Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,806 μέλη και 2,441,383 μηνύματα σε 76,719 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 205 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστωτικές κάρτες: Ευκολία ή κίνδυνος;

Ποιας τράπεζας είναι η κάρτα που έχετε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
Τράπεζα Πειραιώς
12
20,34%
Εθνική Τράπεζα
9
15,25%
HSBC
4
6,78%
Alpha Bank
20
33,90%
Eurobank
6
10,17%
Attica Bank
0
0%
Άλλη
6
10,17%
Δεν έχω
23
38,98%

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 21:16, 20-10-05:

Πρόσφατα μου ήρθε το κάτωθι κείμενο σε mail.

Μια πρόσφατη αλλαγή στον τρόπο χρήσης των πιστωτικών καρτών έχει γίνει τον τελευταίο καιρό από αρκετές τράπεζες. Σύμφωνα με το άρθρο της Ελευθεροτυπίας αρκετές τράπεζες (μεταξύ των οποίων Eurobank, Εθνική, Citybank) έχουν αρχίσει να βάζουν τόκους στις αγορές από την ημέρα της αγοράς και όχι από την ημέρα λήξης του λογαριασμού (όπως γινόταν μέχρι τώρα).

Αποτέλεσμα αυτού είναι να μην υπάρχει πλέον η άτοκη περίοδος των 10-20 ημερών και για να μην μπαίνουν τόκοι θα πρέπει να πηγαίνετε μετά από κάθε
αγορά σας στην τράπεζα για να την εξοφλείτε. Επίσης θα πρέπει όταν αγοράζετε με άτοκες δόσεις να ξέρετε πότε μπαίνει η δόση ή πότε μπαίνει ο λογαριασμός του τηλεφώνου κτλ (και το ακριβές ποσό) για να το εξοφλείτε αμέσως.

Από προσωπική εμπειρία είδα την παραπάνω ειδοποίηση στον τελευταίο λογαριασμό της εθνικής (θα εφαρμοστεί από Οκτώβριο) και σκοπεύω να κλείσω την παραπάνω κάρτα.

Αν κάνουν αρκετοί ακόμα το ίδιο ίσως καταφέρουμε να τους αλλάξουμε πολιτική (ίσως και όχι αλλά απλά δεν θα πληρώνουμε πράγματα που δεν έχουμε συμφωνήσει αφού το παραπάνω αποτελεί μονομερώς αλλαγή του συμβολαίου (που δικαιούται να κάνει η τράπεζα).

Αυτό ήταν. Ημουν που ήμουν επιφυλακτικός με τις κάρτες επειδη το καθεστώς που έχουμε στην ελλάδα είναι οτι παντα πληρώνεις και μετά ψάχνεις να βρείς το δίκιο σου αμα γίνει καμιά στραβή. Είδα και αυτο το "μονομερώς αλλαγή του συμβολαίου που δικαιούται να κάνει η τράπεζα" και φρίκαρα. Εξω τα πάντα θέλουν πιστωτική για να τα πληρώσεις. Εδώ με τους τόκους ο μόνος τρόπος να μήν πληρώνεις κερατιάτικα είναι να αγοράζεις κάτι και μετά να τρεχεις στην τράπεζα να το εξωφλήσεις αυθημερών. Η κατάσταση έχει γίνει "ευκαιρία να αρμέξουμε τον πελάτη" όπως με τόσα πράγματα στη χώρα μας.. Ελεος πλέον.

Αχ, τα είπα και ξεθύμανα. Περιμένω να ακούσω τη σύσσομη αποστροφή του φόρουμ στις πιστωτικές κάρτες. Uα δεχτώ επιφυλακτική αποδοχή των χρεωστικών (Οχι, δεν είμαι προκατηλειμμένος ).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Eleytherotipia.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  98,3 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 20-10-05 στις 22:09.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 21:25, 20-10-05:

τι είπες τώρα????!!!!!!!!!????
αυτό ήταν!!!! πάω τώρα να πάρω το ψαλίδι!!!! την κόβω επιτόπου!!!!
1
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 308 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε: στις 22:27, 20-10-05:

Οχι, Όχι, μή, μή την κόψεις, θα σου χρειαστεί !!
Οι αγορές ον λάϊν πώς θα γίνονται;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:42. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 22:35, 20-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos
Οχι, Όχι, μή, μή την κόψεις, θα σου χρειαστεί !!
Οι αγορές ον λάϊν πώς θα γίνονται;
Νομίζω υπάρχουν και κάτι προπληρωμένες...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:40. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
1
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 23:09, 20-10-05:

υπάρχουν και προπληρωμένες, πολύ καλά λέει η michelle.. κάνεις τις ονλάιν αγορές εύκολα και γρήγορα, χωρίς να ανησυχείς για κλοπή.

Δυστυχώς έχω κι εγώ μία πιστωτική της Εθνικής και άκουσα τον ντόρο για την τοκοχρέωση από την ημερομηνία αγοράς. Επειδή το έψαξα λίγο, και επειδή είμαι από τους ανθρώπους που ποτέ δεν χρωστάω (πάντα πληρώνω ότι μου αναλογεί το μήνα είτε από δόσεις, είτε από αγορές στις πρώτες μέρες του μήνα), δεν πρόκειται να χρεωθώ για τίποτα έξτρα. Όλα θα συνεχίσουν ως έχουν για μένα.
Αν πλήρωνα την ελάχιστη δόση μόνο, τότε θα είχα πρόβλημα.

