Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,240 μέλη και 2,424,068 μηνύματα σε 75,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για ADSL με Static IP

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:24, 19-10-05:

###916;###949;###957; ###956;###960;###959;###961;###974; ###957;###945; ###966;###965;###947;###974; ###956;###941;###967;###961;###953; 2/06 ###945;###955;###955;###940; ###945;###954;###972;###956;###951; ###954;###945;###953; ###964;###972;###964;###949; ###948;###949;###957; ###958;###949;###961;###974; ###945;###957; ###952;###945; ###945;###955;###955;###940;###958;###969; ###949;###943;###956;###945;###953; ###949;###965;###967;###945;###961;###953;###963;###964;###951;###956;###941;###957;###959;###962;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:55, 30-10-05:

@gademi, για να καταλάβεις πόσο σπαστικία είναι η κατάσταση και θέλω να βάλω static ip...
Ενα έχω να σου πω:
Από τις 12:20:34 μέχρι τις 13:42:06 σήμερα μου άλλαξε όχι μια ουτε δύο αλλά 8 φόρες την ΙP (!!!!)
Βέβαια από τις 13:42:06 και μετα δεν μου την ξανα αλλάξε ...
Επίσης χθες μου άλλαξε την IP όλη την ήμερα 3 φόρες....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 10:14, 17-11-05:

Λοιπον εβαλλα static ip δεν αντεχα αλλο ασε που θελω καποια πραγματα να εχουν σταθερη IP.

Ας υποθεσουμε οτι
Θελω το apache να τρεχει στην ip 01
Το σερφαρισμα να γινετε στην 02
οι ftp client να παιζουν στο 03
Μιας αρκετα συχνα ανταλλαζω αρχεια μεσου IRC θελω το mirc τρεχει στην 04
Επισης το laptop οτι κανει να ειναι με την IP 05

Γινετε αυτο που ζηταω;
Το router μου ειναι το 3com 11g wifi
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 10:26, 17-11-05:

εμ, το τι γίνεται πριν τον ρούτερ σου (static ip), δεν έχει σχέση με το τι γίνεται μετά το ρούτερ σου (port forwarding, internal ips).
I think, δηλαδή
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 11:01, 17-11-05:

Ισως... δεν ξερω... βασικα για αυτο ρωτησα
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 12:32, 17-11-05:

Θες δηλαδή στο PC σου, η σύνδεση με τον ρούτερ να έχει πολλές ΙΡ;;;;

Καταρχήν, μιλάμε για real-IP's ή για το ΝΑΤ που κάνει ο ρούτερ;
(κοινώς ο ISP σου, σου έχει δώσει 1 ΙΡ ή πολλές
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 12:37, 17-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Θες δηλαδή στο PC σου, η σύνδεση με τον ρούτερ να έχει πολλές ΙΡ;;;;

Καταρχήν, μιλάμε για real-IP's ή για το ΝΑΤ που κάνει ο ρούτερ;
(κοινώς ο ISP σου, σου έχει δώσει 1 ΙΡ ή πολλές
μου'ρθε κατακέφαλα στο δόξα πατρί μια απορία.

Πες ότι ο ISP μου έδωσε 3 IPs. Τη μία τη βάζω στο ρούτερ. Τις άλλες δύο μπορώ να τις βάλω στα 2 πισιά που συνδέονται στον ρούτερ? ε?
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 12:44, 17-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μου'ρθε κατακέφαλα στο δόξα πατρί μια απορία.

Πες ότι ο ISP μου έδωσε 3 IPs. Τη μία τη βάζω στο ρούτερ. Τις άλλες δύο μπορώ να τις βάλω στα 2 πισιά που συνδέονται στον ρούτερ? ε?
νιαι!
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 12:51, 17-11-05:

νιαι!
You can do better than that σουιτττττιιιιιιιι

explain
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 12:51, 17-11-05:

Μιλαμε για 8 IP που μου εδωσε ο ISP
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε: στις 13:02, 17-11-05:

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για την υλοποίηση...
βάζεις τις ΙΡ στα μηχανήματά σου και δίνεις για Gateway την ΙΡ του ρούτερ...
τώρα με κάποιο τρόπο πρέπει να πεις στο ρουτερ να έχει την ίδια ΙΡ μέσα-έξω...

Εξπ. αυτό που είπες με τις ΙΡ 01.. θές όλες να είναι στο ίδιο μηχάνημα;
Αυτό δεν νομίζω ότι γίνεται...
(δεν πέρνω κι όρκο βέβαια, αλλά δύσκολα...)
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 13:06, 17-11-05:

τώρα με κάποιο τρόπο πρέπει να πεις στο ρουτερ να έχει την ίδια ΙΡ μέσα-έξω...
γιατί να έχει την ίδια ip μέσα έξω?
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε: στις 13:19, 17-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
γιατί να έχει την ίδια ip μέσα έξω?
Αν θες βάλτου άλλη

Ο ρούτερ υποτίθεται ότι έχει τη δυαντότητα να δρομολογεί πακέτα μεταξύ διαφορετικών δικτύων (subnet)...
αν οι εσωτερικές ΙΡ είναι στο ίδιο subnet με την εξωτερική δεν έχεις ανάγκη ρούτερ... απλά δίνεις για gateway την ΙΡ του ρούτερ (την εξωτερική) και καθάρισες!
(τουλάχιστον έτσι τα θυμάμαι...)
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:25, 17-11-05:

Εξπ. αυτό που είπες με τις ΙΡ 01.. θές όλες να είναι στο ίδιο μηχάνημα;
Αυτό δεν νομίζω ότι γίνεται...
(δεν πέρνω κι όρκο βέβαια, αλλά δύσκολα...)
Ναι στο ιδιο το μηχανημα το θελω...
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 13:28, 17-11-05:

vmware, αλλά δε σε συμφέρει για πολλές ip.

αλλιώς δε νομίζω κι εγώ ότι γίνεται. Μία κάρτα, μία IP. Εκτός κι αν βρεις τρόπο να simulate την κάρτα δικτύου.
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε: στις 13:30, 17-11-05:

Δεν πρέπει να γίνεται...
τουλάχιστον όχι εύκολα και αποτελεσματικά...

αλλά δεν βρίσκω και λόγο να το κάνεις...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:48, 17-11-05:

μωρε ηθελα να εχει ξεχωριστη IP το apache , ξεχωριστη το FTP server ...
Τεσπα...
Μπορω τουλαχιστον με γρηγορο τροπο να αλλαζω την εξωτερικη IP ... αν ναι πως;
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε: στις 14:04, 17-11-05:

Δεν βρίσκω λόγο για να το κάνεις αυτό... τέσπα..

για να αλλάξεις την εξωτερική ΙΡ... δεν νομίζω ότι θα έχει πολύ νόημα...
αφού πλέον θα παίζει μόνο το ρόλο του gateway...το οποίο σημαίνει ότι με την αλλαγή της εξωτερικής ΙΡ, πρέπει να αλλάξεις και το gateway σε όλα τα μηχανήματα που συνδέονται στο ρούτερ...
(τα servises που θα έχεις θα είναι σε εσωτερική ΙΡ... )
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 14:10, 17-11-05:

εμένα κάτι μου λέει ότι τζάμπα πήρες 8 ips.... ή θα έχεις έναν server ή πολλούς. Υπάρχουν και τα πιο εξελιγμένα συστήματα (RAΙD rack κλπ) αλλά ξεφεύγουμε πολύ.
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε: στις 14:12, 17-11-05:

προφανώς δεν πλήρωσε 8 ΙΡ...
(αν πλήρωσες για 8, πέταξες τα λεφτά σου...)

συνήθως δίνουν ένα subnet για να μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • ADSL και Caller ID - Από dooo
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-06-10 στις 08:08.
    • ADSL internet - Από integral
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-08-09 στις 21:53.
    • Πώς μπορώ να κάνω static την ip μου; - Από βιλλαρασ
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-07-09 στις 01:28.
    • Τηλεφωνο-ADSL - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-04-09 στις 19:24.
    • adsl και ΟΤΕ - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 111 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-07 στις 14:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα