O ρόλος και οι δράσεις της ΕΕΤΤ

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Σκέφτομαι να μπω στο 2play της forthnet.
Έχω ακούσει όμως ακόμη κ για 20 μέρες χωρίς σταθερό μέχρι να γίνει η μεταφορά.
Αν έμενα μόνος μου δε 8α με πείραζε, αλλά 20 μέρες χωρίς τηλ είναι πρόβλημα στο σπίτι.

Το δίκτυο της forthnet έρχεται στις 20 Αυγούστου εδώ που μένω, σύμφωνα με τον οδηγό της forthnet. Μέχρι να γίνει η αίτηση κλπ κλπ 8α περάσει πολύς καιρός κ 8α πάει αρκετά μετά τις 20 Αυγούστου.

Οι ερωτήσεις μου:
1) Όταν αλλάξω από τον ΟΤΕ στην forthet 8α έχω απαραίτητα διακοπή στο σταθερό, ή αν το δίκτυο λειτουργεί κανονικά 8α περάσω κατυθείαν στην forthnet χωρίς να έχω διακοπή?
2) Πόσο αξιόπιστος είναι ο οδηγός που λέει πότε έρχεται το δίκτυο της forthnet στην περιοχή σου?​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
παραθετω ενα email που ελαβα σημερα το πρωι, μονο και μονο για να δειτε τι ακριβως γινεται στην Ελληνικη αγορα σημερα - τα τηλεφωνα και ονοματα του ανθρωπου που κανει την καταγγελια τα εχω βγαλει αλλα ειναι στην διαθεση οπιου τα θελει.

