Κατατακτήριες και νομιμότητα

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει εδώ και μερικά χρόνια ότι εκπαιδευτικά ιδρύματα έχουν αντικαταστήσει τις κατατακτήριες μέσω εξετάσεων με τοποθέτηση βάσει του βαθμού πτυχίου! Δηλ για να γίνεις δεκτός σε 'β σχολή παραδίδεις αίτηση κι αντίγραφο πτυχίου και οι υποψήφιοι με την υψηλότερη βαθμολογία εισάγονται. Δεν υπάρχει διακύμανση βάσει της σχολής που έχει τελειώσει ο υποψήφιος. Μπορεί δηλ. να έχουν 9,35 απόφοιτος Νηπιαγωγών, 9,2 απόφοιτος ΤΕΙ Ανθοκομίας και 9,1 απόφοιτος Νομικής και αν έχει 2 θέσεις αποκλείεται ο 3ος υποψήφιος

(δεν έχω ''ρατσιστική'' αντιμετώπιση για τις πρώτες σχολές, αλλά γεγονός είναι όπως μου έχει πει και βραβευθείς απόφοιτος Νηπιαγωγών ότι η σχολή είναι ευκολότατη, όπως είναι και γεγονός ότι για να βγάλεις Νομική ή και άλλες σχολές μοχθείς).

Ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει αν είναι νόμιμη η κατάργηση κατά βούληση των κατατακτηρίων. Εγώ ήθελα να δώσω σε 1 2η σχολή για να την βγάλω στο χαλαρό, αλλά θα με βοηθούσε να βελτιωθώ στην δουλειά μου. Δεν κάνω αίτηση επειδή απέχω 2 μονάδες από το 9+ που χρειάζεται να μπεις, αλλά εκνευρίζομαι. Εκνευρίζομαι να μου πάρει την θέση πιθανώς κάποιος που τελείωσε την χ εύκολη σχολή (όχι ότι προσποιούμαι την πονεμένη, τελείωσα 1 μέσης δυσκολίας σχολή, απόφασή μου ήταν να διαβάσω χωρίς στόχο το Άριστα ασχολούμενη με πολλά άλλα, αλλά τσαντίζομαι γαμώτο) και που θα θέλει να μπει για το πάσο κι όχι για την γνώση. Πιθανώς να πάρει την θέση βέβαια κάποιος πιο άξιος που όντως θέλει την εισαγωγή στην συγκεκριμένη σχολή, αλλά δεν πρέπει να ''αποφασισθεί'' μέσω ΚΟΙΝΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ στα ίδια θέματα? Ο λόγος για τον οποίο κάνουν χρήση νέου συστήματος είναι φανερά το ότι είναι ''απασχολημένοι'' για να διορθώνουν γραπτά, αλλά ρε γαμώτο, δεν γίνεται δουλειά.:wall:

Νομικά οπότε έχει νόημα να κυνηγήσω την κατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δύσκολα βάζεις. Θα μπορούσες να στηριχτείς κάπως στην αρχή της ισότητας πιθανά και στην αρχή της ίσης αντιμετώπισης. Είσαι σίγουρη πως έχουν καταργηθεί οι κατατακτήριες; Πρώτη φορά το ακούω αυτό..

(Και για να κινηθείς νομικά, θεωρώ πως θα πρέπει να κάνεις αίτηση πρώτα, να σε απορρίψουν και μετά να προσβάλλεις την πράξη που σε απορρίπτει..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top