Μη κατακρίνουμε τις πιστωτικές. Θα υποστήριζα με τα χίλια τις χρεωστικές (έχω κι από δαύτες), αν δεχόντουσαν τις δόσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:40. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 23:12, 20-10-05:

Αλήθεια dooo ποιές τράπεζες έχουν προπληρωμένες? Εθνική και Eurobank που είχα πάει δεν είχαν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:41. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 23:14, 20-10-05:

δεν είμαι και τόσο σίγουρη..νομίζω emporiki και ίσως Alpha
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:41. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 23:51, 20-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
υπάρχουν και προπληρωμένες, πολύ καλά λέει η michelle.. κάνεις τις ονλάιν αγορές εύκολα και γρήγορα, χωρίς να ανησυχείς για κλοπή.

Δυστυχώς έχω κι εγώ μία πιστωτική της Εθνικής και άκουσα τον ντόρο για την τοκοχρέωση από την ημερομηνία αγοράς. Επειδή το έψαξα λίγο, και επειδή είμαι από τους ανθρώπους που ποτέ δεν χρωστάω (πάντα πληρώνω ότι μου αναλογεί το μήνα είτε από δόσεις, είτε από αγορές στις πρώτες μέρες του μήνα), δεν πρόκειται να χρεωθώ για τίποτα έξτρα. Όλα θα συνεχίσουν ως έχουν για μένα.
Αν πλήρωνα την ελάχιστη δόση μόνο, τότε θα είχα πρόβλημα.

Μη κατακρίνουμε τις πιστωτικές. Θα υποστήριζα με τα χίλια τις χρεωστικές (έχω κι από δαύτες), αν δεχόντουσαν τις δόσεις.
Σορρύ, δεν κατάλαβα, ο καθημερίνος τόκος υπάρχει μόνο αν δεν έχεις πληρώσει ολοκλήρο τον προηγούμενο χρέος
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 09:14, 21-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Σορρύ, δεν κατάλαβα, ο καθημερίνος τόκος υπάρχει μόνο αν δεν έχεις πληρώσει ολοκλήρο τον προηγούμενο χρέος
ναι. όταν δίνεις μόνο την ελάχιστη δόση κάθε μήνα. Τότε έχεις πρόβλημα γιατί θα πληρώσεις παραπάνω τόκους στο τέλος.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:02, 21-10-05:

αρά το κακό πολυ μικρό... εμ δεν θέλουμε να μην πληρώνουμε στην ώρα μας εμ θέλουμε να το πληρώσουμε και το ίδιο Κάτι τέτοιο δεν γίνεται
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 14:27, 21-10-05:

γίνεται βρε..με άτοκες
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:58, 21-10-05:

Σώστα ύπαρχουν και άτοκες με τόκο
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 16:49, 21-10-05:

Σώστα ύπαρχουν και άτοκες με τόκο
ΓΚΝΤΟΥΠ........
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 20:14, 21-10-05:

ναι. όταν δίνεις μόνο την ελάχιστη δόση κάθε μήνα. Τότε έχεις πρόβλημα γιατί θα πληρώσεις παραπάνω τόκους στο τέλος.
Κάτσε για να καταλάβω. Πάω τον ένα μήνα και παίρνω ενα ψυγείο το οποίο δεν το πληρώνω όλο εκείνο το μήνα αλλά πληρώνω μόνο την ελάχιστη δόση. Τον δέυτερο μήνα περιμένω τόκο για το ψυγείο. Αν τώρα τον δευτερο μήνα έχω αγοράσει ΚΑΙ ενα ποδήλατο για αυτό έχω τόκο απο όταν το πήρα μέχρι να το πληρώσω λόγω του χρέους του ψυγείου;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:40, 21-10-05:

Αυτό κατάλαβα από τα λόγια της doo...
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 00:35, 22-10-05:

Μακριά από πιστωτικές.Εκτώς από τους τόκους υπάρχει ανά πάσα στιγμή να γίνει κλοπή του password.Ακούσατε τι έγινε με έναν ξένο haker που έκλεβαι κωδικούς πιστωτικών απο ένα επώνυμο site.Aυτόν που πιάσαν στην Κρήτη λέω.
2
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 02:21, 22-10-05:

Οταν πονάει χέρι δεν υπάρχει η μόνη λύση να κόψουμε το χέρι... αυτό που θέλω να πω είναι οτι η πιστωτική μπορει να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο με σωστή χρήση. Εγώ είμαι υπερ τις πιστωτικής... αρκεί να γίνεται σωστή χρήση
1
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 02:21, 23-10-05:

Οταν πονάει χέρι δεν υπάρχει η μόνη λύση να κόψουμε το χέρι... αυτό που θέλω να πω είναι οτι η πιστωτική μπορει να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο με σωστή χρήση. Εγώ είμαι υπερ τις πιστωτικής... αρκεί να γίνεται σωστή χρήση
Η σωστή χρήση είναι εφικτή αλλά η προφύλαξη του λογαριασμού σου από κάθε είδος hacker?????
1
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 02:26, 23-10-05:

σιγά ρε συ ήρεμησε λίγο από αξιόπιστα site δε παίζει πρόβλημα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:42. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε: στις 02:30, 23-10-05:

Δεν θέλω να κάνω προπαγανδα αλλά το e-bay το θεωρείς εμπιστο ]ifrit[???
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια