Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,789 μέλη και 2,440,530 μηνύματα σε 76,682 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 21:22, 07-12-08:

Αυτό που βλέπω εγώ, χωρίς να μπορώ να κατανοήσω ακριβώς το πρόβλημα, αφού μας παρουσιάζεται σαν αμερικάνικη ταινία με κάποια συνωμοσία της CIA, είναι πως ο άνθρωπος για τον οποίο υποθετικά συζητάμε, δεν μπορεί να κάνει τίποτε για τη ζωή του, επειδή κατά βάθος αυτοί που βυσσοδομούν τον έχουν πείσει πως δεν είναι ικανός για τίποτε, πως η φυσική του θέση είναι να βρίσκεται γονατιστός, ότι δεν έχει καμμία αξία ως άνθρωπος κι ότι η πραγματική του εικόνα είναι αυτή που πιστεύουν εκείνοι κι όχι αυτός ο ίδιος.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι: Επανάσταση (προς την Ελευθερία) ή Θάνατος! Προσωπικά συστήνω το πρώτο. Το κατάλληλο όπλο για την αντιμετώπιση των πραγματικών ή φανταστικών εχθρών είναι το "Ξίφος της Απιστίας", που συνοψίζεται στην απλή μαγική φράση "Δεν σε πιστεύω, δεν υπάρχεις".

Στο κάτω κάτω αν είναι να πεθάνω, προτιμώ να πεθάνω επάνω στη μάχη, φορώντας τις μπότες μου, παίρνοντας και μερικά σκυλιά μαζί μου στην τελική.

Πες στον φίλο σου αγαπητέ Μόνε, να ζωστεί το σπαθί και να "πάρει μερικά κεφάλια" (ή αλλιώς αμερικανιστί To kick some asses), ειδάλως..."Καμμιά προσευχή για τους πεθαμένους", ή με άλλα λόγια "Νεκροί γεννιόμαστε, μαζί με τους νεκρούς" και ελπίζω να καταλαβαίνεις το βαθύτερο νόημα του Θανάτου για τον οποίο μιλάω. Αυτόν που δεν ακολουθείται από αναγέννηση...
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,364 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε: στις 04:09, 04-02-09:

Καθε περιπτωση αυτοκτνιας ειναι με διαφορετικες μεταβλητες-κρητιρια. Μεταβλητες ειναι πολλες που απαδιαργωνουν την ψυχικης ισσοροπιας.

1. Και κυριοτερο. ΓΩΝΕΙΣ. Αυτοι οι μαγκες ή μας αγγαλιασαν ελευθερα, ειτε αδιαφορησαν ή ακομη κι οταν μεγαλωσωμε ηταν ακομη εκει. Ο γωνεις ειναι ΕΝΑΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ λογος να απογοητευεις για τη μετεπειτα ζωη σου.
Εγω που ειμαι και νεαρος το γνωριζω.

2.Δυνατα χτυπηματα της ζωης, (δουλεια,χρεοι,υγεια,αποκαλυψεις...)Σ'αυτες τις περιπτωσεις οι σκεψεις ειναι γρηγορες και εντονες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 04-02-09 στις 04:47.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,364 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε: στις 04:45, 04-02-09:

λοιπον, κι επειδη το ζητημα της αυτοκτονιας με ενδιαφερει τον τελαιυτεο καιρο, καλω ειναι σας πω εγω τι γινεται με τους νεους που την κανουν... Κατ'αρχην 1στους3 νεους που πεθαινουν μεταξυ 15-24, πεθαινουν απο αυτοκτονια. Οχι και τοσο αυτο. Καταρχην με το αυτοκτονει ενας νεος ανθρωπος, ειναι κατι το λυπηρο. Ολα αυτα εχουν να κανουν με τους γωνεις. Γωνεις που αδιαφορησαν κυριως οταν το παιδι τους ηταν στην αναπτυξη. Ισως μεγαλυτερα αδερφια καταπιεζαν το μικροτερα, επειδη ειχαν κι'αυτα αποθημενα απ'τους γωνεις του και παει λεγοντας. Θα σας περιγραψω τωρα μια συγγαινικη οικογεινια για να καταλαβετε:

γωνεις,sot,pol,fot
Ο σοτ με την πολ ειναι 23,25. Κοινωνικα ατομα με χαβαλε αρκετο.
Γωνεις : ψυχραιμοι, ωραιοι, με τα αστεια τους, ελαφρως αδιαφοροι.
φοτ: η μικρη της παρεας,13 εξυπνη, αστεια, αλλα συμμαζεμενη, χωρις να ανοιγεται ιδιαιτερα.
Αυτη τη κατασταση τωρα την δημιουργησαν ο σοτ και η πολ που σαν μεγαλυτερα αδερφια πιεζαν και πιεζουν για τα παντα ολα. Αλλα κυριως ειναι η απαξιωση με την οποια αντιμετωπιζουν το κοριτσι. Μ'αυτο το ι φοτ κραταει ενα παθητικο ρολο στο σπιτι και εξω ακομη ποιο εντονα.

