Πώς κρίνετε κάποιον που έχει αλλάξει πολλούς ερωτικούς συντρόφους;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από τα παραπάνω προκύπτει το ερώτημα:
Θα αντιμετωπίζατε το ίδιο έναν 17χρονο άντρα που έχει συνευρεθεί με 5 γυναίκες ή κάποιον που είχε γενικώς καμιά 20αριά, άραγε; :hmm:

-----
Σημείωση συντονιστή:Το μήνυμα αυτό μετακινήθηκε από το θέμα "Με πόσα διαφορετικά άτομα έχετε κάνει σεξ;" και ενδέχεται να μην εφάπτεται στην ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Από τα παραπάνω προκύπτει το ερώτημα:
Θα αντιμετωπίζατε το ίδιο έναν 17χρονο άντρα που έχει συνευρεθεί με 5 γυναίκες άραγε; :hmm:
Ναι. Μάλιστα θα μου έκανε περισσότερη εντύπωση πως τα κατάφερε, σε αντίθεση με την 17χρονη που δεν το βρίσκω καθόλου "κατόρθωμα" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι. Μάλιστα θα μου έκανε περισσότερη εντύπωση πως τα κατάφερε, σε αντίθεση με την 17χρονη που δεν το βρίσκω καθόλου "κατόρθωμα" :)

Για κανέναν δεν θα έπρεπε να είναι κατόρθωμα...
Από τη μια οι άντρες παραπονιούνται που δεν μπορούν να κάνουν εύκολα σεξ (σε σημείο να θεωρείται ...κατόρθωμα), από την άλλη όταν μια γυναίκα δεν βγάζει την πίστη σε κάποιον για να κάνει σεξ μαζί του, θεωρούν ότι δείχνει "άσχημα πράγματα" για αυτή (χρησιμοποιώ την έκφραση του Σταύρου). Ουσιαστικά δηλαδή συντηρούν μια κατάσταση που δεν τους αρέσει. Αν αυτό δεν είναι σκέτη παράνοια, τότε τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Δανάη, Resident Evil (αν κατάλαβα καλά τι θες να πεις) και Neraida (στα τελευταία ποστς).
δεν διαφωνούμε κατά βάση στη σκέψη. Απλώς εμένα (προφανέστατα :P) με ξενίζει το γεγονός, ενώ εσένα μάλλον όχι. Οπότε αναρωτιέμαι για τον εαυτό μου κατά πόσο θα έπρεπε να με ξενίζει, ενώ εσύ (από όσο διάβασα πιο πάνω) το θεωρείς λίγο... οπισθοδρομικό ένα τέτοιο ξένισμα. :)

Από τα παραπάνω προκύπτει το ερώτημα:
Θα αντιμετωπίζατε το ίδιο έναν 17χρονο άντρα που έχει συνευρεθεί με 5 γυναίκες ή κάποιον που είχε γενικώς καμιά 20αριά, άραγε; :hmm:

Προσωπικά ναι :)


@Σταύρο: Το επιχείρημα σου έτσι "ξερό" είναι λίγο ακυρο. Εξηγούμαι: Πες πχ. ότι είχα μια σχέση. Χώρισα για οποιονδήποτε λόγο. Και μετά επί 2 χρόνια πχ. έλεγα "δεν θέλω σοβαρή σχέση, θέλω μόνο σεξ" (δεν σχολιάζω αν είναι σωστή ή λάθος συμπεριφορά απλώς λέω ότι μπορεί να συμβεί). Δεν έτυχε να γνωρίσω και κανέναν που να μου κάνει κλικ και...επιδιδόμουν σε σχέσεις της μιας βραδιάς μόνο. Άσχημη δεν είμαι [το τυχαίο κορίτσι του παραδείγματος όχι εγώ προσωπικά] εραστές της μιας βραδιάς έβρισκα. Μέσα σε 2 χρόνια το έπιασα το 20 στο χαλαρο. Και μετά αποφάσισα ότι μπούχτησα, βαρέθηκα, whatever... Η'... βρήκα αυτόν που μου έκανε κλικ. Ή ωρίμασα συναισθηματικά και "επέτρεψα" στον εαυτό μου να ξαναερωτευτεί... ο 21 λοιπόν, άνετα θα μπορουσε να μην γίνει...πουκάμισο, αλλά να γίνει σταθερή σχέση...

Καταλαβαίνω να μου πεις ότι "ναι, εσύ μπορεί να άλλαξες αλλά εμένα δεν θέλω τη γυναίκα που έχω δίπλα μου να την έχει δει ανάσκελα η μισή πόλη" αλλά όχι ότι αν κάποια σε κάποια φάση της ζωής της επιθυμούσε το ... εφήμερο σεξ θα το κάνει σώνει και ντε εσαεί... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
@fandago Σε τετοια ηλικια που ειμαι (τριανταφευγα) μαλλον σοβαρα σκεφτομαι.

@Resident Evil Γι' αυτο άφησα ένα παραθυράκι, και λεω οτι δεν θα απέκλεια τίποτα για τέτοιου είδους εξαιρετικές περιπτώσεις. Δλδ αν μετά απο αυτά τα 2 χρόνια, "σοβαρεύτηκε" (σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, τα οποία είναι να ζητάει σοβαρή σχέση), δεν θα είχα πρόβλημα να κάνουμε μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ολοκληρώσει με καμία κοπέλα και δε ντρέπομαι καθόλου να το πω. Πιστεύω και θέλω να γίνει αυτό με τη σωστή κοπέλα, με τη μία και μοναδική που θα μοιραστεί το υπόλοιπο της ζωής της μαζί μου. Θέλω εκτός από την αγάπη μου και την αφοσίωση μου να της χαρίσω και το σώμα μου, να είναι η πρώτη και μοναδική που θα το έχει. Το ξέρω πως ακούγεται κάπως παράξενο μα εμένα μ αρέσει κ το θεωρώ πολύ όμορφο. Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να συμβαίνει το αντίστροφο.

Ξέρω πως εσάς τις γυναίκες σας αρέσουν, συνήθως, οι έμπειροι άντρες. Πιστεύω, όμως, ότι όταν δύο άνθρωποι ενώνονται για να κάνουν μια νέα αρχή στη ζωή τους σ αυτήν συμπεριλαμβάνεται και η σεξουαλική ζωή. Μαζί θα ξεκινήσουν και θα αποκτήσουν τις εμπειρίες που χρειάζεται ο καθένας ώστε να έχουν μια όμορφη και ευτυχισμένη σεξουαλική ζωή.

Δε πιστεύω πως το να κάνω σεξ με άλλες είναι απαραίτητο. Δεν έχω εμπερία στο σέξ και θα την αποκτήσω με την γυναίκα της ζωής μου, δεν έχω εμπειρία στην ανατροφή παιδιών αλλά θα την αποκτήσω με τη γυναίκα της ζωής μου, δεν έχω εμπειρία στη συντήρηση ενός νοικοκυριού αλλα θα την αποκτήσω μαζί με την γυναίκα της ζωής μου. Είμαι μισός και περιμένω να γίνω ολόκληρος με τη γυναίκα της ζωής μου.

Σίγουρα το θεωρείται απίθανο να συμβεί, μα είναι πολύ κοντά στο να γίνει... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γι' αυτο άφησα ένα παραθυράκι, και λεω οτι δεν θα απέκλεια τίποτα για τέτοιου είδους εξαιρετικές περιπτώσεις. Δλδ αν μετά απο αυτά τα 2 χρόνια, "σοβαρεύτηκε" (σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, τα οποία είναι να ζητάει σοβαρή σχέση), δεν θα είχα πρόβλημα να κάνουμε μια.

Μας κοροιδευεις...? Για ποιο παραθυρακι μιλας?! Της ταξεως του 10%?! Αυτο δεν ειναι ουτε μισο...
Πω πω...και δεν αντεχω αυτους τους χαρακτηρισμους "σοβαρευτηκε" κ.λ.π....ποσο ακυροι ειναι, οταν δινονται βασει ενος αριθμου και μονο, χωρις να εξεταζονται και ολα τα υπολοιπα....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Διακρινω μια επιθετικοτητα? Τονισα ρε Νεραιδα, "σοβαρή" βασει των δικων μου κριτηριων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μονο να σκεφτει κανεις το οτι στα δικα μου εφηβικα χρονια να εχεις ολοκληρωσει μια σχεση ηταν εξαιρεση, ενω πλεον ειναι ο κανονας...
Εμένα προσωπικά με "χαλάει" αυτό που υπογράμμισα, δηλαδή το ότι έχει γίνει κάτι σαν "υποχρέωση" για να δείξεις ότι είσαι ο πιο "μάγκας" της παρέας ή ότι είσαι "γυναίκα" ή δεν ξέρω εγώ και τι άλλο.


Σαφώς και είναι ωραίο να βλέπεις να πηγάζει ως η κορύφωση της επικοινωνίας μεταξύ ενός εφηβικού ζευγαριού. Αυτό που προσωπικά με ξενίζει είναι το ότι έχει γίνει "ποιος θα πάει με τα περισσότερα γκομενάκια". Ο "κανόνας" που ανέφερε η Neraida.
Δεν αναφέρομαι φυσικά στα ζευγάρια όπου πηγάζει αυθόρμητα το σεξ κι ο έρωτας. :)



Disclaimer: Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική γνώμη του συγγραφέα και σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι κάτι είναι universally σωστό ή λάθος. Κάθε ένας έχει το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να μη βλάπτει τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διακρινω μια επιθετικοτητα? Τονισα ρε Νεραιδα, "σοβαρή" βασει των δικων μου κριτηριων

Για ποια επιθετικοτητα μιλας?!
Μηπως εχω προηγουμενα μαζι σου...?!
Την αποψη μου λεω με τον δικο μου τροπο...δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης ντιαρ....

Ε και εγω αυτο το "σοβαρη" βασει των κριτηριων σου οπως λες...μπορει να τη δεχομαι σα διαφορετικη αποψη, αλλα εμενα με τρελλαινει και κοινως δεν την αποδεχομαι....
Τι θες δλδ..? Να σου πω τι ωραια που τα λες..?!
Με τρελλαινει να ακουω απο ενα ατομο και μαλιστα 30+ να λεει οτι ενας αριθμος τον επηρεαζει στην κριση του για ενα αλλο ατομο σε ποσοστο που αγγιζει το 90%...Αυτο για μενα δηλωνει συντηρητισμο και πουριτανισμο..χτυπαει κοκκινο:P

Αντε παλι πολλα ειπα σε ενα θεμα....:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Και ειναι κακο καποιος να εχει συντηριτικες αποψεις σε θεματα του ερωτα? Πρεπει να ειμαστε ολοι "προοδευτικοι" ? Και γιατι ο προοδευτισμος στι ερωτικες σχεσεις να ειναι καλος? Γιατι να ειναι μαγκια να πηγαινεις με 100 συντροφους και οχι με 1 σε ολη σου τη ζωη? Επειδη το λεει η τηλεοραση και τα περιοδικα?
Και γιατι να μην λαμβανουμε υποψη το παρελθον ενος ατομου, οταν παμε να κανουμε κατι μαζι του? Εγω πιστευω οτι ολα μετρανε. Και ειμαι σιγουρος οτι και συ το λαμβανεις υπ'οψην σου, παρ οτι δεν το αναφερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το να ειναι κανεις ανοιχτομυαλος και προοδευτικος εσυ το εξισωνεις με τη μαγκια...? Και ο μη συντηρητικος ακολουθει τα περιοδικα και την τελεοραση?! Ε, τοτε δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε....
Ειπα εγω οτι πρεπει να ειναι καποιος κατι ντε και καλα?!...Ανεφερα οτι με ξενιζει...
Γνωριζω παρα πολυ καλα οτι ατομα σαν και εσενα υπαρχουν πολλα...Αλλα ασε εμενα να γνωριζω καλυτερα τι λαμβανω υποψιν και τι οχι....Ναι...?!
Αντε καλησπερα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
ρε παιδιά, γιατί τόση αδιαλλαξία? Μήπως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (όπως πάντα)?

Όλοι ξερουμε ότι για όλες τις απόψεις μπορούμε να βρούμε ακραία παραδείγματα, αλλα σε μια συζήτηση όπου αναπόφευκτα γίνονται γενικεύσεις παίρνουμε ως δεδομένο την πλειοψηφία. Και ναι, βεβαίως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και πράττει επηρεασμένος από την ιδιοσυγκρασία του, το περιβάλλον και τις ανάγκες του αλλα...

Αν πάρουμε ένα δείγμα 30 κοριτσιών (η και αγοριών αντίστοιχα) που πήγαν με διψήφιο αριθμό συντρόφων μέχρι τα 20 τους και τις ρωτήσουμε πως προέκυψαν αυτοί οι σύντροφοι, σίγουρα ανάμεσα σ'αυτές θα βρεθούν 5-7 που θα πουν ότι δεν το επιδίωξαν αλλα ήταν από ατυχία, από κακή επιλογή κλπ. Οι υπόλοιπες 23-25 όμως θα φανεί (όχι βεβαια ότι ακολουθούν περιοδικά και τηεόραση ρε σταυρο!) ότι δεν το πήραν και πολύ σοβαρά, απλά ήθελαν να περνάνε καλά χωρίς δεσμεύσεις κλπ. (υποθέτουμε ότι μας λένε την αλήθεια στη συνέντευξη...)

Δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν αλλα δε μου φαίνεται πουριτανικό να αντιμετωπίζει κανεις το θέμα των σχέσεων με μια στοιχειώδη σοβαρότητα, και όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να τη χωνέψω αυτή την αντιμετώπιση του sex ως "ένας τρόπος για να περνάμε καλά". Συγγνώμη ρε παιδιά αλλα για να περνάει η ώρα ευχάριστα έχουμε το τάβλι, την πασιέντζα και τα κόμικς, αρνούμαι να κατεβάσω στο επίπεδο αυτό κάτι το οποιο εγώ προσωπικά νομίζω ότι είναι η απόλυτη έκφραση ενός τόσο δυνατού συναισθήματος όπως ο ερωτας.

Το συμπέρασμα που βγάζω λοιπόν αυτόματα όταν ακούω για μεγάλο αριθμό συντρόφων είναι ότι μάλλον το άτομο αυτό δεν αντιμετώπισε κάποια πράγματα με αρκετή σοβαρότητα. Επειδή όμως όπως είπαμε και πριν τίποτα δεν είναι απόλυτο, έχω πάντα όλη την καλή διάθεση να ακούσω την αιτιολογία του πως και γιατί τόσο πολλοί, πριν τον/την κατακρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μηπως θα πρεπε κανείς να διαχωρισει το σεξ απο τον ερωτα..?!
Και επειδη εγω , εσυ και ο απεναντι να μην επιλεγουμε το σεξ αλλα τον ερωτα, που ειναι σεξ με συναισθημα, δε σημαινει οτι οι αλλοι κανουν κατι λαθος...
Ειναι προσωπικες επιλογες πανω στο ερωτικο....

Πω πω....καλα ειπε η Λια....πολυ κακο για το τιποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
δεν μπορώ να τη χωνέψω αυτή την αντιμετώπιση του sex ως "ένας τρόπος για να περνάμε καλά". Συγγνώμη ρε παιδιά αλλα για να περνάει η ώρα ευχάριστα έχουμε το τάβλι, την πασιέντζα και τα κόμικς

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτή την αντιμετώπιση μερικών ατόμων ως προς το σεξ και μπορώ να σου πω ότι συμφωνώ κιόλας. Δε σου 'χει τύχει για κάποιο διάστημα να μη θες να είσαι σε σχέση αλλά απλά να περνάς καλά? Το ότι ο άνθρωπος βρίσκει ευχαρίστηση στο σεξ και δεν το χρησιμοποιεί μόνο για αναπαραγωγή είναι ένα χαρακτηριστικό που έχουμε αναπτύξει και μας ξεχωρίζει από τα άλλα ζώα.

Προσωπικά είμαι υπέρ αυτής της άποψης αλλά μόνο όταν τη δηλώνεις εξ' αρχής. Άλλο να πεις στον άλλον ότι θες να 'στε μαζί ενώ θες απλά να περάσεις καλά για λίγο καιρό κι άλλο να του πεις εκ των προτέρων το σκοπό που έχεις και τη "φάση" που βρίσκεσαι αυτό τον καιρό. Στην τελική παντού χρειάζεται και ο ρομαντισμός και το σκέτο σεξ. Όλα με μέτρο.

Όσον αφορά για το ότι μία κοπέλα μέχρι 20 χρονών να έχει πολλούς ερωτικούς συντρόφους δεν το βρίσκω ούτε περίεργο ούτε κακό. Δεν κατάλαβα ποτέ τη λογική που είχαν παλιότερα που έλεγε ότι αν ο άντρας είχε πάει με πολλές ήταν "μάγκας" ενώ αν η γυναίκα είχε κάνει το ίδιο ήταν πόρνη (για να μην το πω πιο χοντρά). Δεν έχει δικαίωμα ο καθένας να κάνει με τον εαυτό του και το σώμα του ότι θέλει? Για να το πούμε ωμά, ο άντρας έχει ****** και η γυναίκα έχει ***** και το χρησιμοποιεί ο καθένας όπως θέλει...

Από εκεί και πέρα το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι για να μένει ανάμεσα σε αυτούς τους τέσσερις τοίχους του δωματίου. Ακόμα και όταν κάποιος/α χρησιμοποιεί το σεξ όχι για ευχαρίστηση αλλά για να εκπληρώσει κάποιο σκοπό δεν παύει να 'ναι επιλογή του/της και δε νομίζω ότι έχουμε δίκιο να τον/την κρίνουμε.

Εμάς θα μας άρεσε αν μας έκριναν οι άλλοι? Ή μήπως είμαστε ένας προς έναν Άγιοι παντού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stacy

Νεοφερμένος

Η Stacy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το θέμα είναι να βγήκες πιο δύνατή από όλο αυτό. Δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ: Τι θα είχε γίνει αυτή η σχέση αν δεν είχες προχωρήσει στο σεξ; Γράφεις πως το έκανες για να την κρατήσεις. Πόσο καλή είναι μια σχέση που σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι που δε θέλεις; Προσωπικά δε θα τη χαρακτήριζα πανέμορφη... Από την άλλη αν ο φίλος σου είχε ανάγκη ή τέλος πάντων ήθελε σεξ βρε αδερφέ, θα ήταν σωστό να μείνει μαζί σου; Μάλλον, θα ήταν σωστό να τον υποχρεώσεις να συνυπάρχει μαζί σου όταν θα ήθελε κάτι διαφορετικό από σένα; Σαν απλός παρατηρητής μιας δήλωσης δε μου φαίνεται άδικος ο χωρισμός, αλλά ως φυσική κατάληξη μιας σχέσης που οι ενδιαφερόμενοι είχαν διαφορετικά θέλω.
Λυπάμαι που χρειάστηκε να πάρεις φάρμακα και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και πέρα.

Δημητρούλα έχω την εντύπωση πως οι απόψεις μας ταιριάζουν πολύ. Συμφωνώ με τα σχολιά σου και πιθανότατα να διατύπωνα τις ίδιες απόψεις αν έβλεπα και εγώ το παρελθόν μου σαν ένας "απλός παρατηρητής". Δυστυχώς, στα 16 όταν ερωτεύεσαι ένα 19χρονο αγόρι, που οι ορμόνες του κάνουν πάρτι και οι δικές σου φαντασιώσεις δεν πάνε πίσω, δυσκολεύσαι να αφουγκραστείς με ακρίβεια τον εαυτό σου αν και κατά πόσο είναι έτοιμος να ολοκληρώσει τώρα, ή αργότερα. Ναι, σιγουρα αυτή η σχέση θα κατέληγε στο σεξ, αν όμως γινόταν 11/2 χρόνο μετά, σίγουρα θα ήταν καλύτερα. Anyway, όλα πια είναι για μένα μια γλυκιά ανάμνηση (κι ας χρειάστηκε να δαπάνησω την ωραιότερη εποχή της ζωής μου, την πιο ανέμελη, σε δάκρυα, μοναξιά, χάπια, αλκόολ, αυξομειώσεις βάρους και άσκοπες επαφές της μιάς νύχτας)...

