Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,244 μέλη και 2,424,415 μηνύματα σε 75,699 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
...το συναίσθημα
39
33,62%
...την λογική
76
65,52%
Ανάλογα
1
0,86%
ΔΞ/ΔΑ
0
0%

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,464 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 10:17, 05-10-05:

T###972;###964;###949; ###947;###953;###945;###964;###943; ###972;###964;###945;###957; ###949;###943;###957;###945;###953; ###957;###945; ###960;###940;###961;###949;###953;###962; ###956;###953;###945; ###945;###960;###972;###966;###945;###963;###951; ###948;###949;###957; ###963;###954;###941;###966;###964;###949;###963;###945;###953; ###959;###964;###953; ###941;###967;###949;###953; ###940;###955;###955;###959;###962; ###964;###959; ###960;###961;###972;###946;###955;###951;###956;###945; ###954;###945;###953; ###960;###945;###962; ###957;###945; ###964;###959;###957; ###963;###965;###956;###946;###959;###965;###955;###949;###973;###963;###949;###953;###962;?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 10:19, 05-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Tότε γιατί όταν είναι να πάρεις μια απόφαση δεν σκέφτεσαι οτι έχει άλλος το πρόβλημα και πας να τον συμβουλεύσεις?
Δεν προλαβαίνω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Την έχω ήδη κάνει την μ@λ@κί@ μου πριν σκεφτώ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,464 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 10:22, 05-10-05:

###917; ###957;###945;###953; ###945;###965;###964;###972; ###949;###943;###957;###945;###953; ###949;###973;###954;###959;###955;###959; ###963;###964;###951; ###952;###949;###969;###961;###943;###945; ###945;###955;###955;###940; ###963;###964;###951;###957; ###960;###961;###940;###958;###951; ###948;###949;###957; ###964;###959; ###949;###966;###945;###961;###956;###972;###950;###949;###953; ###954;###945;###957;###949;###943;###962;
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 10:32, 05-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ε ναι αυτό είναι εύκολο στη θεωρία αλλά στην πράξη δεν το εφαρμόζει κανείς
Έξω από τον χορό......
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 20:03, 17-01-06:

Δίνω προτεραιότητα στη λογική...
Παράθεση

TAZ250

Νεοφερμένος

H TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H TAZ250 έγραψε: στις 17:03, 04-02-06:

εξαρτάται από την κατάσταση. οι περισσοτεροι χρησιμοποιούν την λογική άλλοι πάλι χρησιμοποιούν το συναίσθημα. πιστεύω οτι πρέπει σε κάθε περίπτωση να αντιδράσουμε με την καρδιά ακόμα και αν θίγεται ο "εγωισμός" μας. ο λόγος που φοβόμαστε να τη χρησιμοποιήσουμε είναι για το τι θα πει ο κοσμος αν το μαθει, το αποτέλεσμα που θα έχει και η γνώμη που θα σχηματίσουν για εμάς.εγω λειτουργώ τις περισσότερες φορές με την καρδιά. συμβουλή? τον κοσμο να το έχετε γράψει στα..... παλιά σας τα πα*****ια και όλα θα πάνε καλα
Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε: στις 17:23, 04-02-06:

Λειτουργώ κυρίως με τη λογική. Καταραμένο Πολυτεχνείο που μας έκανες τεχνοκράτες!!!
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 17:53, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από zxr
Λειτουργώ κυρίως με τη λογική. Καταραμένο Πολυτεχνείο που μας έκανες τεχνοκράτες!!!
μη δαγκώνεις παιδίμ, το χέρι που σε ταϊζει

πολυτεχνειο οέο
Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε: στις 11:13, 07-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μη δαγκώνεις παιδίμ, το χέρι που σε ταϊζει

πολυτεχνειο οέο
Δίκιο έχεις. Καλό μου Πολυτεχνειάκι! Γούτσου, γούτσου!!!!
Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 462 μηνύματα.

