Gamucci

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To έλαβε ο Πάνος την Τρίτη. Έξοδα αποστολής δεν πλήρωσε απ'ότι μου είπε.
Απ'ότι λέει, μοιάζει πολύ με κανονικό τσιγάρο (και τα High είναι και αρκετά βαριά μάλιστα!).
Ωστόσο, η μία μπαταρία στο δικό του ήταν χαλασμένη και μέχρι να το πάρει πρέφα νόμιζε ότι είναι μάπα το προιόν.
Ελπίζω να είναι εύκολο να μας την αλλάξουν.
Επίσης δεν είναι μόνο άσπρο, εμάς μας ήρθε to ένα σε ασημί και το άλλο σε μαύρο (αν και δεν είχε πουθενά να διαλέγεις χρώμα :wacko: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όντως έχω στα χέρια μου το Gamucci, αυτή την στιγμή μάλιστα καπνίζω Gamucci.

Όντως μοιάζει με τσιγάρο, αλλά στο πολύ ελαφρύ. Συγκεκριμένα το High το νιώθω το Light από τα Old Navy White :P.

Το θετικό είναι ότι δεν μυρίζει εύκολα η αναπνοή σου, ότι δεν ντουμανιάζει έναν χώρο.

Νομίζω ότι θα αντικαταστήσω τα τσιγάρα με αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως μοιάζει με τσιγάρο, αλλά στο πολύ ελαφρύ. Συγκεκριμένα το High το νιώθω το Light από τα Old Navy White :P.
Καλά εσύ δεν μου λεγες ότι το High παραείναι βαρύ; :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα δοκίμασα χτες αλλά δεν θέλω να γράψω ακόμα review διότι είμαι κρυωμένη και δεν καταλαβαίνω γεύση ούτε από κανονικά τσιγάρα, ούτε από Gamucci. Πάντως καλό φαίνεται, αλλά μην πάρετε Low!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Τα δοκίμασα χτες αλλά δεν θέλω να γράψω ακόμα review διότι είμαι κρυωμένη και δεν καταλαβαίνω γεύση ούτε από κανονικά τσιγάρα, ούτε από Gamucci. Πάντως καλό φαίνεται, αλλά μην πάρετε Low!

Δεν έχει.....ρυθμιστή έντασης;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχει.....ρυθμιστή έντασης;:redface:
Όχι, τα cartridges βγαίνουν σε 4 περιεκτικότητες (high, medium, low, non)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με το Gamucci νιώθω ώρες ώρες σαν να μαθαίνω τώρα να καπνίζω :P
Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τπτ και άλλες φορές παίρνω τόσο δυνατή τζούρα που με πιάνει βήχας :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To Review που σας υποσχέθηκα

Αρνητικά:
  1. Πρέπει να το βάζεις αρκετά μέσα στο στόμα σου, πράγμα που για μένα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να το συνηθίσω, δεδομένου του τρόπου που κάπνιζα πριν.
  2. Ενδείκνυεται για άτομα που παίρνουν μεγάλες τζούρες και όχι πολλές και μικρές (κάτι που επίσης με δυσκόλεψε, μιας και άνηκα στη δεύτερη κατηγορία).
  3. Πρέπει να το έχεις οριζόντιο (ή περίπου οριζόντιο) για να καπνίσεις.
  4. Μερικές φορές βγαίνει λίγο "υγρό" από το cartridge στο στόμα σου ή πάνω στο Gamucci, ελάχιστο αλλά είναι κάπως ενοχλητικό. Βέβαια συμβαίνει αρκετά σπάνια.
  5. O καπνός δεν πολυμοιάζει με τσιγάρο, αλλά περισσότερο με ναργιλέ ή πίπα (αυτό μπορεί να θεωρηθεί και θετικό από ορισμένους).
  6. Πρέπει να ρουφάς πιο δυνατά απ'ότι ένα κανονικό τσιγάρο.
  7. Οι μπαταρίες τελειώνουν σχετικά γρήγορα. Αν εξακολοηθήσω να το χρησιμοποιώ, θα αγοράσω έξτρα μπαταρίες σίγουρα.
  8. Είναι αρκετά μακρύ σε μήκος και πολύ πιο βαρύ από τσιγάρο (κάτι που λογικά το περιμένατε)
  9. Θα μου άρεσε τα cartridges να "βίδωναν" κάπως, όπως η μπαταρία. Έτσι όπως το έχουν κάνει είναι αρκετά έυκολο να βγουν λίγο πιο έξω και να υπάρξει διαρροή.
Θετικά:
  1. Είναι πανέμορφο και πολύ στιλάτο. Επίσης βγαίνει σε 3 χρώματα (άσπρο, μαύρο, ασημί) παρ'ότι δεν το γράφουν πουθενά. Οπότε έχετε το υπόψιν και επικοινωνήστε μαζί τους μετά ώστε να τους πείτε το χρώμα που θέλετε (αν δεν έχουν κάποιο πεδίο επιλογής μέχρι τότε).
  2. To φέρνουν πολύ γρήγορα και χωρίς έξοδα αποστολής!
  3. Τα cartridges κρατάνε πολύ περισσότερο απ'ότι περίμενα, ίσως επειδή, σε αντίθεση με τα κανονικά τσιγάρα, μπορείς να πάρεις 1-2 τζούρες και να το βάλεις κάτω, δεν σε υποχρεώνει τίποτα να κάνεις πχ ολόκληρο τσιγάρο.
  4. Πολύ καλή κατασκευή, και το ίδιο το gamucci, και ο φορτιστής.
  5. Η γεύση είναι αρκετά καλή, παρ'ότι δεν μοιάζει ακριβώς με τσιγάρο (όπως έγραψα παραπάνω), και αντίθετα με ο,τι φοβόμουν, προσφέρει αυτό το χαρακτηριστικό "γαργάλημα" στο λαιμό, όπως και τα κανονικά τσιγάρα.
  6. Ο καπνός που βγάζεις (που είναι μπόλικος), το φωτάκι στην άκρη και γενικότερα ο τρόπος χρήσης του σε κάνει να πιστεύεις ακόμη περισσότερο ότι καπνίζεις.
  7. Most important: Με τη βοήθεια του, δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο εδώ και 32 ώρες!!
Γενικά, θέλει λίγη προσπάθεια στην αρχή για να το συνηθίσεις, αλλά πιστεύω ότι στο άνετο θα αντικαταστήσω τελικά το τσιγάρο με αυτό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Most important: Με τη βοήθεια του, δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο εδώ και 32 ώρες!!


