Φιλίες, αδιέξοδα και ο κίνδυνος της μοναξιάς

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Οταν αρχιζεις και αμφισβητεις τους φιλους σου και τις σχεσεις που εχεις με αυτους.Οταν ακομα και η σχεση με την κοπελα σου φτανει στο τελος της.Οταν καποιοι που ναι γνωστοι σου θα επρεπε να ναι φιλοι και καποιοι φιλοι θα επρεπε να ναι απλα γνωστοι.Οταν καταλαβαινεις πως ΙΣΩΣ και να εχεις παρει λαθος αποφασεις σχετικα με αυτους που εχεις γυρω σου.Ισως να μπορουσες να ζησεις την ζωη σου διαφορετικα,εκπληρωνοντας περισσοτερα δικα σου ''θελω'' και λιγοτερα ''θελω'' της παρεας.Με λιγα λογια οταν οι επι χρονια φιλοι σου μοιαζουν ξαφνικα ξενοι και διπλα τους απλα ''περνας καλα'' και τιποτα παραπανω...τι κανεις?Μπροστα σε ολο αυτο το αδιεξοδο τι μπορει να κανει κανεις οταν δισταζει να αφησει την σιγουρια της παρεας μπροστα στον κινδυνο της μοναξιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Κόβεις σιγά σιγά από την παρέα, αρχίζεις να κάνεις περισσότερη παρέα με τα άτομα που θεωρείς ότι σου προσφέρουν το "κάτι παραπάνω" και όσον αφορά την κοπέλα, υπομονή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Αν χάνεσαι μέσα σε μια παρέα αντί να είσαι ένας σταθερός κρίκος σε μια αλυσίδα φίλων, τότε ξέρεις ότι δεν ανήκεις εκεί. Όλοι "τριγυρίζουμε" μέχρι να βρούμε φίλους που να μας νοιάζονται και να τους νοιαζόμαστε. Οπότε νομίζω ότι στο χέρι σου είναι να κάνεις απο εδώ και στο εξής επιλογές που θα σε κάνουν ευτυχισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
E αυτο ακριβως που λεει η οριεντ βασικα. Αν δε σε καλυπτει κατι,πας παρακατω.
Δεν βρισκουμε ολοι με τη μια τους ανθρωπους που πραγματικα θελουμε να ειναι μαζι μας για οσο περισσοτερο καιρο γινεται σα φιλοι.
Επιλογες ειναι αυτα,αλλα με γνωμονα παντα τι κανει εσενα ευτυχισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τιποτα δε θα παθεις αν μεινεις μονος σου για καποια εποχη( που τελειως δε θα μεινεις- αλλα χωρις αυτους για τους οποιους εχεις αμφιβολιες. )Ειναι λυτρωτικο, αρχιζεις ξανα εχοντας επαναπροσδιοριστει και δεν κανεις εκπτωσεις. Αν θες να εχεις παρεα και να νιωθεις μονος συνεχισε να κανεις παρεα αυτους που δεν πολυγουσταρεις. Αν θελεις να εχεις διπλα σου ατομα στο ιδιο βεληνεκες με εσενα, τοτε μεινε μονος και φιλοσοφησε, γινε παρατηρητης για πρωτη φορα στη ζωη σου και απο μονο του θα σε παει. ΟλΑ φυσιολογικα οσα αισθανεσαι στην πιο σωστη ηλικια. Μονο σε ενα θα σου πω να προσεξεις- με προσοχη ποιους θα περιορισεις η θα διωξεις γιατι ισως καποιος απο αυτους να αξιζει να μεινει στη ζωη σου. Ο, τι κανεις, κανε το ησυχα χωρις εξηγησεις κι ο χρονος θα σου δειξει ποιος αξιζει να μεινει και ποιος θα παρει... δρομο. Κι αλλο ενα που χρηζει σημασιας- υπαρχει το ενδεχομενο να φας κι εσυ μερικες πορτες. Μην πτοηθεις και μην γυρισεις στα γνωριμα. Καθε αποτυχια σε κανει πιο δυνατο και πιο σιγουρο. Προχωρας, παρατηρεις, αφουγκραζεσαι το ενστικτο και τη λογικη σου και θα ερθει η ωρα που θα πεις" εδω ειμΑστε". Παντα με το κεφαλι ψηλα χωρις πισωγυρισματα, με στοχο να σε ανακαλυψεις κι αυτοπεποιθηση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Γιατί τη μοναξιά τη φοβούνται τόσο πολύ οι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Η μοναξιά όταν είναι επιλογή δεν είναι κίνδυνος αλλά πρό(σ)κληση*.