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ – ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
Με την παρούσα θα ήθελα να καταγείλω/διαμαρτυρηθώ για την συμπεριφορά και το συναλλακτικό
ήθος της εταιρείας ON TELECOMS, την οποία αυτή την στιγμή προτίθεμαι να φέρω ενώπιον της
δικαιοσύνης και της ελεγκτικής αρχής (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων).
Την 28 Ιουνίου 2007, ήλθα σε τηλεφωνική επαφή με την εν λόγω εταιρεία για να ενημερωθώ για
τις προσφορές της. Η υπάλληλος Κα Μπαλανίκα, με ενημέρωσε και μου είπε ότι αν θέλω να
επωφεληθώ απο την προσφορά θα πρέπει να κάνω έστω και τηλεφωνική αίτηση. Πράγματι έδωσα
τα στοιχεία της συζύγου μου στο όνομα της οποίας είναι η τηλεφωνική γραμμή. Η εν λόγω Κυρία
με ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει μαζί της για τηλεφωνική επιβεβαίωση. Πράγματι την ίδια μέρα
αργότερα, μια υπάλληλος της εταιρείας (δεν γνωρίζω αν ήταν η ίδια Κυρία), επικοινώνησε με την
συζυγό μου η οποία επι λέξει της είπε ότι θα συνεννοηθεί μαζί μου και θα αποφασίσουμε απο
κοινού, γι αυτό την παρακάλεσε να καλέσει πάλι την επομένη για να συνεννοηθούνε.
Την επομένη ημέρα η συζυγός μου ενημέρωσε την υπάλληλο της εταιρείας ότι το συζήτησε μαζί
μου και δεν ενδιαφερόμαστε να συνεχίσουμε την οποιαδήποτε δοσοληψία. Η υπάλληλος τότε
πληροφόρησε την συζυγό μου ότι η παραγγελία είχε προχωρήσει!. Η συζυγός μου την ενημέρωσε
τότε ότι κακώς προχώρησε η παραγγελία χωρίς να έχουμε υπογράψει σύμβαση (ή έστω να έχουμε
αποδεχτεί έστω και τηλεφωνικά) και θα έπρεπε να σταματήσει.
Θεωρήσαμε λοιπόν ότι η υπόθεση έκλεισε. Μέγα λάθος.
Την περασμένη εβδομάδα (17 Ιουλίου 2007) έλαβα τηλεφώνημα απο μια εταιρεία κούριερ η οποία
με ενημέρωσε ότι ο εξοπλισμός ήταν έτοιμος να μου παραδωθεί όπου επιθυμούσα!!! Ρώτησα
ποιός εξοπλισμός και με ενημέρωσαν ο εξοπλισμός απο την ON TELECOMS. Αμέσως
επικοινώνησα με την εν λόγω εταιρεία, και ο υπάλληλος με πληροφόρησε ότι η αίτηση μας είχε
προωθηθεί ήδη στον ΟΤΕ! και θα έπρεπε να στείλω φαξ ακύρωσης απο την 23 Ιουλίου 2007 και
μετά στα γραφεία τους, χρησιμοποιώντας την φόρμα ακύρωσης που έχουν στο site τους. Μπήκα
στο site και είδα ότι η φόρμα ονομάζεται “αίτηση υπαναχώρησης” !!!!!!!!! δηλαδή ούτε λίγο
ούτε πολύ μου ζητούσαν να υπογράψω μια αίτηση και να δηλώνω ότι υπαναχωρώ απο την
μεταξύ μας σύμβαση που εν τω μεταξύ ουδέποτε υπεγράφει!!!!!!!
Χθες 23 Ιουλίου 2007 στις 18:00 φιλικό μας πρόσωπο μας ενημέρωσε ότι μας καλούσε το
τηλέφωνό μας (σταθερό) και απαντούσε μια άλλη κυρία η οποία τον πληροφόρησε ότι το νούμερο
της το είχαν παραχωρήσει απο το πρωϊ!!!!!!!!!! δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μας άφησαν και χωρίς
τηλέφωνο. Σε επικοινωνία που είχα με τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν ότι είχε γίνει αίτηση (αλήθεια με
υπογραφή ποιού;;) απο την ON TELECOMS για φορητότητα και ότι πλέον δεν είμαστε πελάτες
του.
Ερωτώ λοιπόν:
1. Γιατί προχώρησαν στην παραγγελία την στιγμή που δεν υπάρχει φωνητική ή
έγγραφη συναίνεση;
2. Τι αίτηση φορητότητας παρουσίασαν στον ΟΤΕ υπογεγραμμένη απο την συζυγό
μου;
3. Ακόμα και αν είχαμε προχωρήσει όλες τις διαδικασίες, τι τηλέφωνο θα είχαμε τώρα
αφού δόθηκε σε άλλο χρήστη;
Επειδή έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά με την εν λόγω εταιρεία, και ανεξάρτητα απο την έκβαση της
υπόθεσης, καταγγέλουμε με κάθε δυνατό τρόπο τις μεθόδους που χρησιμοποιεί για την ...
“ετσιθελική” άγρα πελατών. Αν και κάποιοι άλλοι συμπάσχοντες ενδιαφέρονται ας επικοινωνήσουν
μαζί μας για να ενώσουμε τις φωνές μας ενάντια σ'αυτή την κατάφορη παραβίαση των
διακαιωμάτων μας. Θεωρούμε ότι πλέον θα πρέπει να μπει φρένο στην ασυδοσία. Θα πρέπει οι
κύριοι επιχειρηματίες, να καταλάβουν ότι εδώ δεν είναι τριτοκοσμικό κράτος και οι πολίτες δεν
κάθονται με σταυρωμένα τα χέρια, ούτε το βουλώνουν με δωράκια και χάντρες.
Γλυφάδα 24 Ιουλίου 2007
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αμαν!!!!!!

ρε τι τραβαει ο ανθρωπος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλα, ακριβως το ιδιο εκανε η Tellas στους γονεις μου, και εστειλαν και δυο λογαριασμους για χρονικο διαστημα μιας βδομαδας (τοσο πηρε να το κοψουμε). Ο πρωτος 100 ευρω. Ο δευτερος, μετα απο λιγες μερες, για το ιδιο διαστημα, 50 ευρω! Ντοινκ! Τους πηρε και τους σηκωσε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η ΕΕΤΤ, στο πλαίσιο του ελεγκτικού της ρόλου, αυτεπάγγελτα ή και κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών, προέβη στη διενέργεια ακροάσεων εταιρειών παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών για ζητήματα που αφορούσαν την παραβίαση της νομοθεσίας ηλεκτρονικών επικοινωνιών σε σχέση με την προστασία των καταναλωτών, κατά το διάστημα 1/11/2007 έως 1/3/2008. Ως αποτέλεσμα των ακροάσεων, η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ αποφάσισε κατά τη σημερινή συνεδρίαση την επιβολή διοικητικών προστίμων ως εξής:

1) Στις εταιρείες Τeledome, Tellas και Vivodi επέβαλε πρόστιμα συνολικού ύψους 500.000 ευρώ, 100.000 ευρώ και 100.000 ευρώ, αντιστοίχως, για περιπτώσεις αυθαίρετης ενεργοποίησης προεπιλογής φορέα και αυθαίρετης ακύρωσης αιτήσεων κατάργησης προεπιλογής.
Για τα προαναφερθέντα πρόστιμα, η Ολομέλεια εξουσιοδότησε τον Πρόεδρο της ΕΕΤΤ να αποστείλει τις σχετικές Αποφάσεις στην Εισαγγελία.

2) Για τη μη παροχή στοιχείων ή/και την κατά πολύ εκπρόθεσμη παροχή στοιχείων αναφορικά με καταγγελίες καταναλωτών, η ΕΕΤΤ επέβαλε πρόστιμα στις ακόλουθες εταιρείες:
- Στην εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε , ύψους 180.000 ευρώ
- Στην εταιρεία Vodafone, ύψους 160.000 ευρώ
- Στην εταιρεία On Telecoms, ύψους 150.000 ευρώ
- Στην εταιρεία Vivodi, ύψους 200.000 ευρώ
- Στην εταιρεία Teledome, ύψους 230.000 ευρώ
- Στην εταιρεία Forthnet, ύψους 290.000 ευρώ
-Στην εταιρεία Hellas on Line ύψους 150.000 ευρώ
- Στην εταιρεία ΤΕΛΛΑΣ ύψους 190.000 ευρώ
Για τον καθορισμό του ύψους του προστίμου κάθε εταιρείας ελήφθησαν υπόψη παράγοντες όπως η έλλειψη ανταπόκρισης στις διαβιβαστικές επιστολές της ΕΕΤΤ αναφορικά με καταγγελίες καταναλωτών, ο συνολικός αριθμός των καταγγελιών και ο συνολικός χρόνος καθυστέρησης υποβολής στοιχείων στην ΕΕΤΤ.
Σχετικά με τις ανωτέρω αποφάσεις, ο Πρόεδρος της ΕΕΤΤ Καθηγητής Νικήτας Αλεξανδρίδης δήλωσε: "Η ΕΕΤΤ θα συνεχίζει να καταπολεμά τυχόν αθέμιτες πρακτικές που εφαρμόζουν οι εταιρείες ταλαιπωρώντας τον καταναλωτή, έτσι ώστε να διασφαλισθεί η παροχή ποιοτικών υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Ο έλεγχος της αγοράς θα εντατικοποιηθεί, μέσω συνεχών ακροάσεων και αυτεπάγγελτων ελέγχων και επιβολής κυρώσεων, προκειμένου να απολαμβάνει ο καταναλωτής σωστή εξυπηρέτηση και να μην αισθάνεται ότι τον κοροϊδεύουν ή τον εξαπατούν".