Aυτό είναι όντως το σημαντικότερο...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλώς σας βρίσκω, με το 1ο μου post στο e-steki.
Αφορμή μου δόθηκε με το Gamucci. Είμαι φαρμακοποιός και είναι για μένα ιδιαίτερα χρήσιμη η αξιολόγηση διαφόρων προϊόντων από τους καταναλωτές.
Είμαι δυστυχώς καπνιστής, και μάλιστα στην τελευταία κλίμακα εθισμού. Έχω διαβάσει πολλά για το gamucci, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι αρκετά. Όπως έχει αναφερθεί, υπάρχουν 4 διαφορετικές συγκεντρώσεις cartridges, με το δυνατότερο (16mg nicotine), να αντιστοιχεί σε κανονικό marlboro, ενώ το (11mg nicotine), σε Marlboro lights.
Όσον αφορά το φαρμακείο μου, περιμένω να μου στείλουν με παράλληλη εισαγωγή, μέσα στην εβδομάδα, τόσο συσκευές, όσο και cartridges.

Καλά όλα αυτά, αλλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι.
1ον. Το κανονικό τσιγάρο περιέχει 4000 ουσίες, πολλές από τις οποίες δεν έχουν ακόμα αναγνωριστεί.
2ον. Η νικοτίνη δεν είναι "απλά" μία εθιστική ουσία, αλλά αποτελεί δηλητήριο, με γνωστές επιβλαβείς δράσεις.
3ον. Ο στόχος είναι να σταματήσουμε το κάπνισμα, και όχι να κάνουμε στη θέση του το gamucci.
4ον. Υπάρχει και cartridge με 0mg nicotine

Τέλος, να πω ευχαριστώ για το review, το οποίο βρήκα πολύ χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλωσόρισες trojy!
Μακάρι να αρχίσουν να το φέρνουν και στην Ελλάδα, ώστε να μην χρειάζεται να παραγγέλνω cartridges από το εξωτερικό.
Πάντως, όσον αφορά εμένα, δεν είχα σκεφτεί ποτέ σοβαρά να κόψω το τσιγάρο, οπότε αν δεν υπήρχε το gamucci, απλά θα συνέχιζα να καπνίζω για κάποια χρόνια ακόμα. Άρα είναι λίγο άτοπο για μένα το:
3ον. Ο στόχος είναι να σταματήσουμε το κάπνισμα, και όχι να κάνουμε στη θέση του το gamucci.
Όσον αφορά τη Νικοτίνη, μπορείς να μας ενημερώσεις για τα side effects? Εγώ το μόνο που γνώριζα είναι ότι σε υπερβολικές δόσεις προκαλεί προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Α>Λοιπόν, μιλώντας μόνο για τη νικοτίνη ως ουσία:
1. Αυξάνει τους παλμούς της καρδιάς
2. Αυξάνει την πίεση
3. προκαλεί υπεργλυκαιμία
4. Κάνει δυσκολότερη την αναπνοή
5. Αυξάνει ελάχιστα τον βασικό μεταβολισμό, με συμπαθομιμητική δράση.
6. Αυξάνει την "κακή" (LDL) χοληστερίνη
7. Μειώνει τους χρόνους αντίδρασης από το ΚΝΣ.
8. Αυξάνει την "αποφασιστικότητα", με την έκκριση dopamine.
9. Εππηρεάζει την μνήμη
10. Έκκριση ενδορφινών.. χωρίς σχόλια
Να αναφέρω επίσης, ότι η νικοτίνη χρησιμοποιείται και στα εντομοκτόνα.



Β> Σύνδρομο στέρησης νικοτίνης
1. Υπερέκκριση σιέλου
2. Υπερέκκριση γαστρικών υγρών
3.΄Ελλειψη συγκέντρωησης
4. Κατάθλιψη
5. Εκνευρισμός
6. Αϋπνία
7. Αίσθημα παλμών
8. Άγχος
9. Κατάθλιψη

Πολύ πιο ενδιαφέρον, θα ήταν να έγραφα για τις παρενέργειες του gamucci. [Πιστεύω ότι θα είναι παρόμοιες, αν όχι οι ίδιες, με τα προϊόντα της nicorette, patches, inhalers,τσίχλες..κλπ]Περιμένω όμως μέσα στην εβδομάδα, να παραλάβω τόσο το ίδιο, όσο και κάποια χρήσιμα στοιχεία από την ίδια την εταιρεία.
Θα postarω όταν φτάσουν. Από εκεί και πέρα... προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις τα λιγότερα δυνατόν τσιγάρα. Ως καπνιστής, πίστεψε με, σε καταλαβαίνω απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Πάντως τουλάχιστον γλιτώνω τις παρενέργειες της πίσσας, του μονοξειδίου του άνθρακα και όλων αυτών των χημικών που έχει το τσιγάρο πέρα από τη νικοτίνη :P
Άσε που δεν ενοχλώ τους γύρω μου με το Gamucci, σημαντικότατο και αυτό. :)

Αλήθεια, ποιές είναι οι παρενέργειες των προιόντων αυτών πέρα από αυτές της νικοτίνης (που τις έχει το τσιγάρο ούτως ή άλλως)?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Από εκεί και πέρα... προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις τα λιγότερα δυνατόν τσιγάρα.
Μα δεν κάνω κανένα τσιγάρο πλέον, μόνο Gamucci :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πόσα cartridges έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόσα cartridges έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα; :worry:
Δεν τα μετράω, πρέπει να είναι 3-4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δηλαδή πλέον, το συνιστάς και σε άλλους ή ακόμη σχηματίζεις άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή πλέον, το συνιστάς και σε άλλους ή ακόμη σχηματίζεις άποψη;
Δεν ξέρω, δεν θα ήθελα να πάρω την ευθύνη πάνω μου αν σε κάποιον δεν του κάνει.
Εγώ αν εξαιρέσω τα μειονεκτήματα που έγραψα, μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη.
Τώρα κάποιος που θα τα διαβάσει, ας λάβει υπόψιν και το μικρό διάστημα που το χρησιμοποιώ.
Για κατατοπίστε με, μετραει; Θέλω όσο τίποτα να αντικαταστήσω το κανονικό τσιγάρο!
Τόσα έχουν γραφτεί, μπορείς απλά να τα διαβάσεις και να ρωτήσεις όσες απορίες σου έμειναν. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα των fora: Ο,τι ειπώνεται μένει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τόσα έχουν γραφτεί, μπορείς απλά να τα διαβάσεις και να ρωτήσεις όσες απορίες σου έμειναν. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα των fora: Ο,τι ειπώνεται μένει. ;)

Όντως...
Λοιπόν, μπήκα στο site και έχω δύο ακόμα ερωτήσεις:
Είδα ότι υπάρχει η συσκευασία με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Ο φορτιστής όμως είναι με αγγλικό plug. Δεν χρειάζεται μετατροπέα για τις ελληνικές πρίζες;
Αν δεν παραγγείλει κάποιος τη συσκευασία με τις μπαταρίες αλλά μόνο το ηλεκτρονικό τσιγάρο με τα extra catridges, μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε μπαταρία για να λειτουργήσει; Εννοώ τις απλές του εμπορίου ή έστω επαναφορτιζόμενες...
Thanks in advance :)


...but who's counting? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως...
Λοιπόν, μπήκα στο site και έχω δύο ακόμα ερωτήσεις:
Είδα ότι υπάρχει η συσκευασία με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Ο φορτιστής όμως είναι με αγγλικό plug. Δεν χρειάζεται μετατροπέα για τις ελληνικές πρίζες;
Αν δεν παραγγείλει κάποιος τη συσκευασία με τις μπαταρίες αλλά μόνο το ηλεκτρονικό τσιγάρο με τα extra catridges, μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε μπαταρία για να λειτουργήσει; Εννοώ τις απλές του εμπορίου ή έστω επαναφορτιζόμενες...
Thanks in advance :)

Ναι, χρειάζεται είτε μετατροπέα για τις ελληνικές πρίζες, είτε διαφορετικό καλώδιο, με βύσμα για ελληνικές πρίζες (το καλώδιο είναι αρκετά κοινο).
Όσο για το δεύτερο, δεν νομίζω. Άλλωστε δεν είδα να το πουλάνε και χωρίς μπαταρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top