Κλειστά επαγγέλματα, πρέπει να υπάρχουν;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά την γνώμη σας πρέπει να υπάρχουν κλειστά επαγγέλαματα, π.χ. φαρμοκοποιός, ή θεωρείτε ότι οι δυνάμεις της ελευθέρης αγοράς μπορούν να μας "δώσουν" όλα τα πλεονεκτήματα των κλειστών επαγγέλματων, χωρίς τα αρνητικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κατά την γνώμη σας πρέπει να υπάρχουν κλειστά επαγγέλαματα, π.χ. φαρμοκοποιός, ή θεωρείτε ότι οι δυνάμεις της ελευθέρης αγοράς μπορούν να μας "δώσουν" όλα τα πλεονεκτήματα των κλειστών επαγγέλματων, χωρίς τα αρνητικα;
Κατά τη γνώμη μου, όλα τα επαγγέλματα που προϋποθέτουν την "καλή πίστη' και τη "χρηστοήθεια στις συναλλαγές", θα πρέπει να υπόκεινται στον κοινωνικό έλεγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εκ των πραγμάτων και όντας κράτη μέλη της Ευρωπαικής Ένωσης, σε λίγα χρόνια αυτή η συζήτηση θα είναι άνευ αντικειμένου.
Σε μερικά επαγγέλματα το "κλειστό" εξυπηρετεί το υπέρτερο δημόσιο συμφέρον, πχ στους συμβολαιογράφους απ' όσο ξέρω, με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται πως δεν θα χαθεί το αρχείο τους και άρα πχ θα ειδοποιηθούν οι κληρονόμοι που δεν ξέρουν πως υπάρχει διαθήκη που τους αφορά, ακόμα κι αν έχει πεθάνει ο συμβολαιογράφος που την συνέταξε.
Γενικά όμως είμαι κατά των "κλειστών" επαγγελμάτων, από την άποψη ότι, ούτως ή άλλως, η αγορά θα αποβάλλει όσους "περισσεύουν" ή δεν είναι αρκετά καλοί σε αυτό που κάνουν. Τουλάχιστον όμως, θα έχουν όλη την ευκαιρία να το δοκιμάσουν, χωρίς να πρέπει να υποστούν ενίοτε υπέρμετρα χρονοβόρες και γραφειοκρατικές, ενίοτε και δύσκολες διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειμαι κατα.

Εντιτ: προς Εχποσεδ
Στο θεματακι απαντησα σαφεστατα. Απαγορευεται να σχολιαστει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο?? Να βηξω κυριε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top