Αυτο που γινεται δηλαδη ειναι οτι υπαρχουν μεσα στην οικογενεια υποβασκουσες καταστασεις οι οποιες με πλαγιο τροπο μπορουν σιγα-σιγα να κτυπουν την αυτοπεποιθηση-αυτοεκτιμηση ενος παιδιου που εκεινη την ωρα χτιζεται ο μέλλοντικος ανθρωπος ο οποιος λογικα θα εχει προβλημτα με τον εαυτο του. ΜεχριΚι ειμαι σιγουρος γιατι και εγω τα ιδια παθαινω με την οικογενεια μου.

Εγω τωρα εχω μεγαλωσει και πολλες φορες σκεφτηκα την αυτοκτονια.
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 12:38, 12-02-09:

Κατ'αρχην 1στους3 νεους που πεθαινουν μεταξυ 15-24, πεθαινουν απο αυτοκτονια.
Έτσι όπως το θέτεις, είναι αντίστοιχο του να λες "πεθαίνουν από ναρκωτικά/υπερβολική ταχύτητα/...."

Εγω τωρα εχω μεγαλωσει και πολλες φορες σκεφτηκα την αυτοκτονια.
Η προσωπικότητά σου είναι πιο συγκροτημένη απ' ότι πιστεύεις,
άλλοι δεν το σκέφτονται καν.
1
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 12:57, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...
Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι: Επανάσταση (προς την Ελευθερία) ή Θάνατος! Προσωπικά συστήνω το πρώτο. Το κατάλληλο όπλο για την αντιμετώπιση των πραγματικών ή φανταστικών εχθρών είναι το "Ξίφος της Απιστίας", που συνοψίζεται στην απλή μαγική φράση "Δεν σε πιστεύω, δεν υπάρχεις".

... να ζωστεί το σπαθί και να "πάρει μερικά κεφάλια" (ή αλλιώς αμερικανιστί To kick some asses), ειδάλως..."Καμμιά προσευχή για τους πεθαμένους", ή με άλλα λόγια "Νεκροί γεννιόμαστε, μαζί με τους νεκρούς" και ελπίζω να καταλαβαίνεις το βαθύτερο νόημα του Θανάτου για τον οποίο μιλάω. Αυτόν που δεν ακολουθείται από αναγέννηση...
" Ξίφος της Απιστίας": ολαλά!!! Θα συμπλήρωνα, αγαπητέ μου φίλε Οττο, και ..."μη δίδετε τα άγια τοις κυσί!". Γιατί, τι άλλο είναι η αυτοκτονία, απ' το να ρίξεις το μόνο μαργαριτάρι, που σου έδωσε η Πλάση,... στους χοίρους; Ναι, και πάλι ναι, καιρός να ζωστούμε όλοι με το "Ξίφος της Απιστίας", αφού εν κατακλείδι, όλους εμάς, τη "Μάζα", μας έχουν... για τη δική τους αυτοκτονία!
3
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε: στις 01:29, 22-03-09:

αν δεν συντρεχουν πολυ σοβαροι ηθικοι λογοι,η αυτοκτονια ειναι δειλια
6
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 19:06, 22-03-09:

αν δεν συντρεχουν πολυ σοβαροι ηθικοι λογοι,η αυτοκτονια ειναι δειλια
Αποψη σου αυτο.

Επιπολεα, ανωριμη και επικυνδηνη βεβαια αποψη...
3
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε: στις 20:50, 22-03-09:

Ισως δεν το εθεσα καλα.Αν καποιος βιασει την κορη του και μετα αυτοκτονησει τι πρεπει να πω οτι κακος αυτοκτονησε;
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 02:03, 23-03-09:

χαχαχαχα, οχι δεν με επιασες, η ενσταση μου ηταν στο δειλια.

Το να αυτοκτονησεις δεν σε κανει δειλο, απελπισμενο σε κανει.

