Από που πήρε το όνομα του ο Ιησούς;

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Νομίζω ότι δεν πρέπει να ορκιζόμαστε σε τίποτα....

Υ.Γ. Να σου πω εσύ λουκούμια δεν θα βάλεις (βλ. dooo-Τα δικά σας παιχνίδια-γρίφοι..) ή τσάμπα απαντάμε;:D
Όντως αυτή είναι η απάντηση νομίζω και εγώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Όντως αυτή είναι η απάντηση νομίζω και εγώ:)

Για τα λουκούμια συμφωνείς;Να γίνει κοινό αίτημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εεεε.... εγώ σπόνσορας, οφκόρς (ευγενική χορηγία κι ετς...) :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Όντως αυτή είναι η απάντηση νομίζω και εγώ:)
Και εγώ το στ πιστεύω... Μάλλον σωστοί πρέπει να είμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Για τα λουκούμια συμφωνείς;Να γίνει κοινό αίτημα:D
εννοείται πωσ συμφωνω ακόμα μου τρέχουν τα σάλια και λυπα΄μαι που δεν είχα χρόνο να λύσω γρίφους να πάρω κκ άλλα:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σε κάνέναν και ειδικά όχι στο Θεό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Quiz 3 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Ο Ιησούς απαγόρευσε τον όρκο. (στ) Ωστόσο νομίζω ότι ακόμα και σήμερα οι ένορκοι εξακολουθούν να ορκίζονται βάζοντας το χέρι στο ευαγγέλιο, ακριβώς πάνω στις λέξεις του Κυρίου που εντέλλεται ρητά το αντίθετο.

Όλοι απαντήσατε σωστά! Θα έπρεπε να σας αρκεί αυτή η ικανοποίηση κοιλιόδουλοι και να μη ζητάτε λιχουδιές από πάνω. :)

Quiz 4) Ποιο όνομα συνήθιζε να χρησιμοποιεί ο Ιησούς όταν αναφερόταν στον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο;

α) Γιος του Θεού.
β) Φωνή του Θεού.
γ) Οργή του Θεού.
δ) Γιος του Ανθρώπου.
ε) Ποιμένας του Ανθρώπου.
στ) Σωτήρας του Ανθρώπου.
ζ) Δάσκαλος του Ανθρώπου.
η) Τελευταίος Άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To α) νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το δ Υιός του Ανθρώπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Το δ Υιός του Ανθρώπου
Αυτό είναι σωστό κατ'εμ'ε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Το δ Υιός του Ανθρώπου

Κι εγώ δ.
Και ναι κάποιοι είμαστε κοιλιόδουλοι(θα παίξουμε και τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα;:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αν παίξουν λουκούμια, να απαντήσω.... (μιαμ, μιαμ)
Νομίζω ότι το (δ) είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
To δ φυσικά! Εγώ τουλάχιστον το έχω διαβάσει/ακούσει πολλές φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Quiz 4 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Όταν ο Ιησούς αναφερόταν στον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο, χρησιμοποιούσε το όνομα "Γιος του Ανθρώπου" (δ).

Ελπίζω το επόμενο να σας δυσκολέψει περισσότερο. :)

Quiz 5) Οι παρακάτω φράσεις ανήκουν όλες στον Ιησού, εκτός από μία που ανήκει στον Ιωάννη το Βαπτιστή. Ποια;

α) Μετανοήστε, γιατί πλησιάζει η Βασιλεία των ουρανών.
β) Ευκολότερα περνά καμήλα από βελόνας μάτι, παρά μπαίνει πλούσιος στη Βασιλεία του Θεού.
γ) Μη νομίσετε πως ήρθα να βάλω ειρήνη στη γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά σπαθί.
δ) Δε στάλθηκα παρά στα πρόβατα τα χαμένα του γένους του Ισραήλ.
ε) Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου.
στ) Στέκουν εδώ μερικοί που δε θα δοκιμάσουν θάνατο ως να δουν το γιο του ανθρώπου να έρχετε μέσα στη βασιλεία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Το α;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μηπος το β;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Quiz 5 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Η φράση που ανήκει στον Ιωάννη το Βαπτιστή είναι η "Μετανοήστε, γιατί πλησιάζει η Βασιλεία των ουρανών" (α).

Σωστές απαντήσεις μέχρι στιγμής:

Palladin: 3
MonaXoS: 3
Kleftra: 3
Nessa NetMonster: 2
Nikita13: 2
Exposed_Bone: 1
Crazyhelen: 1

Quiz 6) Για να γλιτώσει το νεογέννητο Ιησού από την οργή του Ηρώδη, ο Ιωσήφ πήρε τη γυναίκα του και το παιδί και έφυγε νύχτα από τη Βηθλεέμ. Που πήγαν να βρουν καταφύγιο;

α) Στην Κύπρο.
β) Στην Αίγυπτο.
γ) Στη Βαβυλωνία.
δ) Στην Ιορδανία.
ε) Στην Τουρκία.
στ) Στο Άγιο Όρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
β) ; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το β, ειμαι συγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Κι εγώ με τους από πάνω:stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top