Μεταφορά δεδομένων από δίσκο σε νέο δίσκο

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θέλω να αγοράσω έναν δίσκο για laptop μεγαλύτερης χωρητικότητας. Ωστόσο επειδή θέλω να αποφύγω το format υπάρχει κάποια λύση για την μεταφορά των δεδομένων; Κάτι άκουσα για κάποιο πρόγραμμα της Acronis. Το image υπάρχει τρόπος να το αποθηκεύσω σε κάποιο δίσκο του δικτύου; ή καλύτερα να αγοράσω μερικά DVD για να γλυτώσω κόπο;
Το Restore με ποίον τρόπο γίνεται; Τα Partition θα γίνουν αυτόματα ή θα πρέπει να τα δημιουργήσω εγώ; Στο θέμα των επιδόσεων θα έχω κάποια επίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Θέλω να αγοράσω έναν δίσκο για laptop μεγαλύτερης χωρητικότητας. Ωστόσο επειδή θέλω να αποφύγω το format υπάρχει κάποια λύση για την μεταφορά των δεδομένων; Κάτι άκουσα για κάποιο πρόγραμμα της Acronis. Το image υπάρχει τρόπος να το αποθηκεύσω σε κάποιο δίσκο του δικτύου; ή καλύτερα να αγοράσω μερικά DVD για να γλυτώσω κόπο;
Το Restore με ποίον τρόπο γίνεται; Τα Partition θα γίνουν αυτόματα ή θα πρέπει να τα δημιουργήσω εγώ; Στο θέμα των επιδόσεων θα έχω κάποια επίπτωση;

Είχα το Acronis True Image και τα έγραψα σε DVD τα κομμάτια του Image ΑΝ ΚΑΙ υπήρχε η επιλογή για σκληρό (που πρίν 2 χρόνια δεν είχα spare σκληρό για τη συγκεκριμένη δουλειά).

Το αποτέλεσμα; 3 lolάκια κάθονταν κείθε στα roflmao, τραγούδαγαν το omg και έτρωγαν κακάο.

15 ώρες το κάθε dvd ήθελε λέει (...να είν' οι άνθρωποι ωραίοι - Πλούταρχος) και φυσικά δεν κάθησα να περιμένω. Έφαγε γυμνό backup το πισί, χύμα και έγινε η δουλειά καλά χωρίς προγράμματα. Βέβαια υπάρχει και το Norton Ghost, το οποίο όπως και κάθε Νόρτον, αποφεύγω σα το διάολο. Μπορεί όμως να κάνει δουλειά, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Πάντως προτιμώ τα raw backup και φορμάρισμα το δίσκο. Είναι υγεία!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιας και εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για μεταφορά από δίσκο σε δίσκο μήπως να προτιμήσω το Acronis® Migrate Easy 7.0;

Σε επιδόσεις παρατήρησες τίποτα μεμπτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι να μην μεταφερεις απλα τα αρχεια οπως το θες;....:baby:
Δεν ξερω και αν καταλαβα καλα... Αλλα δεν βρησκω τον λογο να μπουν προγραματα στην μεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θέλω να αποφύγω το format
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα τια διαφορα θα εχει αν τα μεταφερεις με προγραμμα η με το χερι... Αυτο δεν καταλαβενω... γιατι με το προγραμμα να γλιτωσεις το φορματ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα θα μεταφέρει και το λειτουργικό ...

Επίσης επειδή με σε laptop δεν μπορώ να συνδέσω ταυτόχρονα και τους δύο δίσκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α.. Δεν καταλαβα οτι υπηρχε λειτουργικο στην μεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Μιας και εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για μεταφορά από δίσκο σε δίσκο μήπως να προτιμήσω το Acronis® Migrate Easy 7.0;

Δεν γνωρίζω. Όπως είπα δεν χρησιμοποιώ προγράμματα. Αυτή τη μια και μοναδική φορά, το παράτησα και έκανα ωμό backup!:)


Σε επιδόσεις παρατήρησες τίποτα μεμπτό;

Επανάληψις των ως άνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δοκίμασα το Acronis® Migrate Easy 7.0 αλλά δεν μου "κάνει" επειδή απαιτεί και οι δύο δίσκοι να είναι και οι δύο ταυτόχρονα συνδεδεμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πόσο χόρο καταλαμβάνουν τα δεδομένα που ΔΕΝ μπορείς να κάνει ξεχωριστά backup σε DVDs, δηλαδή μόνο η εγκατάστασεις των Windows και των προγραμμάτων; Υπάρχει κάποιο partition; Υπάρχει εξωτερικός δίσκος; Υπάρχει δυνατότητα δικτύωσης gigabit (οτιδήποτε λιγότερο θα ήταν βασανιστικό);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
40GB ...

Πάντως το πάω να πάρω καμία 20αρία DVD και να τα γράψω μου ακούγεται πολύ πιο εύκολο από το να κάνω format και να περάσω ένα ένα τα αρχεία και προγράμματα.

Δεν υπάρχει εξωτερικός δίσκος, όπως επίσης δεν υπάρχει σύνδεση μεγαλύτερη των 100mb/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι για να φτιάξεις ένα image το οποίο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μετά, θα πρέπει να το αποθηκεύσεις σε κάτι ουδέτερο. Ανάμεσα στην επιλογή να γράψεις 10 DVD ή να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο των 100mbps, θα προτιμήσω την δεύτερη γιατί δεν θα σου μείνουν 10 άχρηστα DVD αλλά θα πάρει και λιγότερο χρόνο. Σίγουρα αρκετό (40GB δεν είναι λίγα) αλλά δεν βλέπω να υπάρχει πιο γρήγορος τρόπος. Το καλό είναι ότι γίνεται αυτόματα δηλαδή το αφήνεις και πας και το βρίσκεις όταν τελειώσεις, που είναι κατά πολύ λιγότερο μπελαλίδικο από το να περνάς τα πάντα από την αρχή ;)

Η πρόταση μου λοιπόν είναι η εξής:
Οτιδήποτε αρχείο (μουσική, έγγραφα, ταινίες κτλ) που μπορείς να το κάνεις με το γνωστό σου τρόπο backup το κάνεις, καθώς και τα αρχεία που θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις. Αφού στο δίσκο θα έχεις αφήσει ΜΟΝΟ όσα θα πάρεις στο image θα πρέπει να εγκαταστήσεις το Acronis True Image (aTI) και θα δημιουργήσεις ένα CD εκκίνησης (bootable rescue media νομίζω) από το οποίο θα κάνεις boot. Ελπίζω να μπορείς να συνδέσεις τοους δύο υπολογιστές μεταξύ τους μέσω router έτσι αυτόματα το aTI θα σου έχει τους κοινόχρηστους φακέλους του δεύτερου υπολογιστή στις θέσεις δικτύου. Θα ακολουθήσεις τις διαδικασίες για να πάρεις image το οποίο θα αποθηκεύσεις στον άλλο υπολογιστή μέσω του δικτύου. Αργότερα που θα περάσεις τον άλλο δίσκο θα κάνεις ακριβώς την ίδια διαδικασία, μόνο που αυτή τη φορά θα κάνεις επαναφορά του image από το δίκτυο. Θα περάσεις πάλι και τα αρχεία που έκανες backup και θα είσαι έτοιμος χωρίς format.

Φυσικά εννοείται ότι όταν αγοράσεις το νέο δίσκο το πρώτο που θα κάνεις είναι να του κάνεις format (για να ελέγξεις ότι είναι οκ) και θα πρότεινα να του κάνεις και 2 partition στο πρώτο από τα οποία θα επαναφέρεις το image, ενώ τα αρχεία σου θα τα έχεις στο δεύτερο partition. Έτσι σε περιπτώσεις format, δεν θα χρειάζεται να φορμάρεις όλο το δίσκο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top