πηγή


Τουλάχιστον η ΕΕΤΤ φαίνεται να παράγει έργο στη χώρα μας.
Αυτό που με προβληματίζει αν στη συνέχεια πληρώνονται τα πρόστιμα ή τελικά γλιτώνουν μέσω ενστάσεων.
Και στην τελική θα ήταν καλό να γίνεται και κάποια δημοσίευση για τα ποσά που πλήρωσαν τελικά οι εταιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Βασικά αν οντως ισχύει το μέτρο που πάρθηκε είναι πολύ καλό για να εκλείψουν τα κρούσματα κακής εξυπηρέτησης των πελατών. Τα χειρότερα τα έχω ακούσει για την HOL, όπως περιπτώσεις μη-έγκρισης αιτήσεων σύνδεσης χωρίς κάποιον προφανή λόγο που να εμποδίζει την πραγματοποίησδή της, αλλά και για καθυστέρηση ενεργοποίησης συνδέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου έκαναν μερικά πράγματα εντύπωση:
  1. Γιατί η Altec, η NetOne και η Lannet δεν πήρε; Εύχομαι όχι επειδή είναι μικρές αλλά επειδή δεν κάνουν "λάθη".
  2. H Teledome δεν είναι στάδιο εκκαθάρισης; Ωχχ μάλλον τους πόνεσε :D
  3. Αυτή την φορά μάλλον θα εμπλακούν και τα δικαστήρια
Υ.γ.: Να σημειώσω ότι χρήματα δεν θα πάνε στην ΕΕΤΤ αλλά θα πληρωθούν στην αντίστοιχη ΔΟΥ. Δηλαδή θα πάνε στο κρατικό προϋπολογισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλοφάγωτα!!!!!
Καλά να πάθουν μπράβο στην ΕΕΤΤ που κάνει την δουλειά τους, άντε με τα κ@θήκια που μόνο να παίρνουν τα λεφτά ξέρουν!
Είναι πάντως φοβερό ότι όλοι! έφαγαν πρόστιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συνεχίζονται ... ακόμη 3.000.000 ευρώ σε OTE και 500.000 σε Tellas

1.) Όσον αφορά στον ΟΤΕ, η ΕΕΤΤ επέβαλε τα ακόλουθα πρόστιμα για τη μη παροχή στοιχείων σχετικά με τα προγράμματα «conn-x» και «ALL- IN- ONE»:
α) Για το Πρόγραμμα conn –x
Όσον αφορά στο πρόγραμμα conn-x, η ΕΕΤΤ επέβαλε στην εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε. πρόστιμο ύψους 2.000.000 ευρώ λόγω άρνησης παροχής πληροφοριών, στο πλαίσιο του ελέγχου και εποπτείας της αγοράς adsl. Η ΟΤΕ Α.Ε. ουδέποτε απέστειλε τα ζητούμενα στοιχεία παρά τις επανειλημμένες υπενθυμίσεις της ΕΕΤΤ. Περαιτέρω, η ΕΕΤΤ αποφάσισε την επιβολή στην εν λόγω εταιρεία Σύστασης να απέχει στο μέλλον από ενέργειες που συνιστούν παραβίαση των υποχρεώσεων της.
β) Για το Πρόγραμμα ALL-IΝ-ONE
Αναφορικά με το πρόγραμμα συνδυαστικών υπηρεσιών «ALL-IΝ-ONE», η ΕΕΤΤ επέβαλε στην εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε. πρόστιμο ύψους 1.000.000 ευρώ για εκπρόθεσμη και μη προσήκουσα παροχή των απαραίτητων οικονομικών στοιχείων/πληροφοριών στην ΕΕΤΤ. Η εταιρεία ΟΤΕ, παρέβη ευθέως την υποχρέωσή της βάσει του άρθρου 64 του Ν.3431/2006 και προκάλεσε αδικαιολόγητη κωλυσιεργία στο έργο της ΕΕΤΤ κατά τη διαδικασία της «ex ante» εξέτασης του ανωτέρω οικονομικού προγράμματος. Περαιτέρω, η ΕΕΤΤ αποφάσισε την επιβολή Σύστασης στην ΟΤΕ Α.Ε, έτσι ώστε η τελευταία να απέχει στο μέλλον από ενέργειες που συνιστούν παραβίαση των υποχρεώσεων της.

2) Επιπρόσθετα, όσον αφορά στην ΤΕLLAS, η ΕΕΤΤ επέβαλε διοικητικό πρόστιμο 500.000 ευρώ για παραβάσεις της νομοθεσίας των ηλεκτρονικών επικοινωνιών, κατόπιν σειράς καταγγελιών καταναλωτών που αφορούσαν την παροχή τηλεφωνικών υπηρεσιών μέσω προεπιλογής φορέα και ειδικότερα τη μη αποδέσμευση των καταναλωτών από το δίκτυό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top