Εγώ δεν έχω ολοκληρώσει με καμία κοπέλα και δε ντρέπομαι καθόλου να το πω. Πιστεύω και θέλω να γίνει αυτό με τη σωστή κοπέλα, με τη μία και μοναδική που θα μοιραστεί το υπόλοιπο της ζωής της μαζί μου. Θέλω εκτός από την αγάπη μου και την αφοσίωση μου να της χαρίσω και το σώμα μου, να είναι η πρώτη και μοναδική που θα το έχει. Το ξέρω πως ακούγεται κάπως παράξενο μα εμένα μ αρέσει κ το θεωρώ πολύ όμορφο. Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να συμβαίνει το αντίστροφο.

Ξέρω πως εσάς τις γυναίκες σας αρέσουν, συνήθως, οι έμπειροι άντρες. Πιστεύω, όμως, ότι όταν δύο άνθρωποι ενώνονται για να κάνουν μια νέα αρχή στη ζωή τους σ αυτήν συμπεριλαμβάνεται και η σεξουαλική ζωή. Μαζί θα ξεκινήσουν και θα αποκτήσουν τις εμπειρίες που χρειάζεται ο καθένας ώστε να έχουν μια όμορφη και ευτυχισμένη σεξουαλική ζωή.

Δε πιστεύω πως το να κάνω σεξ με άλλες είναι απαραίτητο. Δεν έχω εμπερία στο σέξ και θα την αποκτήσω με την γυναίκα της ζωής μου, δεν έχω εμπειρία στην ανατροφή παιδιών αλλά θα την αποκτήσω με τη γυναίκα της ζωής μου, δεν έχω εμπειρία στη συντήρηση ενός νοικοκυριού αλλα θα την αποκτήσω μαζί με την γυναίκα της ζωής μου. Είμαι μισός και περιμένω να γίνω ολόκληρος με τη γυναίκα της ζωής μου.

Σίγουρα το θεωρείται απίθανο να συμβεί, μα είναι πολύ κοντά στο να γίνει... ;)
Αλέξανδρε, συγνώμη αλλά αυτό θα ήταν υπέροχο αν το έλεγες στα 18. Στα 31 το θεωρώ εντελώς ΛΑΘΟΣ! Και ιατρικώς ακόμη δεν είναι αποδεκτό... Δες αλλιώς το θέμα και κάνε κάτι επειγόντως...!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί γίνεται τόσο πανικός για τους προηγούμενους ερωτικούς συντρόφους.... Και που είναι το κακό να κάνει σεξ κάποιος γιατί το γουστάρει (εφόσον τα πράγματα είναι ξεκαθαρισμένα) και που είναι το κακό (αν κι εδώ κανείς δεν το θεωρεί κακό) να κάνει σεξ γιατί είναι ερωτευμένος;

Ο καθένας κάνει την επιλογή του και περνά με τα δικά του δεδομένα καλά...

Και γιατί ένας απλός αριθμός να προκαλεί τέτοια ταραχή ή άγχος ή απόρριψη... Σόρρυ αλλά εμένα δεν γουστάρεις; Εμένα δεν θες; Αυτό που είμαι; (και ναι το παρελθόν μου με έχει διαμορφώσει και οι εμπειρίες μου αλλά από το παρελθόν θα με κρίνεις ή από το παρόν;)

Τέσπα...προσωπικά ουδέποτε με ενδιέφερε αν κάποιος έχει πάει με 1 ή 101... Αν έχει κάνει μόνο "μακροχρόνιες" σχέσεις ή one night stand... με ενδιαφέρει πως είμαστε εμείς τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν αλλα δε μου φαίνεται πουριτανικό να αντιμετωπίζει κανεις το θέμα των σχέσεων με μια στοιχειώδη σοβαρότητα, και όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να τη χωνέψω αυτή την αντιμετώπιση του sex ως "ένας τρόπος για να περνάμε καλά". Συγγνώμη ρε παιδιά αλλα για να περνάει η ώρα ευχάριστα έχουμε το τάβλι, την πασιέντζα και τα κόμικς, αρνούμαι να κατεβάσω στο επίπεδο αυτό κάτι το οποιο εγώ προσωπικά νομίζω ότι είναι η απόλυτη έκφραση ενός τόσο δυνατού συναισθήματος όπως ο ερωτας.

Το συμπέρασμα που βγάζω λοιπόν αυτόματα όταν ακούω για μεγάλο αριθμό συντρόφων είναι ότι μάλλον το άτομο αυτό δεν αντιμετώπισε κάποια πράγματα με αρκετή σοβαρότητα. Επειδή όμως όπως είπαμε και πριν τίποτα δεν είναι απόλυτο, έχω πάντα όλη την καλή διάθεση να ακούσω την αιτιολογία του πως και γιατί τόσο πολλοί, πριν τον/την κατακρίνω.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και με την άποψη του Γιαννη. Με τη μόνη διαφορά, αυτό που σου είπε ο Γιάννης, οτι δλδ ο καθένας κάνει ο,τι θέλει στο κρεβάτι του, και δεν μπορούμε να κατακρίνουμε κανέναν, ούτε να θέσουμε πρότυπα ερωτικής συμπεριφοράς και να πούμε οτι εμείς είμαστε καλύτεροι από τους άλλους ή κάτι τέτοιο. Απλά ο καθένας έχει τις δικές του απαιτήσεις για το έτερον ήμισι που ψάχνει. Κι αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα οτι όλος ο κόσμος πρέπει να αλλάξει, και να ικανοποιήσει αυτό το κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αγαπητή Stacy κατανοώ ότι ένας νέος στις ηλικίες που αναφέρουμε δύσκολα μπορεί να είναι σίγουρος για το τι θέλει, τι χρειάζεται και ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να το αποκτήσει.
Αυτός θα ήταν και ο μοναδικός λόγος που θα ήμουν διστακτική ως προς την ποσότητα των ερωτικών συντρόφων σε αυτές τις ηλικίες. Μια τραυματική ερωτική εμπειρία σε αυτές τις ηλικίες φοβάμαι πως μπορεί να στιγματίσει ανεπανόρθωτα το άτομο και το στίγμα αυτό να το ακολουθήσει σε όλη τη μετέπειτα σεξουαλική του ζωή.

Είτε επιλέξει κανείς τον ρομαντικό έρωτα είτε το ενστικτώδες σεξ καλείται να μοιραστεί τον εαυτό του και αυτό δεν είναι κάτι απλό...

Θα ήθελα να σταθώ επίσης στην κλασική φράση: "...όταν θα είμαι έτοιμος/η"
Πως ορίζεται όμως αυτό στη ζωή ενός ανθρώπου, τη στιγμή που ούτε σεξουαλική διαπαιδαγώγηση υπάρχει, ούτε ενημέρωση από το σπίτι και το ίδιο το ανθρώπινο σώμα αντιμετωπίζεται ως ένα από τα μεγαλύτερα ταμπού μέσα στην οικογένεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι σχεδόν βέβαιη πως δεν θα έκανα ποτέ σχέση με κάποιον που είχε στο παρελθόν πάρα πολλές ερωτικές συντρόφους. Σίγουρα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά έτυχε (?) με όσους άντρες έχω ταιριάξει και έχω εκτιμήσει να έχουν νορμάλ αριθμό εμπειριών. Αντιθέτως με κάποιους που γνώρισα που πηγαίνουν κάθε λίγο και με άλλη, δεν ταιριάζουμε ούτε καν σαν παρέα:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top