Οι θεωρίες του έρωτα και της αγάπης.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πολλοι απο εμάς έχουμε κάποιες θεωρίες που αφορούν την αγάπη και τον έρωτα, ας μάθουμε λοιπόν πιές είναι αυτές και πώς τις αποκτήσαμε ή τις αποφασήσαμε, πιές απο αυτές πιστέυετε πώς κρατήσατε και πιές βγήκαν λάθος, όταν λέμε θεωρίες ενωούμε πάντα πράγματα που αφορούν τις σχέσεις, θα πώ μερικές δικές μου και θα καταλάβετε;)


Πιστέυω πώς όταν ο άντρας νοιώσει πώς η γυναικα τον υπερλατρέυει πάυει να πολεμάει για εκείνη αφού ξέρει πώς κατα κάποιο τρόπο είναι χωράφι του...

Πιστέυω επίσεις πώς οι γυναίκα είναι το πιό συχαμένο και αιδιάστικό πλάσμα του κόσμου όταν λάβει τρελεί αγάπη απο κάποιον, πληγώνει τον άνθρωπο που την αγαπά γιατί κατα βάθος πιστέυει πώς ότι και να κάνει εκείνος θα την συγχωρήσει.

Επίσεις πιστέυω πώς αυτοί που πραγματικά είναι ευαίσθητοι στις σχέσεις είναι οι άντρες και όχι οι γυναίκες όπως θέλουν πολλοι να λένε, οι άντρες πληγώνοντε βαθυτερα απο μια γυναίκα καθώς η γυναίκα ξέρει πώς θα χτυπήσει έναν άντρα εκεί που πραγματικά πονάει;)

Ακούω απόψεις και θεωρίες περί αγάπης και έρωτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο θέμα φύλλου!
Καλό είναι μέσα στη σχέση, να μη θεωρείται κανένας δεδομένος σε βαθμό που να οδηγεί σε τέτοιο εφησυχασμό, ώστε ο άλλος να μη "διεκδικεί" πια. Όμως από την άλλη και το συνεχές κυνήγι, όσο να πεις κουράζει. Νομίζω ότι καλό είναι να υπάρχουν οι σωστές δόσεις. Θέλει και ο άλλος, που και που ν' ακούει μια κουβέντα, που δηλώνει ότι τον θαυμάζεις, τον θες, τον διεκδικείς. Νομίζω ότι οι άντρες γενικά θέλουν να τους θαυμάζει η γυναίκα που έχουν δίπλα τους. Όχι ότι οι γυναίκες δεν το θέλουν, αλλά νομίζω ότι οι άντρες το έχουν πιο πολύ ανάγκη!:)

Θα διαφωνήσω ότι οι γυναίκες είναι έτσι. Όχι δεν εκμεταλλεύονται όλες την αγάπη του άλλου. Απλά νομίζω ότι οι γυναίκες θέλουν λίγο περισσότερο κυνήγι. Και τους αρέσει πολύ να βλέπουν και να τεστάρουν τα αισθήματα του άλλου.

Όχι δεν θεωρώ ότι οι άντρες πληγώνονται πιο πολύ ή πιο βαθιά. Θεωρώ ότι απλά είναι πιο οικείο να βλέπεις μια γυναίκα να εκφράζει τον πόνο της για το τέλος μιας σχέσης, απ' ότι να βλέπεις έναν άντρα. Και επειδή δεν είναι τόσο συχνό, όταν τους δεις λυγισμένους σου κάνει πιο εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πές τα Μάνια, πές τα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Τί άλλον να πω εγώ. Απλώς το ότι θα μπορούσατε εσείς οι γυναίκες να είστε λίγο πιο απλές στην σκέψη σας. Να μην προσπαθείτε να ερμηνέψετε την κάθε μας κουβέντα ωσάν να σημαίνει κάτι... Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται πολλές παρεξηγήσεις. Εμείς όταν λέμε κάτι, εννοούμε αυτό που λέμε. Εσείς εννοείτε χίλια περισσότερα, κι άντε να σας βρούμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ερωτας... Πιστευω οτι ειναι πολυ δυνατος, με αποτελεσμα να μην αφηνουμε τον εαυτο μας ελευθερο να αφεθει σε αυτο το συναισθημα σε αυτον τον κοσμο τον καλο που ζουμε... Ο ερωτας λοιπον ειναι συναισθημα, αρα λειτουργεις ενστικτοδως, δεν το ελεγχεις, πρεπει να σκεφτεις ετσι ωστε να κατευθυνεις τα ενστικτα του αλλου/αλλης πανω σου. Βασικα πιστευω οτι στις μερες μας εχει αλλοιωθει πολυ και ειναι κριμα, διοτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να ξερεις οτι καποιος σε περιμενει σπιτι να σε υποδεχτει, να σε ακουσει να σου μιλησει να σε αγκαλιασει κτλ κτλ... οταν εισαι ερωτευμενος μπαινεις σε αλλο κοσμο και σταματας πλεον να ασχολεισαι με ολα τα αλλα ψυχαγογωντας τελεια το σωμα και το πνευμα σου... Αυτη ειναι η γνωμη μου για τον ερωτα...

pitg21 ειναι λογικο να συμβαινει αυτο κατα τη γνωμη μου διοτι σκεφτομασται με διαφορετικο τροπο γυναικες αντρες, εμεις σκεφτομασται λογικα ενω οι γυναικες συναισθηματικα.. Εκτος απο τις ανοργασμικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πές τα Μάνια, πές τα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Τί άλλον να πω εγώ. Απλώς το ότι θα μπορούσατε εσείς οι γυναίκες να είστε λίγο πιο απλές στην σκέψη σας. Να μην προσπαθείτε να ερμηνέψετε την κάθε μας κουβέντα ωσάν να σημαίνει κάτι... Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται πολλές παρεξηγήσεις. Εμείς όταν λέμε κάτι, εννοούμε αυτό που λέμε. Εσείς εννοείτε χίλια περισσότερα, κι άντε να σας βρούμε μετά.

Αυτό συμβαίνει γιατί η γυναίκα από τη φύση της έχει πιο σύνθετο τρόπο σκέψης. Τείνει πάντα να θεωρεί ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από το απλώς λεγόμενο. Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Ρωτάει η γυναίκα "Σου αρέσουν τα καινούργια μου παπούτσια;", απαντάει ο άντρας "Ναι". Ο άντρας εννοεί αυτό ακριβώς και η γυναίκα σκέφτεται "Για να απαντάει μόνο ναι και να μη ρωτάει τίποτα άλλο, ή δεν του αρέσουν και θέλει να με ξεφορτωθεί, ή δεν τα έχει δει καν και το λέει έτσι γιατί βαριέται να μπει σε συζήτηση, ή έχει κάτι άλλο στο μυαλό του και δεν ασχολείται με τα παπούτσια μου, ή ..... ή ... ή " και καταλήγει στο συμπέρασμα "αφού ολ΄αυτά .... άρα μ' έχει βαρεθεί, μήπως δεν μ' αγαπάει;;;;":cry_x: ...... Και εκει κάπου ξεκινάει η γκρίνια και ο καυγάς!
Αλλά βέβαια αυτό δεν ισχύει πάντα και βέβαια όχι για όλες τις γυναίκες και βέβαια είναι ένα γραφικό -λίγο τραβηγμένο παράδειγμα- άλλα ο λόγος που το έβαλα είναι για να δώσω λίγο τη διαφορετικότητα του τρόπου σκέψης. Κανένας δεν είναι καλύτερος ή χειρότερος, απλά διαφορετικός!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ciby μου λογικό είναι, λένε οι άντρες ναι και το ενωούν, ενώ οι γυναίκες θέλουν παραπάνω, η θεωρεία που λέει πώς οι γυναίκες είναι πολύπλωκες πιστέυω πώς αληθέυει αλλα το ότι οι άντρες είναι στον κόσμο τους όχι, ξέρουν πολλές γυναίκες τι θέλει ένας άντρας αλλα επιμένουμε να θέλουμε να τους αλλάξουμε, αφού ξέρουμε πραγματικά πώς τον ενδιαφέρει ένα σέτ νέα εσώρουχα γιατί επιμένουμε να τον ρωτάμε για πράγματα που πιστέυει πώς είναι ανούσια;

ξέρουμε εξ αρχής τι θέλουν άρα γιατί δεν ρωτάμε την γνώμη του φορόντας ένα καλ΄'ο περιτύληγμα; γιατί πχ τις νέες γόβες δεν τις βάζουμε με κάτι σέξυ; μόνο τ'οτε θα τα προσέξει, αυτός είναι ο άντρας, έτσι λειτουργεί;)

Πιστέυω πώς το λάθος όλων είναι πώς ρωτάμε πάντα λάθος στιγμή, αυτό είναι το προβλημα, πάντα όταν βλέπει μάτς θέλουμε σέξ, πάντα όταν ακούει ειδήσεις ή βλέπει πολεμικό θέλουμε κουβέντα, μα αυτά δεν γίνοντε, είμαστε έξυπνες και δεν χρυσημοποιούμε το μυαλό μας αλλα την γλώσσα μας και αυτό τους την σπάει πιστέυω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
mania λιγο brutal μου ακουγονται ετσι που τα λες... δεν θελουμε μονο σεξ ματς ειδησεις και πολεμικα... Ειμαστε διαφορετικοι και σκεφτομαστε με διαφορετικο τροπο, ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει ο ενας τον αλλο. Το θεμα ειναι οτι ο θεος μας εδωσε 2 αυτια και 1 στομα για να ακουμε πιο πολυ απο οτι μιλαμε... Αυτο που πρεπει να κανουμε και οι δυο σε μια σχεση ειναι να ακουμε τον/την συντροφο μας. Καλο ειναι να υπαρχει και timing οπως ειπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο καθένας προφανώς έχει τα δικά του πράγματα με τα οποία "τη βρίσκει". Και σίγουρα μια πανάκριβη Πόρσε μπορεί να μη λέει πολλά σε μια γυναίκα ενώ μια πανάκριβη τσάντα μπορεί να μη λέει τίποτα σε έναν άντρα. Το θέμα είναι όταν υπάρχει σχέση να πάμε λίγο παραπέρα από τα υλικά αγαθά. Να μην βασίζουμε την ευτυχία στο τί πράγματα θα μας προσφέρει ο σύντροφός μας (ή στο τί θα προσφέρουμε εμείς). Μιλώ βέβαια για τα υλικά. Αν προχωρήσουμε λίγο πιο πέρα από αυτά, πιστεύω θα βρούμε ένα συνάντησης και δε θα μας ενοχλούν οι συνήθειες του άλλου (όπως π.χ. το αν εμείς βλέπουμε ποδόσφαιρο ή εσείς μια αισθηματική σειρά την οποία εμείς βαριόμαστε αφόρητα). Αυτά τα θέματα θα είναι δευτερεύοντα. Πρέπει να δίνουμε σημασία στα πρωτεύοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πέτρο... Μα απο τα μικρά καθημερινά υλικά αρχίζουν όλα, άν πάρω νέα παπούτσια για μένα είναι συμαντικό να μου πεί πόσο μου πάνε το τέρι μου, έτσι είναι, δεν φτέει η αξία του παπουτσιού αλλα η απάντηση της ερώτησης "Σου αρέσουν;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top