Φοίτηση στον Πειραιά

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τα σέβη μου σε όλους τους χρήστες.Κατ'αρχήν είναι 99,9% σίγουρο πώς θα βρίσκομαι από φέτος στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πα.Πει.Αυτό που θα ήθελα από εσάς αν είναι εφικτό είναι να μου πείτε σε ποια περιοχή θα βόλευε να νοικιάσω σπίτι έτσι ώστε να είμαι και κοντά στο πανεπιστήμιο και κοντά σε όλα τα πιθανά αξιοπρόσεκτα μέρη του Πειραιά μέχρι τον βαθμό που γίνεται βεβαίως.Επίσης σκοπεύω να είμαι συχνός πελάτης στο ΣΕΦ και στον Γ.Κ και θέλω να ξέρω αν μπορώ να πηγαίνω εύκολα.Δεν ξέρω τίποτα από την περιοχή και να πω την αλήθεια προτιμούσα πιο επαρχία αλλά η σχολή που ήθελα ήταν μόνο Πειραιά-Αθήνα...Επίσης τι έχει αν έχει να κάνεις στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά και αν η πρόσβαση στην αμιγώς νυχτερινή ζωή των Αθηνών είναι βατή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Επειδη μενω Πειραια και θα μαι και γω κατα πασα πιθανοτητα Πα.Πει,μπορω να σε βοηθησω...
Κατ'αρχας συγχαρητηρια για την εισαγωγη στο τμημα.
1)Αν εβρισκες σπιτι στο Πειραια θα ηταν το ιδανικοτερο αλλα λογω πασαλιμανιου ειναι ολα πανακριβα(ψαξε το παντως),θα σου προτεινα να ψαξεις Καλλιπολη(ειναι κυριολεκτικα διπλα στο κεντρο του Πειραια) και απο κει και περα λιγο πιο μακρια...Νικαια-Αγ.Ιωαννη Ρεντη,Κορυδαλλο..μπορεις να βρεις σπιτι με σιγουρα φθηνοτερο ενοικιο και πιστεψε με υπαρχουν πολλα λεωφορεια που σε εξυπηρετουν και σε 20 λεπτα το πολυ να εισαι κεντρο.
Μην σε απασχολει η προσβαση στο Πανεπιστημιο,ειναι πολυ απλη απο οποιαδηποτε απο τα παραπανω περιοχες που σου ειπα

2)ΣΕΦ και ΓΚ θα πηγαινουμε μαζι χαχαχα,εχω ηδη διαρκειας,μην σε απασχολει ειναι κοντα,ας πουμε απο κεντρο πειραια ενα 7λεπτο με αυτοκινητο.

3)Πειραιας και νυχτερινη ζωη δεν πανε μαζι...τουλαχιστον απ οτι εχω δει τα τελευταια 18 χρονια...Εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μερη για καφε,φαγητο,αραγμα με παρεα με μπυρες σουβλακια και λοιπα,αλλα κλαμπακια πολλα δεν λενε,μονο μικρολιμανο στο οποιο τα Σαββατα θα βρεις αρκετο κοσμο,περαν τουτου τιποτε αλλο.Αθηνα αν δεν εχεις μεταφορικο μεσο και θες να βγεις βραδυ πρεπει να πας σχετικα νωρις πριν κλεισουν οι συγκοινωνιες(ηλεκτρικος-βολευει πολυ.,λεωφορεια),αν μεινεις Καλλιπολη βολευει και το 040 που ειναι ολη την νυχτα και θα σε βολεψει πιστεψε με απειρα,θα εχεις ενα λεωφορειο να σε πηγαινει απο το σπιτι σου στην Αθηνα.
Αυτα ειχα φιλε μου να σου πω,ελπιζω να βοηθησα,θα σου αρεσει πολυ ο Πειραιας πιστεψε με και θα μαγευτεις απο το Πασαλιμανι και το Γ.Κ γεματο :p
Επισης μην εχεις στο μυαλο σου τον Πειραια σαν την Αθηνα,εχει πολυ πολυ λιγοτερη βαβουρα,ειναι πιο ανθρωπινος,και εχεις θαλασσα γυρω σου(αρκουν νομιζω)
Φιλικα,Λουκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αναλυτικότατο και πολύ καλό το ποστ Λουκά.Οπότε,πάνω κάτω συμφέρει πιο πολύ Καλλίπολη αν κατάλαβα καλά μιας και το βράδυ έχει το λεωφορείο αλλά και είναι κοντά στα πράγματα.Κανά ανοικτό ή κλειστό γήπεδο μπάσκετ έχει για το κοινό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Στην Πειραικη(ακριβως κατω απο την Καλλιπολη),πολυ κοντα με τα ποδια,2 ανοιχτα γηπεδα μπασκετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ωραίοςςς.Υπάρχει κάποια περιοχή εκεί στην οποία μένουν πάρα πολλοί φοιτητές?Καταλαβαίνεις τι εννοώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δεν θα το λεγα,ειναι διασκορπισμενοι κυριως...αλλα το πανεπιστημιο ειναι μεγαλο με μεγαλο αριθμο φοιτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Mια χαρά ,ευχαριστώ για τα infos, ό,τι άλλο μπορεί να ξέρεις ευπρόσδεκτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ρωτα οτι αλλη πληροφορια θες και χρειαστεις να μαθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μικρολίμανο και Πασαλιμάνι τι λένε?Όλο ακούω για αυτά και δεν ξέρω τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αρχικα το ενα με το αλλο ειναι αρκετα κοντα.
Πασαλιμανι προσωπικα το λατρευω,αν ερθεις Πειραια,θα δεις και θα καταλαβεις,ιδιαιτερα οταν ξημερωνει και οταν πεφτει ο ηλιος ειναι το κατι αλλο,εχει πολλες καφετεριες αν και συνηθως παιδια της ηλικιας μας αραζουν στα παγκακια η στα πεζουλια που εχει με ποτα,φαγητο κ.λ στο χερι.
Αν προχωρησεις λιγο απο το Πασαλιμανι βρισκεις την Μαρινα Ζεας(ιδανικο μερος για καφε)
Τωρα για Μικρολιμανο,αν θες να βγεις σε clubaki σαββατο και θες να σαι στον Πειραια θα πας εκει,εχει πολλα-παρα πολλα ομως μαγαζια,και τα σκ μαζευει κοσμο πρωι βραδυ,επισης μαγευτικα μιας και παλι εχεις διπλα σου θαλασσα και τελειο φωτισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είναι ακριβά και για αυτόν τον λόγο κάθονται στα πεζούλια κλπ?Φαγητό έχει ωραίο?Κανά ρακομελάδικοπαίζει?Στην Μαρίνα Ζέας έχω πάει,όντως πανέμορφα αλλά μου φάνηκαν τα μαγαζιά κάπως εξωτερικά αν και δεν κάθησα σε κάποιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ακριβα δεν ειναι,αλλα ειναι ωραιοτερη φαση αν εχεις παρεα-πιστεψε με.
Εχει 2 ρακομελαδικα στα οποια στην κυριολεξια γινεται χαμος απο φοιτιτοκοσμο(Οινομπυραμα,El Poco),επισης προσφατα ανοιξε μια απαιχτη μπυραρια διπλα στα ρακομελαδικα.
Φαγητο εχει για ολα τα γουστα--->σουβλακια,ιταλικο,burgers,κινεζικο,μεχρι και λεχματζουν(πρεπει να το δοκιμασεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Με βλέπω να παχαίνω χαχαχα :P .Να ρωτήσω,γυμναστήρια καλά έχει? Θα συνεχίσω οπωσδήποτε και αν ξέρεις τι τιμές παίζουν πες μου ;) . Εγκληματικότητα στις περιοχές για τις ποίες μιλάμε έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ναι ρε συ,γυμναστηριο εχει πολλα.
Αλλα μιας και θα εχεις αρκετο ελευθερο χρονο,αντι να δινεις λεφτα σε γυμναστηριο,θα σου προτεινα να γραφτεις σε καποιο αθλημα-μπασκετ,κολυμβηση,πολο,ειδικα ισιτιοπλοια που εχεις διπλα σου θαλασσα.
Ο πειραιας ειναι ηρεμη περιοχη,δεν παιζει εγκληματικοτητα,βεβαια αν ειναι να σου τυχει θα σου τυχει.Αλλα δεν χρειαζεται να σε ανησυχει,σου ξαναλεω μην τον εχεις στο μυαλο σου σαν την Αθηνα,οταν ερθεις θα καταλαβεις.Ας πουμε οταν προσφατα πηγα Βολο παρατηρησα οτι οι 2 πολεις μοιαζουν πολυ,ειναι αλλη φαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μπάσκετ έπαιζα πολλά χρόνια σε ομάδα αλλά φέτος σταμάτησα λόγω διαβάσματος.Ιστιοπλοοία ακούγεται άκρως ενδιαφέρουσα αλλά και κάπως ακριβή?Αυτά είναι,εγώ είμαι από λουτράκι αν ξέρεις και ήθελα τέτοιο στυλ να είναι εκεί που θα περάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
δεν εχω παει να μαι ειλικρινης...ιστιοπλοια ειναι τελεια πιστεψε με,εκανα 8 χρονια,και ειναι οντως πιο ακριβη σε σχεση με τα αλλα(50 ευρωπουλα τον μηνα),πλεον κανω windsurf μονο
Παντως αν εχεις την οικονομικη ανεση,στο προτεινω ανεπιφυλακτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Θα αποφασίσω όταν με το καλό έρθω και εγκατασταθώ.Πιο πριν που μίλησες για κλαμπ,τι κλαμπ είναι?καγκουροκλάμπ ή πιο κυριλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
υπαρχουν για ολα τα γουστα...ειναι παρα πολλα τα μαγαζια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πάλι καλά,με κάλυψες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Φιλε Πειραιωτη δεν θελω να αμφισβητησω τις γνωσεις σου αλλα η Καλλιπολη δεν ειναι καπως ''υποβαθμισμενη'' περιοχη?Θελω να πω δεν ειναι και το καλυτερο μερος για να μεινει κανεις στον Πειραια.Το λεω επειδη εχω περασει 2-3 φορες απο εκει.Περα απο αυτο εχεις δικαιο πως ο Πειραιας δεν ειναι Αθηνα σε θεμα εγκληματικοτητας αλλα μην ξεχναμε οτι εχει και ενα τεραστιο λιμανι με οτι αυτο συνεπαγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top