H burbuja έγραψε: στις 15:49, 17-02-06:

Ανέκαθεν μέχρι στιγμής,ενεργούσα με βάση το συναίσθημα και τώρα που όσο πάει μεγαλώνω και βλέπω κάποια πράγματα με άλλο μάτι,προσπαθώ να λειτουργήσω λίγο περισσότερο με την λογική..το θέμα είναι όμως,πως ποτέ δεν καταλήγω σε μια λογική λύση και αγχώνομαι κι έτσι,στο τέλος,κάνω αυτό που έκανα ούτως ή άλλως,πάντα...συναίσθημα και πάλι συναίσθημα...!!
Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε: στις 16:00, 17-02-06:

Κατά βάση,είμαι άνθρωπος που λειτουργώ πολύ με το συναίσθημα,αλλά δεν έχουν λείψει και οι φορές που βάζω πάνω απ'όλα τη λογική...εξαρτάται από την απόφαση που πρέπει να πάρω.
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 16:02, 17-02-06:

Λογική μακράν! Το συναίσθημα υπάρχει σε έντονο βαθμό αλλά αποτελεί μια πρόσμιξη μέσα στη λογική (ενίοτε και το αντίθετο αλλά σε στιγμές απώλειας αποφασιστικότητας, κάτι που το αποφεύγω εδω και ενα χρόνο πολύ έντονα)

Η λογική πρέπει να κυβερνά και το συναίσθημα απλώς να δίνει εναν όμορφο τόνο στο πολικό τοπίο της λογικής, ώστε ο άνθρωπος να μην καταλήξει ενα απρόσιτο και παγερό ον.

Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι είμαι αναίσθητος...
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε: στις 16:02, 17-02-06:

Αυτό είναι το πιο σωστό ανάλογα την απόφαση να χρησιμοποιείες συναίσθημα ή λογική
γιατί και η λογική κάποιες φορές σε οδηγεί σε συναισθηματικά λάθη
Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε: στις 18:18, 11-03-06:

τις περισσότερες φορές με το συναίσθημα
Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε: στις 22:52, 11-03-06:

Γιατι η δημοσκοπηση δεν εχει επιλογη 'και τα δυο', η ακομα καλυτερα, 'κατα δυο το ιδιο ειναι' (ειναι το ενα και αυτο δηλ). ?? Δηλ συγνώμη αν οντως κατσουμε και το σκεφτουμε (ή αισθανθουμε ) ποια ειναι η διαφορα ?
οπως λεει και η κακη επιρροη:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα...

ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
ή καποιας λογικης συμπληρωνω εγω...
Γιατι που τελειωνει το αυναισθημα και αρχιζει η λογικη ? (και το αναποδο?) Και τα συναισθηματα ειναι 'ρουτινες λογικης' οι οποιες ομως ειναι hardwired και εκτελουνται αυτοματως. Δεν καθομαστε να το 'σκεφτουμε' συνειδητα. Εκτελειται αυτοματα.. Αλλα ειναι λογικοτατες. Tα συναιασθηματα εγγυονται οτι σε συγκεκριμενες συνθηκες/περιπτωσεις θα αντιδρασουμε με συγκεκριμενο [λογικο, ναι λογικο!] τροπο. (Γιατι ετσι 'αισθανομαστε'). Και η αντιδραση ειναι κατα βαση αυτο που γενικα μας συμφερει (η 'λογικη' της φυσης). Σε πιο πολυπλοκες & μη προβλεψιμες εκ των προτερων περιπτωσεις, 'σκεφτομαστε συνειδητα' ('λογικη') και μαλιστα πολες φορες λαμβανοντας υποψην διαφορα αντικρουομενα συναισθηματα (βλ. προτεραιοτητες). Στα απλα και προβλεψιμα η λογικη αντιδραση ειναι hardwired (γιατι ποιος ο λογος να το σκεφτουμε ? Ασε που χανομυε και χρονο.. πχ (μια πολυ απλη περιπτωση, υπαρχουν και πολυ πολυπλοκοτερα συναισθηματα) βλεπεις λιονταρι, τρεξε. "Φοβος" -και δεν χρειαζεται να κατσουμε να το σκεφτουμε 'λογικα'.) Σε πιο πολυπλοκες περιπτωσεις το 'προγραμμα' λεει "κανε οτι νομιζεις καλυτερο", λαμβανοντας υποψην ολους τους παραγοντες/ συνθηκες (και τα συναισθηματα που το καθενα δημιουργει), αρα δηλ 'σκεψου' και αποφασισε τι συμφερει συνολικα ... Τα 'απλα', εκει που η σωστη ('λογικη') αντιδραση ειναι μια, και μαλιστα με αυξημενη προτεραιοτητα, γλυτωνουμε χρονο (και ειναι εγγυημενη η 'σωστη' αντιδραση) αισθανομενοι (και οχι σκεπτομενοι) ...

Αρχική Δημοσίευση από KAKH EPIPPOH
ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά
ή αλλιως:
ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιας λογικης....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "συναισθημα" γιατι το 'νοιώθουμε' και δεν μπορουμε να 'αισθανθουμε' (και αρα να πραξουμε) αλλιως. we just can't help it ....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Παναγιώτης

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Παναγιώτης έγραψε: στις 23:00, 26-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση , χρησιμοποιήτε το μυαλό/λογική σας ή την καρδία/συναίσθημα σας ;

Προσωπικά προσπαθώ να συνδιάσω και τα 2, αλλά πάντα δίνω λιγη παραπάνω προτεραιότητα στο συναίσθημα. Μέχρι στιγμής σε καλό μου βγήκε...
Πολύ ωραιο θέμα για συζήτηση.Να πω την γνώμη μου.Ο άνθρωπος που μπορεί να διακρίνει πιο στοιχείο να χρησιμοποιήσει,χωρίς να μετανιώνει μετα,και να έχει τήν δύναμη να το χρησιμοποιήσει,είναι σοφός και ευτυχισμένος πραγματικά
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 552 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε: στις 23:31, 26-06-06:

Λογική, κατά 99%... και αυτό γιατί με το συναίσθημα φοβάμαι πως θα φάω τα μούτρα μου για λάθος επιλογές και το τελευταίο πράγμα που εμπιστεύομαι είναι τα συναισθήματα, δεν ξέρω πως θα γυρίσουν (αν και είμαι πολύ "κολλημένο" άτομο, δεν αλλάζω εύκολα)... όταν παίρνω αποφάσεις με τη λογική, ακόμα και αν δε νιώθω πολύ καλά αρχικά, σιγά σιγά συνειδητοποιώ οτι πάντα η καλύτερη δυνατή λύση είναι αυτή που προκύπτει από λογικές διαδικασίες σκέψης, υπολογίζοντας τα υπέρ και τα κατά κτλ κτλ κτλ, η λογική λύση είναι πάντα η ασφαλής λύση...
Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε: στις 14:46, 27-06-06:

Κι εγώ προσπαθώ να αποφασίζω με βάση τη λογική.

Αν όμως ρε παιδιά χτυπάει η καρδιά μου... δεν μπορώ να τη σταματήσω με τίποτα.
Συναίσθημα και μόνο συναίσθημα... Τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση μου με το έτερον ήμισυ. Στα επαγγελματικά καθώς και σε άλλες αποφάσεις υπερέχει σαφώς η λογική.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,726 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 17:02, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR
Κι εγώ προσπαθώ να αποφασίζω με βάση τη λογική.

Αν όμως ρε παιδιά χτυπάει η καρδιά μου... δεν μπορώ να τη σταματήσω με τίποτα.
Συναίσθημα και μόνο συναίσθημα... Τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση μου με το έτερον ήμισυ. Στα επαγγελματικά καθώς και σε άλλες αποφάσεις υπερέχει σαφώς η λογική.

σενάριο που θέλει την απάντηση σου....

είσαι συνεργάτης με κάποιον επί 15 χρόνια με τον οποίων εκ των πραγμάτων είσαστε και οι οικογενειακοί φίλοι. Είναι υπάλληλος σου.
Ο τύπος μαθαίνει ότι η γυναίκα του τον κερατώνει και ο τύπος καταρακόνεται και η επαγγελματική του επίδοση πέφτει τόσο πολύ ώστε πλέον να σου κάνει και εσένα επαγγελματική ζημιά.
Ερώτηση.... τι κάνεις μαζί του?
α) τον κρατάς στην δουλεια γιατί υπάρχει και συναισθηματικό δέσιμο?
β) τον απολύεις γιατί πλέον δεν αποδίδει και δεν κάνει την δουλειά σου?
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε: στις 18:32, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Μια και εγώ είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος, δρω περισσότερες φορές με το συναίσθημα. Γενικά δεν είμαι και τόσο άτομο ''του πρέπει''...

Και εγώ το ίδιοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Προσπαθώ να συνδιάσω συναίσθημα κ λογική αλλά σπάνια δρώ με την λογική κυρίως συναίσθημα με λογική μαζί ή σκέτο συναίσθημα!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Συναίσθημα για την πελάτισσα - Από supar
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέες Γνωριμίες - Νέες Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-14 στις 02:18.
    • Δαμάζοντας το συναίσθημα - Από Obscura
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-12-12 στις 09:15.
    • Συναίσθημα και στέρνο - Από eyeshine
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-08-12 στις 20:32.
    • Τι είναι το συναίσθημα; - Από Tempus
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-10 στις 17:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα