Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,802 μέλη και 2,440,980 μηνύματα σε 76,702 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 286 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστωτικές κάρτες: Ευκολία ή κίνδυνος;

Ποιας τράπεζας είναι η κάρτα που έχετε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
Τράπεζα Πειραιώς
12
20,34%
Εθνική Τράπεζα
9
15,25%
HSBC
4
6,78%
Alpha Bank
20
33,90%
Eurobank
6
10,17%
Attica Bank
0
0%
Άλλη
6
10,17%
Δεν έχω
23
38,98%

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 02:35, 23-10-05:

εσύ τι λες? έχω κάνει δεκάδες αγορές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:42. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 02:42, 23-10-05:

Άμα διάβαζες ποτέ σου εφημερίδα η έστω έβλεπες ειδήσεις θα άκουγες ότι η ελληνική δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος έπιασε ένα Σουηδό hacker που έμενε στην Κρήτη ο οποίος έκλεβε κωδ. πιστωτικών καρτών κυριως από το e-bay.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:42. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 11:10, 23-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Κάτσε για να καταλάβω. Πάω τον ένα μήνα και παίρνω ενα ψυγείο το οποίο δεν το πληρώνω όλο εκείνο το μήνα αλλά πληρώνω μόνο την ελάχιστη δόση. Τον δέυτερο μήνα περιμένω τόκο για το ψυγείο. Αν τώρα τον δευτερο μήνα έχω αγοράσει ΚΑΙ ενα ποδήλατο για αυτό έχω τόκο απο όταν το πήρα μέχρι να το πληρώσω λόγω του χρέους του ψυγείου;
Εξαρτάται, πότε θα πληρώσεις για το ποδήλατο. Οι τόκοι υπολογίζονται επί της αξίας της αγοράς. Επομένως, το τρίτο μήνα, αυτοί οι καλοι άνθρωποι στην τράπεζα θα σου στείλουν ένα ενημερωτικό, όπου το μεν ψυγειο θα είναι τοκισμένο, το δε ποδήλατο θα έχει την αρχική αξία του. Στο τέλος, θα σου έχουν υπολογίσει τη ΝΕΑ ελάχιστη δόση που πρέπει να καταβάλεις. Αν εσύ πληρώσεις το ποδήλατο εξ'ολοκλήρου, θα δίνεις τόκους μόνο για το ψυγείο.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 12:41, 23-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Άμα διάβαζες ποτέ σου εφημερίδα η έστω έβλεπες ειδήσεις θα άκουγες ότι η ελληνική δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος έπιασε ένα Σουηδό hacker που έμενε στην Κρήτη ο οποίος έκλεβε κωδ. πιστωτικών καρτών κυριως από το e-bay.
Διαβάζω. Καλά θα κάνεις να διαβάζεις κι εσύ γιατί δε νομίζω να έκλεβε από το e-bay αλλά από το paypal και πάλι απίθανο μου φαίνεται και μην πιστεύεις ό,τι ακούς. Και να έγινε, την άκρη θα την έβρισκες μέσω paypal αλλά ακόμη και τότε θα ήσουν ένας στο εκατομμύριο (και βάλε) που θα το πάθαινε οπότε καταλαβαίνεις ποιες είναι οι πιθανότητες να σου συμβεί. Με την ίδια λογική, μην κυκλοφορείς με το πορτοφόλι στην τσέπη σου γιατί υπάρχει πιθανότητα να στο κλέψουν...
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 12:49, 23-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
... Με την ίδια λογική, μην κυκλοφορείς με το πορτοφόλι στην τσέπη σου γιατί υπάρχει πιθανότητα να στο κλέψουν...
correct...

όπως προσέχει κανείς που βάζει το πορτοφόλι του, έτσι πρέπει να προσέχει και όταν κάνει αγορές με την πιστωτική κάρτα.
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 483 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε: στις 12:49, 23-10-05:

Οι πιστωτική κάρτα παιδία είναι ένα "εργαλείο", όπως ας πούμε το μαχαίρι.... το ζήτημα είναι πως το χειριζεται ο καθένας....προς όφελος του ή......
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 12:54, 23-10-05:

dooo αυτό εννόω, δλδ αν αγοράζει κανείς από ebay ή από amazon και λοιπά μεγάλα sites ποίος ο κίνδυνος? Εντάξει μπορεί κάτι να συμβεί, αλλά είναι πολύ πιο πιθανό να σου κλεψουν το πορτοφόλι πχ..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:43. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 14:20, 23-10-05:

Με την ίδια λογική, μην κυκλοφορείς με το πορτοφόλι στην τσέπη σου γιατί υπάρχει πιθανότητα να στο κλέψουν...
Αν κλαπεί το πορτοφόλι σου θα χάσεις το ποσό που κουβαλάς μαζί σου.Αν κλαπει η πιστωτικη θα σου τιναξουν ένα λογαριασμο και αν δεν έχει όριο....ο κίνδυνος παραμονεύει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:43. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
1
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 483 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε: στις 14:29, 23-10-05:

Μην φέρνεις την καταστροφή!!! τι θα πει δεν έχει όριο??? πρώτον και όριο έχει η καρτούλα και δεύτερον αν είμαστε λίγο υπεύθυνοι με τα "πραγματά" μας μόλις αντιληφθούμε ότι χάσαμε την κάρτα την ακυρώνουμε! Αν αναφέρεσε στις αγορές μέσω ιnternet και στην υποκλοπή του αριθμού της κάρτας τότε ο.κ. αν έχουμε μεγάλο όριο ας τις αποφεύγουμε...
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε: στις 14:31, 23-10-05:

Για αυτο καλυτερα να χρησιμοποιεις καρτες αναληψης παρα πιστωτικες...
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:47, 23-10-05:

Κι εγώ είτε κάρτα με μικρό όριο θα χρησιμοποιώ, είτε προπληρωμένη...
Heftiefld ωραίο στη θεωρία αυτό με τις κάρτες ανάληψης αλλά στην πράξη...ντεν. Εδώ η δική μου (EθνοCASH) έγραφε οτι μπορείς να τη χρησιμοποιείς και σε μαγαζιά και το ποσό της αγοράς να αφαιρείται απο το λογαριασμό σου εαν το κατάστημα είχε το σήμα Maestro. Ε, θυμάμαι μικρό παιδι κι εγώ, μόλις είχα βγάλει κάρτα (λίγο μετά τα 18 ) πάω να αγοράσω εισητήρια για το τρένο. Όταν ήρθε η ώρα να πληρώσω βγάζω την ΕθνoCASH και την δίνω στον υπάλληλο σαν μια οποιαδήποτε πιστωτική μιας και είχα δει στο τζάμι οτι είχαν το σήμα Maestro. Αποτέλεσμα? Όχι απλά δεν είχε μηχάνημα αλλά δεν ήξεραν κάν οτι γίνεται κάτι τέτοιο και με κοίταζαν λες και το είχα σκάσει απο τρελάδικο!!
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:18, 23-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Εξαρτάται, πότε θα πληρώσεις για το ποδήλατο. Οι τόκοι υπολογίζονται επί της αξίας της αγοράς. Επομένως, το τρίτο μήνα, αυτοί οι καλοι άνθρωποι στην τράπεζα θα σου στείλουν ένα ενημερωτικό, όπου το μεν ψυγειο θα είναι τοκισμένο, το δε ποδήλατο θα έχει την αρχική αξία του. Στο τέλος, θα σου έχουν υπολογίσει τη ΝΕΑ ελάχιστη δόση που πρέπει να καταβάλεις. Αν εσύ πληρώσεις το ποδήλατο εξ'ολοκλήρου, θα δίνεις τόκους μόνο για το ψυγείο.
Μπερδεύτικα τέλειως τώρα. Γιατι τον τρίτο μήνα;
Δλδ αν έχω χρέος , δλδ το ψυγείο, θα πληρώνω καθημερίνα τόκους μέτα από τον πρώτο μήνα ΜΟΝΟ για το ψυγείο; Ενώ για το ποδήλατο δεν θα πληρώσω κάποιον τόκο τον πρώτο μήνα ;
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:22, 23-10-05:

