Κράνος και ζώνη : Συνήθεια, υποσυνείδητο ή φόβος;

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ζώνη και κράνος α-πα-ραί-τη-τα-!
Ούτε 1 μέτρο χωρίς αυτά.
Και απο συνήθεια και υποσυνείδητα και από φόβο.
Προσωπικά αισθάνομαι ''γυμνή'' εάν δεν φορέσω ζώνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βεβαια οι διαδρομες που κανω ειναι μεσα στην (κωμο)πολη με μαξ ταχυτητες 50 χλμ.

μμμ, δοκιμασε να κανεις το εξις, χτυπα το κεφαλι σου σε ενα τοιχο περνοντας φορα 4-5 μετρα.

στην καλυτερη των περιπτωσεων αν δεν εισαι επαγγελματιας σπριντερ θα χτυπησεις το κεφαλι σου με 10m/sec, αν υποθεσουμε οτι το τυπικο ανθρωπινο κεφαλι ζυγιζει 5kg θα χτυπησεις με ορμη 50nm, αν υποθεσουμε οτι το χτυπημα διαρκει ας πουμε ενα εκατοστο του δευτερολεπτου (prety reasonable δεδομενου οτι το κεφαλι δεν εχει δομες να αποροφησει χτυπημα, ειναι δερμα και μετα κρανιο) η δυναμη που θα ασκηθει στο σβερκο σου θα ειναι 5000 newton δηλαδη χοντρικα χοντρικα 500 κιλα. Με 500 κιλα ο σβερκος σπαει ανετοτατα αναλογα την γωνια που θα χτυπησεις (=παραυλησια η θανατος). Το οστο του κρανιου σου επισις παιζει να σπασει.

τωρα σκεψου την ιδια κατασταση με 50km/h δηλαδη 14m/sec, δηλαδη 70 νιουτομετρα, δηλαδη 7000 νιουτον δηλαδη 700 κιλα, ενα σμαρτ να σου παταει το κεφαλι.

και οχι τιπτοα, οταν πας στο νοσοκομειο στην μεθ επειδη η γρια δεν σε ειδε και εφαγες πεζοδρομιο με 50km/h τα 5000ε τη μερα θα τα πληρωνει το κρατος, δηλαδη εγω. Αν φορουσες κρανος θα ειχες φυγει την ιδια μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω και ο πατερας μου στο αυτοκινητο δεν βαζαμε ζωνη..μεχρι που μας εγραψαν 500 μετρα μακρια απο το χωριο μας,και με τα μεγαλα τα καινουρια προστιμα.ευυχως μας τη χαρισαν και πληρωσαμε με τις παλαιες τιμες...:P

αλλα μας εμεινε ο φοβος απο αυτο και απο τοτε βαζουμε τη ζωνη...στα μπροστινα καθισματα..η μανα μου πισω ομως ακομα δεν τη βαζει παντα..
η πλακα ειναι οι η ζωνη μου ειναι απαραιτητη και δεν νιωθω καλα χωρις αυτην... ξεκινησα να τη βαζω λογω προστιμου δηλαδη και μου εμεινε! :D..και το θυμιζω στον πατερα μου να τη βαζει διαρκως... τα ψηλα προστιμα και ο φοβος κανουν δουλεια καμια φορα... φτανει να ξεκινησεις..και θα γινει συνηθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια ζωνη παντα. εγω μια φορα στη ζωη μου δεν εβαλα μπαινοντας συνοδηγος σ'ενα αυτοκινητο και εγινε ατυχημα σοβαρο. ο οδηγος που φοραγε δεν επαθε τιποτα ενω εγω κινδυνεψα σοβαρα. το αυτοκινητο πηγε για σιδερικα και γω γλυτωσα απο θαυμα, με διασειση. προσεχετε οσα φερνει η ωρα δεν τα φερνει ο χρονος.

απο παλια με το που εμπαινα και τωρα το πρωτο πραγμα που κανω ειναι ζωνη. μια φορα δεν το κανα και εγινε οτι εγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Πάντα ζώνη ασφαλείας στο αυτοκίνητο!!!!!
Έχω ακούσει οδηγούς συγγενείς και φίλους μου να προσπαθούν
να με πείσουν να μη βάλω την ζώνη ασφαλείας μέσα
στο αυτοκίνητο...! Εγώ δεν είμαι οδηγός...αυτοί σαν

οδηγοί που είναι δεν θα έπρεπε να δίνουν το σωστό
παράδειγμα;! Ένα πολύ καλό παράδειγμα μπαίνω συχνά
σε ταξί και ο ταξιτζής δεν με παροτρύνει να βάλω ζώνη
ασφαλείας αυτοί που θεωρούνται και "επαγγελματίες
οδηγοί" θα έπρεπε να είναι και οι πιο αυστηροί!
Αλλά στη χώρα μας δυστυχώς δεν υπάρχουν λογικά

και οργανωμένα μυαλά.... :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
σαν συνοδηγος ζωνη δεν εβαζα σχεδον ποτε (κι οταν το εκανα ηταν με λιγο νευρα συνηθως)..μεχρι που ξεκινησα μαθηματα για οδηγηση και ηταν υποχρεωτικο..και δεν ειχα προβλημα εκει..εχει περασει 1χρονος που οδηγαω και την εχω συνηθισει και μ'αρεσει και την βλεπω θεμα ασφαλειας..αλλα την αμαρτια μου θα τη πω, και παλι στις μικρες αποστασεις πχ 3λεπτα (αληθεια 3λεπτα) δεν βαζω παντα....μου φαινεται ομως πρεπει να αναθεωρησω και να βαζω παντα! ακομα και για να το μετακινησω αν ενοχλει...λολ..... γιατι περα απ την ασφαλεια σε μεγαλες αποστασεις, ειναι και θεμα συνηθειας πιστευω και καλα κανουμε οσοι εχουμε μια τετοια συνηθεια...
οσο για κρανος..στο ποδηλατο.....δεν βαζω ποτε!! μηχανη δεν εχω αλλα ευχομαι να παρω καποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σαν συνοδηγος ζωνη δεν εβαζα σχεδον ποτε (κι οταν το εκανα ηταν με λιγο νευρα συνηθως)..μεχρι που ξεκινησα μαθηματα για οδηγηση και ηταν υποχρεωτικο
ο δασκαλος οδηγησης σε μενα ,μου ελεγε να φοραω ζωνη και εκεινος την εβαζε πισω απο την πλατη του(για να μην τσιριζει το αυτοκινητο):P
και ταξιτζηδες για τον ιδιο λογο εχω δει να βαζουν το σιδερο της ζωνης σκετο στην υποδοχη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
παντα απο μικρη με εχουν μαθει οι δικοι μου να φοραω ζωνη και κρανος!και να σας πψ την αληθεια τωρα δεν θελω να ανεβαινω σε μηχανες χωρις κρανος γιατι φοβαμαι και μου εχει γινει και συνηθεια....οσο για την ζωνη οταν καθομαι μπροστα παντα φοραω αλλα οταν καθομαι πισω καμια φορα την ξεχναω...
α!και δεν θεωρω μαγκια να μην φοραω κρανος η ζωνη...υπαρχουν λιγοτερο επικυνδινοι τροποι να το παιξεις μαγκας σε κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κατά την άποψή μου, το κράνος και η ζώνη ασφαλείας είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν φορούσα ζώνη ασφαλείας στο αυτοκίνητο, αλλά σιγά σιγά, την συνήθησα, και τα τελευταία 4 χρόνια δεν μπορώ να μπω σε αυτοκίνητο και να μην βάλω ζώνη. Είναι θέμα συνήθειας, που δυστυχώς ή ευτυχώς όλοι μας πρέπει να εφαρμόσουμς, διοτι σώζει ζωές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis31

Νεοφερμένος

Ο thanasis31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ζώνη + συνήθεια = ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
απαραίτητα και το κράνος και η ζώνη όχι λόγω συνήθειας αλλά λόγω ζωής

άλλωστε μέσα στο μετρό σε όλους τους σταθμούς υπάρχει μια αφίσα με τη λέξη ΖΩνΗ που αποτυπώνεται στο μυαλό μας....



όταν είχε βγει αυτή η διαφήμιση μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση!!!

πολύ καλό site
https://www.ioas.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πολύ διδακτικό βιντεάκι.

Αν ο κύριος στο βιντεάκι φορούσε κράνος, όπως ώφειλε, δε θα είχε πονέσει καθόλου.

Η χρήση του κράνους πρέπει να είναι μόνιμη, με την τοποθέτηση του πρώτου κράνους, να συμβαίνει αμέσως μετά τον τοκετό.

Το θέμα το έχω αναλύσει εκτεταμένα στο blog μου: https://odiki-asfaleia.blogspot.com/2010/08/blog-post_31.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι,οκ, και γω κατα των υπερβολων ειμαι, αλλα το δικυκλο ειναι δικυκλο. Και οσο και να προσεχεις δε μπορεις να προβλεψεις και τι θα κανουν οι αλλοι, ή αν το χ σημειο στο δρομο που πατησε η ροδα σου, εχει αρκετη τριβη για να σε κρατησει.

Καλυτερα να τρεχουν να βαζουν προστιμα σε επικινδυνους ελιγμους που κανουν οι δικυκλιστες (και μη), παρα να καθονται να τους κοβουν κλησεις για τα κρανη, λες και αυτο ειναι το μειζον προβλημα που βλαπτει τους γυρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αυτός που δε φορά κράνος, επιθυμεί να έχει τον αέρα στο πρόσωπο του, συνεπώς λαμβάνει μέρος στο κυνήγι της ηδονής.

Αντιθέτως ένα καλό κράνος, ή ακόμα καλύτερα, μια ολόσωμη δερμάτινη στολή ενοχλεί τον οδηγό και μετατρέπει την οδήγηση σε μαρτυρική εμπειρία, προσφέροντας προστασία από την ηδονή.

Θα πρέπει να γνωρίζουμε ακόμη, ότι ο χρήστης κράνους, θα πάει στον παράδεισο, διότι ξέρει να υπακούει στους νόμους του ανθρώπου αλλά και του Θεού.

Μερικά σλόγκαν για την προώθηση της χρήσης κράνους:
-Ο Χριστός σώζει, το κράνος σώζει
-Οι πιστοί φορούν κράνος
-Κράνος, μια πόρτα προς τον παράδεισο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πολύ διδακτικό βιντεάκι.

Αν ο κύριος στο βιντεάκι φορούσε κράνος, όπως ώφειλε, δε θα είχε πονέσει καθόλου.

Η χρήση του κράνους πρέπει να είναι μόνιμη, με την τοποθέτηση του πρώτου κράνους, να συμβαίνει αμέσως μετά τον τοκετό.

Το θέμα το έχω αναλύσει εκτεταμένα στο blog μου: https://odiki-asfaleia.blogspot.com/2010/08/blog-post_31.html

Εντάξει, καταλάβαμε ότι κάνεις πλάκα, καταλάβαμε και το ύφος της πλάκας. Αυτό που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω είναι η μανία σου να λες συνεχώς τα ίδια πράγματα. Μήπως καταντά λίγο βαρετό; Λέω μήπως...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εν Χριστώ αδελφέ, έχω να καταθέσω κι εγώ το ταπεινό λιθαράκι μου, στην ιερά εκστρατεία σου για την οδική ασφάλεια:

Ο Χριστός σώζει, το κράνος σώζει, αλλά γιατί ο Χριστός δεν φορούσε ποτέ κράνος;

Οι πιστοί φορούν κράνος. Οι άπιστοι φορούν στρινγκ.

Κράνος, μια πόρτα για τον Παράδεισο. Ζώνη αγνότητας, η λεωφόρος που οδηγεί με ασφάλεια μέχρι εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
δηλαδη..αν εγω φοραω κρανος..και σκοτωσω τη μανα μου..θα παω στον παραδεισο;;;:crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
δηλαδη..αν εγω φοραω κρανος..και σκοτωσω τη μανα μου..θα παω στον παραδεισο;;;:crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:

Το κράνος μετρά θετικά. Οι δολοφονίες μετρούν αρνητικά.

Ο Άγιος Πέτρος αξιολογεί το σκορ, και αποφασίζει ανάλογα.

Το σύνολο φυσικά αποτελείται από διάφορες παραμέτρους και φυσικά η μετάνοια κάνει reset το σκορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εντάξει, καταλάβαμε ότι κάνεις πλάκα, καταλάβαμε και το ύφος της πλάκας. Αυτό που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω είναι η μανία σου να λες συνεχώς τα ίδια πράγματα. Μήπως καταντά λίγο βαρετό; Λέω μήπως...:whistle:

Έτσι είναι η παιδεία. Επανάληψη, η μητέρα της μαθήσεως.

Δεν αρκεί να πούμε μια φορά "βάλτε ζώνη", "βάλτε κράνος". Πρέπει να το πούμε στα παιδιά του δημοτικού, του γυμνασίου, του λυκείου, να προβληθούν τρομακτικά σποτάκια στην τηλεόραση, να τονιστεί το θέμα σε ημερίδες, να αφιερωθούν αρκετές ώρες στις σχολές οδηγών και να υποχρεωθούν όλοι οι οδηγοί να κοιμούνται έχοντας ακουστικά συνδεδεμένα με mp3 player που θα προτρέπει "Φόρα κράνος", "Φόρα ζώνη" ανά 15 λεπτά μέσα στον ύπνο τους.

Πως θα έχουμε οδική παιδεία χωρίς παίδεμα των οδηγών;

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Ο Χριστός σώζει, το κράνος σώζει, αλλά γιατί ο Χριστός δεν φορούσε ποτέ κράνος;

Θα υπήρχε πρόβλημα με το αγκάθινο στεφάνι... Επιπλέον δεν είχαν ανακαλυφθεί ακόμα τα full face κράνη και οι αντιθαμβωτικές ζελατίνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
απαραίτητα και το κράνος και η ζώνη όχι λόγω συνήθειας αλλά λόγω ζωής

άλλωστε μέσα στο μετρό σε όλους τους σταθμούς υπάρχει μια αφίσα με τη λέξη ΖΩνΗ που αποτυπώνεται στο μυαλό μας....



όταν είχε βγει αυτή η διαφήμιση μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση!!!

πολύ καλό site
https://www.ioas.gr/

και ζώνη αν φόραγε ο τύπος, πάλι θα τη γλίτωνε.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top