἱ ὁποῖοι μέχρι πρότινος δούλευαν στὶς καλλιέργειές τους. Ἁπλῶς ἔκαναν τὸ λάθος καὶ στὴ δεδομένη στιγμὴ ποὺ ὑπάρχουν καὶ τὰ ζητήματα μὲ τὴν Χ.Α. νὰ τοὺς πυροβολήσουν ἐπειδὴ αὐτοὶ ζήτησαν τὰ (πενιχρότατα) μεροκάματα ποὺ οἱ μαφίοζοι τῆς Μανωλάδας δὲν τοὺς ἔδιναν κἄν. Δὲν τοὺς λυπᾶμαι καθόλου ἂν καὶ ἀντιπαθῶ ὅσο δὲν πάει τοὺς ἐπαγγελματίες «ἀντιρατσιστὲς» τύπου Κων/νου οἱ ὁποῖοι πῆγαν ἐκεῖ νὰ δείξουν «ἀλληλεγγύη» στοὺς «ἐργάτες τῆς γῆς».

Μόνο ἑνὸς τύπου ἐπιχείρηση σκοῦπα χρειάζεται ἐκεῖ...


Δηλαδή η λύση που προτείνεις είναι η επιχείρηση σκούπα;

Αν είναι δυνατόν ρε Πατρέα, άνθρωποι πυροβολήθηκαν και δε διάβασα πουθενά σε ολόκληρο ποστ να ζητάς την παραδειγματική τιμωρία των ζώων αυτών που τους πυροβόλησαν. Αντί αυτού εσύ γράφεις πως χρειάζεται μια επιχείρηση σκούπα; Βαρετά προβλέψιμος, ως συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
αμα σου πω ότι δε μας αφορά το εισόδημα του μηχανικου θα φανω κακια;;
Αδιάφορο μου είναι. Το λογικό είναι να φορολογούμαστε με βάση τα εισοδήματα μας και όχι την επαγγελματική μας ιδιότητα.

το ότι χρειάζεται προετοιμασία για να σπείρεις σε ένα χωράφι δεν το λαμβάνεις υπόψη σου;το ότι οι άνθρωποι καλλιεργούν 2 και παραπάνω είδους φυτά για 2 διαφορετικες εποχές του χρόνου(π.χ. ο θείος μου καλλιεργεί πορτοκάλια,μανταρίνια και καλαμπόκια πεπόνια)ουτε αυτο;μου φαινεται έχεις περάσει την αγροτική ζωή για farmville: φυτεύεις και κάθεσαι από πάνω 5 ώρες μέχρι να βγάλει καρπούς.οι άνθρωποι εκεί όμως έχουν ανάγκη να τραφούν,να πληρώσουν λογαριασμούς και για αυτό πρέπει να δουλεύουν αδιάκοπα ¨ΟΛΟ τον χρόνομσου συνιστώ να πας σε κάποιο χωριό έστω για δύο μέρες9όταν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου και να παακολουθήσεις τους αγρότες και επαναλαμβάνω όχι τους μεγαλοτσιφλικάδες,που μόνο αυτούς γνωρίζεις εως τώρα :)
Εμείς παράγουμε πορτοκάλια, αγκινάρες, μανταρίνια και ελιές χωρίς να έχω κανένα στην οικογένεια μου επαγγελματία αγρότη. Γνωρίζω καλύτερα από σένα τι σημαίνει αγρότης. Αν ο αγρότης βρει τρόπο να διαθέσει τα προιόντα του κατευθείαν στους καταναλωτές τότε είναι εντάξει διαφορετικά καλύτερα να αλλάξει κύριο επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μᾶλλον παρεξηγήθηκα ἔτσι ὅπως τὸ ἔγραψα γιατὶ λέγοντας «ἐπιχείρηση σκοῦπα» ἀναφερόμουν κυρίως στοὺς ντόπιους μαφιόζους καὶ δευτερευόντως στοὺς ξένους. Τὸ πῶς θὰ γίνῃ αὐτὸ δὲν ξέρω, μπορεῖ νὰ εἶναι μία ἐπιχείρηση κλίμακας ὅπως εἶχε γίνει ἀντίστοιχα στὰ Ζωνιανὰ πρὶν ἀπὸ κάποια χρόνια ἂν καὶ δὲν εἶχε φέρει δυστυχῶς τὰ ἀναμενόμενα ἀποτελέσματα λόγῳ διαφόρων παραγόντων.

Ὄχι ὅτι οἱ ξένοι -καὶ δὴ οἱ λαθρομετανάστες- εἶναι καλύτεροι ἐκεῖ πέρα· μιὰ χαρὰ συμμετέχουν στὴ διακίνηση ναρκωτικῶν πολλοὶ ἀπὸ αὐτοὺς καὶ σὲ διάφορες ἄλλες παράνομες δραστηριότητες. Τὸ σύστημα δουλεύει μὲ πολλοὺς μαζί καὶ μέχρι στιγμῆς φαινόταν ὅτι δούλευε καλά. Ἔπρεπε νὰ φθάσουμε σὲ αὐτὸ τὸ περιστατικὸ γιὰ νὰ «ξυπνήσουν» κάποιοι ὑψηλὰ ἱστάμενοι. Ὅπως ἀντίστοιχα καὶ στὴν Πάτρα ἡ ἀστυνομία ἔκανε πὼς δὲν ἔβλεπε τί γινόταν τόσα χρόνια μὲ τοὺς νονοὺς καὶ τοὺς μπράβους (ὅλο αὐτὸ βέβαια μὲ ἄνωθεν ἐντολὲς) καὶ τώρα ποὺ σκοτώνονται μέρα μεσημέρι εἶπαν νὰ κάνουν μία ἔρευνα τῆς προκοπῆς... Τουλάχιστον ἔτσι ἢ ἀλλιῶς, κάποια στιγμὴ νὰ βρεθῇ μία λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μᾶλλον παρεξηγήθηκα ἔτσι ὅπως τὸ ἔγραψα γιατὶ λέγοντας «ἐπιχείρηση σκοῦπα» ἀναφερόμουν κυρίως στοὺς ντόπιους μαφιόζους καὶ δευτερευόντως στοὺς ξένους. Τὸ πῶς θὰ γίνῃ αὐτὸ δὲν ξέρω, μπορεῖ νὰ εἶναι μία ἐπιχείρηση κλίμακας ὅπως εἶχε γίνει ἀντίστοιχα στὰ Ζωνιανὰ πρὶν ἀπὸ κάποια χρόνια ἂν καὶ δὲν εἶχε φέρει δυστυχῶς τὰ ἀναμενόμενα ἀποτελέσματα λόγῳ διαφόρων παραγόντων.

Ὄχι ὅτι οἱ ξένοι -καὶ δὴ οἱ λαθρομετανάστες- εἶναι καλύτεροι ἐκεῖ πέρα· μιὰ χαρὰ συμμετέχουν στὴ διακίνηση ναρκωτικῶν πολλοὶ ἀπὸ αὐτοὺς καὶ σὲ διάφορες ἄλλες παράνομες δραστηριότητες. Τὸ σύστημα δουλεύει μὲ πολλοὺς μαζί καὶ μέχρι στιγμῆς φαινόταν ὅτι δούλευε καλά. Ἔπρεπε νὰ φθάσουμε σὲ αὐτὸ τὸ περιστατικὸ γιὰ νὰ «ξυπνήσουν» κάποιοι ὑψηλὰ ἱστάμενοι. Ὅπως ἀντίστοιχα καὶ στὴν Πάτρα ἡ ἀστυνομία ἔκανε πὼς δὲν ἔβλεπε τί γινόταν τόσα χρόνια μὲ τοὺς νονοὺς καὶ τοὺς μπράβους (ὅλο αὐτὸ βέβαια μὲ ἄνωθεν ἐντολὲς) καὶ τώρα ποὺ σκοτώνονται μέρα μεσημέρι εἶπαν νὰ κάνουν μία ἔρευνα τῆς προκοπῆς... Τουλάχιστον ἔτσι ἢ ἀλλιῶς, κάποια στιγμὴ νὰ βρεθῇ μία λύση...

Οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αδιάφορο μου είναι. Το λογικό είναι να φορολογούμαστε με βάση τα εισοδήματα μας και όχι την επαγγελματική μας ιδιότητα.
μόνο που υπάρχει ένα θεματάκι..δεν μιλάμε για την φορολογία εδώ! :)

Εμείς παράγουμε πορτοκάλια, αγκινάρες, μανταρίνια και ελιές χωρίς να έχω κανένα στην οικογένεια μου επαγγελματία αγρότη. Γνωρίζω καλύτερα από σένα τι σημαίνει αγρότης. Αν ο αγρότης βρει τρόπο να διαθέσει τα προιόντα του κατευθείαν στους καταναλωτές τότε είναι εντάξει διαφορετικά καλύτερα να αλλάξει κύριο επάγγελμα.
μάλιστα....δηλαδή όποιοι δεν δίνουν τα προιόντα τους απευθείας στους καταναλωτές,να πα να γίνουν τραπεζίτες......οκ εσυ ξερεις τους αγρότες καλύτερα από όλους μας
εμ,σόρυ που θα το πω αλλά εεμ,όλοι οι αγρότες θέλουν να διαθέτουν τα προιόντα τους απευθείας στους καταναλωτές,διότι θα έπαιρναν κάποια από τα επιπλέον χρήματα που παίρνουν οι μεσάζοντες.αλλά δεν μπορούν!δεν μπορεί να ξημεροβραδιάζονται στη λαική διότι ξημεροδιαβάζονται ήδη στα χωράφια!άμα βρείς τρόπο να έχει η ημέρα παραπάνω από 24 ώρες,πάρε με στο κινητό (όχι στο σταθερό,οι γονείς μου είναι κουτσομπόληδες ;) )

κάποιοι εδώ μέσα που έχουν παρόμοιες απόψεις να προσέξουν διότι δε θα αργήσει η μέρα που το ράδιο αρβύλα θα παίρνει υλικό απτο στέκι!
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1P810ukMZ90

Μᾶλλον παρεξηγήθηκα ἔτσι ὅπως τὸ ἔγραψα γιατὶ λέγοντας «ἐπιχείρηση σκοῦπα» ἀναφερόμουν κυρίως στοὺς ντόπιους μαφιόζους καὶ δευτερευόντως στοὺς ξένους.·
διιορθώνεις το "επιχείρηση σκούπα" λέγοντας ότι φάνηκε ότι τα βάζεις με τους ντόπιους,ενώ εσύ το έλεγες κυρίως για τους ξένους;

:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Θεωρείς ότι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι σε καλύτερη μοίρα.... Θα το ξαναπώ... Ο μεγαλογαιοκτήμονας πληρώνει λιγότερες εισφορές από τον άνεργο μηχανικό.
Προφανώς όχι, αλλά είναι αυτό που λέει ο Parafernalia, να ενωθούμε εναντίον αυτών που πρέπει, όχι να φαγωθούμε μεταξύ μας.

Όσο για τον μικρό αγρότη, το πρόβλημά του δεν είναι η φορολογία, αλλά το υψηλό κόστος παραγωγής και μικρό κέρδος λόγω καρτέλ, καταστροφών και μικρών αποζημιώσεων, κλπ.

Αν τόσο εύκολη και προσοδοφόρα θεωρείς την αγροτιά, γιατί δεν πας και εσύ να γίνεις αγρότης;
Και όχι δεν είναι το ίδιο να μαζεύεις ελιές ή να φυτεύεις μερικές αγκινάρες για κανένα έξτρα εισόδημα με το να είσαι μέσα στα χωράφια όλη μέρα και να είναι αυτή η μόνη πηγή εισοδήματός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Προφανώς όχι, αλλά είναι αυτό που λέει ο Parafernalia, να ενωθούμε εναντίον αυτών που πρέπει, όχι να φαγωθούμε μεταξύ μας.

Όσο για τον μικρό αγρότη, το πρόβλημά του δεν είναι η φορολογία, αλλά το υψηλό κόστος παραγωγής και μικρό κέρδος λόγω καρτέλ, καταστροφών και μικρών αποζημιώσεων, κλπ.

Αν τόσο εύκολη και προσοδοφόρα θεωρείς την αγροτιά, γιατί δεν πας και εσύ να γίνεις αγρότης;
Και όχι δεν είναι το ίδιο να μαζεύεις ελιές ή να φυτεύεις μερικές αγκινάρες για κανένα έξτρα εισόδημα με το να είσαι μέσα στα χωράφια όλη μέρα και να είναι αυτή η μόνη πηγή εισοδήματός σου.

Μιλάς πολύ σωστά,ειδικά για τα τελευταία που λες:):):).
Σχεδόν τα ίδια του είπα και εγώ :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Του χρόνου τέτοια εποχή θα τρώτε όλοι φράουλες Μανωλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Του χρόνου τέτοια εποχή θα τρώτε όλοι φράουλες Μανωλάδας.

Αυτή την γνώμη έχω και εγώ :whatever::whatever::whatever::whatever:
Το συζητάγαμε με τον πατέρα μου και μου λέει το καλοκαίρι θα τρώνε φράουλες και θα το έχουν ξεχάσει οι περισσότεροι:whistle::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
μόνο που υπάρχει ένα θεματάκι..δεν μιλάμε για την φορολογία εδώ! :)
Η μαύρη εργασία είναι η χειρότερη μορφή φοροδιαφυγής
Αν τόσο εύκολη και προσοδοφόρα θεωρείς την αγροτιά, γιατί δεν πας και εσύ να γίνεις αγρότης;
Και όχι δεν είναι το ίδιο να μαζεύεις ελιές ή να φυτεύεις μερικές αγκινάρες για κανένα έξτρα εισόδημα με το να είσαι μέσα στα χωράφια όλη μέρα και να είναι αυτή η μόνη πηγή εισοδήματός σου.
Αν δεν υπήρχε κέρδος δεν θα υπήρχαν τόσοι ερασιτέχνες αγρότες.

Για τις φράουλες:
Εγκατάσταση θερμοκηπίου: 4000 ευρώ/στρέμμα (Το κάνεις μια φορά και το έχεις και τις επόμενες)
κόστο παραγωγής: 1 ευρώ/κιλό
Τιμή πώλησης 2.5 ευρώ/κιλό
Απόδοση: 4000 κιλά/στρέμμα

κέρδος: 6000 ευρώ/στρέμμα (2000 ευρώ/στρέμμα αν είναι η πρώτη χρονιά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν τόσο εύκολη και προσοδοφόρα θεωρείς την αγροτιά, γιατί δεν πας και εσύ να γίνεις αγρότης;
Ξέρεις exc για να γίνεις αγρότης πρέπει να έχεις και κάποια στρεμματάκια στην άκρη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος, οπότε ενημέρωσέ με γιατί με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η μαύρη εργασία είναι η χειρότερη μορφή φοροδιαφυγής

Αν δεν υπήρχε κέρδος δεν θα υπήρχαν τόσοι ερασιτέχνες αγρότες.

Για τις φράουλες:
Εγκατάσταση θερμοκηπίου: 4000 ευρώ/στρέμμα (Το κάνεις μια φορά και το έχεις και τις επόμενες)
κόστο παραγωγής: 1 ευρώ/κιλό
Τιμή πώλησης 2.5 ευρώ/κιλό
Απόδοση: 4000 κιλά/στρέμμα

κέρδος: 6000 ευρώ/στρέμμα (2000 ευρώ/στρέμμα αν είναι η πρώτη χρονιά).
Η απάντηση στην Ψαραδέλλη, αφορά και εσένα.
Ξέρεις exc για να γίνεις αγρότης πρέπει να έχεις και κάποια στρεμματάκια στην άκρη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος, οπότε ενημέρωσέ με γιατί με ενδιαφέρει.
Αν σου δώσω, δηλαδή, μερικά στρέμματα γη, θα είσαι οκ;
Αν θέλεις μία περισσότερη ανάλυση θα σου πω ότι καταρχάς ο αγρότης έχει κεφάλαιο, γη και μέσα παραγωγής, είναι καπιταλιστής, όσο περίεργο κι αν ίσως σου ακούγεται.
Αν ο άλλος έχει πολλά στρέμματα θα βγάλει καλά λεφτά και φυσικά λίγο πολύ έχει και έναν έλεγχο στην τιμή πώλησης των προϊόντων του. Θα πάρει και επιδοτήσεις, θα έχει και ανασφάλιστους εργάτες μέσα που θα τους δίνει ψίχουλα... Μια χαρά θα ζήσει.
Τι γίνεται, όμως με τον μικρό αγρότη; Και αυτός έχει μέσα παραγωγής, είναι τυπικά καπιταλιστής. Οι διαφορές είναι ότι το κόστος παραγωγής ανά στρέμμα είναι μεγαλύτερο, όσο μικρότερη είναι η καλλιεργήσιμη γη. Ότι έχει σχετικά μία μικρή παραγωγή και δεν έχει ιδιαίτερο έλεγχο στην τιμή πώλησης, αυτή καθορίζεται από καρτέλ. Ότι έχει λίγο κέρδος, ειδικά αν αφαιρέσεις από αυτό το κόστος προετοιμασίας της επόμενης παραγωγής.
Και σκέψου μεταξύ αυτών ότι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κανείς δεν θέλει τέτοια ζωή. Για αυτό τα παιδιά τους συνήθως την κάνουν για σπουδές και μετέπειτα μένουν κιόλας σε μεγαλουπόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top