Αν είχες στο τζάμι maestro τότε δεν ήξερε ο υπάλληλος τι του γίνεται
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 15:55, 23-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κι εγώ είτε κάρτα με μικρό όριο θα χρησιμοποιώ, είτε προπληρωμένη...
Heftiefld ωραίο στη θεωρία αυτό με τις κάρτες ανάληψης αλλά στην πράξη...ντεν. Εδώ η δική μου (EθνοCASH) έγραφε οτι μπορείς να τη χρησιμοποιείς και σε μαγαζιά και το ποσό της αγοράς να αφαιρείται απο το λογαριασμό σου εαν το κατάστημα είχε το σήμα Maestro. Ε, θυμάμαι μικρό παιδι κι εγώ, μόλις είχα βγάλει κάρτα (λίγο μετά τα 18 ) πάω να αγοράσω εισητήρια για το τρένο. Όταν ήρθε η ώρα να πληρώσω βγάζω την ΕθνoCASH και την δίνω στον υπάλληλο σαν μια οποιαδήποτε πιστωτική μιας και είχα δει στο τζάμι οτι είχαν το σήμα Maestro. Αποτέλεσμα? Όχι απλά δεν είχε μηχάνημα αλλά δεν ήξεραν κάν οτι γίνεται κάτι τέτοιο και με κοίταζαν λες και το είχα σκάσει απο τρελάδικο!!
εμ και εσυ καλομ, πήγες σε δημόσια υπηρεσία και περίμενες να έχουν μηχάνημα για πιστωτική αν και τώρα έχουν αρχίσει και εκσυγχρονίζονται γενικότερα...

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μπερδεύτικα τέλειως τώρα. Γιατι τον τρίτο μήνα;
Δλδ αν έχω χρέος , δλδ το ψυγείο, θα πληρώνω καθημερίνα τόκους μέτα από τον πρώτο μήνα ΜΟΝΟ για το ψυγείο; Ενώ για το ποδήλατο δεν θα πληρώσω κάποιον τόκο τον πρώτο μήνα ;

1ος μήνας: ψυγειο
2ος μήνας: ποδήλατο

στον τρίτο μήνα λέω για το λογαριασμό που θα έρθει και θα περιλαμβάνει και το ψυγείο (που δεν εξοφλήθηκε), και το ποδήλατο. Αν πληρώσεις όλο το ποσό για το ποδήλατο, οι τόκοι θα είναι μόνο για το ψυγείο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:48. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 16:00, 23-10-05:

Δεν ήταν δημόσια υπηρεσία, ταξιδιωτικό γραφείο ήταν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:44. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 18:27, 23-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Αν κλαπεί το πορτοφόλι σου θα χάσεις το ποσό που κουβαλάς μαζί σου.Αν κλαπει η πιστωτικη θα σου τιναξουν ένα λογαριασμο και αν δεν έχει όριο....ο κίνδυνος παραμονεύει.
αποκλείεται να έχεις πιστωτική κάρτα μέσα στο πορτοφόλι?
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 22:24, 23-10-05:

Στην Ελλάδα είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:44. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 22:35, 23-10-05:

Σχετικά με τις κλοπές των αριθμών πιστωτικών καρτών απο sites (η κανονικά μαγαζια, το ιδιο είναι):
Το ολο σύστημα εχει την εξής τρύπα: οτι κάθε μαγαζί απο το οποιο αγοράζεις μαθαίνει όλα τα στοιχία που χρειάζεται για να σου χρεώσει την κάρτα. Το έχει στη βαση ο admin αν είσαι στο inet και στην απόδειξη αν ψωνίζεις σε μαγαζί. Στις ΗΠΑ οπου έχει εφευρεθεί το όλο σύστημα με τις κάρτες ολες οι αγορές είναι αναστρέψιμες. Μπορείς όταν έρθει ο λογαριασμός να αρνηθείς μια χρέωση, να πληρώσεις τα υπολοιπα, και να καλύψει τη χασούρα ειδικό ταμείο. Μετά αναλαμβάνει την υπόθεση ειδικο credit card fraud department του FBI για να βρεί αν εκανες εσύ λαδιά η κανας υπάλληλος. Στην ελλάδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο απ ότι ξέρω, και έχω ρωτήσει ολες τις φορές που με έχουν πάρει για να μου βγάλουν κάρτα. Αμα γίνει οτιδήποτε, τα πληρώνεις πρώτα και μετά κάνεις μύνηση και περιμένεις να βγεί δικαστικά άκρη.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 22:54, 23-10-05:

Ακόμη και στην ελλάδα, πίστευω ότι θα βρεις ακρή αν κινηθείς!! το θέμα είναι αν θα κινηθείς ή οχι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:45. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
1
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 22:57, 23-10-05:

και μόνο η σκέψη της γραφειοκρατίας σε αποθαρρύνει.. οπότε προσέχεις εξ'αρχής.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-09-18 στις 02:45. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια