Do It Yourself: Αλλαγή χαλασμένου πυκνωτή σε motherboard

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Do-it-yourself: Άλλαγη πυκνωτή.

Με αφορμή μια προσωπική εμπειρία και κάποια περιστατικά στη δουλειά με pc που δεν άνοιγαν, crashαραν και δεν ξεκολλούσαν ούτε με θερμή εκκίνηση ή έκαναν μόνα τους restarts γράφω αυτό το thread.

Η πρώτη φορά που αντιμετώπισα πρόβλημα με πυκνωτή ήταν πριν 2 χρόνια στο "ξύλινο" pc μου που το είχα αγοράσει το 2001. Το pc έκανε επί 4 μέρες επαννεκινήσεις μόνο του ή κολλούσε με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να το κλείνω από το τροφοδοτικό. Πρώτη σκέψη μου ήταν να το πάω σε τεχνικό. Πριν το κάνω, πήρα τηλέφωνο έναν γνωστό μου και μου είπε ότι πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με τους πυκνωτές σε psu ή mobo. Ανοίγω λοιπόν το case, λύνω το pc βγάζοντας τα πάντα και βλέπω τους πυκνωτές στο mobo.

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι ο πυκνωτής:

Και συγκεκριμένα, αυτός είναι ο σκασμένος πυκνωτής που θέλει άλλαγμα.
Ο γνωστός μου, μου είπε ότι αντί να πάω στον τεχνικό και να του σκάσω 30? για να αφαιρέσει αυτόν τον πυκνωτή και να κολλήσει έναν άλλον ίδιας χωρητικότητας, μπορώ να ψωνίσω έναν πυκνωτή ίδιας χωρητικότητας και ένα κολλητήρι με πολύ λεπτή μύτη (πωλούνται σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ή παραγγέλνονται μέσω internet), να αφαιρέσω τον χαλασμένο πυκνωτή τραβώντας τον με ηλεκτρική τρόμπα, κόβωντας προσεκτικά τις συνδέσεις και να κολλήσω τον άλλον στη θέση του. Αφαίρεσα λοιπόν τον χαλασμένο πυκνωτή και κολλησά τις συνδέσεις (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ) με το κολλητήρι. Εύκολη διαδικασία, απαιτεί στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικής που λίγο πολύ όλοι έχουμε, και κόστιζει μόνο 0.5? (το μισό ? για τον πυκνωτή των 6.3v, 1000μF).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
(ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ)

Γιατί όσο "διασκεδαστικό" και αν είναι να σκας πυκνωτή στο εργατήριο Ηλεκτρονικής, αλλά τόσο ΔΕΝ είναι όταν συμβαίνει πάνω στο πισί σου :eek:


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Γιατί όσο "διασκεδαστικό" και αν είναι να σκας πυκνωτή στο εργατήριο Ηλεκτρονικής, αλλά τόσο ΔΕΝ είναι όταν συμβαίνει πάνω στο πισί σου :eek:


:D
Και ακόμα πιο διασκεδαστικό είναι το να βλέπεις το ηλεκτρολυτικό υγρό (αν δεν είναι solid state) να τρέχει πάνω στα κυκλώματα. ΑΧΑΧΑΧΑΧ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djjorlaz

Νεοφερμένος

Ο djjorlaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά s o s, δε βρίσκω πουθενά στα 1200 μF !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
1200μF δεν έχω ψάξει ποτέ μου εγώ, αλλά έχω διαβάσει αλλού (δεν το θεωρώ και πλήρως αξιόπιστη πηγή, αλλά τέλως πάντων) ότι είναι σχετικά δυσεύρετοι στην Ελλάδα. Μπορείς να κάνεις παραγγελιά από Αγγλία, πχ από την Farnell που είναι γνωστή εταιρία, νομίζω είναι γύρω στο 1? ο ένας (ps: δεν κάνω διαφήμιση και δεν παίρνω ποσοστά :P).

Ωστόσο θα πρότεινα πρώτα να ελέγξεις κάποια γνωστά κέντρα με ηλεκτρονικά (πχ Κατουμάς, Βενιέρης, Φάνος) πρώτα και αν όχι σκέψου να παραγγείλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djjorlaz

Νεοφερμένος

Ο djjorlaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευτυχώς πήγα στο Φάνο, και μου παράγκειλαν 1200μF!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top