Παρατάς την σιγουριά της παρέας, αναπροσδιορίζεις ποιος είσαι και τι θέλεις. Αφού το καταφέρεις, σε κάποιο βαθμό έστω καθώς ο αναπροσδιορισμός δεν τελειώνει ποτέ οριστικά, στην προσπάθεια να ταιριάξεις τα δικά σου θέλω με των άλλων, με αλληλοσεβασμό και αλληλοκατανόηση, θα ξεχωρίσεις τους φίλους από τους γνωστούς.

*να αποδεχτείς τον εαυτό σου, αυτόν που θέλεις να αποδεχτούν οι φίλοι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί τη μοναξιά τη φοβούνται τόσο πολύ οι άνθρωποι;

Την επιλεκτικη μοναχικοτητα θα εννοεις. Διοτι η μοναξια ειναι πολυ ασχημο πραμα και μακαρι να μην την ζησει κανεις απο εμας ποτε. Φοβουνται την μοναχικοτητα γιατι δεν την εχουν ζησει. Οταν ειναι απο επιλογη φοβουνται μηπως κανουν λαθος και μενουν στα στασιμα. Ομως αν δεν παρει καποιος το ρισκο , δε μαθαινει. Και η επιλεκτικη μοναχικοτητ οπως καθε μας επιλογη εχει τις συνεπειες της, τις νικες αλλα και τιε ηττες της. Εγω προσωπικα θεωρω πως σε καποιες φασεις της ζωης μας, οι προβληματισμοι του θεματοθετη ειναι κοινοι για πολλους ανθρωπους και πως ειναι φυσικη εξελιξη κι αν δεν υπακουσεις στα ενστικτα σου, πας εναντια στν μοιρα σου. Εν ολιγοις το εχω φιλοσοφησει και βιωσει πολυ βαθυτερα και ειμαι υπερ του να ακους τα ενστικτα σου, το αποτελεσμα ειναι λυτρωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ο κίνδυνος την μοναξιάς τελείωσε, η μοναξιά ήδη υπάρχει αλλά αρνείσαι να το δεχτείς. Το έχω ζήσει και συνεχίζω και το ζω. Βασικά πήρα απόφαση και τους παράτησα ΟΛΟΥΣ και τελικά κατάλαβα απλά και ωραία, ότι ήμουν μόνη μου.
Δεν ξέρω αν σε βοηθάω ή σε κάνω χειρότερα, το συγκεκριμένο θέμα με ευαισθητοποιεί ιδιαιτέρως μιας και το ζούσα και το ζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις και ιδιαιτερα την mindcircus η οποια την ανελυσε αριστα :) .Επισης,οπως ειπε και ο Νερουδα:

''Αργοπεθαίνει
όποιος δεν “αναποδογυρίζει το τραπέζι” όταν δεν είναι ευτυχισμένος στη δουλειά του,
όποιος δεν ρισκάρει τη σιγουριά του, για την αβεβαιότητα του να τρέξεις πίσω απο ένα όνειρο,
όποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του, έστω για μια φορά στη ζωή του, να ξεγλιστρήσει απ’ τις πάνσοφες συμβουλές.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική95

Νεοφερμένος

Η Αγγελική95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την μοναξια! :( αν περνας καλα με την παρεα πιστευω πως αξιζει να συνεχισεις να βγαινεις παρα να μην εχεις ουτε ενα ατομο με το οποιο να μπορεις να μιλησεις και να βγεις...ειναι απαισιο! δυστυχως εγω βρισκομαι στην δευτερη περιπτωση..:( μερικες φορες η ζωη γινεται πολυ αδικη μαζι μας και μας δειχνει την σκληρη πλευρα της...το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη γιατι τιποτα δεν μενει παντα ιδιο...ολα μπορει ξαφνηκα να αλλαξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Η μοναξιά είναι και για μένα ένας απ'τους μεγαλύτερους μου φόβους. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, το χω ζήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό στο παρελθόν και το ζω και τώρα. Το μόνο που έχω να σου πω είναι να προσπαθήσεις, όσο το δυνατόν περισσότερο, για ένα διάστημα, να σταματήσεις να σκέφτεσαι τους άλλους και να επικεντρωθείς σε σένα κ μόνο εσένα. Αναζήτησε τον εαυτό σου, αγάπησε τον και πάτα γερά γερά στα πόδια σου. Χωρίς αυτό, κάθε σου σχέση θα ναι καταδικασμένη να εξελιχθεί σε προβληματική :-( Και να σαι σίγουρος, όταν κατορθώσεις να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τα θέλω σου,τις προτεραιότητες σου, τους στόχους και τις αξίες σου, το τι ζητάς στις σχέσεις σου, τότε και ολα τ' αλλά θα ξεκαθαρίσουν. Θα φανεί ποιος αξίζει να μείνει στη ζωή σου και ποιος όχι, τα κατάλληλα άτομα θα έρθουν κ ολα σιγά σιγά θα φτιάξουν :-)
Καλή σου τύχη και καλή δύναμη :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εγω στην ηλικια σου και πολλοι αλλοι εχουμε σκεφτει ετσι και προβληματιστει. Ειναι απολυτωσ φυσιολογικο να ψαχνεσαι και να προβληματιζεσαι να επαναπροσδιοριζεσαι γιατι εισαι στην πιο καταλληλη ηλικια. Ωριμαζεις, ειναι απλα τα πραγματα. Και τα σωστα σου θα κανεις και τα λαθη σου και θα απομακρυνθεις, και θα μαλωσεις και θα ονειρευτεις και θα γνωρισεις κι αλλους φιλους κι αλλες γυναικες και θα μετανιωσεις και και και. Ολα θα τα ζησεις. Ειναι φυσιολογικα. Μονο τουτο να προσεξεις- να εισαι Παντα ο εαυτος σου για να μην " χαθεις" στον δρομο... Και τα ιδια λαθη να μην τα επαναλαμβανεις γιατι μονο πισω θα μενεις. Ολα καλα:)

*τωρα ειδα πως εχω ξαναγραψει. Ωραια τα λεω, συμφωνω ακομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στην ζωη σου θα ερθουν τοσοι πολλοι ανθρωποι που θα σε κερδισουν και θα τους βαλεις σε καποια θεση της καρδια σου! Θα τους υπολογισεις φιλους σου, θα περνας καλα μαζι τους, θα εινια κομματι της ζωη σου. Αλλα οσο περναει ο καιρος καταλαβαινεις ποιο αξιζουν και πποιοι οχι. Ποιοι σε νιωθουν φιλο τους και ποιοι οχι. Ποιοι νοιαζονται πραγματικα για εσενα και ποιοι οχι... Αλλα η μοναξια δεν ειναι κακο πραγμα,. Ολοι περναμε αργα ή γρηγορα μια φαση μοναξιας... Που μεσα σε αυτη βλεπουμε τι πραγματικα θελουμε ποιους πραγματικα θελουμε και ανακαλυπτουμε καλυτερα τον εαυτο μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω να θέσω ένα ερώτημα όσον αφορά τη μοναξιά που αναφέρατε παραπάνω. Γιατί υπάρχουν τόσοι άνθρωποι μόνοι, αφού υπάρχουν τόσοι άνθρωποι μόνοι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H μοναξιά πιστεύω είναι θέμα μυαλού και κοινωνικών προτύπων. Πόσοι από εσάς είστε γενικά ανοιχτοί να γνωρίσετε νέα πρόσωπα στη ζωή σας; Ελάχιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ έχω να θέσω ένα ερώτημα όσον αφορά τη μοναξιά που αναφέρατε παραπάνω. Γιατί υπάρχουν τόσοι άνθρωποι μόνοι, αφού υπάρχουν τόσοι άνθρωποι μόνοι; :hmm:

Γιατι ειναι επιλογη τους να ειναι μονοι και γιατι επιλογη τους ειναι επισης να μουρμουρανε οτι ειναι μονοι...
Διοτι οι ανθρωποι ειναι πλασματα ανικανοποιητα, συνεχως επιζητουν και κατι παραπανω και κατι παραπανω και κατι ακομα, με αποτελεσμα να ξεχνουν τι ακριβως θελουν στο τελος και να αισθανονται μονοι, κατι που οι ιδιοι τελικως εχουν επιλεξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Εγώ έχω να θέσω ένα ερώτημα όσον αφορά τη μοναξιά που αναφέρατε παραπάνω. Γιατί υπάρχουν τόσοι άνθρωποι μόνοι, αφού υπάρχουν τόσοι άνθρωποι μόνοι; :hmm:

Αυτοί που είναι μόνοι και τους πειράζει θεωρώ οτι είναι μόνοι γιατί κάποιοι (αν όχι όλοι) τρόποι γνωριμίας έχουν ενοχοποιηθεί: γνωριμίες σε δημόσιους χώρους ή μέσω ίντερνετ θεωρούνται "ντροπή" και οι περισσότεροι τις αποφεύγουν. Φοβούνται να μιλήσουν σε κάποιον σε μια καφετέρια ή στο πλοίο ή οπουδήποτε για να μην χαρακτηριστούν πέφτουλες ή λυσσάρες ή οτιδήποτε τέτοιο. Για να μη μιλήσω για γνωριμίες μέσω ίντερνετ που είναι η μεγαλύτερη ντροπή να κάνεις γιατί είσαι πια ο τέρμα απελπισμένος.... Έτσι οι άνθρωποι, για να μην κακοχαρακτηριστούν (από ποιον; και γιατί τους νοιάζει; ) μένουν μόνοι τους, και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος μοναξιάς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστευω οτι γενικα πρεπει να γινεται διαχωρισμος αναμεσα στις παρεες και τους πραγματικους φιλους . Τους πρωτους μπορεις να τους κρατησεις ετσι ωστε που και που να βγαινεις μαζι τους , να κανεις χαβαλε και να περνας καλα . Το δυσκολοτερο κομματι ειναι να βρεις ατομα που οντως μπορεις να εμπιστευτεις πιο προσωπικα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αυτοί που είναι μόνοι και τους πειράζει θεωρώ οτι είναι μόνοι γιατί κάποιοι (αν όχι όλοι) τρόποι γνωριμίας έχουν ενοχοποιηθεί: γνωριμίες σε δημόσιους χώρους ή μέσω ίντερνετ θεωρούνται "ντροπή" και οι περισσότεροι τις αποφεύγουν. Φοβούνται να μιλήσουν σε κάποιον σε μια καφετέρια ή στο πλοίο ή οπουδήποτε για να μην χαρακτηριστούν πέφτουλες ή λυσσάρες ή οτιδήποτε τέτοιο. Για να μη μιλήσω για γνωριμίες μέσω ίντερνετ που είναι η μεγαλύτερη ντροπή να κάνεις γιατί είσαι πια ο τέρμα απελπισμένος.... Έτσι οι άνθρωποι, για να μην κακοχαρακτηριστούν (από ποιον; και γιατί τους νοιάζει; ) μένουν μόνοι τους, και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος μοναξιάς. :/:

Aκριβώς. Γενικά υπάρχουν αρκετά συμπλεγματικά σύνδρομα σε πολλούς ανθρώπους και αυτό πιστεύω ότι είναι θέμα παιδείας αλλά και βιωμάτων από την οικογένεια. Υπάρχει μια κουλτούρα ανατροφής, για πολύ κόσμο, που σχετίζεται με μια επιφανειακή λογική ότι τα πάντα είναι δεδομένα, όπως και οι κοινωνικές σχέσεις. Άρα, δεν κρίνεται ανάγκη να δημιουργούνται νέες κοινωνικές σχέσεις, αφού οι άλλοι θα μας ψάξουν ή θα μείνουμε σε αυτά που γνωρίζουμε ή συμβιβαζόμαστε με αυταπάτες. Τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι απλά το αποτέλεσμα. Γενικά σαν άνθρωποι έχουμε φτάσει στο σημείο να έχουμε άποψη για έναν άνθρωπο, χωρίς να τον γνωρίζουμε. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top