Εκτος αν θεωρεις ευκολο δηλαδη να παιθανεις. Υπαρχει ενας απλος τροπος να διαπιστωσεις ποσο ευκολο ειναι να κοιτας το θανατο καταματα, τραβα μια μερα μετα τις 1 το βραδυ στην γερανιου και βρισε τους θαμωνες...
1
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε: στις 00:34, 25-03-09:

ουτε στη Γερανιου ουτε Μενανδρου θα παω μετα τις 1 το βραδυ.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν υπαρχει τιποτα που θα κανει ενα νεο να σκεφτεται να αφαιρεσει την ζωη του.ολα τα προβληματα με σωστη καθοδηγηση λυνονται.
Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε: στις 02:40, 25-03-09:

Βαρέθηκα να ακούω τα άτομα να λένε τα ίδια και τα ίδια για την αυτοκτονία. Θα συμφωνήσω ότι η αυτοκτονία μπορεί να θεωρηθεί εγωιστική πράξη αλλά πράξη δειλίας... Δεν ξέρω αν είναι δειλό. Αυτό που ξέρω είναι ότι θέλει πολύ δύναμη για να καταφέρεις να τα αφήσεις όλα πίσω σου και να σκοτώσεις τον εαυτό σου... Υπάρχουν πάρα πολλοί διαφορετικοί λόγοι που μπορεί να οδηγήσουν στην αυτοκτονία... Κατά τη γνώμη μου κάθε περίπτωση διαφέρει γιατί πολύ απλά κάθε άτομο διαφέρει... Δεν είναι απαραίτητο να πάσχει ένα άτομο από κάποια ψυχική ασθένεια ή διαταραχή για να αυτοκτονήσει. Αν και τις περισσότερες φορές that's the case. Πάντως ότι κι αν συμβαίνει δεν πρέπει να αντιμέτωπίζονται με τόση προκατάληψη και σκληρότητα οι αυτόχειρες. Δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο άλλος και οδηγήθηκε εκεί.
4
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε: στις 23:23, 27-03-09:

λοιπον προσωπικα θεωρω οτι αν καποιος φτασει σε αυτο το σημειο που δεν παει αλλο δεν πρεπει να κρινουμε χωρις να γνωριζουμε τι εχει περασει αυτο το ατομο μεχρι να παρει αυτη την αποφαση........για μενα ειναι η εσχατη λυση.........ο τροπος να λυθουν ολα........το τιμημα ομως ειναι οτι δεν θα ξαναζησεις ποτε τιποτα.............παντως αμαρτημα δεν νομιζω οτι ειναι και ας λεει η εκκλησια,ποθ προσωπικα δεν πιστευω......
3
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε: στις 01:15, 09-04-09:

Ειναι απολυτο δικαιωμα και θεμα αξιοπρεπειας επισης. Μερικες φορες τα πραγματα μπορει να ειναι πολυ χαλια και πολυ αδικα για καποια ατομα. Ειναι πολυ σκληρη πραξη αλλα οσο σκληρη ειναι τοσο αυθεντικη ειναι απ'την αλλη. Ειναι πολυ απακαρδιοτικο να θες να σκοτωσεις το δικο σου "ειναι", να νοιωθεις μια αδυναμια να αγαπησεις τον εαυτο σου. Οσοι φτανουν σ'αυτη την κατασταση πεθαινουν απο μοναξια. Ισως αυτοι οι ανθρωποι δεν δεχθηκαν ποτε την αγαπη που τους αξιζε. Ειναι πραγματικα θλιβερο.
2
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 17:47, 10-04-09:

Ειναι πραγματικα θλιβερο.

Δεν θα έλεγα 'θλιβερό'.
Είναι η μόνη πράξη που έχει ένα μικρό, ελάχιστο νόημα
μέσα σε έναν κόσμο που στερήται νοήματος.
1
4
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 19:38, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Δεν θα έλεγα 'θλιβερό'.
Είναι η μόνη πράξη που έχει ένα μικρό, ελάχιστο νόημα
μέσα σε έναν κόσμο που στερήται νοήματος.
Η ζωή αποκτά αξία μόνο όταν συνειδητοποιούμε ότι δεν έχει κανένα σκοπό, ότι είμαστε όλοι κατά βάθος περαστικοί ρεμπεσκέδες. Τότε είμαστε οι πιο σημαντικοί άνθρωποι στον πλανήτη, όταν έχουμε συνείδηση του πόσο περιτοί είμαστε μέσα στο αχανές σύμπαν, όταν ξεκαβαλάμε το καλάμι τσακισμένοι ή επαναστατημένοι ανάλογα. 'Οπως είχε πει και ο Ρένος Αποστολίδης "ήρωας δεν είναι αυτός που πεθαίνει για μια ιδέα, αλλά αυτός που ζει για μια ιδέα. Και το εκτελεστικό απόσπασμα να κάνεις ό,τι μπορείς για να το αποφύγεις, ακόμα και να τους ξεγελάσεις, μην τους δώσεις τη χαρά να γίνεις ήρωας". Το ίδιο ισχύει και για την αυτοκτονία.
4
1
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε: στις 03:32, 12-04-09:

