Πρόταση μομφής από τον ΣΥΡΙΖΑ

Θεωρείτε την ΕΡΤ ικανό λόγο για πρόταση μομφής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Ναι

    Ψήφοι: 12 46.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 14 53.8%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν κάνω κανενα λάθος. Αν θέλεις να μιλήσουμε με στοιχεία, να σου φέρω κατεβατά ατέλειωτα από στοιχεία, που θα πιστοποιούν τα υπερκέρδη των επιχειρηματικών ομίλων (αυτών των "μη σοβαρών" που λες) και συμπεριλαμβάνουν τράπεζες, βιομηχανίες, και ότι άλλο θες. Να σου φέρω επίσης (κάτι που επίσης παρέλειψες να σχολιάσεις) τα στοιχεία που λένε ότι το πλουσιότερο 1% των Ελλήνων (στο οποίο πέραν ολίγων μεγαλογιατρών - κλινικαρχών, πρακτικά - και μεγαλοδικηγόρων και μηχανικών, ανήκουν αποκλειστικά και μόνο επιχειρηματίες) έγινε κατά 20% πλουσιότερο το 2012, χρονιά κατά την οποία όλοι οι υπόλοιποι χάσαμε τεράστιο μέρος των εισοδημάτων μας και ότι από την αρχή της "κρίσης" έως σήμερα, έχουν διπλασιάσει (αυτοί οι "μη σοβαροί" κατ' εσέ) την περιουσία τους.
Μπορείς να μου συνδέσεις τα υπερκέρδη με την διαφθορά και με παρανομίες;
Όχι είμαι σίγουρος. Βασικά η διαφορά μας είναι στην διάφορα οπτικής. Για εμένα είναι θεμιτά τα υπερκέρδη :)

Να στο θέσω αλλιώς.
Δεν είναι ορθολογικό ότι κάποιος βάζει 100 χρηματικές μονάδες, ξεκινάει επενδύσεις προσλαμβάνει κόσμο, πληρώνει μισθούς και φόρους, τρέχει από εδώ και από εκεί, κυνηγάει να εισπράξει και τελικά από όλα αυτά στο τέλους του μένουν 100 χρηματικές μονάδες, μετά εμείς οι υπόλοιποι να περιμένουμε ότι την χρονική περίοδο θα συντήρηση αυτή την επιχειρηματική δραστηριότητα, πόσο μάλλον να ξεκινήσει και άλλες.

Κάτι τέτοιο είναι ασύμφορο. Στην τελική εξαρχής θα μπορούσε να βάλει αυτές τις 100 χρηματικές μονάδες στην τράπεζα και στο τέλος να τις εισπράξει 105 και κατά τα άλλα να έκοβε βόλτες.

Το ρίσκο και μόνο είναι κάτι άξιο αμοιβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η επιχειρηματικότητα στο σύνολο της, ακόμη και αν περιοριστούμε στους μεγάλους επιχειρηματίες, ήταν οι τελευταίοι καλεσμένοι στο εν λόγο πανηγύρι.
.

Nαι αρκέστηκαν στο να φάνε απλά το ''επιδόρπιο'' ...οι κακόμοιροι...μπουχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Μπορείς να μου συνδέσεις τα υπερκέρδη με την διαφθορά και με παρανομίες;
Όχι είμαι σίγουρος. Βασικά η διαφορά μας είναι στην διάφορα οπτικής. Για εμένα είναι θεμιτά τα υπερκέρδη :)

Να στο θέσω αλλιώς.
Δεν είναι ορθολογικό ότι κάποιος βάζει 100 χρηματικές μονάδες, ξεκινάει επενδύσεις προσλαμβάνει κόσμο, πληρώνει μισθούς και φόρους, τρέχει από εδώ και από εκεί, κυνηγάει να εισπράξει και τελικά από όλα αυτά στο τέλους του μένουν 100 χρηματικές μονάδες, μετά εμείς οι υπόλοιποι να περιμένουμε ότι την χρονική περίοδο θα συντήρηση αυτή την επιχειρηματική δραστηριότητα, πόσο μάλλον να ξεκινήσει και άλλες.

Κάτι τέτοιο είναι ασύμφορο. Στην τελική εξαρχής θα μπορούσε να βάλει αυτές τις 100 χρηματικές μονάδες στην τράπεζα και στο τέλος να τις εισπράξει 105 και κατά τα άλλα να έκοβε βόλτες.

Το ρίσκο και μόνο είναι κάτι άξιο αμοιβής.

Και πόση ακριβώς θα πρέπει να είναι η "αμοιβή του ρίσκου"? Ας πούμε, εσύ ο Χ επιχειρηματίας, βάζεις 500.000 ευρώ για να στήσεις μια επένδυση. Παίρνεις ακόμη 500.000 σε επιδότηση (χρήματα που έχω πληρώσει ΕΓΩ ο φορολογούμενος Έλληνας μισθωτός - ως γνωστόν η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα του κόσμου όπου φόρους πληρώνουν μόνοι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι) "δωράκι" από μένα για σένα. Επίσης παίρνεις και 2 εκ. δάνειο από την τράπεζα, η οποία δεν έχει βαρέσει φαλιμέντο επειδή έχει πάρει ένα κομμάτι από την πίτα των 145 δις που χάρισε - ευγενική χορηγία των Ελλήνων ηλίθιων φορολογούμενων - το κράτος στις τράπεζες. Εχεις βέλει 3 εκατομμύρια δηλαδή, εκ των οποίων τα 2.5 στα έχω πληρώσει ΕΓΩ, ο φορολογούμενος, άμεσα ή έμμεσα. Επίσης, εγώ ο φορολογούμενος θα σου επιδοτήσω τις μισές θέσεις εργασίας που θα δημιουργήσεις για 2-3 χρόνια, θα σου επιδοτήσω τη ΔΕΗ για νάχεις φθηνό ρεύμα, θα σου επιδοτήσω τα ασφαλιστικά ταμεία για να μπορείς να χρωστάς 5-6 χρόνια εισφορές και να μη σε ακουμπά κανείς, θα σου επιδοτήσω τους φόρους, ώστε να μη χρειάζεται να πληρώνεις φράγκο - τα πληρώνω εγώ ρε αδερφέ, είμαι πολύ κιμπάρης.

Μετά από όλα αυτά, θα πρέπει να σου δουλεύω για 400 ευρώ το μήνα, ώστε εσύ τα 3 εκατομμύρια (εκ των οποίων έχεις βάλει εσύ μόλις το μισό) να τα αποσβέσεις μέσα σε τρια χρόνια ο και να γράψεις και 1 χαρτί κέρδος την τέταρτη χρονιά.

Και αυτό εσύ το αποκαλείς "ανταμοιβή του ρίσκου", ε? :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και πόση ακριβώς θα πρέπει να είναι η "αμοιβή του ρίσκου"? Ας πούμε, εσύ ο Χ επιχειρηματίας, βάζεις 500.000 ευρώ για να στήσεις μια επένδυση. Παίρνεις ακόμη 500.000 σε επιδότηση (χρήματα που έχω πληρώσει ΕΓΩ ο φορολογούμενος Έλληνας μισθωτός - ως γνωστόν η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα του κόσμου όπου φόρους πληρώνουν μόνοι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι) "δωράκι" από μένα για σένα. Επίσης παίρνεις και 2 εκ. δάνειο από την τράπεζα, η οποία δεν έχει βαρέσει φαλιμέντο επειδή έχει πάρει ένα κομμάτι από την πίτα των 145 δις που χάρισε - ευγενική χορηγία των Ελλήνων ηλίθιων φορολογούμενων - το κράτος στις τράπεζες. Εχεις βέλει 3 εκατομμύρια δηλαδή, εκ των οποίων τα 2.5 στα έχω πληρώσει ΕΓΩ, ο φορολογούμενος, άμεσα ή έμμεσα. Επίσης, εγώ ο φορολογούμενος θα σου επιδοτήσω τις μισές θέσεις εργασίας που θα δημιουργήσεις για 2-3 χρόνια, θα σου επιδοτήσω τη ΔΕΗ για νάχεις φθηνό ρεύμα, θα σου επιδοτήσω τα ασφαλιστικά ταμεία για να μπορείς να χρωστάς 5-6 χρόνια εισφορές και να μη σε ακουμπά κανείς, θα σου επιδοτήσω τους φόρους, ώστε να μη χρειάζεται να πληρώνεις φράγκο - τα πληρώνω εγώ ρε αδερφέ, είμαι πολύ κιμπάρης.

Μετά από όλα αυτά, θα πρέπει να σου δουλεύω για 400 ευρώ το μήνα, ώστε εσύ τα 3 εκατομμύρια (εκ των οποίων έχεις βάλει εσύ μόλις το μισό) να τα αποσβέσεις μέσα σε τρια χρόνια ο και να γράψεις και 1 χαρτί κέρδος την τέταρτη χρονιά.

Και αυτό εσύ το αποκαλείς "ανταμοιβή του ρίσκου", ε? :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Αυτό είναι περισσότερο μια έκθεσης πικρία παρά ορθολογική τοποθέτηση επί της πραγματικότητας.
Ναι τα 400 ευρώ είναι χαμηλός μισθός και αυτό αναμφισβήτητο.

Το point είναι ότι για να συντηρήσεις μια δραστηριότητα δεν αρκεί να σου δώσει πίσω, ότι έδωσες απλά.

Από εκεί πέρα. Κατηγορείς για παράδειγμα για δανεισμό. Αμελείς όμως ότι ένας δανεισμός τέτοιου ύψους προσθέτει στον λήπτη 22.000€ το μήνα στα έξοδα του. Μιλάς για την επιχορήγηση. Καταρχάς σε αυτά μπορείς να συμμετέχεις και εσύ. Μάλιστα υπάρχουν και προγράμματα τα όποια αποκλείουν τους "μεγάλους καρχαρίες" και είναι για νεαρούς επιχειρηματίες ή για επιχειρηματίες που κάνουν τώρα σύσταση. Αν σου θέτε τόσο ρόδινο, μπορείς να το δοκιμάσεις!

Όπως λοιπόν τα 400 ευρώ είναι χαμηλός μισθός και με την ίδια λογική είναι out of question να περιμένουμε αν το οποιοδήποτε να παίζει δυναμικά στον Ελλαδικό χώρο. Όπως εσύ διαμαρτύρεσαι ότι δεν μπορούμε να δουλεύουμε για την "ψυχή της μάνας μας" και ο όποιος επίδοξος επιχειρηματίας έχει κάθε δικαίωμα να μην επιθυμεί να παίξει με αυτούς τους όρους.

Η αδυναμία ισορροπίας μεταξύ τα θέλω των εργαζομένων και αυτών που είναι πρόθυμοι να αναλάβουν πρωτοβουλίες, πηγάζει από την κυβέρνηση. Ο εχθρός είναι κοινώς, γιατί δεν παραμερίζονται οι όποιες διαφορές και από κοινού να αντιμετωπιστεί η κατάσταση; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
To point αγαπητέ είναι ότι κάνεις επένδυση (όχι εσύ, ο όποιος... καρχαρίας, εσύ μαριδούλα είσαι) με τα χρήματα ΜΟΥ, εμένα του Έλληνα φορολογούμενου (δηλαδή του εργαζομενου, γιατί ξαναλέω σε αυτήν την χώρα μόνο μισθωτοί και συνταξιούχοι πληρώνουν πρακτικά φόρους) κι όχι με τα δικα σου χρήματα, γίνεσαι μάγκας εκμεταλλευόμενος τις ατέλειες και τις χορηγίες που σου κάνει το κράτος στην δική μου πλάτη, και από πάνω θες και να με πληρώνεις 400 ευρώ γιατί... έχεις επιχειρηματικό ρίσκο.

Αν δεν κατανοείς το γελοίον του πράγματος, δε μπορώ να στο καταδείξω πιο εμπεριστατωμένα.

Τώρα ως προς το ότι ο κοινός εχθρός είναι το κράτος... γελάνε και οι πέτρες. Το κράτος που παίρνει τα πάντα από μένα και δίνει τα πάντα σε σένα, είναι "κοινός εχθρός"? Το κράτος με το οποίο κάνεις μπίζνες και τρως δισεκατομμύρια (κι αυτά λεφτά των δικών μου φόρων και των δανείων που φορτώνονται επίσης στις δικές μου πλάτες) είναι "εχθρός" σου? Το κράτος που με έχει καταστήσει απασχολήσιμη δουλάρα για να μπορείς εσύ να χτίζεις βίλες στα λονδίνα, να αγοράζεις κότερα και να γεμίζεις το γκαράζ με αυτοκίνητα (όλα αυτά γραμμένα στην εταιρεία, μην τυχόν και πληρώσεις και κανα φράγκο φόρο) είναι εχθρός σου?

Εντάξει, έχεις χιούμορ. Θα συζητήσουμε σοβαρά τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
To point αγαπητέ είναι ότι κάνεις επένδυση (όχι εσύ, ο όποιος... καρχαρίας, εσύ μαριδούλα είσαι) με τα χρήματα ΜΟΥ, εμένα του Έλληνα φορολογούμενου (δηλαδή του εργαζομενου, γιατί ξαναλέω σε αυτήν την χώρα μόνο μισθωτοί και συνταξιούχοι πληρώνουν πρακτικά φόρους) κι όχι με τα δικα σου χρήματα, γίνεσαι μάγκας εκμεταλλευόμενος τις ατέλειες και τις χορηγίες που σου κάνει το κράτος στην δική μου πλάτη, και από πάνω θες και να με πληρώνεις 400 ευρώ γιατί... έχεις επιχειρηματικό ρίσκο.

Αν δεν κατανοείς το γελοίον του πράγματος, δε μπορώ να στο καταδείξω πιο εμπεριστατωμένα.

Τώρα ως προς το ότι ο κοινός εχθρός είναι το κράτος... γελάνε και οι πέτρες. Το κράτος που παίρνει τα πάντα από μένα και δίνει τα πάντα σε σένα, είναι "κοινός εχθρός"? Το κράτος με το οποίο κάνεις μπίζνες και τρως δισεκατομμύρια (κι αυτά λεφτά των δικών μου φόρων και των δανείων που φορτώνονται επίσης στις δικές μου πλάτες) είναι "εχθρός" σου? Το κράτος που με έχει καταστήσει απασχολήσιμη δουλάρα για να μπορείς εσύ να χτίζεις βίλες στα λονδίνα, να αγοράζεις κότερα και να γεμίζεις το γκαράζ με αυτοκίνητα (όλα αυτά γραμμένα στην εταιρεία, μην τυχόν και πληρώσεις και κανα φράγκο φόρο) είναι εχθρός σου?

Εντάξει, έχεις χιούμορ. Θα συζητήσουμε σοβαρά τώρα?

Tοτε φιλε μου γινε και συ μαγκας και μεγαλοκαρχαριας και κανε επενδυση να χτιζεις βιλες στα Λονδινα...αντι να παραπονιεσαι για τα 400 ευρω...αλλα η επενδυση ειναι ρισκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ο εχθρός είναι κοινώς, γιατί δεν παραμερίζονται οι όποιες διαφορές και από κοινού να αντιμετωπιστεί η κατάσταση; :)

Το όλο σχέδιο είναι να ευνοηθούν οι μεγαλοεπιχειρηματίες και το κεφάλαιο....κανείς δεν θα νοιαστεί για τον φτωχό και μεροκαματιάρη...
Δεν νομίζω ότι ο εχθρός είναι ο ίδιος...και για τις 2 πλευρές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To point αγαπητέ είναι ότι κάνεις επένδυση (όχι εσύ, ο όποιος... καρχαρίας, εσύ μαριδούλα είσαι) με τα χρήματα ΜΟΥ, εμένα του Έλληνα φορολογούμενου (δηλαδή του εργαζομενου, γιατί ξαναλέω σε αυτήν την χώρα μόνο μισθωτοί και συνταξιούχοι πληρώνουν πρακτικά φόρους) κι όχι με τα δικα σου χρήματα, γίνεσαι μάγκας εκμεταλλευόμενος τις ατέλειες και τις χορηγίες που σου κάνει το κράτος στην δική μου πλάτη, και από πάνω θες και να με πληρώνεις 400 ευρώ γιατί... έχεις επιχειρηματικό ρίσκο.

Αν δεν κατανοείς το γελοίον του πράγματος, δε μπορώ να στο καταδείξω πιο εμπεριστατωμένα.

Τώρα ως προς το ότι ο κοινός εχθρός είναι το κράτος... γελάνε και οι πέτρες. Το κράτος που παίρνει τα πάντα από μένα και δίνει τα πάντα σε σένα, είναι "κοινός εχθρός"? Το κράτος με το οποίο κάνεις μπίζνες και τρως δισεκατομμύρια (κι αυτά λεφτά των δικών μου φόρων και των δανείων που φορτώνονται επίσης στις δικές μου πλάτες) είναι "εχθρός" σου? Το κράτος που με έχει καταστήσει απασχολήσιμη δουλάρα για να μπορείς εσύ να χτίζεις βίλες στα λονδίνα, να αγοράζεις κότερα και να γεμίζεις το γκαράζ με αυτοκίνητα (όλα αυτά γραμμένα στην εταιρεία, μην τυχόν και πληρώσεις και κανα φράγκο φόρο) είναι εχθρός σου?

Εντάξει, έχεις χιούμορ. Θα συζητήσουμε σοβαρά τώρα?
Σου είναι αδύνατον καταλάβεις τα εξής:

  • Επιχειρήσεις δεν είναι μόνο ο ΟΤΕ, ΔΕΗ, ο ΟΠΑΠ και π.χ. οι κατασκευάστριες εταιρίες του οδικού δικτύου. Μάλιστα εταιρίες όπως αυτές λειτουργούν κάτω από το ένα ειδικό καθεστώς, το όποιο πρέπει να αρθεί το συντομότερο δυνατόν. Ο Ευαγγελάτος για παράδειγμα χθες ισχυρίζονταν στο δελτίο του, ότι οι κατασκευάστριες εταιρίες και οι εταιρίες που διαχειρίζονται το οδικό δίκτυο έχουν συμβάσεις με εξασφαλισμένο ύψος κερδών. Αυτό δεν εντάσσεται και δεν είναι επιχειρηματική απόφαση, αυτό είναι πολιτική. Και ο τελευταίος μαγαζάτορας στην άνω παταμούλα θα υπέγραφε μια τέτοια σύμβαση, ο οποιοσδήποτε θα υπέγραφε κάτι τέτοιο μιας και είναι βασικό ένστικτο επιβίωσης. Μια τέτοια σύμβαση δεν θα έπρεπε κανένας πολιτικός να την σκεφτεί και όμως ζούμε σε μια χώρα που τέτοιες συμβάσεις έχουν υπογραφεί.
  • Θέσεις εργασίας δημιουργούν ακόμη και οι ιδιωτικοί γιατροί, ένας μικρός μαγαζάτορας ή ένα φροντιστήριο. Και εκεί τα πράγματα στους μισθούς είναι το ίδια. Πράγματι πολύ μεγάλοι εκμεταλλεύονται την κρίση (πχ MediaMark ή Jambo) στο θέμα μισθών. Δεν υπονοώ ότι έχουν την δυνατότητα να μοιράζουν μισθούς 2.000 αλλά όχι και 200€. Η ραχοκοκαλιά όμως της Ελληνικής οικονομίας είναι οικογενειακές επιχειρήσεις, μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και επιχειρήσεις που μπορεί να έχουν ακόμη και την τιμή για διαπραγματεύονται στο χρηματιστήριο αξιών αλλά λειτουργούν με ξεκάθαρα ιδιωτικά κεφαλαία. Η φορολόγηση είναι όμως τέτοια όπου επί της ουσίας έχουν 3-4 συγκεκριμένες επιλογές. Πολύ χαμηλοί μισθοί, ο επιχειρηματίας ή οι μέτοχοι φέρνουν εις πέρας μόνοι τους το μεγαλύτερο μέρος των εργασιών που παλιότερα διεκπεραιώνονταν από υπαλλήλους, αντικατάσταση των υπάλληλων με το πλαίσιο του outsourcing και με back-to-back συμβάσεις είτε την πτώχευση-λύση των δραστηριοτήτων. Αυτό αποδικνύει ότι η αγορά ασθενή. Αυτό που περιμένω από το ΣΥΡΙΖΑ και από τον κάθε επίδοξο νέο κυβερνήτη είναι ριζικές μεταρρυθμίσεις των αγορών. Δεν νοητό π.χ. σταθερός φόρος για όλους μόνο και μόνο επειδή είσαι επιτηδευματίας και έχεις κάνει έναρξη.
  • Οι χρηματοδοτήσεις ΕΣΠΑ αφορούν όλους και για αυτό στο espa.gr υπάρχουν πολυσελίδα αναλυτικά βοηθήματα και κατευθύνσεις για την κάθε πρόταση ξεχωριστά. Αν πιστεύεις ότι η αξιολόγηση και οι λοιποί κανόνες είναι τέτοιοι που αποκλείουν την μεγαλύτερη μάζα πολιτιών τότε έρχεσαι στα λόγια μου και συμφωνείς και εσύ ότι το ΕΣΠΑ χρειάζεται μια νέα μεγάλη ιδέα που θα την ενσωματώσει στις νέες αξίες και στο νέο όραμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Tοτε φιλε μου γινε και συ μαγκας και μεγαλοκαρχαριας και κανε επενδυση να χτιζεις βιλες στα Λονδινα...αντι να παραπονιεσαι για τα 400 ευρω...αλλα η επενδυση ειναι ρισκο...

Α, δηλαδή οι δύο εναλλακτικές που έχω είναι

α) να γίνω καρχαρίας-μεγαλολαμόγιο-εκμεταλλευτής και να πλουτίζω σε βάρος του κοσμάκη

β) να ψωμολυσσάω ως μισθωτός με 3.60

Εναλλακτική δεν παίζει, ε?

το ξέρετε ότι ΑΥΤΑ τα μυαλά μας έχουν φέρει στο σημείο που είμαστε ε? Το ξέρετε επίσης ότι έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μέχρι τον πάτο, εκεί που θα μας οδηγήσει αυτή η νοοτροπία?


Σου είναι αδύνατον καταλάβεις τα εξής:

  • Επιχειρήσεις δεν είναι μόνο ο ΟΤΕ, ΔΕΗ, ο ΟΠΑΠ και π.χ. οι κατασκευάστριες εταιρίες του οδικού δικτύου. Μάλιστα εταιρίες όπως αυτές λειτουργούν κάτω από το ένα ειδικό καθεστώς, το όποιο πρέπει να αρθεί το συντομότερο δυνατόν. Ο Ευαγγελάτος για παράδειγμα χθες ισχυρίζονταν στο δελτίο του, ότι οι κατασκευάστριες εταιρίες και οι εταιρίες που διαχειρίζονται το οδικό δίκτυο έχουν συμβάσεις με εξασφαλισμένο ύψος κερδών. Αυτό δεν εντάσσεται και δεν είναι επιχειρηματική απόφαση, αυτό είναι πολιτική. Και ο τελευταίος μαγαζάτορας στην άνω παταμούλα θα υπέγραφε μια τέτοια σύμβαση, ο οποιοσδήποτε θα υπέγραφε κάτι τέτοιο μιας και είναι βασικό ένστικτο επιβίωσης. Μια τέτοια σύμβαση δεν θα έπρεπε κανένας πολιτικός να την σκεφτεί και όμως ζούμε σε μια χώρα που τέτοιες συμβάσεις έχουν υπογραφεί.
  • Θέσεις εργασίας δημιουργούν ακόμη και οι ιδιωτικοί γιατροί, ένας μικρός μαγαζάτορας ή ένα φροντιστήριο. Και εκεί τα πράγματα στους μισθούς είναι το ίδια. Πράγματι πολύ μεγάλοι εκμεταλλεύονται την κρίση (πχ MediaMark ή Jambo) στο θέμα μισθών. Δεν υπονοώ ότι έχουν την δυνατότητα να μοιράζουν μισθούς 2.000 αλλά όχι και 200€. Η ραχοκοκαλιά όμως της Ελληνικής οικονομίας είναι οικογενειακές επιχειρήσεις, μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και επιχειρήσεις που μπορεί να έχουν ακόμη και την τιμή για διαπραγματεύονται στο χρηματιστήριο αξιών αλλά λειτουργούν με ξεκάθαρα ιδιωτικά κεφαλαία. Η φορολόγηση είναι όμως τέτοια όπου επί της ουσίας έχουν 3-4 συγκεκριμένες επιλογές. Πολύ χαμηλοί μισθοί, ο επιχειρηματίας ή οι μέτοχοι φέρνουν εις πέρας μόνοι τους το μεγαλύτερο μέρος των εργασιών που παλιότερα διεκπεραιώνονταν από υπαλλήλους, αντικατάσταση των υπάλληλων με το πλαίσιο του outsourcing και με back-to-back συμβάσεις είτε την πτώχευση-λύση των δραστηριοτήτων. Αυτό αποδικνύει ότι η αγορά ασθενή. Αυτό που περιμένω από το ΣΥΡΙΖΑ και από τον κάθε επίδοξο νέο κυβερνήτη είναι ριζικές μεταρρυθμίσεις των αγορών. Δεν νοητό π.χ. σταθερός φόρος για όλους μόνο και μόνο επειδή είσαι επιτηδευματίας και έχεις κάνει έναρξη.
  • Οι χρηματοδοτήσεις ΕΣΠΑ αφορούν όλους και για αυτό στο espa.gr υπάρχουν πολυσελίδα αναλυτικά βοηθήματα και κατευθύνσεις για την κάθε πρόταση ξεχωριστά. Αν πιστεύεις ότι η αξιολόγηση και οι λοιποί κανόνες είναι τέτοιοι που αποκλείουν την μεγαλύτερη μάζα πολιτιών τότε έρχεσαι στα λόγια μου και συμφωνείς και εσύ ότι το ΕΣΠΑ χρειάζεται μια νέα μεγάλη ιδέα που θα την ενσωματώσει στις νέες αξίες και στο νέο όραμα.

1. Δεν καταλαβαίνω που κολλάνε η ΔΕΗ, ο ΟΤΕ κι ο ΟΠΑΠ και τους αναφέρεις συνέχεια. Μιλάω για τις μεγέλες επιχειρήσεις που είναι η "σύγχρονη" τάση, η τάση που προσπαθεί η τρόικα ή η κυβέρνηση ή και οι δύο να επιτύχουν και για την ελληνική οικονομία. Συγκέντρωση κεφαλαίου, απαξίωση της μικρής επιχειρηματικότητας (λόγω δυσμενών συνθηκών ανταγωνισμού - φυσική συνέπεια είναι αυτό εφόσον αρθεί το προστατευτικό πλέγμα υπέρ των μικρομεσαίων που υφίσταται στην Ελλάδα) κάτι που θα οδηγήσει στον μαρασμό της μικρής επιχειρηματικότητας. Οι μεγάλες επιχειρήσεις μπορούν να πιέσουν και να επιτύχουν συμβάσεις του τύπου στις οποίες αναφέρεσαι. Οι μικρές (μεμονωμένα) δεν έχουν τέτοια δυνατότητα και ούτως ή άλλως μια μικρή επιχείρηση δε μπορεί να αναλάβει να δημιουργήσει αυτοκινητόδρομους, να λειτουργήσει αεροδρόμια, να καλύψει μεγάλες προμήθειες του δημοσίου κλπ.

2, Μέχρι πρότινος όντως η "ραχοκοκκαλιά" της ελληνικής οικονομίας ήταν η μικρή επιχείρηση. Ενας τεράστιος αριθμός επιχειρήσεων που δούλευαν με 2-3 ή και κανέναν υπάλληλο (οικογενειακές) ήταν η "βάση" που επέτρεψε την ανάπτυξη μιας μέσης τάξης που μάλλον πρέπει νάταν αριθμητικά (μαζί με τους ελεύθερους επαγγελματίες και λιγότερο τα "ρετιρέ" των μισθωτών) η μεγαλύτερη από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου. Ωστόσο όπως σημειώνω και παραπάνω, αυτό ήταν... last year. Θα έχεις αντιληφθεί την απαξίωση της μεσαίας τάξης και την μετατροπή της σε κατώτερη που συνετελείται την τελευταία 4ετία. Ο στόχος είναι μια μέση τάξη που δεν θα ξεπερνά το 10% της κοινωνίας, οπότε χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμη για να επιτχευχθεί.

3. Ναι, τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Βεβαίως μπορείς (αν έχεις ένα μικρό κεφάλαιο) να στήσεις επιχείρηση εκμεταλλευόμενος και την χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ. Και τι παναπεί αυτό? Οτι θα γίνεις και "πλούσιος" ή ότι θα επιτύχει η επιχείρηση σου; Μεσα σε αυτό το οικονομικό κλίμα? Με τις τράπεζες να δίνουν κεφαλαιο κίνησης μόνο σε ολίγους κι εκλεκτούς? Με τις επιταγές να γκελάρουν από εδώ μέχρι τον Πλούτωνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Red Hot Chili L στο μήνυμα σου αναφέρεις επί της ουσίας τα εξής προβλήματα που έχει αυτή την περίοδο η Ελλάδα:
απαξίωση της μικρής επιχειρηματικότητας
την απαξίωση της μεσαίας τάξης και την μετατροπή της σε κατώτερη που συνετελείται την τελευταία 4ετία.
Με τις τράπεζες να δίνουν κεφαλαιο κίνησης μόνο σε ολίγους κι εκλεκτούς?
Σε αυτά συμφωνώ απόλυτα και αυτά προσπαθώ να τονίσω σε κάθε μήνυμα μου. Όμως αυτά τα προβλήματα προκλήθηκαν από πολιτική βούληση και όχι επειδή μια μέρα ξύπνησαν οι top5 επιχειρηματίες της Ελλάδας και είπαν "Θα γ@μ#σ04μ3 την μεσαία τάξη". Κάθε επιχειρηματίας επιθυμεί στην γεωγραφική που δραστηριοποιείται η μέσα αγοραστική δύναμη να είναι μεγάλη. Αυτά προκληθήκαν από κυβερνητικούς μηχανισμούς και για αυτό επιμένω ότι ο εχθρός είναι η κυβέρνηση.

Πήγαινε και ρώτα τον Κωτσόβολο ή την Vodafone πόσο έπεσαν οι ταμιακές ροές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εχω αρχίσει να απελπίζομαι βρε Παναγιώτη. Η κυβέρνηση εντολοδόχος είναι, δεν παράγει πολιτική. Εντολοδόχος του ΣΕΒ, του ΣΕΤΕ και κυρίως των δανειστών μας. Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι από που κι ως που η "κυβέρνηση" είναι ο οχτρός των μικρών επιχειρηματιών: η σύγχρονη οικονομική πραγματικότητα είναι. Η μικρή επιχείρηση έχει πεθάνει (και επιβιώνει μόνο σε niche της αγοράς) σε όλη τη Δύση, η Ελλάδα ήταν η τελευταία χώρα όπου ένα σεβαστό μερος του εθνικού πλούτου ανήκε στους μικρούς επιχειρηματίες. Κάποια στιγμή μοιραία αυτό θα τέλειωνε κι η Ελλάδα θα ακολουθούσε τον δρόμο που ακολουθούν όλες οι δυτικές χώρες: Αλυσίδες, πολυκαταστήματα, μεγάλοι όμιλοι, οριζόντια διατεταγμένες αγορές, όλα αυτά είναι το αύριο και στην ελληνική επιχειρηματικότητα. Δεν έχει να κάνει με το αν μου αρέσει ή σου αρέσει: αυτό επιτάσσουν τα αφεντικά των πολιτικών, αυτό θα γίνει. Οχι οι πολιτικοί, αυτοί ενεργούμενα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Α, δηλαδή οι δύο εναλλακτικές που έχω είναι

α) να γίνω καρχαρίας-μεγαλολαμόγιο-εκμεταλλευτής και να πλουτίζω σε βάρος του κοσμάκη

β) να ψωμολυσσάω ως μισθωτός με 3.60

Εναλλακτική δεν παίζει, ε?

το ξέρετε ότι ΑΥΤΑ τα μυαλά μας έχουν φέρει στο σημείο που είμαστε ε? Το ξέρετε επίσης ότι έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μέχρι τον πάτο, εκεί που θα μας οδηγήσει αυτή η νοοτροπία?


Δε νομιζω αυτα να ηταν που μας εφεραν εδω...αλλιως θα ηταν πιο απλη η κατασταση και δε θα ταν η Ελλαδα υπερχρεωμενη...να οδευει προς κατευθυνση πατου..

...δηλαδη αν καποιος παρει ενα σωρο ρισκα, κανει την ταδε επενδυση, ξεκινοντας απο το μηδεν, πρεπει να πανε 50-50 μετα με σενα που σε προσελαβε στη δουλεια του; εχω κουραστει να ακουω οτι οποιος ειναι επιχειρηματιας και βγαζει καλα λεφτα, ειναι λαμογιο, και ζει σε βαρος του κοσμακη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Δε νομιζω αυτα να ηταν που μας εφεραν εδω...αλλιως θα ηταν πιο απλη η κατασταση και δε θα ταν η Ελλαδα υπερχρεωμενη...να οδευει προς κατευθυνση πατου..

...δηλαδη αν καποιος παρει ενα σωρο ρισκα, κανει την ταδε επενδυση, ξεκινοντας απο το μηδεν, πρεπει να πανε 50-50 μετα με σενα που σε προσελαβε στη δουλεια του; εχω κουραστει να ακουω οτι οποιος ειναι επιχειρηματιας και βγαζει καλα λεφτα, ειναι λαμογιο, και ζει σε βαρος του κοσμακη...



Δυστυχώς, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά μας έχουν φέρει εδώ που είμαστε. Ο εργαζόμενος δεν είναι δουλάρα να πληρώνεται φραγκοδίφραγκα για να τα κάνει βίλες, κότερα και κουρσάρες ο επιχειρηματίας επειδή "έχει πάρει ρίσκο". Πέραν του ότι έχω ήδη αποδείξει με νούμερα βγαλμένα από την πραγματικότητα ότι ο "επενδυτής" στην πραγματικότητα βάζει το 1/5 εώς το... 1/10 της επένδυσης (όταν μιλάμε τουλάχιστον για μεγάλες επενδύσεις) και τα υπόλοιπα τα βάζει ο ηλίθιος Ελληνας φορολογούμενος, δηλαδή μισθωτοί και συνταξιούχοι που είναι οι μόνοι που πληρώνουν φόρους, δηλαδή ΑΚΡΙΒΩΣ εκείνοι που καλούνται να ζησουν με 400 ευρώ το μήνα για να κάνει ο επιχειρηματίας περισσότερες βίλες και κότερα.

Ο πλούτος του επιχειρηματία είναι παράγωγο της εργασίας του εργαζόμενου. Αν δεν έχεις εργαζόμενους δεν έχεις κέρδος και δεν βγάζεις πλούτο. Απλά και σταράτα. Οπότε, θα δώσεις ένα αξιοπρεπές μερίδιο του πλούτου αυτού στους εργαζόμενους διότι αυτό είναι δίκαιο. Δεν θέλεις; Ε, μια απ' αυτές τις μέρες ο ηλίθιος εργαζόμενος θα ξυπνήσει και θα απαλλοτριώσει την επιχείρηση σου, για να απολαμβάνει ο ίδιος τους καρπούς των κόπων του, κι όχι εσύ.

Απλά είναι αυτά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Tοτε φιλε μου γινε και συ μαγκας και μεγαλοκαρχαριας και κανε επενδυση να χτιζεις βιλες στα Λονδινα...αντι να παραπονιεσαι για τα 400 ευρω...αλλα η επενδυση ειναι ρισκο...

σορυ που δεν είμαστε όλοι γεννημένοι επιχειρηματίες. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες δεξιότητες. Ή μήπως γίνεται μέσα σε μια κοινωνία όλοι να γίνουν επιχειρηματίες;
Κάποιος μπορεί να είναι άριστος επιστήμονας αλλά να μην έχει επιχειρηματικό δαιμόνιο, οπότε αναγκάζεται να δουλέψει ως υπάλληλος.
Άλλος μπορεί να είναι δαιμόνιος επιχειρηματίας, αλλά με μηδέν επιστημονικές γνώσεις απ όσες χρειάζονται για να δουλέψει η επιχείρηση που έχει στόχο να ανοίξει. Θα πρέπει λοιπόν να προσλάβει κάποιους επιστήμονες.
Είναι λογικό και δίκαιο ο επιστήμονας να είναι υποχρεωμένος να δίνει το 100% των δυνατοτήτων του και να αμοίβεται με 400 ευρώ και ο επιχειρηματίας να έχει ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα να τον απολύσει;
Η επένδυση όντως είναι ρίσκο και οι καλοί επιχειρηματίες ανταμοίβονται για τα ρίσκα που παίρνουν.
Ρίσκο όμως είναι και η εργασία σε μια δουλειά όπου ο επιχειρηματίας δεν έχει φροντίσει για τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας του προσωπικού. Ρίσκο επίσης για την υγεία είναι η εργασία 12 ώρες τη μέρα. Αυτά τα ρίσκα πως ανταμοίβονται;




Κάθε επιχειρηματίας επιθυμεί στην γεωγραφική που δραστηριοποιείται η μέσα αγοραστική δύναμη να είναι μεγάλη. Αυτά προκληθήκαν από κυβερνητικούς μηχανισμούς και για αυτό επιμένω ότι ο εχθρός είναι η κυβέρνηση.

Πήγαινε και ρώτα τον Κωτσόβολο ή την Vodafone πόσο έπεσαν οι ταμιακές ροές :)

Όντως κάθε επιχειρηματίας επιθυμεί να υπάρχει μία δυνατή μεσαία τάξη.
Μόνο που όλα τα μέτρα των μνημονίων οδηγούν στην εξόντωση της μεσαίας τάξης, παρέχοντας παράλληλα στήριξη στους μεγαλοεπιχειρηματίες (απελευθέρωση απολύσεων, κατάργηση συλλογικών συμβάσεων, μείωση εργοδοτικών εισφορών) ώστε να αντισταθμιστεί όσο γίνεται η απώλεια κερδών που έχουν λόγω της μείωσης της μέσης αγοραστικής δύναμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν θα βγω τελείως εκτός θέματος αλλά παρατηρήστε τι συμβαίνει αυτή τη περίοδο στη χώρα μας...
Από τα νοσοκομεία απολύονται γιατροί....γενικά από τον ΕΟΠΥΥ απολύεται προσωπικό...
Από τα πανεπιστήμια απολύεται διοικητικό προσωπικό με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να λειτουργήσει σωστά!
Ο φορολογούμενος ''σφάζεται'' κυριολεκτικά από τη φορολογία....τη στιγμή που οι μεγαλοκαναλάρχες φοροδιαφεύγουν...και μετά είναι να απορείς πώς γίνεται να παρουσιάζουν όλα αυτά τα χαζοσόου!!
Το σχέδιο είναι ένα να περάσουν τα πάντα από τον δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα και στις μεγάλες επιχειρήσεις....Το χρήμα πλέον κάνει κουμάντο και τα μεγάλα συμφέροντα.
Επίσης δεν θεωρώ μαγκιά να επενδύσω στις πλάτες του Έλληνα φορολογούμενου.... κανείς πλούσιος δεν απέκτησε τα χρήματα του με τίμιο ιδρώτα ... πάντα κάποιο λάκκο έχει η φάβα! Και μάλιστα δεν τα απέκτησε με την εξυπνάδα του...απλά εκμεταλλεύτηκε κάποιους έξυπνους..Αυτό όμως δεν σημαίνει πως έχει και κότσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fannews

Νεοφερμένος

Η fannews αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το πολιτικό αδιέξοδο της δικομματικής

«Η κυβέρνηση είναι ισχυρή, δεν θα χάσουμε την πλειοψηφία. Ακόμη κι αν υπάρχει διαρροή ενός βουλευτή, υπάρχει πάντοτε ένα ‘‘μαξιλάρι’’ καθώς υπάρχουν άλλοι έτοιμοι να βοηθήσουν».
Η δήλωση αυτή του Αντώνη Σαμαρά σε γερμανική εφημερίδα έδωσε αφορμή για ποικίλα σχόλια, καθώς ο σιβυλλικός της χαρακτήρας αφήνει το πεδίο ελεύθερο σε διάφορες και συχνά αντικρουόμενες εκδοχές.
Εκδοχή πρώτη, ο πρωθυπουργός έχει ήδη προχωρήσει σε συμφωνίες αποσκίρτησης βουλευτών από άλλα κόμματα. Ένα ενδεχόμενο που έχει και μια φαιδρή πλευρά, καθώς πριν από λίγες μέρες η κυβέρνηση κατηγορούσε τον ΣΥΡΙΖΑ ότι εξωθεί βουλευτές της συμπολίτευσης σε αποστασία.
Εκδοχή δεύτερη, υπάρχουν ανάμεσα στους ανεξάρτητους στελέχη διατεθειμένα, εάν παραστεί κίνδυνος ανατροπής της κυβέρνησης Σαμαρά, να συνδράμουν στη διατήρησή της στην εξουσία.
Εκδοχή τρίτη, ο κ. Σαμαράς προσδοκά κάποιου είδους στήριξη από βουλευτές της αριστερής ΔΗΜΑΡ, καθώς στην τελευταία έχουν σημειωθεί αντιδράσεις για την αποχώρηση από την κυβέρνηση και πολλοί δεν αποκλείουν ακόμα και διάσπαση του κόμματος του Φώτη Κουβέλη.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμα και αν καταφέρει, πράγμα καθόλου απίθανο, να ξεπεράσει τους σκοπέλους που βρίσκονται μπροστά του -προϋπολογισμός, νέα μέτρα, συμφωνία με την τρόικα, γερμανική καχυποψία- ο Σαμαράς φέρεται σοβαρά προβληματισμένος. Και αν κρίνει κανείς από τις δημόσιες εμφανίσεις του ακόμα και εκνευρισμένος, από τις αρνητικές για την προοπτική της κυβέρνησης εξελίξεις. Κι αυτό γιατί:
Πρώτον, οι δημοσκοπήσεις, όλο και πιο επίμονα, απεικονίζουν από τη μια τη στασιμότητα της ΝΔ και από την άλλη την κατάκτηση της πρώτης θέσης από το ΣΥΡΙΖΑ.
Δεύτερον και ακόμα σοβαρότερο, η κύρια κυβερνητική δύναμη, η ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά, αντιμετωπίζει τον κίνδυνο της πλήρους απομόνωσης. Κι αυτό γιατί ενώ το ΠΑΣΟΚ περναει δυσκολες μερες και η ΔΗΜΑΡ δεν φαίνεται διατεθειμένη να επανέλθει σε κυβερνητική σύμπραξη, η προοπτική μιας «σοβαρής» Χρυσής Αυγής έχει ολοσχερώς ακυρωθεί μετά το φόνο του Φύσσα. Και οι ελπίδες του πρωθυπουργικού επιτελείου ότι θα αντλήσει δυνάμεις από τους ψηφοφόρους του Μιχαλολιάκου αποδεικνύονται έωλες. Η Χρυσή Αυγή, παρά τη δικαστική της δίωξη και την αποκάλυψη της εγκληματικής δράσης της, όχι μόνο δεν φυλλοροεί προς όφελος της ΝΔ, αλλά αναπτύσσει έστω και οριακά τις δυνάμεις της εις βάρος της ΝΔ.
Με αυτά τα δεδομένα ο Σαμαράς αντιμετωπίζει το φάσμα της απομόνωσης η οποία θα ήταν μοιραία για το κόμμα και τον ίδιο. Πολύ περισσότερο που ο ΣΥΡΙΖΑ εμφανίζεται τελευταία ανοιχτός σε συμπράξεις τόσο με τους ΑΝ-ΕΛ, όσο και με τη ΔΗΜΑΡ, αν και παραμένει στις κλασσικές διατυπώσεις για ευρύτατη δυνατή στήριξη μιας κυβέρνησης με κορμό τον ίδιο. Το δεδομένο μάλιστα ότι το ΚΚΕ, για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια, ψήφισε μαζί με το ΣΥΡΙΖΑ την πρόταση μομφής, εντείνει τις ανησυχίες του Μαξίμου για εξελίξεις στην αριστερά που θα καταστήσουν ακόμα δυσκολότερη τη θέση της ΝΔ.
Εν κατακλείδι και σύμφωνα με έμπειρα στελέχη της δημοσιογραφίας και της πολιτικής, ο Σαμαράς απομονώνεται όλο και περισσότερο και οι προοπτικές του γίνονται όλο και πιο ζοφερές. Αυτός, σύμφωνα με πολλούς, είναι και ο λόγος που το εγχείρημα της αντικατάστασής του στην πρωθυπουργία, «πριν είναι αργά», όχι μόνο δεν έχει ματαιωθεί, αλλά ίσα-ίσα είναι σε πλήρη εξέλιξη. Και μπορεί η γερμανική εφημερίδα που φιλοξενεί την τελευταία του συνέντευξη να έχει τίτλο «Ο ταλαντούχος κύριος Σαμαράς», αλλά όπως δηλώνει χαρακτηριστικά στέλεχος της συμπολίτευσης, «εμείς ξέρουμε αυτό που οι Γερμανοί αγνοούν. Στη σημερινή Ελλάδα οι ταλαντούχοι είναι αναλώσιμοι…».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top