Πιστευω οτι η αυτοκτονια ειναι αδυναμια.Αδυναμια να αντιμετωπισεις τους φοβους σου,αδυναμια να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες,αδυναμια να αντιμετωπισεις την κοινωνια,αδυναμια να συμμετεχεις,αδυναμια να δειξεις οτι εισαι καποιος.Δεν υπαρχει τιποτα αξιοπρεπες στην αυτοκτονια.Μπορω να συμφονισω οτι δεν υπαρχουν σωστα προτυπα.Ομως εμεις δεν ειμαστε που δημιουργουμε τα λαθως προτυπα ;Γιατι να τρωμε στη μαπα ολη τη σαβουρα και να μην αντιστεκομαστε κανοντας την διαλογη μας;
2
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε: στις 15:30, 12-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros Antono
Δεν υπαρχει τιποτα αξιοπρεπες στην αυτοκτονια.
Επιμενω στη προηγουμενη αποψη μου.
Και για να βαλουμε σωστες βασεις στο θεμα, το προβλημα με την συνχγηση που μπορει να εχει ενα ατομο για τις δυνατοτητες και τις αδυναμιες του σαν ξεχωριστο ατομο, εμφανιζεται στην ηλικια που ηταν παιδι και ηταν εξαρτημενος απο τους γονεις του. Οι γονεις παιζουν καθοριστικο ρολο στην αναπτυξη και εξελιξη της "αυτοεικονας" που σχηματιζει καθε παιδι. Συνηθως η ελειψη νοηματος για τον κοσμο μας και για εμας, πηγαζει απο την πραγματικη αγαπη που δεν πηραμε ποτε απ'τους γονεις μας. Ο καθενας πρεπει να ψαξει και να βρει τη δικια του ιστορια αν θελει να αντιμετωπισει τα δικα του κενα.
Μια ταινια που ειναι αρκετα αντιπρωσοπευτικη για την αποψη μου και για ολα οσα λεμε εδω μεσα ειναι "Ο κυκλος των χαμενων ποιητων". Τη συνιστω ανεπιφυλακτα και σ'αυτους που την εχουν δει ακομη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 12-04-09 στις 15:32. Αιτία: Διορθωση.
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε: στις 16:45, 12-04-09:

Συμφωνω απολυτα οσο αφορα την ευθυνη της οικογενοιας στο να μπουν οι σωστες βασεις.Επισης το σχολειο φταιει γιατι δεν ενδιαφερεται η και πολλες φορες υπαρχει φοβος.Η ταινια που αναφερεις διχνει τι μπορει να κανει και ενας ανθρωπος οταν θελει και ενδιαφερεται.Εγω εχω παιδια δημοτικου και αντιμετοπιζω πολλα προβληματα με την αδιαφορια δασκαλων και γονιων.
Παράθεση

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O unknown έγραψε: στις 17:03, 12-04-09:

(ναι το εχω σκεφτει και οχι μονο για 1 sec,αλλα για πολλες χιλιαδες sec παραπανω.Μου "εφυγε" καπως οταν εζησα απο πολυ κοντα τον θανατο συγγενικου μου προσωπου)
αδυναμια ή οχι,φανταζει σαν μια λυση οταν πονας μεσα σου για λογους που δεν μπορεις να επηρεασεις (οχι αμεσα),παρα μονο να προσπερασεις.
Επισης φανταζει σαν μονη λυση οταν πονας σωματικα χωρις διεξοδο απο αυτον τον πονο ή τροπο να τον περιορισεις.
οπως και να χει συνδεεται με πονο.
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε: στις 17:13, 12-04-09:

τι ειναι πιο ευκολο να αυτοκτονησει καποιος η μηπως να ζησει ξανα δινοντας νοημα στη΄΄ αθλια΄΄ ζωη του
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    NastStorm

Βρείτε παρόμοια